مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
      تماس با ما درباره ما نقشه وب سایت سوالات رایج جستجو در وب سایت عضویت رایگان در وب سایت فید مطالب وب سایت صفحه اصلی وب سایت 
حتما ببینید
همه چیز درباره کولر خودرو
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
نكات ایمنی لاستیک خودرو
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
پرورش ماهی اسکار
ابیراهی و انواع آن
آشنایی با گریدر
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
ارسال مطالب به دوستان

send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : طلای سیاه در کشاورزی چیست؟
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
   
دریافت رایگان (کلیک کنید )
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید )
بازدید ها :   1895  بازدید   
تاریخ درج مطلب  5/2/1390
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

طلای سیاه در کشاورزی چیست؟

سیاه در کشاورزی چیست؟' alt='طلای سیاه در کشاورزی چیست؟' /> واحد دانش و تکنولوژی تبیان زنجان

با رشد روزافزون جمعيت، افزايش سطح رفاه و تنوع کمي و کيفي در مصرف مواد غذايي، توسعه صنايع تبديلي و رشد پديده شهرنشيني، دفع زباله و مواد زايد آلي به يک مشکل به ويژه در شهرهاي بزرگ تبديل شده است. امروزه فرآوري مواد زايد آلي به سه روش سوزاندن، دفن در محل‌هاي خاص و بازيافت يا استفاده مجدد انجام مي‌پذيرد. روش بازيافت علاوه بر اينکه در حفظ محيط‌زيست و کاهش آلودگي موثر است، مي‌تواند مواد زايد را به عنوان مواد خام، مجدد در چرخه مصرف قرار دهد و از تخريب بيشتر محيط‌زيست پيشگيري کند. از بين انواع محصولات بازيافتي مي‌توان به ورمي‌کمپوست (vermicompost ) يا کمپوست کرمي که در کشورهاي مختلف جهان با استقبال گسترده‌اي روبه رو شده است، اشاره کرد.

ورمي‌کمپوست چيست؟

ورمي‌کمپوست، عبارت است از کود آلي بيولوژيک که دراثر عبور مداوم و آرام مواد آلي در حال پوسيدگي از دستگاه گوارش گونه‌ايي از کرم‌هاي خاکي و دفع اين مواد از بدن کرم، حاصل مي‌شود. اين مواد هنگام عبور از بدن کرم آغشته به مخاط دستگاه گوارش (موکوس)، ويتامين‌ها و آنزيم‌ها شده که در نهايت به عنوان يک کود آلي غني شده و بسيار مفيد براي ساختمان و بهبود عناصر غذايي خاک، توليد و مورد مصرف واقع مي‌گردد. بنابراين، ورمي‌کمپوست عبارت است از فضولات کرم به همراه درصدي از مواد آلي و غذايي بستر و لاشه کرم‌ها. 

برتري ورمي‌کمپوست به کمپوست معمولي

ورمي‌کمپوست ماده‌اي شبيه به پيت (peat ) است که به خوبي تغيير شكل‌يافته و ساختار، تخلخل، تهويه، زه کشي و ظرفيت نگهداري رطوبت آن در حد آلي مي‌باشد. توليد ورمي‌کمپوست تعداد ريز موجودات بيماري زاي گياهي (pathogenic microganisms ) را به شدت کاهش داده و بنابراين از اين نظر برتري نسبي به کمپوست معمولي دارد. توليد کمپوست به عنوان يک فرآيند هوازي منجر به معدني شدن (mineralization ) نيتروژن مي‌شود که در مورد توليد ورمي‌کمپوست، استفاده از کرم‌هاي خاکي باعث تسريع اين روند مي‌گردد. فرآيند هوموسي شدن (Humification ) که در مرحله رسيدگي (Maturation stage ) کمپوست سازي اتفاق مي‌افتد، در طول فرآيند توليد ورمي‌کمپوست، بزرگتر و سريع‌تر اتفاق مي‌افتد. کود توليدي در اين روش به علت بالا بودن نسبت کربن به ازت (C/N15 ) فاقد بوي نامطبوع و فعاليت حشرات مزاحم مي‌باشد.

بيش از 3000 گونه کرم خاکي در طبيعت وجود دارند ولي تعداد معدودي عامل تهيه ورمي‌کمپوست هستند كه بسته به موضوع کار و هدف، گونه انتخابي متفاوت خواهد بود.

اين اهداف مي‌تواند شامل موارد ذيل باشد:

1 ـ افزايش حاصلخيزي خاک و بهبود ساختمان و مديريت خاک

2 ـ افزايش محصول

3 ـ توليد مکمل غذايي جهت خوراک دام و آبزيان

4 ـ توليد مواد آرايشي

مناسب‌ترين گونه کرم خاکي براي توليد ورمي‌کمپوست

به طور مثال گونه Lampite mauritti به منظور مديريت و بهبود ساختمان خاک مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ولي مناسب‌ترين گونه براي توليد ورمي‌کمپوست، گونه Eisenia foetida بوده که به رنگ قهوه‌اي مايل به قرمز و کوچکتر از کرم‌هاي خاکي معمولي مي‌باشد. کرم‌ها جزو جانوران هرمافروديت مي‌باشند، يعني هر کرم اندام‌هاي نر و مادگي را توامان دارد، ولي نهايتا کرم با اتصال به جفت ديگر از طريق دو کليتلوم (clitellum ) و تبادل اسپرم عمل جفت گيري را انجام مي‌دهد. سپس هر کرم يک کيسه تخم ريزي در کليتلوم خود تشکيل مي‌دهد. (کليتلوم قسمتي برجسته در تنه کرم است و در بند‌هاي نزديک سر يک کرم بالغ قرار دارد). کيسه‌هاي تخم ريزي يا همان کوکون‌ها به رنگ زرد کهربايي بوده و در داخل آن حدود 7-3 نوزاد لارو وجود دارد.

بنابراين افزايش تعداد کرم‌ها در هر نسل به صورت تصاعد نسبتا هندسي، خواهد بود. وزن هر کرم بالغ بين 5/0 تا 1 گرم بوده و در هر کيلوگرم حدود 1000 تا 2000 نخ کرم وجود دارد. فاصله بين دو نسل (از تخم تا تخم) در شرايط نرمال حدود 3 ماه بوده و عمر مفيد کرم‌ها بين يک تا دو سال متغير است.

کاديلاک کرم‌ها

گونه ايزينيا فوتيدا که در آن کرم کود و کاديلاک کرم‌ها نيز گفته مي‌شود، از بستري که شامل مواد نيمه‌پوسيده مانند کود گاوي، کود اسبي، کاه و کلش غلات و برخي زايدات و بقاياي گياهي مي‌باشد، تغذيه مي‌کند. در داخل اين بستر اصلي مي‌توان مواد تازه‌اي چون زايدات سبزيجات و ميوه‌جات، مواد آلي و قابل تجزيه زباله‌هاي خانگي، پسماندهاي کارخانجات غذايي و حتي لجن و فاضلاب (به جز فاضلاب صنعتي)، اضافه نمود. رطوبت مطلوب بستر، هوادهي، تغذيه و جلوگيري از سفت شدن بستر و نگهداري PH در حد 8-7 از نکات کليدي در توليد ورمي‌کمپوست مي‌باشد.

کود مرغي بتنهايي براي کرم‌ها سم است.

به طور کلي بايد عنوان نمود که بقاياي آلي غني از نيتروژن به جز کود مرغي که بتنهايي براي کرم‌ها سم است، براي بستر لازم و ضروري است. اين کرم‌ها در خارج از سفره غذايي حرکت نمي‌کنند و به همين خاطر جمعيت اين کرم‌ها بسته به دسترسي آنها به مواد غذايي رشد کرده و تثبيت مي‌شود. اين کرم‌ها از نور آفتاب و بارندگي گريزان بوده، بايد آنها را از اين دو عامل محافظت نمود.

مژيکال ارگانيک يا ورمي‌كمپوست

کودي است جهت احياي اراضي و پرورش کليه گياهان زينتي و نهال‌ها، باغات، سالنهاي توليد صيفي‌جات و گلخانه، اين کود فرموله شده و توسط باکتري‌هاي مفيد خاکزي و زئوپونيکس غني شده و داراي خواص ويژه ذيل گشته است بهبود ويژگي‌هاي فيزيکي و شيميايي خاک، نرم نمودن ذرات رس، اتصال به ذرات شن، آزاد سازي تدريجي نيتروژن، فسفر، پتاسيم، منيزيم، کلسيم، گوگرد و تحريک حاصلخيزي فيزيکي خاک حاوي درصد بالاي اسيد هوميک و اسيد فوليک که عاملي است براي رها سازي مواد غذايي جذب شده و تنظيم مواد غذايي که اثر آن تا 5 سال ادامه دارد افزايش جذب در گياه افزايش ريشه زني در بذر يا قلمه افزايش ريشه‌هاي افشان در کليه گياهان، کنترل و مبارزه با قارچ‌هاي خاکزي از جمله فوزاريوم، فيتوفترا باعث انتقال مستقيم هورمون‌ها، ويتامين‌ها، پروتئين‌ها و ديگر فاکتورهاي مهم تشکيل دهنده خاک براي گياهان مي‌گردد. مژيکال ارگانيک داراي خواص کلوئيدي بوده و باعث افزايش تخلخل خاک و تهويه و همچنين کمک به نفوذ آب و نگهداري آن و توسعه ريشه مي‌شود مژيکال ارگانيک محتوي انيون‌ها و بارگيري باکتريابي زيادي است که افزايش توليد هوموس در خاک را منجر مي‌شود داراي کيفيتي برتر نسبت به ساير کودها بوده و محدوديت مصرف کودهاي شيميايي را ندارد خاصيت شوري زدايي داشته و مي‌توان براي اصلاح خاک‌هاي شور از اين کود استفاده کرد اين کود به دليل غني شدن با محصولات بيولوژيکي و زئوپونيکس خواص بيشتري نسبت به ساير کودهاي بيوهوموس دارد. از جمله اين خواص: قدرت جذب و نگهداري آب و ازت اضافي و عناصر سنگين موجود در خاک، مبارزه با قارچ‌هاي بيماري زاي خاکزي و از بين بردن آنها از طريق ترشح آنتي بيوتيک و سيدروفور، توليد هورمون رشد که باعث ريشه زايي و برگ زايي بيشتر گياه و در نتيجه افزايش محصول مي‌گردد اين کود بي بو، کاملا بهداشتي و فاقد هر گونه عوارض جانبي است که کودهاي شيميايي ديگر دارا هستند.

آناليز شيميايي مژيکال ارگانيک

PH

6/8-7/2

فسفر

0/2-8%

رطوبت

35-45% 

کلسيم

8-9%

ماده آلي

20-405 

پتاسيم

1-2/5%

ماده آلي در نمونم خشک

40-60%

منيزيم

1-2/5%

خاکستر

30-40%

خاکستر در ماده خشک

55-65%

اسيد فوليک

2/8-5/8%

جمع نيتروژن

1-4%

حجم کل ميکرو ارگانيسم

10*1010

آيزينيا فوتيدا

اين کرم در ايران به نام کرم قرمز حلقوي باراني شناخته شده است. يک مغز و 5 قلب دارد. طول عمر متوسط هر کرم بين 10 تا 16 سال و دوره تخم گذاري آن هر 21 روز مي‌باشد. اين کرم‌ها هرمافروديت هستند که جنس نر و ماده آنها در طول 21 روز تخم‌ريزي مي‌کند. هر کرم بين 1 تا 20 تخم مي‌گذارد. که به صورت پيله بوده سپس تخم‌ها ظرف مدت يک هفته از پيله خارج مي‌شوند کرم‌هاي کوچک خارج شده از پيله سفيد رنگ و کم کم به رنگ صورتي در مي‌ايند و طي مدت سه ماه از تاريخ تولد هر کرم، بالغ شده و آماده باروري است.

روش‌هاي توليد ورمي‌کمپوست

روش‌هاي مختلفي براي توليد ورمي‌کمپوست وجود دارد که ساده‌ترين راه آن، روش پشته‌اي مي‌باشد که براي انجام آن مي‌بايد:

1 ـ زميني مسطح، بدون سنگ و کلوخ و خرده شيشه انتخاب و سطح آن را مرطوب و سپس کاملا کوبيد تا سفت شود. علت اين امر جلوگيري از ايجاد هيبريد کرم‌هاي مورد استفاده با کرم‌هاي خاکي معمولي و زايل شدن آنها مي‌باشد.

2 ـ ايجاد سايبان براي محافظت کرم‌ها در برابر بارندگي و نور آفتاب

3 ـ ايجاد پشته‌اي از کود گاوي نيمه پوسيده به شکل گنبدي به عرض 70 و ارتفاع 50 سانتي متر و طول دلخواه و آبياري فراوان آن به منظور خروج شيرابه کود و از دست دادن حرارت كود

4 ـ ايجاد شيار در طول خط‌الراس پشته به عمق 15 سانتي متر و ريختن کرم‌ها به داخل آن و سپس برگرداندن کود روي کرم‌ها

5 ـ آبپاشي پشته براساس شرايط محيطي به منظور حفظ رطوبت آن

6 ـ جداسازي کرم‌ها از پشته پس از توليد ورمي‌کمپوست با استفاده از غربال كرم‌ها و کاربرد آن

همان طور که در اين مقاله آمده است کاربرد اين کرم‌ها شامل:

- مديريت کود در مزارع پرورش گاو، اسب و خرگوش و پسماند کارخانجات توليد لبنيات

- کاهش زباله‌هاي مدارس، بيمارستان‌ها و موسسات

- تبديل زباله‌هاي غذايي و جامدات آلي به ورمي‌کمپوست در مقياس بزرگ

- استفاده از ورمي‌کمپوست در بهبود و اصلاح خاک مزراع و گلخانه‌ها و به تبع آن افزايش کيفيت و کميت محصولات

- توليد پروتئين کرم به عنوان جيره غذايي آبزيان و طيور با استفاده از خشک کردن و پودر کردن لاشه بدن کرم‌هاي مسن مي‌باشد. همچنين استفاده از ورمي‌کمپوست در تهيه چاي کمپوست توليد مثل کرم‌ها و به تبع آن افزايش جمعيت کرم‌ها و فروختن آنها به واحدهاي متقاضي را نيز مي‌توان افزود.

پرورش و نگهداري

مکان و بستر مناسب براي نگهداري و تکثير اين کرم‌ها، پس مانده‌هاي ميوه، سبزيجات و مدفوع دام و طيور حتي روزنامه و خاک اره مي‌باشد. از آنجا که کرم‌ها فاقد دندان مي‌باشند و غذاي خود را مي‌بلعند لذا هر چه پس مانده‌هاي غذاي مصرفي شان گنديده‌تر باشد براي آنان لذيذتر خواهد بود. ميزان غذاي آنان به اندازه وزن بدنشان است يعني در حدود نيم گرم، مدفوع آنان کودي بسيار عالي است براي غني سازي خاک‌ها که به آن بيوهوموس مي‌گويند اين کود بيولوژيکي به علت غني بودن، هر 4 سال يکبار به زمين داده مي‌شود و براي هر هکتار زمين 3 تن در نظر گرفته مي‌شود. تا بتوان از زمين مذکور محصولي عالي برداشت نمود براي نگهداري کرمها به مکان خاصي نياز نيست بلکه مي‌توان آنها را در چند پالت با عرض و طول مشخص و کف سيماني نگهداري کرد. به عنوان مثال مي‌توان داخل 4 پالت به طول 15 متر و عرض 2/5 متر و ارتفاع 1 متر بطور يک در ميان کرم‌ها را ريخته و پس از مدت 3 ماه کود مورد نظر را جداسازي کرد.

نحوه برداشت کود

طي سه ماه اول هر ده روز يکبار بايد به اندازه 10 سانتي متر براي کرمها غذا ريخته و بعد از گذشت سه ماه بطور معمول بايد 90 سانتي متر غذا ريخته شود که 60 درصد آن کود خالص و مابقي غذايي است که هنوز کاملا تبديل نشده است. کرم‌ها درون اين بستر توليد مثل مي‌کنند در اين زمان بايد 40 درصد از سطح بستر را جدا نموده و داخل پالتي ديگر که از قبل آماده شده است ريخت، پس از آن مي‌توان مرحله غذا دهي را مجددا آغاز کرد.

توجيه اقتصادي اين طرح

قيمت هر کيلوگرم کود ورمي‌کمپوست بسته بندي شده در حدود 400 تومان و قيمت يک کيلوگرم کرم زنده حدود 40 تا 50 هزار تومان مي‌باشد. در توليد مکانيزه، قيمت تمام شده هر کيلوگرم بين 150 تا 200 تومان بوده و در کشاورزي ارگانيک و کشت‌هاي گلخانه‌اي، پاک‌ترين و مناسب‌ترين بستر مي‌باشد که، سبب بازدهي بيشتر محصولات کشاورزي خواهد گرديد.


کائسنا/گرد آوری: گروه دانش وتکنولوژی سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/science_technology.html

آرشیو های مرتبط : ورمي‌کمپوست , طلای سیاه ,
  
sad
نوشته شده توسط mohammad alipour در تاریخ 90/10/17 ساعت 16:11

سلام بهتر است برای اشنایی هموطنان اسباب ولوازم وشرایط تولید کمپوست را مفصل توضیح دهید

  
نوشته شده توسط گیسو  خلیلی ایلخچی در تاریخ 90/2/5 ساعت 11:42

با سلام مطلب مفیدی بود با تشکر

  
 
تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به تبیان زنجان می باشد.
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.