مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

رنگ شناسی در معماری-قسمت چهارم
یکی از ملاحظات روانشناختی رنگ که در کاربرد هنری رنگ اهمیت دارد ، بررسی تأثیرمتقابل رنگ ها است . جلو...

رنگ شناسی در معماری-قسمت دوم
ولی این علاقه موقتی به رنگ تقریبآ سراپا بصری و دارای ویژگی های مادی است و با دید معنوی و احساس بررس...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : رنگ شناسی در معماری-قسمت ششم
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1969   بازدید   
تاریخ درج مطلب  26/6/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

رنگ شناسی در معماری-قسمت ششم

رنگ شناسی در معماری-قسمت ششم واحد هنر تبیان زنجان-

 

رنگ ، عنصر اصلی دکوراسیون

تاثیرات حاصل از رنگ ها

همواره لازمه ی دریافت نتیجه ای مطلوب از انجام هر نوع کار عملی، وجود اطلاعات و آگاهی لازم تئوری در آن زمینه است. ما در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعاتی را با همین موضوع و هدف ارائه دهیم. رنگ ها در دو بستر اصلی در محیط حضور می یابند:

۱. پوشش های اصلی فضاها شامل دیوارها، کف ها، سقف ها و درها.

۲. لوازم دکوراسیون شامل مبلمان، پرده ها، فرش و غیره.

در مقام مقایسه این دو قالب با هم، به لحاظ نقش دکوراسیونی شان در محیط، پوشش های فضا از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند زیرا که نسبت به لوازم دکوراسیونی ثابت تر بوده و به گونه ای نقش پس زمینه را برای آن لوازم اجرا می کنند.

در میان این پوشش ها، دیوارها به جهت وسعت حضورشان در فضا، جایگاه ویژه ای داشته و میزان تأثیر گذاریشان بر دیگر لوازم دکوراسیونی بسیار چشمگیرتر است. گذشته از موضوع تأثیر بر روی دیگر لوازم محیط، دیوارها و رنگ انتخابشان در تغییر وسعت و نور فضا نیز بسیار مؤثر است.

رنگ سفید

سفید سمبل خلوص، بی گناهی، پاکی، آرامش و صلح است.

رنگ سفید القاء کننده آرامش، صفا و آسایش است. سفید به همراه خلوصش، یکی از کاربردی ترین رنگ ها در طراحی دکوراسیونی یک فضا است زیرا که با همه رنگ ها قابل ترکیب است. ( منظور از ترکیب در این مباحث، کنار هم قرارگیری رنگ ها در یک کمپوزسیون ( ترکیب ) رنگی در فضا است.)

به کارگیری رنگ سفید در فضا به خصوص برای پوشش های اصلی، آن مکان را روشن تر و بزرگتر جلوه می دهد. بنابراین برای فضاهای کوچک و کم نور انتخاب ایده آلی است. سفید خالص هنگامی که با نور طبیعی نور پردازی می شود، یک رنگ گرم را ایجاد می کند ولی در زیر نورهای مصنوعی به نظر سرد می رسد. در نتیجه با اضافه کردن نورهای زرد، قرمز و قهوه ای در کنار نور مصنوعی مانند فلورسنت و یا افزودن لوازمی به یک و یا چند رنگ یاد شده در محیط تغییر می کند.

این رنگ ها از کیفیت سفید نمی کاهند بلکه آن را گرم تر می کنند. رنگ سفید برای فضاهائی با عناصر معماری قدیمی و یا جهت ایجاد هماهنگی بین سبک های کاملاً مجزای معماری بسیار ایده آل است. برای حفظ آرامش فضایی با سطوح سفید می توان از لوازمی با رنگ های خنثی و بافت های طبیعی مانند چوب استفاده نمود و برای ایجاد تضادهای ظریف و زیبا، تعدادی رنگ های دراماتیک نیز به این ترکیب افزود.

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی، رنگ هایی هستند که از میزان زیادی سفید برخوردار بوده ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه و ثانویه متمایل نیستند. با این تعریف رنگ های کم مایه مانند صورتی کم رنگ یا آبی آسمانی جز رنگ های خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ کرم یکی از رنگ های خنثی به حساب می آید. همین مسئله در مورد خاکستری روشن که از مشکی نشأت گرفته است نیز صدق می کند.

رنگ های خنثی در بسیاری از مواد طبیعی مانند سنگ ها، خاک، زمین، چوب ، حصیر، شن و امثال اینها و یا در برخی از موارد مصنوعی مانند فلز، شیشه، سیمان و غیره دیده می شوند. رنگ های خنثی در دنیای دکوراسیون از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و کاربردی هستند. خنثی بودن آنها به این معناست که می توانید به راحتی در کنار هر رنگ دیگری بدون احتمال وجود از دست رفتن زیبایی های هر یک به خصوص رنگ ها، ترکیبی مناسب در فضا ایجاد کرد. با توجه به آنکه این رنگ ها نیز آرام بخش و ملایم هستند.

با پوشش دیوار به یکی از آنها می توان پس زمینه خوبی برای نصب تابلو ، نوارهای چاپی و کاغذی ، پرده ها به طور کلی دیوارکوب ها فراهم آورد. اگر فضا به قدری از لوازم دکوراسیونی پر شده باشد که احساس آرامش را بر هم ریزند، یکی از راههای ایجاد تعادل در محیط با حفظ همان وسائل، رنگ آمیزی سطوح اصلی یا تعویض پوشش های ثانویه مانند رومبلی، پرده و غیره به یکی از رنگ های خنثی است.

هنگامی که قصد دارید قسمتی از فضا مانند یک دیوار، در، پنجره و یا حتی خرده ریزهایی مانند دستگیره، چوب پرده و به طور کلی هر وسیله ای که در محیط وجود دارد به محض ورود بیننده به داخل، نظر او را جلب نکند. آنها را به یکی از رنگ های خنثی رنگ آمیزی کرده و یا رنگ خنثی را در انتخاب آنها در نظر بگیرید.

از این خاصیت رنگ های خنثی برای رفع عیوب معماری و شکستگی ها و فرورفتگی ها می توان بهره زیادی کسب کرد. به عنوان مثال با رنگ آمیزی بخشی از فضا که دارای مشکل ساختاری است و شما نمی خواهید فوری مورد توجه بیننده قرار بگیرید، توسط یکی از رنگ های خنثی به راحتی می توانید آن را در نظر اول بپوشانید. به کارگیری رنگ های خنثی در محیط نیز با اهداف گوناگون دکوراسیونی صورت می گیرد.

نصب تابلوئی به رنگ زرد، با خاصیت گرم در فضایی که اغلب پوشش ها و لوازم دکوراسیونی آن از رنگ های خنثی انتخاب شده است، می تواند دارای دو هدف باشد:

۱. جلب نظر بیننده به طرف اثر هنری تابلو که در اینجا با نورپردازی این تأکید را بیشتر کرده است.

۲. تغییر فضای یکنواختی با عنصری با رنگ آمیزی گرمتر و انرژی دارتر. رنگ های خنثی در پرده های مختلف از روشن تا تیره وجود دارند و به لحاظ سبک جز ترکیبات رنگی مورد استفاده در سبک کلاسیک هستند.

به عنوان نمونه اگر طراح داخلی به لزوم جلوه دادن فرورفتگی در کنار پنجره و پله تأکید داشت به طور قطع یک و یا ترکیبی از چند رنگ گرم را در کنار رنگ های ملایم و خنثی به کار می برد تا به این ترتیب نظر هر بیننده در حال عبور از آن محیط را به خود جلب کند. ولی اکنون با انتخاب اغلب پوشش های محیط به رنگ های خنثی مقصودی برعکس داشته و ممکن است هنگامی که فردی از پایین به بالا آمده و یا از پله ها به طبقه پایین می رود حتی این فضا را نادیده بگذرد

برای زیباتر کردن دکوراسیون منزل از چه رنگهایی استفاده کنیم؟

رنگ یکی از جالب ترین جنبه های دکوراسیون است. طراحان دکوراسیون امروزی تقریباً همه قوانین سابق در ارتباط با استفاده ازرنگ های گوناگون و ترکیب آنها با یکدیگر را در هم شکسته اند و امروز هر رنگی را می توان در دکوراسیون منزل به کار برد. دیگرمرزها و محدویت های گذشته در کاربرد رنگ ها در دکوراسیونرعایت نمی شوند و شاید به همین دلیل انتخاب مجموعه رنگی دلخواهبرای دکوراسیون یک خانه مشکل تر شده باشد.

اما هنوز راه هایی برایتشخیص مجموعه رنگی مناسب برای هر خانواده وجود دارد. امروزهبیش از هر چیز به سلیقه و روحیات ساکنین خانه توجه می شود. هر یکاز ما احتمالاً ایده هایی درباره رنگ های مورد علاقه خود داریم وانتخاب و سلیقه ما اغلب بهترین راهنما برای انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای محل زندگی و منزلمان است.

اگر به یک پارچه کنفی رنگ پریده، یک رومیزی بنفش پررنگ و یا لباس هایی به رنگ های زنده ودرخشان تمایل دارید اینها می توانند راهنمای شما در انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای منزلتان باشند. در قدم اول کلیه لوازمی که در منزلدارید و آنها را به خاطر رنگشان دوست می دارید در یک جا جمع کنید.

این وسایل ممکن است عبارت باشند از یک روسری، یک سرویس بشقاب،صابون یا کارت تبریک و یا هر آنچه به واسطه رنگش مورد پسند شمااست. کتاب ها و مجله هایی که در رابطه با ترکیب رنگ هستند، تهیه کنید و با مطالعه آنها اطلاعات کافی در رابطه با ایجاد ارتباط میان رنگهای گوناگون کسب کنید.

رنگ هایی که شما می پسندید، ترکیب آنها با یکدیگر در یک مجموعه واحد ، و تأثیر نور موجود در فضا بر آنها عواملی هستند که نتیجه کار راتحت تأثیر قرار می دهند.

هنگامی که رنگ های مورد پسندتان را انتخاب کردید با استفاده از مدادرنگی، مداد شمعی، آبرنگ و یا هر وسیله رنگ آمیزی دیگری که دراختیار دارید آنها را در کنار هم بر روی یک قطعه کاغذ سفید آزمایشکنید. اندازه

سطوح رنگی مختلف را تغییر دهید و به آنها کمی سفید برایروشن تر شدن اضافه کنید. به چرخه رنگ مراجعه کنید و با استفاده ازآن رنگ مورد نظرتان را یافته در کنار آن امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که رنگ های منتخب شما وقتی بر روی سطح دیوارهای اتاق اجرا شوند تاثیری بسیار قوی تر از نمای آنها بر روی یک قطعه کاغذ خواهندداشت. وقتی به یک ترکیب رنگی رضایت بخش رسیدید توجه داشته باشید که تأثیر نور موجود در محیط و شرایط منزل خود را نیز در نظربگیرید .

به عنوان مثال دیوارهای زرد درخشان برای یک خانه آفتاب گیر در منطقه ای با آب و هوای گرم و آفتابی ، بسیار زیبا به نظر می رسند؛ اما همین رنگ بر روی دیوارهای یک اتاق شمالی که از نورطبیعی کمی بهره مند است نازیبا و کسل کننده خواهد بود. در چنین اتاقیاستفاده از رنگ زرد خردلی نتیجه ای بسیار مناسب تر خواهد داشت.

نور چه از نوع طبیعی و چهمصنوعی باشد تأثیرات مختلفی بر رنگ خواهد داشت و آگاهی از این امر هنگام طراحی رنگ یک فضا ضروریاست. دقت کنید که در چه زمانی از روز و به چه میزان نور طبیعی به هر یک از اتاق های شما می تابد و رنگ مورد نظرتان برای هر یک ازاتاق ها را در نور همان اتاق بیازمایید.

انتخاب رنگِ مناسب برای پوشش دیوارها اولین قدم در طراحی رنگی برای دکوراسیون هر اتاق است ؛ اما شاید یافتن رنگ های متناسب با آن برای دیگر اجزای دکوراسیون کمی مشکل تر به نظر برسد. استفاده از

چرخه رنگ، روشی مطمئن برای یافتن رنگ های متناسب با رنگمورد نظر ماست. چرخه رنگ متشکل از دوازده رنگ است که سه رنگ قرمز، زرد و آبی در آن رنگ های اولیه و رنگ های میان آنها به

عنوان رنگ های ثانویه شناخته می شوند. هر رنگ در این چرخه میتواند با رنگ های کناری خود که رنگ های هم خانواده اش محسوب میشوند و همچنین رنگ مقابلش که رنگ مکمل آن است به خوبی ترکیب شده نتیجه ای زیبا و موزون بیافریند. استفاده از رنگ های هم خانواده که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته و به اصطلاح همسایه هستندترکیبی ملایم و هماهنگ را ایجاد می کند که نگاه بیننده را به راحتی از

یکی به دیگری رهنمون می شود. استفاده از یک رنگ با میزان کمی ازرنگ مکمل آن چنانچه به درستی و در اندازه های صحیح صورت گرفته باشد نتیجه ای درخشان و چشمگیر می آفریند و بر جذابیت مجموعه

رنگی حاضر می افزاید و مانع غالب شدن کامل یک رنگ بر فضای اتاق می شود.

در این جا به برخی از اصطلاحات متداول طراحان دکوراسیون در ارتباط با رنگ اشاره می کنیم:

رنگ های آکسان: رنگ های تند و درخشانی که برای زنده کردن وانرژی بخشیدن به یک مجموعه رنگی به آن اضافه می شوند، مانند رنگ صورتی تند چند کوسن و یک جفت شمع در یک اتاق نشیمن که با خانواده رنگ کرم رنگ آمیزی شده است.

رنگ زمینه: رنگ زمینه رنگی است که در بزرگ ترین سطوح و به بیشترین میزان در یک فضا مورد استفاده قرار گرفته است مانند رنگدیوارهای یک اتاق. رنگ زمینه ، اغلب به عنوان پس زمینه ای برای سایر رنگ های به کار رفته در اتاق مورد استفاده قرار می گیرد و سایر رنگ ها مانند رنگ های آکسان یا متضاد را در خود جای می دهد.

رنگ های متضاد: این رنگ ها در کنار هم تاثیری چشمگیر بر بیننده باقی می گذارند چنان که حتی پس از بستن چشم ها این تاثیر تا مدتکوتاهی در ذهن بیننده باقی می ماند.

رنگ های سرد: این رنگ ها حاوی مقدار زیادی رنگ آبی هستند، بهعنوان مثال خاکستری هایی که شامل مقداری رنگ آبی باشند احساسسردی و سرما را در شما ایجاد می کنند در حالی که خاکستری حاوی قرمز یا بنفش قرمز حس گرما را در بیننده القا می کنند و ویژگی دیگریخواهند داشت.

رنگ های مکمل: این رنگ ها که در چرخه رنگ در برابر یکدیگر قراردارند در کنار هم نمایی چشمگیر و متعادل می آفرینند. این رنگ ها هرگز از یک خانواده نیستند و حداکثر تفاوت را با یکدیگر دارند. به عنوان

مثال می توان چند کوسن نارنجی تند را در زمینه ای از رنگ آبی نمونه بارزی از این ترکیب در نظر گرفت.

رنگ های غالب: رنگ غالب همیشه رنگی که در بزرگترین سطوح و به ئبیشترین میزان در مجموعه ای به کار رفته ، نیست بلکه رنگی است که بیش از بقیه رنگ ها نظر را به خود جلب می کند.

یک خانواده رنگی: شامل مجموعه ای از رنگ ها می شود که به نوعی با یکدیگر مرتبط هستند برای مثال خانواده آبی شامل مجموعه ای از رنگهای آبی است که از یک سو با آبی سبزها شروع می شود و از سوی دیگر به رنگ های آبی بنفش ختم می شود. خانواده قهوه ای از رنگ قهوهای و قهوه ای خاکستری تا پرده های نارنجی و قرمز را شامل می شود.

رنگ های گرم: این رنگ ها محتوی مقدار قابل ملاحظه ای قرمز هستند.حتی برخی از آبی ها نیز ممکن است به واسطه وجود مقداری قرمز درآنها در این مجموعه جای بگیرند.

رنگ های هم پرده: اینها رنگ هایی هستند مانند رنگ زرد پررنگ وآبی پررنگ ، این رنگ ها لزوماً از یک خانواده نیستند بلکه هر دو دارای میزان مساوی از رنگ قرمز یا آبی هستند و هیچ یک بر دیگری غلبه نمی یابند.

دکوراسیون زرد آبی

برای داشتن یک اتاق رنگین، لازم است با روانشناسی رنگها و تأثیر متقابل رنگها بر یکدیگر آشنا باشید. چرخه رنگ کمک میکند که در رنگآمیزی اتاقتان، از به کار بردن رنگهای ناسازگار و نامطبوع در کنار هم بپرهیزید. استفاده از این چرخه را که بسیار هم آسان است یاد

بگیرید تا بتوانید در یک آن تشخیص دهید که چه رنگهایی با یکدیگر سازگارند. در خلال معرفی اتاقها، توضیحات جامعتری درباره ی رنگ خواهیم داد.

رنگهای مکمل (رنگهایی که در چرخه ی رنگ درست مقابل هم قرارگرفتهاند) بیشترین تأثیر را بر یکدیگر میگذارند. رنگ زرد پرانرژی که در این اتاق (عکس بالا برای بزرگ شدن عکس بر رویش کلیک کنید ) استفاده شده در محیط احساس سرخوشی ایجاد کرده است. سپس فضا با رنگمایههای گوناگون بنفش و آبی مطبوعتر شده است.

بنفش تیره سرد، با این که با زرد تند بهشدت در تضاد است، آن را آرامتر نیز میکند و فضای رنگارنگ چشمگیری پیش روی مینهد که زندگی در آن لذتبخش است.

این اتاق از طیف وسیع رنگ بنفش تشکیل شده است: از بنفش خیلی کمرنگ موکت تا رنگ بنفش میز و بنفش تیره پردهها، که با قرار گرفتن در کنار رنگ زرد، پیوندی از دو رنگ کلیدی به دست دادهاند.

کاناپه پارچهای که با رنگ بنفش تیره مایل به آبی پوشیده شده، آنقدر پررنگ است که با دیوارهای زرد در تعادل باشد. کوسنها با رنگ یاسی و صورتی و طرح چهل تکهشان، کیفیت رنگی محیط را ارتقا میبخشند.

پردهها، دوخت مدرنی دارند و از میله استیل آویزان شدهاند. در اتاقی که دیوارها و مبلمان رنگآمیزی متضاد دارند، بهترین گزینه برای پوشش پنجره، پردههای بلند است که میتواند برای امتداد دادن رنگ ثانوی تا سقف استفاده شود. قرار گرفتن پرده در کنار دیوار، این تأثیر را شدیدترمیکند.

دکوراسیون آبی نارنجی

در یک اتاق بزرگ میتوان از تقابل رنگهای مهیج بهگونهای کار آمد استفاده کرد، در حالی که ممکن است همین تضاد رنگی در یک اتاق کوچک ، خیلی شلوغ به نظر برسد.

آبی و نارنجی رنگهای مکملی هستند که در چرخه ی رنگ، کاملاً مقابل یکدیگر قرار گرفتهاند.و میتوانند ترکیبی بسیار هماهنگ را به دست دهند.

در عکس بالا ، فرم نیمدایره و رنگ نارنجی تند دیوار شومینه، راه حل مبتکرانهای برای افزودن رنگ و فرم، به دیوار بسیار بزرگ پشت آن است. موکت خوش نقش با مرکزیت رنگ زرد، حس گرما را در کف اتاق پخش میکند. در این اتاقنشیمن از پردههای طرحدار با سه رنگ

تند استفاده شده که در ضمن بهصورت واحدهای رنگی مشخصی هستند که بیشترین تأثیر را در فضا میگذارند.

شکل مستطیلی و رنگهای تند، اثر متقابل بر یکدیگر را تشدید میکنند.

شکلهای مدرن کارآیی خوبی در اتاقهای بزرگ دارند. مبلهای بسیار بزرگ این اتاق، با انحنای ظریف و زیبا، در کنار دیوار نارنجی نیمدایره و حالت نامنظم میز وسط، به فضای نشیمن شکل میدهند و دید را متمرکز میکنند. در این جا هنر تقسیمبندی یک فضای بزرگ و تبدیل

آن به یک مکان مناسب برای زندگی، بهوضوح دیده میشود. آجرهای شیشهای ، پارتیشن زیبایی بهوجود میآورند که در عین حال هیچ مزاحمتی برای ورود نور به داخل ایجاد نمیکند. از این دیوار شیشهای برای پوشاندن در جلویی و قسمت ورودی خانه استفاده شده است.

دکوراسیون آبی صورتی

در طرح بالا ، استفاده از دو رنگ متضاد روشن در اتاقی بزرگ، تأثیر بصری شگرفی بر جای میگذارد، به نحوی که تا مدتها و شاید هم هرگز، این طرح زیبا را فراموش نکنیم. طرحهای مواج مدرن و دو رنگ زنده ی آبی و صورتی تند، منظرهای متفاوت و نو پدید آورده است.

برای بیشترین تأثیر ممکن، آبی و صورتی در مقادیر مساوی به کار گرفته شدهاند. این دو رنگ نیز بر روی چرخه ی رنگ تقریباً روبهروی یکدیگر قرار میگیرند، اما تضادشان بسیار دلنشین است. روی دیوار صورتی رنگ کناری، با جابهجایی پرده، رنگ صورتی در طول پنجره ادامه پیدا میکند.

دایرههای آبی و صورتی روی دیوار، گذشته از این که فضای یکدست آبی را میشکنند، بر تضاداین دو رنگ نیز تأکید میکنند.

استفاده از زمینه های رنگی تند برای مبلمان و اسباب و اثاثیه، طرح را جسورتر میکند و توجه بیشتری را به سمت شکلهای فرمدار معطوف مینماید. منحنیهای مدرن در مبل و کاناپه با فرمی غیرمتداول، قالبهای سنتی طراحی مبلمان را میشکند. با افزودن یک قفسه ی چرخدار، با قاب براق از جنس کروم، محیط کاملاً مدرن و امروزی شده است.

صورتیهای زنده به کار رفته در کرکره غلتکی و پرده جمع شو چنان پنجره را قاب گرفتهاند که در این نمایش رنگها، نقش در خور توجهی ایفا میکنند. پارچه ینازک پرده به نور طبیعی امکان ورود میدهد و اجازه نمیدهد رنگهای تند مانع از ورود نور و تاریکی بیش از حد اتاق شوند.

نرگس کیان

آفتاب


گردآوری:گروه هنر سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/Art.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

180188
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.