مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
ارتباط بين دين و توسعه اقتصادي
آشنایی با مفاهیم بودجه
اخبار روز اقتصادی و بازرگانی
مقدمه ای درباره توسعه اقتصادی
عصر ما بعد توسعه
نگاهی به بیکاری و بهره وری نیروی کار در آمریکا
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(5)
در کشور ما موقوفات زیادی وجود دارد که توسعه پیدا نکرده اند. این واقعیت باعث شده ما نتوانیم از توان ...

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(3)
اوراق بهادار اسلامی یا صکوک گواهی هایی با ارزش اسمی یکسان هستند که بعد از عملیات پذیره نویسی، بیانگ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(2)
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   714   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/10/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(2)

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(2) واحد اقتصاد تبیان زنجان-

 

4. روش های تأمین مالی در وقف

به طور کلی برای تأمین مالی موقوفات دو روش سنتی و نوین وجود دارد. در ادامه چهار نوع از روش های سنتی شرح داده می شود (پیراسته و عبدالملکی، 2007: 5):

1. تشکیل موقوفات جدید.

این روش با ایجاد موقوفات جدید و افزودن آن ها به موقوفات موجود تأمین مالی می شود. نمونه های کلی برای این نوع از تأمین مالی در تاریخ اسلام عبارت است از: مساجد، مدارس، بیمارستان ها و دانشگاه ها.

2. استقراض.

در این روش، با استقراض نیازمندی های عملیاتی وقف، تأمین مالی می شود. در این روش، ناظر موقوفه قرض می کند تا هزینه های جاری موقوفات، نوسازی یا اتمام ساخت را پوشش دهد. این روش از دیدگاه اسلام نیز مشروع می باشد.

3. تبدیل به احسن کردن موقوفات.

این روش در مورد موقوفاتی ممکن است که قابلیت استفاده ندارند یا استفاده از آنها به قدری ناچیز است که قابل اعتنا نیست مانند مدرسه ی مخروبه ی وقف شده یا مدرسه موقوفه ای که در روستایی متروکه قرار گرفته است. این روش نقدینگی ای را فراهم می کند که برای فعالیت های عملیاتی موقوفات لازم است. همچنین خدمات ارائه شده توسط اوقاف را به ویژه زمانی که کاربرد جدید موقوفات به خاطر تغییرات فنی و یا جمعیتی وجود داشته باشد در موارد خاصی نیز افزایش می دهد.

4. سرقفلی (Hukr) (اجاره بلند مدت به طوری که پیش پرداخت زیادی یکجا داده شود).

اصطلاح سرقفلی به معنی انحصار است. این روش که توسط فقها ارائه شده، روشی برای جلوگیری از فروش موقوفه است. از دیدگاه مدیریت اوقاف، سرقفلی به طور مجازی، ارزش موقوفه ای را که در سرقفلی به صورت یکجا واگذار شده است (که باید برای اهداف وقف استفاده شود)، با فروش حقوق انحصاری مربوط به موقوفه بدست می آورد. این کار فروش خود موقوفه نیست، مدیریت موقوفه نیاز دارد تا قیمت فروش را که در مورد یک دارایی مشابه بدست آورده است به عنوان جایگزین تعیین کند.

روش های نوین تأمین مالی برای سرمایه گذاری در موقوفات را نیز می توان به چند گروه تقسیم نمود (پیراسته و عبدالملکی، 2007: 7-6):

1. مرابحه.

در این روش تأمین مالی وقف، مدیریت موقوفات از طریق قرارداد مرابحه اقدامات لازم را برای اخذ تسهیلات از یک بانک اسلامی انجام می دهد تا مواد و تجهیزات لازم را برای توسعه یا تعمیر موقوفات خریداری کند و همزمان به محض رسیدن تاریخ سررسید پرداخت، اصل و سود تأمین مالی (Financing Mark-up) را از محل درآمد موقوفات به بانک برمی گرداند.

2. استصناع.

روش استصناع به مدیرت موقوفات اجازه می دهد به طور اقتضائی، توسعه مورد نیاز در موقوفات را (برای مثال از طریق ساخت) با امضاء توافق نامه با یک نهاد تأمین مالی انجام دهد. سپس نهاد تأمین مالی یا همان بانک از طریق یک پیمانکار وارد قرارداد دیگری می شود تا همان را فراهم کند. مدیریت وقف باید این تسهیلات را که به خاطر قرارداد استصناع از سودهای موقوفات توسعه یافته ایجاد شده است، پرداخت کند.

3. اجاره.

در این روش تأمین مالی، ناظر موقوفه جوازی صادر می کند که سال های زیادی فقط برای تأمین مالی کننده معتبر است. این جواز به تأمین مالی کننده اجازه می دهد تا بر روی موقوفه (زمین) ساختمان بسازد. سپس ناظر ساختمان را برای همان مدت اجاره می دهد و به تأمین مالی کننده، اصل سرمایه گذاری وی و بازدهی را (در صورت تمایل تأمین مالی کننده) برمی گرداند. در این مورد، اجاره با مستأجر که مالک ساختمان شده است، به پایان می رسد.

4. اشتراک در محصول.

در این روش، سازمان وقف، زمین و دارایی های ثابت دیگر را (برای دارایی نهاد وقف) فراهم می کند و تأمین مالی کننده هزینه ها و مدیریت کار را به عهده می گیرد. همچنین تأمین مالی کننده - به شرطی که زمین توسط بخش غیر مدیریتی تهیه شود - می تواند بخشی از ماشین آلات یا کل آن را فراهم کند. این روش بر اساس مزارعه است (این در صورتی است که تولید کشاورزی باشد، اما اگر تولید غیر زراعت باشد، مزارعه نامیده نمی شود) و سود ناخالص طبق توافق میان دو طرف تقسیم می شود.

5. صندوق های وقفی.

تراست عمومی یا خیریه، تراستی است که برای مقاصد خیریه و عام المنفعه تأسیس می شود. برای اینکه یک تراست عمومی باشد باید دارای مقاصد معین مثلاً از بین بردن فقر، فراهم نمودن آموزش و تحصیلات، انجام برخی مقاصد مذهبی و امثال آن باشد. مقاصد مشروع و مجاز برای تشکیل یک تراست عمومی معمولاً در قانون آمده است.

با این وجود اگر هدف و نظر خاصی باشد که در قانون صریحاً ذکر نشده باشد می توان با قیاس به قانون و موارد مذکور در آن، آن را به عنوان منظور تراست عمومی قرار داد. تراست های خیریه یا عمومی موضوع برخورد و رفتار قانونی ویژه و همچنین مالیات می باشند.

برای آن که تراست عمومی و خیریه باشد تحقق سه شرط لازم است:

1. تراست براساس مقررات قانونی، خیریه و عام المنفعه باشد (خیریه در معنای قانونی خود لزوماً به معنای اصطلاح مشهور میان مردم نمی باشد، به عنوان مثال برخی از مدارسی که از دانش آموزان هزینه و پول دریافت می کنند از نظر حقوقی یک مؤسسه خیریه محسوب می شوند، گرچه از نظر اصطلاح رایج و مشهور این گونه مدارس با توجه به این که از دانش آموزان پول دریافت می کنند، مؤسسه خیریه قلمداد نمی شوند).

2. تراست برای بهره مندی عموم مردم یا حداقل برای بخشی از عموم مردم باشد.

3. تراست ها باید منحصراً و کاملاً خیریه باشند.

صندوق های وقفی از نوع تراست های عمومی هستند. (احمدپور، 1387: 126-125) نهاد وقف در کشورهای غربی به عنوان نهاد مالی قدرتمند در تجهیز سرمایه برای حل مشکلات اجتماعی، جایگاه مطلوبی دارد. در این کشورها بودجه دانشگاه ها عمدتاً از محل صندوق های وقفی تأمین می شود. این صندوق ها ضمن حفظ استقلال و شخصیت مستقل وقف، شفاف و خودگران هستند و به استفاده از کمک های دولتی متمایل نیستند.

این صندوق ها با حسابرسی کاملاً شفاف عمل می نمایند. صندوق های وقفی در عمل نقش مهمی در بازارهای مالی جهانی دارا می باشند و عمده دارایی های آن، دارایی های مالی است. در ایران به رغم پشتوانه فرهنگی عمیق و انگیزه های قوی دینی، به دلیل برخی موانع موجود از ظرفیت های بالقوه وقف استفاده نمی شود (عبده تبریزی، حسین، 1384: 65-64).

تاکنون روش ها و منابع دیگری نیز برای تأمین مالی موقوفات ارائه شده است. این روش ها در اصل بر اساس مفهوم تبدیل به اوراق بهادار کردن دارایی ها (Securitization of assets) مطرح می شوند.

نوسازی و کارا نمودن موقوفات با استفاده از تبدیل به اوراق بهادار کردن موقوفات. این روش توسعه موقوفات، مبتنی بر برقراری ارتباط میان مفاهیم موقوفه و تبدیل به اوراق بهادار کردن می باشد.

در ادامه یکی از روش های تبدیل موقوفه به اوراق بهادار مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. این روش به عنوان یک مجموعه از ابزارهای نوین مالی اسلامی براساس مفهوم تبدیل به اوراق بهادار کردن طراحی شده و جهت توسعه موقوفات مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع به صورت های مختلف می توان از این روش استفاده نمود که در زیر به دو صورت آن اشاره شده است (پیراسته و عبدالملکی، 2007: 6-7):

* موقوفات با استفاده از اوراق بهادار اسلامی به اوراق بهادار تبدیل شود. این امر موجب توسعه و بهبود در مدیریت موقوفات می شود.

* با استفاده از یک ابتکار، می توان نوعی از اوراق را که مربوط به دارایی های غیروقفی است برای حمایت از موقوفات به کار برد.

نویسندگان: دکتر غلامرضا مصباحی مقدم (1)

مجتبی کاوند (2)

حمیدرضا اسمعیلی گیوی (3)

منبع:کاوند، مجتبی؛ (1389)، گفتارهایی درباره اوراق بهادار اسلامی (صکوک)، تهران: دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، چاپ اول

راسخون


گرد آوری: گروه اقتصاد سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/economy.html

پی نوشت ها:

1. رئیس و عضو هیأت علمی دانشکده ی معارف اسلامی، الهیات و ارشاد دانشگاه امام صادق (علیه السلام).

2. کارشناسی ارشد، دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، دانشگاه امام صادق (علیه السلام)

3. کارشناسی ارشد، دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، دانشگاه امام صادق (علیه السلام)

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182876
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.