مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

راه های جاودانه کردن فرش دستباف
کالایی نفیس که همگان از ارزش مادی و معنوی آن آگاهند و در حفاظت از آن سنگ تمام می گذارند. اما گاه ات...

معرفي و تاريخچه ي هنر خاتم کاري
صنعت خاتم سازي از هنرهاي ظريفه اي است که سابقه و ريشه اي بسيار کهن دارد. اين هنر نيز مانند ساير هنر...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : هنر چوقابافي چیست؟
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1940   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/6/1393
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

هنر چوقابافي چیست؟

هنر چوقابافي چیست؟ واحد هنر تبیان زنجان-

 

چوقا يا چوخا، بالاپوش مردان روستايي و عشاير بختياري در غرب ايران است که همواره داراي آستين کوتاه است. اين پوشش در بين مردم شهرنشين اين قوم نيز در مراسم گوناگون رواج دارد و توسط زنان بختياري از موي بز بافته مي شود.

چوقا نه پوششي سفيد است و نه سياه، بلکه پوششي ست با دو رنگ سياه و سفيد. معمولاً بلنديِ چوقا بايد به حدي باشد که تا زير زانو برسد.

نقشِ چوقا همواره داراي شکل ثابتي است و در آن خطوط سياه به صورت عمودي وارد خطوط سفيد مي شوند. درباره چراييِ نگاره اين بالاپوش چند نظريه وجود دارد اما هنوز پيشنهاد همه پسندي درباره خاستگاه يا مضمون اين نقش از سوي صاحبنظران انجام نشده است. ترکيب رنگ هاي ديگر چوقا کرم- آبي، کرم - سرمه اي يا کرم- قهوه اي است. آستين کوتاه چوقا بيشتر حالت نمايشي دارد و به عنوان جيب نيز مي توان از آن استفاده کرد.

در شمال شرقي دزفول دهي به نام ليوس وجود دارد که چوقاهاي بافته شده در آن به تدريج به «چوقا ليويسي يا ليواسي» مرسوم شدند و بر همين اساس به اين بالاپوش چوقاليوسي هم مي گويند. تاريخ بافت اين پوشش کمتر از صد سال است. براي بافتِ چوقا از دارِ خوابيده استفاده مي کنند و تکنيک بافت آن نيز مانند تکنيک گليم بافي است با اين تفاوت که خيلي ريز بافت تر است و تار و پود نازک دارد.

طول پارچه مخصوص چوقا 2/5 الي 3/5 متر و عرض آن 50 الي 70 سانتيمتر است و با تاري از جنس پنبه(گاه پشم) و پود پشمي بافته مي شود. قطعات را پس از بافتن به اندازه لازم مي برند و کنار هم مي دوزند. پشم به کار رفته بايد کيفيت بالايي داشته باشد.

اين پوشش فقط مخصوص مردان است. مردان در تابستان در زير چوقا پيراهن و در زمستان کت مي پوشند. مردان لر (لرستان و جنوب استان) و مردان بختياري (چهار محال و بختياري و خوزستان و کهگيلويه و بويراحمد، غرب استان اصفهان) اين پوشش را برتن مي کنند. قيمت اين پوشش بستگي به خوش بافت بودن آن دارد.

منبع:راسخون


 

گردآوری:گروه هنر سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/Art.html


 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : چوقابافی , صنایع دستی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

174551
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.