مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

حضور خط در نقاشی، شناسه هویت ایرانی
خط و نقاشی هر دو از نخستین نشانه ها و واکنش های بشرند و حتی در زمان انسان های اولیه و غارنشین نیز ن...

نقاشیخط؛ نخستین ابزار ارتباطی انسان
آشنایی بشر با نقاشی و خط به روزگاران بسیار کهن باز می گردد، به دورانی که بشر اولیه هنوز آغاز به نوش...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : نقاشیخط از آغاز تا امروز
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1574   بازدید   
تاریخ درج مطلب  1/2/1393
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

نقاشیخط از آغاز تا امروز

 نقاشیخط از آغاز تا امروز واحد هنر تبیان زنجان-

 

پیدایش نقاشیخط را نمی توان محدود به زمان و مکان خاصی دانست، اما شاید بتوان گفت مکتب سقاخانه خاستگاه اصلی زیباشناسی و نوآوری معاصر، در خوشنویسی به ویژه در پیش از انقلاب بوده است. از خصیصه های مشترک و فراگیر در آثار هنرمندان سقاخانه استفاده از خط فارسی است.

خط فارسی که در طول سالیان متوالی شکل خاص خود را گرفته و با مضامین فرهنگ ملی همبسته شده است عنصری مناسب بود تا به عنوان یک شناسه هویتی در آثار نقاشی به کار گرفته شود.

برای این دسته از هنرمندان، خط تنها یک عنصر بصری بود و به مفاهیم نهفته در پس کلمات چندان توجهی نداشتند. استفاده از خط را بطور مشترک در آثار اکثر هنرمندان نقاشیخط می توان به تماشا نشست. هرچند نمی توان شکل گیری نقاشیخط را به هنرمند خاصی نسبت داد، اما پیشتازترین فرد از این گروه در استفاده از خط حسین زنده رودی بود: او کارش را با بازی با خطاطی شروع کرد؛ نرم نرم و از سر جستجو.

کارهای اولیه اش از سطح های ساده هندسی ای شکل می گرفت که از نوشته ها و نقش و نگارها و رنگ های درخشان پوشیده می شدند. روشی که بعدها در کار فرامرز پیلارام ماندگار شد و او مدت ها با همین سطوح ور می رفت و بسیار خوش خط تر از زنده رودی، جاهایی را از نوشته پر می کرد.

اما زنده رودی همین جا نماند و پیش تر رفت. کم کم شکل های محدود کننده هندسی را  که از طلسم های جدول کشی شده می آمدند ـ رها کرد و به عنصر خطاطی روی آورد.

خطاطی را اما نه در بعد خوشنویسانه اش که در حال و هوای کلی ترکیب بندی حروف منفرد و کلمات و جملات بی آنکه بخواهد معنا و مفهومی ادبی را در آن میان تعقیب کند، دنبال کرد و دورادور سرسپرده سیاه مشق های قدیمی شد.

آیدین آغداشلو، پژوهشگر معتبر کشورمان معتقد است که این برخورد با نوشتار را هنرمندان سقاخانه و از جمله زنده رودی از او را در نوشته بر طلسم ها و زیارتگاه ها برگرفته بودند، عدم توجه این دسته از هنرمندان به معانی کلمات برای برخی از منتقدان قابل پذیرش نبود. البته گاهی نیز علاوه بر خاصیت بصری کلام، مفاهیم آنها نیز برای هنرمندان این گروه مورد توجه قرار می گرفت تا آثار ارزشمندی را پدید آورند.

ادامه همین نگاه تصویری به خطوط و تداوم تلاش گروه دیگری از هنرمندان سبب پیدایی «نقاشیخط» گردید. استفاده از نشانه های مذهبی و عناصر نهفته در فرهنگ شیعه که مشهورترین آنها نمادهای عاشورا بود نیز وجه مشترکی میان سقاخانه ای ها است حتی استفاده از زیبایی شناسی این فرهنگ همچون استفاده از رنگ های سنتی قدیمی، چنان که با دیدن بسیاری از کارهای آنها مخاطب به یاد، حسینیه، تکیه و عزاداری های ماه محرم می افتاد.

بکارگیری دستمایه هایی چون پنجه، علم، ضریح، دخیل، پرچم و... که هر کدام نشانگر مفاهیم تاریخی ـ فرهنگی بودند و ترکیب این نمادهای انتزاعی، جدای از فرم واقعی آنها، فضایی نوین را پدید می آورد.

هنرمندانی چون زنده رودی خط را در مرز جنبشی پیش بردند و پرویز تناولی خط را به نوعی دیگر در حجم هایش به کار برد و به دنبال آنان فرامرز پیلارام آنچنان تغییر شکل هایی در حروف به وجود آورد که به کلی رابطه فرم و محتوی را از هم گسست و خط در آثار او به مجموعه ای از حرکت حروف در بطن سطوح رنگی تبدیل گردید.

رضا مافی، نیاز با سیاه مشق های خود این سنت شکنی را ادامه داد تا نوبت به محمد احصایی رسید که در آخرین تحولات هنری خود فقط به یک مجموعه از حرکت حروف دست یافت و نام آن را بسم الله نهاد.

پس از آن نصرالله افجه ای با خط، نقاشی کرد و بالاخره جلیل رسولی از خط و چسباندنی ها به یکدیگر سعی نمود ضمن احترام به رابطه فرم و محتوی در خط، از طریق چسباندن ترمه ها و نمدها و نظایر آن به تابلوی خط، غنای ملی و زیبایی سنتی ببخشد.

همچنین هادی روشن ضمیر با استفاده از ورق طلا در آثار نقاشیخط سبکی نو در این رشته پدید آورد... پس از انقلاب هنرمندان زیادی در عرصه نوآوری با خط و یا نقاشیخط بخت خود را آزمودند و این روند ادامه داشته است تا آخرین دست آورد خط به نام مُعَلی توسط عجمی در سال ۱۳۷۸ شمسی پا به صحنه نهاد.

این خط که به عنوان شیوه ای جدید در خوشنویسی مورد اقبال قرار گرفته تلاش می کند رابطه فرم و محتوا را حفظ نماید. توسل به نام علی ابن ابی طالب الهام بخش هنرمند، در تحول حروف و ترکیب بندی بوده است.

از آنجایی که هنرمندان نوین از دشواری خط و ناخوانایی آن واهمه نداشته اند جسورانه و بی دریغ درروند ایجاد نوآوری از اقلام قدیم استفاده کرده اند.

این امر تا جایی است که علیرضا مقاری نیز که پژوهشگری معتبر در این زمینه شناخته می شود در این زمینه معتقد است، ظرفیت بالای نوآوری در کلیه خطوط و قلم های مختلف خوشنویسی سنتی از خط کوفی، و یا خط ثلث در قرن دوم و سوم گرفته و تا «معلی» در قرن پانزدهم هجری ادامه داشته و حتی گسترش یافته است برای هنرمندان فرصتی فراهم آورده که تمامی اقلام خط توجه نمایند.

آنان نه تنها تعلیق و نستعلیق و شکسته، به عنوان خطوط کاملا ایرانی بلکه شکل های قدیم تر و گمنام تر خط را نیز چون رقاع و محقق و ریحان و در شکل های هندسی، کوفی را چون خط بنایی (معقلی) و حتی کوفی گیاهی را نیز به عنوان مواد خام آثار خود تلقی نمودند.

نکته مهم این است که طی استفاده از تکنیک های ساده با قلم نی و مرکب گرفته تا قلم مو و رنگ روغن و حتی امروزه کامپیوتر دیجیتال آرت، هیچ یک از اقلام خط سنتی با هنر مدرن در تضاد قرار نگرفته اند و قابلیت بالای خطوط سنتی با همه قواعد محکمش فرصت همزیستی خط با فناوری و هنر معاصر را به بهترین وجهی ایجاد نموده است.

۴۵ سال خوشنویسی، یادگار عشق

محمد جلیل رسولی از همان کودکی به خوشنویسی علاقه داشت. برای همین وقتی به تهران مهاجرت کرد به صورت نیمه حرفه ای به این کار پرداخت و تاکنون نزدیک به ۴۵ سال است که خوشنویسی می کند.

تا به حال حدود ۳۲ نمایشگاه انفرادی در تهران داشته و در کشورهایی همچون انگلیس، ایتالیا، آلمان، چین، ژاپن و... هم نمایشگاه هایی برپا کرده است. هم کار کلاسیک انجام می دهد و هم آثار نقاشیخط پدید می آورد.

با این که استادش در زمینه خوشنویسی، سیدحسن میرخانی بود که در سال ۱۳۶۷مدرک استادی را به وی ارائه داد، اما سبک استادانی چون میرعماد قزوینی و عبدالمجید طالقانی را نیز آزمود. به دلیل این که از همان کودکی عاشق رنگ بود و آثار نقاشی را به دقت بررسی می کرد، از سرآمدان نقاشیخط نیز محسوب می شود.

نقاشیخط یکی از شاخه های هنر ایرانی است که سابقه چندان طولانی ندارد و نگاهی نو به عنصر در آثار نقاشی داشته است.

رسولی به عنوان خوشنویس، چند اثر ادبی ازجمله ترجمه فارسی نهج البلاغه، دیوان امام ره و شاهنامه فردوسی را کتابت کرده است.

آثار ارزشمند و ماندگار او در زمینه خوشنویسی و نقاشیخط در قالب ۳ کتاب جان جانان، یادگار عشق و مرقع برگ سبز منتشر شده که سرمشقی برای هنرجویان این هنر است. این هنرمند در فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران نیز عضویت دارد.

منبع: روزنامه جام جمگردآوری:گروه هنر سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/Art.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : نقاشیخط , خوشنویسی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

173925
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.