مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
جدیدترین مطالب این بخش

مزایای نخ هیت ست شده در فرشبافی
در ماشین هیت ست به طور متوسط 24 تا 48 سر نخ در قفسه ( کریل ) به ماشین تغذیه می شود. اصولا فرایند بخ...

بُته (یا بوته ) رایجترین نگاره ی کهن ایرانی
کهن ترین نقش بته ، در تزیینات پوشش چرمی قمقمه هایی دیده می شود که از مقبره های سکایی در پازیریک سیب...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : صنایع دستی؛ صادرات با بال‌های بسته
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1305   بازدید   
تاریخ درج مطلب  12/11/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

صنایع دستی؛ صادرات با بال‌های بسته

صنایع دستی؛ صادرات با بال‌های بسته واحد هنر تبیان زنجان-

 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دورنمایی برای صادرات محصولات صنایع دستی ترسیم می کند که به نظر می رسد دستیابی به آن با توجه به شرایط فعلی کار آسانی نباشد: صادرات یک میلیارد دلاری صنایع دستی در سال 99.

این درحالی است که براساس آمار گمرک ایران صادرات صنایع دستی سال گذشته فقط 120 میلیون دلار بوده است. لذا این رقم نشان می دهد دستیابی به هدف گذاری صورت گرفته تا چه حد دشوار است. هر چند مسعود سلطانی فر نیز اعتراف می کند که یک میلیارد دلار رقم بالایی است اما او باور دارد که صنایع دستی حتی زودتر از این تاریخ می تواند به این رقم برسد. اما این معاون رئیس جمهور رسیدن به این رقم را در گرو حل شدن مشکل عمده حوزه صنایع دستی، یعنی بازرگانی و صادرات می داند و می گوید: اگر بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که تولیدات صنایع دستی که توسط هنرمندان انجام می شود را داخل و خارج از کشور بفروشیم، همه مشکلات این بخش حل می شود. آیا این مشکلات حل خواهدشد؟

بی توجهی به سلیقه بازار هدف

اما چه موانعی بال های بازرگانی و صادرات صنایع دستی کشور را بسته که توان اوج گرفتن و پرواز را ندارد؟

مجیدرضا حریری، رئیس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی افزون بر مشکلات عام صادرات در کشور به مشکلات خاص صادرات صنایع دستی اشاره می کند و می گوید: پیش از این ما تاجر حرفه ای در زمینه صادرات صنایع دستی نداشتیم و عمده صادرات ما به صورت سوغات، چمدانی یا عرضه مستقیم در نمایشگاه های خارجی صورت می گرفت. به گمان او، رقم 120 میلیون دلاری صادرات صنایع دستی که توسط گمرک اعلام شده بخش کوچکی از صادرات صنایع دستی کشور ماست: عمده صادرات ما به صورت غیر حرفه ا ی انجام می شود که باید با آموزش و تشویق و گرد هم آوردن صادرکنندگان موفق رشته های دیگر و جلب توجه آنها به صنایع دستی به تقویت صادرات این عرصه کمک کنیم.

وی به تشکیل انجمن صادرکنندگان صنایع دستی در مهرماه امسال برای تحقق اهداف یادشده اشاره می کند و می افزاید: از مشکلات ما در زمینه صادرات صنایع دستی، نبود زنجیره تأمین کالا برای صادرکنندگان است. به گفته او، اصل تولید صنایع دستی به صورت پراکنده و در کارگاه های کوچک صورت می گیرد و این مسأله در کنار تنوع ابعاد و اشکال محصولات، سفارش پذیری در تیراژ را دشوار می کند: اگر امروز صادرکننده ای بخواهد محصولی را در تیراژ هزارتایی سفارش دهد این امکان عملا وجود ندارد.

رئیس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی بی توجهی به سلیقه بازار هدف را یکی دیگر از موانع صادرات صنایع دستی عنوان می کند و می گوید: سال هاست که آنچه را تولید کرده ایم همچنان بدون تغییرات اساسی مانده است. ما به عنوان انجمن صادرکنندگان قصد داریم برای کالاهای موجود بازارسازی کرده و از سوی دیگرمی خواهیم متناسب با بازارهای هدفی که در نظر داریم کالا تولید کنیم.

به گمان حریری، در صنایع دستی تنها صادرات یک کالا صورت نمی گیرد، بلکه این صادرات در عین ارز آوری بالا، صادرات روح ایرانی و آیین ما به دنیاست و چه خوب بود بخشی از حمایت های ما در قالب تبلیغات انجام می شد. به باور او، بهترین گزینه برای تبلیغ فرهنگ اسلامی-ایرانی در جهان، صنایع دستی کشورمان است.

رئیس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی معتقد است اگر فرش و صنایع دستی را با هم یکی کنیم صادرات بهتری خواهیم داشت، زیرا برای شرکت در نمایشگاه های فرش کشورهای دیگر، یارانه خوبی ارائه می شود اما در صنایع دستی چنین یارانه ای وجود ندارد. به گمان او، اگر حمایت هایی که در حوزه فرش شده از صنایع دستی هم بشود، سرعت صعود صادرات صنایع دستی بیشتر می شود.

تعرفه های بالای صادراتی در کشورهای دوست

حمید ذوالانواری از استان فارس به عنوان صادرکننده برگزیده کشور در رسته دست بافته های داری در سال 93 نیز درباره صادراتش در سال گذشته به جام جم می گوید: زمینه فعالیت ما دست بافته های عشایری بویژه بافته های داری است و صادراتمان حدود 6 میلیون دلار عمدتا به کشورهای اروپایی و شرق آسیا بوده است.

او یکی از علت های موفقیت خود را توجه به علایق مشتری و بازار هدف عنوان و بیان می کند: با شرکت در نمایشگاه های بازارهای هدف توانستیم سلایق آ نها را پیدا کنیم که بر حجم تولید ما تأثیرگذار بود.

او به تأثیر تحریم ها اشاره می کند ومی افزاید: تحریم ها سبب شده بود که ما نتوانیم به برخی از کشورها مانند کانادا و آمریکا صادرات انجام دهیم و درموردکشورهای دیگر از نظر مسائل مالی و نقل و انتقالات بانکی مشکل داشتیم که در حال حاضر تا اندازه ای برطرف شده است.

او همچنین به بحث روان شدن امور گمرکی و اداری صادراتی کالا اشاره می کند و می گوید: تعرفه های گمرکی در بازارهای هدف که مشکلی هم از نظر دیپلماسی با آنها نداریم بسیار زیاد است. برای نمونه کشور برزیل که سالیانه از آن مقادیر زیادی گوشت وارد می کنیم، بر واردات صنایع دستی ایرانی تعرفه 150 درصدی بسته است.

او پیشنهاد می دهد که مسئولان کشور با رایزنی با کشورهای دیگر می توانند با وضع تعرفه های ترجیحی یا تعدیل این تعرفه ها به صادرات کالاهای صنایع دستی کمک کنند. برای مثال وضع تعرفه ترجیحی با کشور روسیه بازار مناسبی برای صنایع دستی ما به وجود می آورد.

به گفته ذوالانواری، یکی از مشکلاتی که تولیدکنندگان بافته های داری مانند فرش و گلیم ایران با آن روبه ور هستند، صادرات مواد اولیه و خام این حوزه به صورت رسمی از کشور به کشورهای رقیب ما مثل هندوستان است که با توجه به کارگر ارزان و استفاده از مواد اولیه ایرانی می خواهند کیفیت محصولاتشان را به محصولات ما نزدیک کنند.

رشد 9 درصدی صادرات

درهمین حال،دکتر پویا محمودیان، مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع دستی در زمینه تدابیر معاونت صنایع دستی پس از به فرجام رسیدن برجام، به اصلاح زیرساخت ها اشاره می کند و می گوید: فقدان یک نهاد حقوقی در بخش خصوصی برای واخواهی حق و حقوق صادرکنندگان، بازرگانان و فعالان صنایع دستی احساس می شد. لذا با همکاری اتاق بازرگانی ایران، مجمع انجمن صادرکنندگان کشور تشکیل شد.

به گفته او، این انجمن در کنار معاونت صنایع دستی که وظیفه سیاستگذاری و حمایت از صنایع دستی را در برنامه خود دارد، می تواند به عنوان یک بازوی اجرایی عمل کند.

آن طور که محمودیان می گوید، پایان سال 93 با رشد 36 درصدی در صادرات صنایع دستی همراه بود، درحالی که متوسط رشد صادرات غیرنفتی در همین سال 19 درصد بود. به گفته او، همچنین صادرات صنایع دستی در 9 ماهه سال 94، نسبت به 9 ماهه سال گذشته با 8 درصد رشد روبه رو بوده درحالی که صادرات غیرنفتی کشور آهنگی نزولی را پیش رو داشته است.

ورود به بازارهای جدید

این مقام مسئول به برنامه ریزی های اداره صادرات صنایع دستی برای ورود به بازارهای جدید در دوران پسابرجام اشاره می کند و می گوید: با توجه به پژوهش هایی که در بازار روسیه انجام داده ایم تصمیم داریم در تیر ماه سال 95 نمایشگاهی بزرگ و تخصصی از صنایع دستی ایران در روسیه برپا کنیم. همچنین صادرکنندگان ما در دموتکس آلمان که از بزرگترین نمایشگاه ها در زمینه کف پوش ها و زیراندازها در دنیاست و برگزاری آن همزمان با اجرای برجام شده بود، سفارشات بسیاری از سوی تجار اروپایی و آمریکایی برای واردات زیراندازها دریافت کردند.

کمیل انتظاری

جام جم

 


گردآوری:گروه هنر سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/Art.html

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : صنایع دستی , صادرات صنایع دستی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183229
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.