مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
ارتباط بين دين و توسعه اقتصادي
مقدمه ای درباره توسعه اقتصادی
نگاهی به بیکاری و بهره وری نیروی کار در آمریکا
اخبار روز اقتصادی و بازرگانی
آشنایی با مفاهیم بودجه
عصر ما بعد توسعه
دقت کردید ؟؟
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/Voting/public_opinion/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
جدیدترین مطالب این بخش

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(5)
در کشور ما موقوفات زیادی وجود دارد که توسعه پیدا نکرده اند. این واقعیت باعث شده ما نتوانیم از توان ...

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(3)
اوراق بهادار اسلامی یا صکوک گواهی هایی با ارزش اسمی یکسان هستند که بعد از عملیات پذیره نویسی، بیانگ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(1)
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   820   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/10/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(1)

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(1) واحد اقتصاد تبیان زنجان-

 

1. مقدمه

اسلام دینی جامع است که پرستش خداوند را تنها منحصر به رفتارهای عبادی نمی داند بلکه بسیاری از جنبه های زندگی انسانی را نیز از این مقوله می داند. ریشه کنی فقر، عدالت اجتماعی - اقتصادی و توزیع مساوی درآمد از اهداف اولیه اسلام است و باید از ویژگی های نظام اقتصادی اسلامی نیز باشد (چپرا، 1985: 1).

نظام مالی اسلامی نیز به عنوان زیر مجموعه نظام اقتصادی اسلام، باید در راستای این اهداف اسلام حرکت نماید. فلسفه نظام مالی اسلامی در عدل و احسان نهفته است (صدیقی، 2004: 136 و خان، 1997: 1). اسلام عدالت را برای انسان ها ترویج می دهد در این راستا بخش مالی اسلامی نقش اجتماعی خود را به بهترین شکل نشان خواهد داد در صورتی که با تأمین مالی نیازمندان، درآمد و ثروت آن ها را افزایش یابد (خان، 1997: 2).

در اسلام ساختارها و نهادهای متعددی وجود دارد تا درآمد و ثروت را جهت برطرف نمودن نیازهای اولیه میان همه اقشار جامعه بازتوزیع نماید. این نهادها عبارتند از:زکات، وقف و قرض الحسنه (زرقاء، 1998: 164).

اسلام ثروتمندان را از این که ثروت را تنها میان خود جابجا کنند برحذر می دارد و می فرماید که آن ها باید ثروت را میان هم نوعان نیازمند خود توزیع کنند و به منظور توزیع ثروت از ثروتمندان به نیازمندان، مفهوم صدقه را توصیه می کند. صدقه می تواند پول و حتی چیزی غیر از پول باشد؛ هم چنین می تواند الزامی یا اختیاری باشد. وقف صدقه ای اختیاری است.

برخلاف حوزه های سرمایه گذاری پرخطر، بخش اوقاف به رشد خود ادامه می دهد. این بخش مانند یک بخش اقتصادی زنده به سرعت در حال رشد است. سازمان های اوقاف، نهادهای غیرانتفاعی اسلامی هستند که به وکالت از سوی مردم بخش عظیی از فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را اداره می کنند.

به طور همزمان، آن ها با تأثیر عمده ای که بر روی رفاه و سبک زندگی جامعه دارند نیروی مهمی در اقتصاد مالی، محسوب می شوند. رشد سازمان های بزرگ تر بازتابی از بهره وری است که از طریق استفاده از فرآیندها و نظام های پیشرفته تر ممکن شده است (هشام، 2007: 3).

نهاد وقف از مدت ها قبل شناخته شده بود و نقش حیاتی در تاریخ مسلمانان داشت. اما کارآیی نهاد وقف کنونی در سرتاسر جهان اسلام به خاطر ضعف مدیریت کاهش یافته است. بنابراین نهاد وقف نیاز به تقویت دارد تا نقش حیاتی خود را بازیابد. این نهاد می تواند به وسیله ی تغییر باز ساخته شود تا به یک وقف سودبخش (Profitable Waqf) تبدیل شود. وقف سودبخش نه تنها می تواند خود را تأمین مالی کند بلکه می تواند طرح های دیگر را نیز تأمین مالی کند.

وقف کارا و اثربخش برای پیدا کردن جایگاه خود نیاز به سرمایه گذاری دارد. چندین راه برای تأمین مالی طرح وقف وجود دارد که تسهیم بازده (Output Share)، مشارکت (Partnership share)، اوراق اجاره و... از این مواردند. این مقاله در پی آنست تا روش های تأمین مالی در وقف را بررسی نموده و الگوئی بومی برای تأمین مالی وقف در ایران ارائه نماید.

2. تعریف وقف

وقف در لغت به معنای ایستادن، اقامت کردن و به معنی حبس کردن مال در راه خداست (معین، 1384: 991). شیخ طوسی، ابن ادریس، و یحیی بن سعید، وقف را به بازداشت ریشه و استمرار بهره تعریف کرده اند. (طوسی، 1387 ق، ج 3: 286؛ حلی، 1410 ق، ج 3: 152؛ حلی، 1405 ق: 369) مرحوم محقق حلی در شرایع الإسلام می فرماید: وقف عقدی است که ثمره آن حبس کردن اصل و رها کردن منفعت است (حلی، 1377 ق: 154).

ماده 55 قانون مدنی در مقام تعریف حقوقی وقف می گوید: وقف عبارتست از اینکه عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود (امینیان مدرس، 1381: 21).

در تعاریف فوق دو واژه ای تحبیس و تسبیل به کار رفته است. منظور از حبس، ممنوع کردن نقل و انتقال و یا تصرفاتی است که موجب تلف عین شود زیرا مقصود از وقف، انتفاع همیشگی موقف علبهم از مال موقوفه است. حبس باید دائمی باشد تا با گذشت زمان آن چه را واقف تأسیس نموده است از بین نرود (امینیان مدرس، 1381: 22).

غالب فقهای امامیه دائمی بودن را شرط صحت وقف می دانند از جمله امام خمینی (رحمه الله) در تحریرالوسیله (موسوی خمینی، بیتا، ج 2: 65)، علامه حلی در تبصره (حلی، 1372 ق: 76) و محقق حلی در شرایع الإسلام (حلی، 1377 ق: 154)، زیرا اگر وقف، موقت باشد منافات با حبس عین و تسبیل منفعت دارد.

منظور از تسبیل این است که واقف از استفاده ی منافع به طور شخصی صرف نظر کرده و مقرر نماید که در راه خدا و امور خیریه مصرف گردد و می توان گفت ماهیت آن، ادامه منافع برای موقوف علیهم است. با این وصف در عقد وقف نمی توان شرطِ عوض کرد و یا خیار فسخ قرار داد و یا آن را اقاله کرد زیرا این موضوعات با مقتضای ذات عقد که تسبیل منافع است در تضاد بوده و چنین شرطی باطل و مبطل عقد خواهد بود (حلی، 1414 ق، ج 2: 67).

3. ویژگی های اقتصادی وقف

سرمایه یا دارایی وقف شده به اعتبار نوع استفاده از موقوفه به دو صورت و به منظور اهداف گوناگون مذهبی، درمانی، فعالیت های تولیدی و دیگر موارد مورد استفاده قرار می گیرد: اول وقف انتفاع که منظور از آن درآمد مادی نیست مانند ساخت مسجد و حسینیه در زمین ملکی خود و یا زمین موات و دوم وقف منفعت که مقصود از آن، درآمد مادی برای هزینه در چیز دیگر است مانند وقف دکان برای اداره ی مسجد و یا مدرسه (جناتی، 1380: 50).

توسعه وقف به معنای گردش آن و استفاده بهینه از موقوفات است. به عبارت دیگر می توان ذخایر را به سرمایه ای تبدیل کرد که هم بتواند خدمات اجتماعی و هم منفعت یا درآمد مادی ایجاد کند. توسعه وقف که همراه با ترویج فرهنگ نوع دوستی و تقویت همبستگی اجتماعی و احساس جمعی است، موجب رشد سرمایه اجتماعی و تأثیر گسترده بر تولیدِ کل اقتصاد می شود (پیراسته و عبدالملکی، 2007: 4).

روش های موجود تأمین مالی جهت توسعه موقوفات از کارایی لازم برخوردار نبوده و استفاده از روش های نوین تأمین مالی جهت توسعه هرچه بیش تر موقوفات و بهره مندی از آثار و نتایج آن، یک نیاز مبرم جهت کاهش فاصله طبقاتی موجود در جوامع اسلامی و رفع نیازهای اولیه نیازمندان این جوامع است.

با توجه به اهمیت وقف و نقش آن در توسعه اجتماعی و اقتصادی، در سالیان اخیر تلاش های جدیدی برای توسعه این نهاد صورت گرفته است. بدین منظور راهبرد تأمین مالی پیشنهاد شده است. بر مبنای پیشرفت های نظری در اقتصاد مالی (به طور عام) و مالی اسلامی (به طور خاص)، روش ها و ابزارهای متنوع و نوینی برای تأمین مالی در وقف معرفی شده است.

نویسندگان: دکتر غلامرضا مصباحی مقدم (1)

مجتبی کاوند (2)

حمیدرضا اسمعیلی گیوی (3)

منبع:کاوند، مجتبی؛ (1389)، گفتارهایی درباره اوراق بهادار اسلامی (صکوک)، تهران: دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، چاپ اول

راسخون


گرد آوری: گروه اقتصاد سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/economy.html

پی نوشت ها:

1. رئیس و عضو هیأت علمی دانشکده ی معارف اسلامی، الهیات و ارشاد دانشگاه امام صادق (علیه السلام).

2. کارشناسی ارشد، دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، دانشگاه امام صادق (علیه السلام)

3. کارشناسی ارشد، دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، دانشگاه امام صادق (علیه السلام)

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182875
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.