مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
آشنایی با مفاهیم بودجه
ارتباط بين دين و توسعه اقتصادي
اخبار روز اقتصادی و بازرگانی
عصر ما بعد توسعه
مقدمه ای درباره توسعه اقتصادی
نگاهی به بیکاری و بهره وری نیروی کار در آمریکا
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/ItMatchOnline.html
جدیدترین مطالب این بخش

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(5)
در کشور ما موقوفات زیادی وجود دارد که توسعه پیدا نکرده اند. این واقعیت باعث شده ما نتوانیم از توان ...

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(3)
اوراق بهادار اسلامی یا صکوک گواهی هایی با ارزش اسمی یکسان هستند که بعد از عملیات پذیره نویسی، بیانگ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(3)
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   893   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/10/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(3)

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(3) واحد اقتصاد تبیان زنجان-

 

5. تعریف اوراق بهادار اسلامی

اوراق بهادار اسلامی یا صکوک گواهی هایی با ارزش اسمی یکسان هستند که بعد از عملیات پذیره نویسی، بیانگر پرداخت مبلغ اسمی آن به وسیله خریدار به ناشر آن است و دارنده ی آن، مالک یک یا مجموعه ای از دارایی ها و منافع حاصل از آن هاست (موسویان، 1386: 73؛ فلاح شمس و رشنو، 1387: 282).

دو نوع از انواع متنوع اوراق بهادار اسلامی، اوراق اجاره و اوراق منفعت می باشند که در ادامه به بررسی آنها پرداخته می شود: (موسویان، 1386: 455-346):

1-5. اوراق اجاره

اول. تعریف اوراق اجاره

اوراق بهاداری است که دارنده ی آن مالک بخشی از دارایی است که براساس قرارداد اجاره به او واگذار می شود.

دوم. تحلیل فقهی اوراق اجاره

در اوراق اجاره از ابتدای انتشار تا پایان سررسید در اوراق با سررسید معین یا انحلال مؤسسه ناشر در اوراق اجاره دائمی، معاملات متعدد و مختلفی شکل می گیرد که همه آنها براساس فقه اسلامی، صحیح یا قابل تصحیح است. معاملات اصلی اوراق اجاره و توجیه فقهی آنها به شرح زیر است:

1. مؤسسه مالی ناشر اوراق اجاره می تواند در قالب شرکت سهامی خاص یا عام و با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل شود که از جهت فقهی همانند شرکت های سهامی، تابع عقد شرکت خواهد بود. کما اینکه این مؤسسه می تواند یک بانک خصوصی یا دولتی یا یک شرکت لیزینگ دولتی یا خصوصی باشد؛ همانطور که می تواند یک وزارتخانه یا مؤسسه و نهاد وابسته به دولت باشد.

2. واگذاری اوراق اجاره و گرفتن وجوه آنها از متقاضیان اوراق در قالب قرارداد وکالت خواهد بود. به این معنا که متقاضیان اوراق با اعطای وجوه و اخذ اوراق اجاره، به مؤسسه های مالی ناشر اوراق وکالت می دهند وجوه آنان را همراه سایر وجوه جمع آوری شده از این طریق، به صورت مشاع در کالاهای سرمایه ای و بادوام برای اجاره به اشخاص حقیقی و حقوقی به کار گیرند و در انجام عملیات خرید، اجاره و امور مربوطه، وکیل صاحبان وجوه باشند.

3. خرید کالاهای سرمایه ای و مصرفی بادوام و واگذاری آنها در قالب قرارداد اجاره عادی یا اجاره به شرط تملیک، دریافت اجاره بهاهای ماهیانه، فصلی یا سالانه، بیمه کردن کالاهای مورد اجاره، فروش کالاهای مستهلک در پایان مدت اجاره در اجاره های عادی، تملیک عین مستأجره به مستأجر در اجاره های به شرط تملیک، انجام عملیات حسابداری و تقسیم منافع حاصله میان صاحبان اوراق اجاره متناسب با محتوای انواع اوراق اجاره و اقداماتی از این قبیل همه از شئوونات وکیل خواهد بود و مؤسسه مالی می تواند در قبال ارائه این خدمات، درصدی از اجاره بهاها را به عنوان حق الوکاله بردارد.

4. واگذاری کالاهای سرمایه ای و بادوام به صورت اجاره به شرط تملیک اگر از نوع اجاره ی به شرط فعل تملیک باشد - به این معنا که موجر در پایان مدت اجاره به مقتضای شرط، عین مستأجره را طبق توافق به صورت مجانی یا در مقابل مبلغ معین به مستأجر تملیک کند - از نظر فقهی و از نظر حقوقی (قانون عملیات بانکی بدون ربا) صحیح است؛ اما اگر از نوع شرط نتیجه باشد به این معنا که در پایان مدت اجاره، عین مستأجره به صورت خود به خود به ملکیت مستأجر درآید، از نظر فقهی محل اختلاف بوده و اکثر فقها آن را قبول ندارند.

5. فروش اوراق اجاره در بازار ثانوی، از باب فروش سهم الشرکه شخصی در کالاهای مورد اجاره است که از جهت فقهی صحیح و قیمت فروش می تواند با توافق و رضایت طرفین تعیین شود. بعد از معامله، صاحب جدید اوراق در تمام مسائل حقوقی جانشین صاحب قبلی اوراق خواهد بود.

6. در پایان مدت اوراق یا موقع انحلال مؤسسه (به هر دلیلی) کالاهای مورد اجاره به فروش رسیده، همراه با مطالبات وصول شده میان صاحبان اوراق اجاره مطابق ضوابط مؤسسه تقسیم می شود (موسویان، 1386: 374-365).

5-2. اوراق منفعت

اول. تعریف اوراق منفعت (Shkuk al-intifa"):

ورق منفعت سند مالی بهاداری است که بیانگر مالکیت دارنده ی آن بر مقدار معین خدمات یا منافع آینده از یک دارایی بادوام است که در ازای پرداخت مبلغ معینی به وی منتقل شده است؛ مانند گواهی حق اقامت در هتل معین برای روز معلوم و غیره (حبیبیان، 1384: 76-75).

از این نوع اوراق به نام اوراق اشتراک زمانی (Time sharing Bonds(TSB)) نیز یاد می شود. و مالکیت مدت زمان مشخصی در مجموعه مسکونی معینی برای تعداد معینی از سال ها را نشان می دهد. این نوع از اوراق در اوایل سال 2000 میلادی در مکه به کار برده شده است (احمد، 2004: 39).

دوم. قلمرو اوراق منفعت

اوراق بهادار منفعت در دو بخش عمده می تواند به کار گرفته شود:

یک. واگذاری منافع آینده دارایی های بادوام

صاحبان دارایی های بادوام مانند مسکن، هتل، وسائل حمل و نقل و... گاهی به نقدینگی احتیاج دارند و حاضرند برای تأمین آن، بخشی از منافع آینده حاصل از دارایی های بادوام خود را از پیش واگذار کنند. به طور معمول اگر صاحبان دارایی در جست و جوی استفاده کننده ی نهایی از منافع دارایی خود باشند (کسی که بخواهد در روزی معین از منافع دارای معین استفاده کند) احتمال موفقیت خیلی پایین و در حدّ صفر است.

برای حل این مشکل می توان از اوراق منفعت استفاده کرد. یعنی صاحبان دارایی برای بخشی از منافع دارایی خود، اوراق منفعت منتشر و آن ها را در مقابل مبلغ معینی به متقاضیان واگذار می کنند. دارندگان اوراق می توانند صبر کنند و در زمان تعیین شده از آن دارایی بهره ببرند؛ کما این که می توانند قبل از فرارسیدن مدت اوراق مزبور آن را به دیگران واگذار کنند.

برای مثال صاحب هتلی می خواهد حق استفاده از صد اتاق خود را از ابتدای سال معین تا هزار روز واگذار کند. او برای این منظور تعداد صد هزار ورق بهادار که هر یک بیانگر حق استفاده از یک اتاق خاص در تاریخ معین است منتشر می کند؛ سپس آن ها را براساس ارزش فعلی منافع آینده به متقاضیان واگذار می کند. دارندگان اوراق یا خود در زمان معین از اتاق ها استفاده می کنند و یا تا آن هنگام به اشخاص دیگر واگذار می کنند تا منافع آن به آنان انتقال یابد.

واگذاری منافع آینده دارایی های بادوام از طریق اوراق منفعت، می تواند منافع ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه دارایی های با بازده مشخص چون منازل، ساختمان های تجاری و مسکونی، ورزشگاه ها، نمایشگاه ها، پارک ها، بزرگراه ها، اراضی زراعی، باغ ها و ویلاها را در برمی گیرد.

همچنان که از نظر فقهی می توان منافع کنونی دارایی ها را در برابر مبلغی به دیگران واگذار کرد. همچنین همانگونه که می توان منافع یک دارایی را برای مدتی معین به یک نفر واگذار کرد می توان این منافع را به چند نفر همزمان به صورت مشترک یا غیر همزمان به طور متناوب واگذار کرد.

دو. واگذاری خدمات آینده

همانند صاحبان دارایی بادوام، شرکت ها و مؤسسه های خدماتی نیز گاهی برای تأمین سرمایه در گردش یا توسعه فعالیت های اقتصادی، نیازمند پول می شوند و حاضرند بخشی از خدمات آینده خود را از پیش واگذار کنند. در این مورد نیز اگر شرکت های خدماتی به دنبال مشتری نهایی (استفاده کننده ی واقعی از خدمات) باشند، احتمال موفقیت در سطح پایین و نزدیک به صفر است. در حالی که استفاده از اوراق بهادار منفعت می تواند این مشکل را به آسانی حل کند.

برای مثال شرکت زیارتی خاصی قصد دارد خدمات زیارت عمره مفرده خود را برای چهار سال آینده، هر سال به تعداد بیست و پنج هزار نفر به صورت اوراق منفعت واگذار کند. او برای این منظور تعداد صد هزار ورق منفعت (خدمات عمره) منتشر می کند که بر روی هر یک از آن ها، ارائه خدمات عمره در تاریخ مشخص با شرح خدمات معین قید شده است.

شرکت زیارتی ورق منفعت را به ارزش فعلی خودش به متقاضی خدمات واگذار می کند، گیرنده ی ورق حق دارد در تاریخ معین خودش برای استفاده از خدمات زیارتی عمره به شرکت مراجعه یا این که آن ورق را طبق زمانبندی به دیگری واگذار کند.

شرکت های مختلف خدماتی چون شرکت های سیاحتی، شرکت های زمینی، هوایی و دریایی، حمل مسافر و بار، هتل ها، دانشگاه های دولتی، خصوصی، آموزشگاه ها، بیمارستان های تخصصی، رستوران ها و سالن های پذیرائی، می توانند از طریق انتشار اوراق منفعت خدمات آینده خود را واگذار کنند (موسویان، 1386: 379-377).

انتشار اوراق منفعت جهت واگذاری منافع آتی موقوفه توسعه یافته - به شرط توصیف دقیق منفعت - از نظر فقه امامیه صحیح است (صاحب جواهر، 1981: 261-260؛ البحرانی، 1363: 550؛ خمینی، 1366: 486؛ سید یزدی، 1358: 577).

بر این اساس در ادامه بحث الگوئی ارائه خواهد شد که با استفاده از این نوع اوراق کار می کند و برای تأمین مالی در وقف کاملاً مناسب است. این الگوی پیشنهادی، الگویی است کلی جهت تأمین مالی و سرمایه گذاری در موقوفات با استفاده از الگوی ساخت، استفاده و انتقال (Build, Operate Transfer (BOT))، و اوراق اجاره. این الگو می تواند برای انواع دیگر اوراق نیز به کار گرفته شود.

نویسندگان: دکتر غلامرضا مصباحی مقدم (1)

مجتبی کاوند (2)

حمیدرضا اسمعیلی گیوی (3)

منبع:کاوند، مجتبی؛ (1389)، گفتارهایی درباره اوراق بهادار اسلامی (صکوک)، تهران: دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، چاپ اول

راسخون


گرد آوری: گروه اقتصاد سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/economy.html

پی نوشت ها:

1. رئیس و عضو هیأت علمی دانشکده ی معارف اسلامی، الهیات و ارشاد دانشگاه امام صادق (علیه السلام).

2. کارشناسی ارشد، دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، دانشگاه امام صادق (علیه السلام)

3. کارشناسی ارشد، دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، دانشگاه امام صادق (علیه السلام)

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182877
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.