مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دقت کردید ؟؟
http://news.tebyan-zn.ir/
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

نگاهی به زندگی پایه گذار موسیقی مدرن در ایران
پس از پیروزی انقلاب اسلامی وی در دهه 70 به میهن بازگشت و درآن زمان با تاسیس ارکستر موسیقی نو در پی ...

با مهرزاد خواجه‌امیری به مناسبت انتشار آلبوم تازه‌اش
هر هنرمندی که می خواهد مردمی باشد، لازم است که شرایط اجتماعی اش را در نظر بگیرد، یعنی حواسش به اتفا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ایده زن ایرانی که مورد تحسین جهانیان قرار گرفت
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1388   بازدید   
تاریخ درج مطلب  26/5/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ایده زن ایرانی که مورد تحسین جهانیان قرار گرفت

ایده زن ایرانی که مورد تحسین جهانیان قرار گرفت واحد هنر تبیان زنجان-

 

حس زندگی را این روزها می توان با ۳۰۰ متر قدم زدن روی پلی در قلب تهران که یکی از آلوده ترین شهرهای دنیا است لمس کرد. خنکای نسیم بهاری روی پل طبیعت نوازشگر چهره های خسته ای است که برای فرار از دود و آلودگی صوتی بر بلندای این پل می ایستند. شنیدن نغمه پرندگان و تماشای زیبایی شهر در غروب آفتاب زیباترین حسی است که می توان بر فراز یکی از شاهکارهای معماری پایتخت لمس کرد.

پل ها همیشه محلی برای گذر نیستند. گاهی می توان روی آن ایستاد و به صدای آب روان گوش داد. می توان ایستاد و به زیبایی های اطراف خیره شد. می توان ایستاد و به غروب زیبای خورشید نگاه کرد. به پرنده هایی چشم دوخت که بر کناره های پل نشسته و آواز می خوانند.

به خودروهایی چشم دوخت که در زیر پل برای عبور از یکدیگر رقابت می کنند. تماشای این زیبایی ها تنها با ایستادن روی پل میسر می شود و همین تفکربود که باعث شد چند جوان ایده ساخت پل زیبایی را در قلب پایتخت طراحی کنند. پل طبیعت ساخته ذهن و ایده نسل جوانی است که به یکی از جاذبه های دیدنی تهران تبدیل شده است. پل زیبای انسان محوری که پیاده راهی است برای آن ها که دل شان هوای سفرکرده است.

خودش هم فکر نمی کرد طرحی که روی کاغذ اجرا می کند روزی به سازه ای ۲ هزار تنی تبدیل شود و از آن به عنوان پل زیبایی یاد کنند. پلی که به یکی از نمادهای شهر تهران تبدیل شده است. ۲۶ ساله بود که در مسابقات طراحی پل طبیعت شرکت کرد، سال بعد طرحش برگزیده شد و حالا ۳۱ ساله و پل طبیعت ساخته شده است. طرح لیلا عراقیان معمار ۳۱ ساله مهرماه سال گذشته محقق شد و با افتتاح پل طبیعت اثری هنری معماری از یک زن جوان معمار ایرانی در اختیارمردم تهران و توریست های این شهر قرار گرفت.

علاقه زیاد او به نقاشی وتشویق های خانواده باعث شد تا علاقه اش را دنبال کند و رشته معماری را برای تحصیل در دانشگاه شهید بهشتی برگزیند. پس از فارغ التحصیلی برای ادامه تحصیل به کانادا رفت و در دانشگاه UBC ونکوور در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کرد. سال اول تحصیل در کانادا بود که شرکت نوسازی اراضی عباس آباد فراخوان شرکت در مسابقه طراحی یک پل پیاده را ارائه کرد.

او این پروژه را در کنار علیرضا بهزادی و سحر یاسایی از اعضای یک شرکت سازه های پارچه ای طراحی کرد. با برنده شدن این طرح در مرحله دوم مسابقه ساخت این پل زیبا از سه سال قبل آغاز شد و مهرماه سال گذشته به بهره برداری رسید. دید ۳۶۰ درجه ای از بالای پل و همچنین سه طبقه بودن آن برای عبور کالسکه، دوچرخه و انسان از ویژگی های بارز این پل زیباست که بوستان آب و آتش را به بوستان طالقانی متصل می کن

لیلا عراقیان که فرزند دوم خانواده است می گوید: این روزها وقتی بر فراز پل طبیعت می ایستم با دیدن رضایتمندی و برق خوشحالی در چشمان مردم و از اینکه این پروژه با موفقیت به پایان رسید، اعتماد به نفس پیدا می کنم.

پل طبیعت جزء پنج انتخاب برتر ۳۰۰ معمار برجسته جهان در مسابقه بین المللی معماری شهری در سال ۲۰۱۵ که مقر آن در نیویورک است، شد. همچنین طرح این پل زیبا در بخش پل ها و بزرگراه ها در این مسابقات بیشترین آرای مردمی را که به صورت آنلاین انجام می گرفت، کسب کرد و منتخب مردم شد.

لیلا عراقی معمار جوان ایرانی و از اعضای مؤسس شرکت سازه هــــای پارچه ای از جرقه ای که برای طراحی این پل درذهنش زده شد این گونه می گوید: پل طبیعت دومین کار گروه ما بود و قبل از آن پل ابریشم را طراحی و توسط پیمانکار آن را به مرحله بهره برداری رساندیم. بر اساس طرح جامع اراضی عباس آباد احداث ۷ پل برای سهولت دسترسی مردم به اراضی عباس آباد و کاربری های فرهنگی و تفریــحی آن پیش بینی شده است.پل های ابریشم و پل طبیعت بخشی از این طرح ها بودند که طراحی و عملیات اجرایی مجموعه این دو پل توسط شرکت انجام شد.

وی ادامه داد: چند سال قبل همراه مدیرعامل شرکت در یکی از خیابان های ظفر با صحنه جالبی مواجه شدیم. روی یکی از پل هایی که روی رودخانه قرار داشت یکی از ساکنان آنجا مبل کهنه ای قرار داده بود. این پل در جایی قرار داده شده بود که می توانستی روی آن بنشینی و رودخانه را تماشا کنی. دیدن این صحنه جرقه ای را در ذهن ما ایجاد کرد. همه ما تصوری که از پل داریم جایی برای عبور است و هیچ گاه به این موضوع فکر نمی کنیم که می توان روی پل ایستاد یا ساعت ها نشست و به مناظر اطراف و همچنین رودخانه یا جوی آبی که از زیر پل عبور می کند خیره شد.

پس از ساخت پل ابریشم که دارای ۱۳۰ متر طول و ۱۰ متر عرض است و به طول حدود ۲۰۰ متر ارتباط بین پارک بنادر و پارک سفرآسمانی واقع در ضلع جنوب بزرگراه همت را برقرار می سازد شرکت نوسازی اراضی عباس آباد فراخوانی برای شرکت در مسابقه طراحی یک پل در این منطقه بین پارک های آب و آتش و طالقانی داده بود. سال ۱۳۸۸ وقتی این فراخوان داده شد من در سال اول کارشناسی ارشد معماری در کانادا تحصیل می کردم.

همراه همکارانم تصمیم گرفتیم در این مسابقه شرکت کنیم. در مسترپلنی که از سوی شرکت نقش جهان ارائه شده بود قرار بود دو پل به عنوان گذرگاه پیاده برای اتصال دو جبهه شرقی و غربی بزرگراه مدرس در نظر گرفته شود ولی در ادامه تصمیم گرفته شد یک پل با ویژگی های خاص و منحصر به فرد از جمله دید ۳۶۰ درجه ای و همچنین استفاده از مصالحی که مقاومت بالایی دارند و توجه به مسائل محیط زیست در آن دیده شود. طرح ما در مرحله اول پذیرفته شد و در مرحله دوم طرح من برگزیده شد. با توجه به اینکه قرار بود پل طبیعت در نقطه ای احداث شود که تمامی شاهراه های پایتخت مانند بزرگراه مدرس، همت، حقانی و رسالت از بالای آن به خوبی دیده شود، محل جانمایی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار بود.

نخستین نکته ای که در طراحی این پل در نظر گرفتم این بود که پل جایی برای ماندن باشد نه عبور کردن. بعد از برگزیده شدن طرح ما ساخت پل را آغاز کردیم و خوشبختانه پیمانکار نیز بخوبی طرح ما را اجرا کرد. ساخت این پل سه سال طول کشید و در معماری آن به مسائلی از جمله پیچ مسیر پل، مکان های مناسبی برای نشستن و همچنین دید باز به همه طرف توجه کردیم. ساخت پل طبیعت به مساحت ۷ هزار متر مربع آغاز شد و من برای اینکه بر نحوه ساخت نظارت داشته باشم از کانادا به ایران آمدم. با توجه به اینکه این پل در سه طبقه و روی سه ستون ساخته شده است احساس خوبی دارم که می بینم مردم از آن لذت می برند.

 

پلی برای زندگیسه سال از روزی که طرح پل طبیعت با دستان بانوی معمار ایرانی روی کاغذ کشیده شد گذشت. روزی که پل به بهره برداری رسید کمتر کسی باور می کرد یکی از شاهکارهای معماری خاورمیانه در قلب پایتــــخت ایران قرار گرفته باشد.

 

مهندس علیرضا بهزادی یکی دیگر از اعضای اجرایی این طرح که طراحی و ساخت پل طبیعت را برعهده داشته است از ویژگی های خاص این پل و فراز و نشیب هایی که برای ساخت آن وجود داشت این گونه می گوید: در زمان طراحی این پل ناخودآگاه از همه معماری های پل های ایران و همچنین کشورهای دیگر الهام می گرفتیم. نکته ای که برای ما اهمیت داشت این بود که پل نباید همیشه حس رفتن را به ما بدهد و باید طراحی آن به گونه ای باشد که حس ماندن را در وجودمان تقویت کند.

این ویژگی در پل هــــای خواجو و سی و سه پل اصفهان وجود دارد. جایی که توریست های زیادی روی آن ساعت ها می ایستند و به مناظر اطراف و همچنین رودخانه ای که از زیر آن عبور می کند، خیره می شوند. در طراحی این پل همه استانداردهای جهانی در نظر گرفته شد و از نظر تکنولوژی نیز از بهترین نوع فولاد و همچنین جوش کنترل شده استفاده کردیم. مساحت این پل ۷ هزار متر مربع است که ۷۲۰ متر آن به فضای سبز و ۴۸۰ متر آن به رستوران ها، کافی شاپ و دیگر فضاهای فرهنگی و تفریحی اختصاص داده شده و مردم می توانند روی کفپوش های چوبی پل با مساحتی حدود ۵۱۰۰ متر مربع پیاده روی کرده یا از مسیرهای دوچرخه سواری و کالسکه سواری لذت ببرند.

وی با بیان اینکه ارتفاع این پل ۴۰ متر است، گفت: روی پل به تفکیک سه مسیر مشخص اسب رو و کالسکه رو، دوچرخه رو و انسان رو در نظر گرفته شده است. پس از ساخت پل من نخستین کسی بودم که با دوچرخه از روی آن عبور کردم. در آن لحظات به چیزی جز لذت بردن فکر نمی کردم. حس زندگی را با همه وجود لمس کردم و خوشحالم که این پل مورد توجه مردم قرار گرفته است.

یوسف حیدری

ایرن

آفتاب


گردآوری:گروه هنر سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/Art.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

179344
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.