مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

رنگ شناسی در معماری-قسمت چهارم
یکی از ملاحظات روانشناختی رنگ که در کاربرد هنری رنگ اهمیت دارد ، بررسی تأثیرمتقابل رنگ ها است . جلو...

رنگ شناسی در معماری-قسمت دوم
ولی این علاقه موقتی به رنگ تقریبآ سراپا بصری و دارای ویژگی های مادی است و با دید معنوی و احساس بررس...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : رنگ شناسی در معماری-قسمت پنجم
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1785   بازدید   
تاریخ درج مطلب  26/6/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

رنگ شناسی در معماری-قسمت پنجم

رنگ شناسی در معماری-قسمت پنجم واحد هنر تبیان زنجان-

 

توصیه های کاربردی:

۱ در اتاق خواب هایی که نور کمی دارند و همین طور در اتاق نشیمنی که کم وسعت است، هاله ای از نور صورتی ملایم به کار ببرید؛ زیرا محیط را دلنشین و مهیج می سازد. هم چنین پرده ها، مبلمان و دیوار را با ترکیبی از رنگ سفید و کرم انتخاب کنید تا هماهنگی متناسبی در فضای اتاق به وجود آید.

۲ مبل و صندلی قدیمی اتاق نشیمن را با پیراهنی از پارچه ی مخمل نرم به رنگ طلایی بپوشانید تاامروز جلوه کنند . سایه روشن هایی از شکلاتی و بژ، در کنار طلایی تأثیر گذاری این رنگ را فوق العاده بیش تر می کنند. چنانچه از پارچه ی مخمل نقره ای استفاده کنید، می توانید آن را در کنار آبی یا سبز رنگ پریده قرار دهید. همین طور با افزودن گلدانی پر از رزهای صورتی و سفید، یک حس خاص و زنانه در فضا ایجاد می کنید.

۳ پرده های گیپور یا تورهای نقش دار باعث می شوند که پنجره های بزرگ جلوه ی زیادی پیدا کنند. هم چنین با انتخاب رومیزی یا روتختی قلاب دوزی شده و برودری در رنگمایه های ملایم صدفی و صورتی ، در اتاق های خواب و نشیمن جذابیت بیش تری ایجاد می کنید.

۴ اگر مایلید پارچه های براق به کار برید، اما نمی خواهید اتاق تان خیلی پرزرق و برق شود، آن ها را در وسایل کوچک مثل کوسن ، رومیزی ، روبالشی یا مثلاً تابلویی که خود با پارچه ی هم رنگ مبلمان و اثاثیه درست کرده اید ، استفاده نمایید. پارچه های ابریشمی طبییعی یا مصنوعی و نیز ساتن براق برای این منظور مناسب اند.

۵ پارچه های طرح دار چاپی برای پوشش مبلمان یا پرده انتخاب خوبی هستند، ولی زیاده روی در استفاده از آن ها، اتاق را خیلی یکنواخت و بی روح نشان می دهد. اما پارچه هایی با گل های برجسته که خیلی شلوغ نباشند، در اتاق های بزرگ کاربرد خوبی دارند.

۶ می توانیم اتاق های بی روح و بی رنگ را به وسیله ی نصب پرده های خوش رنگ و طرح دار که با نوارهای طلایی و یراق های منگوله دار زربفت، از حالت سنگین و ساده خارج کرده، به محیط روحی تازه بدمیم. هم چنین به یاد داشته باشید که گرد آوردن مبلمانی با چوب تیره رنگ ، در کنار کف سازی سنگ و دیوارهای روشن ، همیشه بهترین ترکیب برای اتاق نشیمن است.

رنگی که در هر اتاق استفاده میشود بر روحیه ی شما و هر شخصی که از آن اتاق استفاده میکند تأثیر میگذارد. در این جاست که روانشناسی رنگ، نقش اصلی را ایفا میکند. رنگ اولین چیزی است که ما در برخورد با اشیا و مکانها به خاطر میسپاریم؛ از لباسی که میپوشیم تا اتاقی که در آن رفت و آمد میکنیم.

در این مقاله گزیدهای از روانشناسی اولیه ی رنگها را در نظر گرفتهایم تا با توجه به آنها، رنگ مورد نظر برای اتاقهای مختلف منزل را انتخاب نمایید. روانشناسی رنگ در مورد افراد مختلف تفاوتهایی را نشان میدهد، از این رو، ما در این مطلب دیدگاههای کلی و عمومی پذیرفته شده درباره ی رنگها را ذکر کردهایم.

قرمز

رنگ قرمز موجب بالا رفتن فشار خون و تپش قلب میشود. در بعضی افراد نیز ایجاد نیرو و انرژی میکند و همچنین باعث به وجود آمدن حالتی صمیمی همراه با عشق و محبت میشود. به علاوه رنگ قرمز اشتها را تا حد زیادی افزایش میدهد و به همین دلیل است که در سالنهای غذاخوری از این رنگ استفاده میکنند. این رنگ میتواند انتخاب مناسبی برای اتاق مطالعه و ناهارخوری باشد.

نکته ی مهم در انتخاب هر رنگی توجه به میزان تیرگی و روشنی آن رنگ است. قرمز روشن تداعی کننده ی خطر و مشکل برای برخی از افراد است مانند علائم هشدار دهنده؛ بنابراین توصیه میشود که از رنگ قرمز تیره استفاده نمایید

نارنجی

رنگ نارنجی همچون رنگ قرمز القا کننده ی احساساتی مانند صمیمت، عشق و انرژی است، اما نه به همان شدت. نارنجی درخشش نور آفتاب را در نظر انسان مجسم میسازد و دستمایهای برای زندگی با نشاط را فراهم میآورد. این رنگ حالتی درونی دارد و به مردم حس خوش آمدگویی میدهد. به همین دلیل در اکثر مواقع برای آراستن اتاقهای نشیمن (پذیرایی) وهال منزل مورد استفاده قرار میگیرد.

زرد

این رنگ نیز تاثیراتی مانند قرمز و نارنجی بر جای میگذارد با این تفاوت که درخشانتر و روشنتر است و همانند قرمز و نارنجی میتوان از آن برای فضای نشیمن و هال استفاده کرد. علاوه بر این، انتخابی بسیار هوشمندانه برای روشن و بزرگتر نشان دادن قسمتهای تاریک و کمنور ساختمان مانند راهروها و فضای ورودی منزل است. علاقه داشتن به رنگ زرد، نشانهای از خلاقیت و میل به ایجاد ارتباط با دیگران است.

آبی

رنگی بسیار آرامبخش و تسکیندهنده که در انسان ایجاد امنیت و آرامش میکند. به همین دلیل است که در اکثر مطبهای پزشکی و اتاقهای جراحی از آن بهره میگیرند.

آبی را میتوان برای اتاقهای خواب و سرویسهای بهداشتی در نظر گرفت. در کل برای محلهایی که به نظر باید خنک و آرامبخش باشند، استفاده میشود.

لازم به ذکر است که آبی نقطه ی مقابل قرمز در زمینه ی اشتها بوده، در حقیقت باعث از بین رفتن اشتها میشود، بنابراین نمیتواند رنگی مناسب برای اتاق ناهارخوری و آشپزخانه باشد.

سبز

رنگی جذاب که احساس سلامت، باروری، حاصل خیزی، آرامش و صمیمیت را القا میکند. سبز نیز تا حدی مانند آبی عمل میکند، اما گرمتر و منعطفتر است. از این رنگ نیز در بیمارستانها، مطبها و اتاق انتظار دندانپزشکی استفاده میشود.

سبز روشن رنگ مناسبی برای اتاقهای خواب، نشیمن و هال به شمار میرود. سبز تیره نیز برای آشپزخانه و اتاقناهار خوری مناسب است، زیرا که این رنگ تأثیر خوبی بر سلامت و تغذیه دارد.

زرشکی

خیلی از افراد عاشق این رنگ هستند و بسیاری هم از آن متنفرند. برای کسانی که این رنگ را دوست دارند، زرشکی میتواند گزینه ی خوبی در آراستن فضای ناهارخوری و اتاقهای خواب و مطالعه باشد. از طرف دیگر، بچهها به این رنگ علاقه دارند و میتواند انتخاب هوشمندانهای برای اتاق خواب و محل بازی آنها باشد.

اینکه بخواهید همه ی الگوهای رنگی خانهتان را تغییر دهید، ممکن است کاری بسیار دشوار و حتی پرمخاطره جلوه کند و از اینرو، ترجیح دهید که مثلاً در فرآیند رنگ آمیزی دیوارها، به همان رنگها و ترکیبات قدیمی متوسل شوید. اما اگر واقعاً قصد این کار را دارید، کمی درنگ کنید و البته شجاعت به خرج دهید. توصیه های کارشناس را در این زمینه بخوانید و آنگاه تصمیم بگیرید. این دستورالعملها بیتردید سودمندند و واقعاً نمیخواهیم کسی را رنگ کنیم!

چرخه رنگ

استفاده از چرخه رنگ، راهبردی عملی و شیوهای دقیق در کار با رنگ پیش رویتان میگذارد.

رنگهای اصلی یا اولیه:

قرمز، آبی و زرد که فواصل مساوی و متمایز از هم را بر روی چرخه ی رنگ اشغال کردهاند.

رنگهای ثانویه:

سبز، نارنجی و بنفش/ ارغوانی بین رنگهای اصلی یا اولیه جای گرفتهاند.

رنگهای فرعی یا سومین:

بین رنگهای گروه اولیه و ثانویه، رنگهای سومین جای گرفتهاند که از ترکیب رنگهای دو گروه یاد شده حاصل میآیند.

رنگ گزینی

اکنون به مرحله ی اصلی، یعنی به مرحله ی انتخاب رنگ میرسیم. مجموعه رنگهایی که میخواهیم برگزینیم، بهتر است یا متضاد یکدیگر باشند یا سازگار با یکدیگر. برای این منظور، یکی از دو شیوه ی زیر را دنبال کنید:

رنگهای متضاد:

از روی چرخه ی رنگ، دو رنگی را برگزینید که دقیقاً در مقابل یکدیگر قرار گرفتهاند. مثلاً، زرد درست در نقطه مقابل ارغوانی قرار دارد. بنابراین، در رنگآمیزی یک عنصر میتوانید از زرد و ارغوانی استفاه کنید.

رنگهای سازگار:

از روی چرخه ی رنگ، یک رنگ را برگزینید. دو رنگ دو طرف آن، بهترین طیف های سازگار با آن هستند. مثلاً، اگر رنگ زرد را انتخاب کردهاید، نارنجی و سبز که در دو سوی آن هستند، بهترین سازگاری را با زرد ایجاد میکنند.

حال و هوای رنگی

هر رنگی حال و هوای متفاوت به فضای درونی میبخشد و طیفهای مختلف، تأثیرات گوناگونی به جای میگذارند، بدین ترتیب:

مجموعه ی قرمز:

گرما و هیجان را به ارمغان میآورند. این مجموعه برای فضای غذاخوری یا اتاق نشیمنی صمیمی، عالی است.

مجموعه ی آبی:

رنگهایی آرام و التیامبخش به شمار میروند. این مجموعه برای اتاق خواب بسیار مطلوب است.

مجموعه ی زرد:

با تابش نور خورشید و شادی توأماند. این مجموعه هوای زندگی را به آشپزخانه، اتاقنشیمن و اتاق خواب راه میدهد

مجموعه ی نارنجی:

طیفهای برانگیزنده لذت که روح را شاد و تلطیف میکنند. بهترین کاربرد این مجموعه در اتاق نشیمن است.

مجموعه ی سبز:

غالباً آرامش بخشاند. این مجموعه به اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب روحی تازه میبخشد.

مجموعه ی بنفش:

رمزآلود، و در طیفهای پررنگتر مجلل و با شکوهاند. در طیف های کمرنگتر و یاسیرنگ نیز آرام و معتدل جلوه میکنند. گونه های پررنگ بنفش را در اتاق نشیمن یا پذیرایی به کار ببرید و از سایه های کمرنگ در اتاق خواب استفاده کنید.

نکته ی مهم:

تضاد رنگی غالباً با دو رنگ شکل میگیرد، اما برای سازگاری رنگی معمولاً به سه رنگ یا بیشتر، نیاز هست.

با هم آیی چشمگیر رنگها

سازگاری طیفهای نارنجی، قرمز و صورتی پررنگ برای فضایی دوستانه و آرامش بخش

باهمآیی آبی روشن و شکلاتی پررنگ برای طرحی شیک و برازنده

آمیزه سبز زیتونی و سفالی گرم برای نمای امروزی و خشن

تقابل بنفش کمرنگ و کرم طلایی رنگ برای سبک ظریف و آراسته

توصیه کارشناس:

ساختن الگوهای متفاوت با استفاده از رنگ، نقطه یکانونی خیرهکنندهای در فضای درونی پدید میآورد. در این میان، قاعده بنیادین آن است که پیوندی بین این الگوی رنگی و دیگر قسمتهای طرح برقرار سازید. برای این منظور میتوانید از طیفهای یکسانی بر روی الگوی مورد نظر و دیوارها و اثاثیه استفاده کنید.

از موارد زیر اجتناب کنید :

۱ به کارگیری تعداد بیش از حدی از رنگها؛ این کار به تأثیری ناموزون و غیرمنسجم میانجامد و سبب میشود که طرحتان لجام گسیخته و آشفته جلوه کند.

۲ به کارگیری میزانی برابر از طیفهای یکسان؛ حتی اگر فقط از دو رنگ در طرحتان استفاده میکنید، میزان یکی باید از دیگری بیشتر باشد تا رنگ زمینهی اصلی، تأثیر و غلبه ی خود را نشان دهد.

۳ به کارگیری رنگها بدون آزمودن آنها: حتی مجموعه رنگهای مختلفی که بر اساس چرخه رنگ و به صورت نظری سازگاری مناسبی با یکدیگر دارند، ممکن است در عمل و تحت شرایط مختلف محیطی، از جمله میزان نور و ابعاد اتاق، به هیچوجه با هم سازگار نباشند و زیبا به نظر نرسند.

نرگس کیان

آفتاب


گردآوری:گروه هنر سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/Art.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
2 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

180187
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.