مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
ارتباط بين دين و توسعه اقتصادي
اخبار روز اقتصادی و بازرگانی
نگاهی به بیکاری و بهره وری نیروی کار در آمریکا
آشنایی با مفاهیم بودجه
مقدمه ای درباره توسعه اقتصادی
عصر ما بعد توسعه
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(5)
در کشور ما موقوفات زیادی وجود دارد که توسعه پیدا نکرده اند. این واقعیت باعث شده ما نتوانیم از توان ...

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(3)
اوراق بهادار اسلامی یا صکوک گواهی هایی با ارزش اسمی یکسان هستند که بعد از عملیات پذیره نویسی، بیانگ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(4)
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   798   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/10/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(4)

ارائه الگوی تأمین مالی توسعه موقوفات با استفاده از انتشار اوراق منفعت (صکوک انتفاع)(4) واحد اقتصاد تبیان زنجان-

 

سه. تحلیل فقهی اوراق منفعت

صاحبان دارایی های بادوام و شرکت های خدماتی، اوراق منفعت منافع و خدمات آینده را در مقابل مبلغ معین به متقاضیان تملیک می کنند. دارندگان این اوراق یا خودشان از آن منافع استفاده می کنند و یا در مقابل مبلغ معین که به طور معمول بیشتر از مبلغ پرداختی است آن را به دیگران واگذار (تملیک) می کنند.

اگر اتفاق خاصی در اقتصاد رخ ندهد، به طور طبیعی هرچه به زمان سر رسید اوراق (زمان استفاده از منافع و خدمات) نزدیک شویم، قیمت معاملی اوراق بهادار منفعت بالاتر رفته و در نهایت به قیمت اسمی منافع و خدمات نزدیکتر می شود. برای تصحیح معاملات بازار اولیه و ثانویه اوراق منفعت، پیشنهادهای مختلفی صورت گرفته است که به صورت اختصار به بررسی آنها می پردازیم.

1. بیع سلف منافع و خدمات

به این معنا که صاحبان دارایی های بادوام و شرکت های خدماتی، منافع و خدمات آینده را در مقابل مبلغ معینی به متقاضیان پیش فروش کنند. به مقتضای بیع سلف (پیش فروش) خریدار مالک مبیع (منافع و خدمات) خواهد شد و حق دارد در سررسید، مبلغ آن را از فروشنده مطالبه کند؛ کما اینکه می تواند تا سررسید، آن را به دیگری بفروشد. تصویر معاملات اوراق منفعت در قالب بیع سلف با دو مشکل اساسی مواجه است.

اول؛ مطابق نظر مشهور فقهای شیعه، قرارداد بیع به انتقال مالکیت اعیان اختصاص دارد و شامل انتقال مالکیت منافع نمی شود هر چند برخی از فقها قرارداد بیع را اعم از انتقال اعیان و منافع می دانند.

دوم؛ اگر مشتری چیزی را به بیع سلف خریده باشد، نمی تواند قبل از سررسید آن را بفروشد، بنابراین بازار ثانوی اوراق منفعت با مشکل مواجه می شود.

2. اجاره منافع و خدمات

به این معنا که صاحبان دارایی و شرکت های خدماتی، دارایی و شرکت خود را به منظور استفاده از منابع و خدمات معین، در مقابل مبلغ مشخصی به متقاضیان اجاره می دهند. به مقتضای قرارداد اجاره، دارنده ی اوراق منفعت (مستأجر) مالک منافع و خدمات مورد معامله خواهد بود و حق دارد در زمان مشخص مستقیماً از آن استفاده کند و یا قبل از سررسید آن را به شخص ثالث واگذار کند.

تصویر معامله ی اوراق بهادار منفعت در بازار اولیه براساس قرارداد اجاره نسبت به منافع دارایی های بادوام هیچ مشکل فقهی ندارد، اما نسبت به واگذاری خدمات - به ویژه نسب به مواردی که خدمات ارائه شده ترکیبی از انواع اعیان، منافع و امتیازات است - براساس قرارداد اجاره محل بحث است.

برای مثال شرکت زیارتی که مجموعه ای از اعیان، منافع و امتیازات را به صورت غذا، اثاثیه سفر، بلیط هواپیما، اقامت در هتل، بلیط اتوبوس و استفاده از اعتبار شرکت را به صورت یکجا در مقابل مبلغ معلوم به مشتری واگذار می کند، مشکل می توان آن را در قالب قرارداد حقوقی اجاره گنجاند.

البته در مواردی که اعطای اعیان در کنار استفاده از منافع به صورت فرعی و تبعی است (مثل ارائه آب خوردن، صابون و شامپو برای استحمام در هتل ها) می توان قرارداد را اجاره و آن موارد را از لوازم عرفی یا از باب شرایط ضمن عقد اجاره قلمداد کرد.

مشکل مهمتر در بازار ثانویه اوراق منفعت است. به اعتقاد مشهور فقهای شیعه و اهل سنت، انتقال مورد اجاره در قرارداد ثانوی و بعد از آن، تنها در صورتی صحیح است که یا قیمت اجاره مساوی یا کمتر از قیمت اولیه صورت گیرد و یا مستأجر کار با ارزشی روی مورد اجاره انجام داده باشد. در اوراق منفعت به طور معمول، مورد معامله به مبلغ بالاتری واگذار می شود بدون اینکه دارنده ی اوراق روی آن کاری انجام داده باشد.

مورد دیگری که از نظر فقهی جایز است به مبلغ بیشتر اجاره داده شود؛ جایی است که کسی به صورت عمده منافعی (برای مثال منافع 100 اتاق را یکجا) اجاره کند، سپس به صورت خرده (یک اتاق یک اتاق یا بیشتر) اجاره دهد. روشن است که این روش نیز تنها بخشی از فروش اوراق منفعت در بازار ثانوی را توجیه می کند.

در نتیجه معاملات اوراق منفعت در بازار ثانوی به صورت فراگیر - چه در مورد منافع دارایی های بادوام و چه در مورد خدمات - مشکل فقهی پیدا می کند.

3. صلح منافع و خدمات آینده

به این معنا که صاحبان دارایی و شرکت های خدماتی، منافع و خدمات آینده را در مقابل مبلغی معین به قرارداد صلح به متقاضیان تملیک کنند. به مقتضای قرارداد صلح، متقاضی مالک منافع و خدمات می شود و حق دارد در سررسید معین از آن استفاده کند؛ کما اینکه می تواند تا فرا رسیدن مدت، به قرارداد صلح آن را به دیگری واگذار کند.

به اعتقاد فقهای شیعه، قرارداد صلح قرارداد مستقل بوده و برای انتقال اعیان، منافع و حقوق کاربرد دارد و بر فرض دارای فایده ی قرارداد خاصی باشد، احکام آن را نخواهد داشت. بنابراین می توان برای سامان دادن معاملات بازار اولیه و ثانویه اوراق بهادار منفعت از قرارداد صلح استفاده کرد.

در نتیجه ناشر اوراق می تواند منافع و خدمات آینده را به قرارداد صلح واگذار کند و اوراق منفعت را به عنوان سند بپردازد. دارنده ی اوراق نیز می تواند قبل از سررسید، خدمات و منافع مذکور را به همان قیمت با قیمتی بالاتر به دیگری به قرارداد صلح منتقل کند. این قرارداد صلح که هم نتیجه ی با قرارداد اجاره و قرارداد سلف را ندارد (موسویان، 1386: 383-379).

6. طرح وقف نوع اول (وقف انتفاع) و نوع دوم (وقف منفعت)

طرح وقف به دو نوع تقسیم شده است که عبارتند از: طرح وقف نوع اول و نوع دوم. طرح وقف نوع اول، وقفی است که هدف انتفاع مستقیم از آن است؛ در حقیقت این نوع از وقف یک طرح خیرخواهانه است و بیشتر نیازهای مردم نیازمند را برطرف می کند. نمونه هایی از این نوع وقف عبارتند از یتیم خانه، مدرسه، مسجد، درمانگاه و... . طرح نوع اول یک طرح اجتماعی است که این توانایی را دارد تا به لحاظ تأمین مالی خودکفا شده و حتی سودده نیز باشد.

طرح وقف نوع دوم در اصل طرح وقفی است که هدف آن پشتیبانی از طرح نوع اول است. این طرح در واقع یک طرح سودده است که می تواند برای ساختن هتل، فروشگاه های بزرگ، ساختمان های اداری اجاره ای، مزرعه، باغ، کارخانه و دیگر طرح های سودده به کار رود. سود حاصل از این طرح می تواند جهت حمایت از طرح نوع اول مورد استفاده قرار گیرد یا به منظور انجام دیگر طرح های سرمایه گذاری انباشته شود.

7. عملیاتی کردن اوراق منفعت در سرمایه گذاری وقف

برای آن که اوراق منفعت نقش معناداری در حمایت از مدیریت وقف داشته باشد، وجود چندین پیش نیاز لازم است. مهم ترین این پیش نیازها عبارتند از (خالد، حسن و ساکمانا؛ 2007: 12)

1. قانون و مقررات مربوط به اوراق بهادار اسلامی.

اگرچه هدف اوراق بهادار اسلامی که همان تأمین مالی است با هدف اوراق قرضه متعارف مشابه است، اما درواقع اوراق بهادار اسلامی با اوراق قرضه متعارف بسیار متفاوت است. این تفاوت از آن جا ناشی می شود که در اوراق بهادار اسلامی به دارایی نیاز است در صورتی که در اوراق قرضه این گونه نیست.

اگرچه در حال حاضر مقررات مربوط به برخی از انواع اوراق بهادار اسلامی در کشور وجود دارد اما باید قوانین جدیدی که لازم است، تدوین شود و قوانینی موجود در صورت نقص بازنگری شود از این رو لازم است تا دولت و مجلس با کمک هم روی این مسئله کار کنند.

همچنین مفهوم اوراق بهادار اسلامی باید به سرمایه گذاران، بخش بازرگانی و سایرین معرفی شود تا زمانی که مقررات مربوط به این اوراق تصویب شد کاربران از قبل آگاهی داشته باشند.

2. قانون جامع وقف به طور قطع یکی از مهم ترین پیش نیازها می باشد.

این قانون باید حقوق و تعهدات طرفین را - که به طور معمول شامل وقف کننده، ناظر، ذینفعان و دیگران هستند - مشخص کند. همچنین باید ماهیت خود وقف را نیز توضیح دهد، به عبارت دیگر باید دولتی یا خصوصی بودن وقف و... را تعیین کند.

3. نهادی که وقف را مدیریت می کند.

اکثر مطالعاتی که در گذشه در زمینه مدیریت وقف توسط دولت انجام شده است گویای آن است که مدیریت وقف باید به وسیله نهادهای غیر دولتی انجام شود (رشید، 2002: 144)؛ اما دولت به عنوان دستگاه حاکمیتی باید بر اداره موقوفات و هزینه کردن درآمد آن ها نظارت کند تا فساد و سوء استفاده در متولیان موقوفات بروز نکند.

4. حمایت دولت به ویژه از طریق سیاست غیرمستقیم آن برای توسعه وقف.

یکی از این سیاست ها می تواند کاهش و حتی معافیت مالیاتی برای وقف کنندگان باشد.

5. نظام اطلاعاتی وقف باید (برای الگو) صحیح تعریف شود تا عملیاتی شود.

الگو به شناسایی جزئی آن بخشی نیاز دارد که شامل ذینفعان می شود. این شناسایی جزئی برای اجرای طرح میان ذینفعان لازم است. به عبارت دیگر باید الگو به گونه ای باشد که ذینفعان (سرمایه گذاران، سرمایه اوقاف و سایر نهادهای مرتبط) به آسانی اطلاعات لازم را بدست آورند. دسترسی راحت به اطلاعات، زمینه تصمیم گیری صحیح برای هر یک از ذینفعان را فراهم می آورد و این منجر به عملیاتی شدن موفق الگو می شود.

6. توسعه بازار مالی اسلامی.

توسعه بازار مالی اسلامی سرمایه گذاران را تشویق خواهد کرد تا در اوراق تملیک منفعت ثانوی سرمایه گذاری کنند، به طوری که در این بازار نقدینگی ابزار مالی افزایش می یابد.

نویسندگان: دکتر غلامرضا مصباحی مقدم (1)

مجتبی کاوند (2)

حمیدرضا اسمعیلی گیوی (3)

منبع:کاوند، مجتبی؛ (1389)، گفتارهایی درباره اوراق بهادار اسلامی (صکوک)، تهران: دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، چاپ اول

راسخون


گرد آوری: گروه اقتصاد سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/economy.html

پی نوشت ها:

1. رئیس و عضو هیأت علمی دانشکده ی معارف اسلامی، الهیات و ارشاد دانشگاه امام صادق (علیه السلام).

2. کارشناسی ارشد، دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، دانشگاه امام صادق (علیه السلام)

3. کارشناسی ارشد، دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، دانشگاه امام صادق (علیه السلام)

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182878
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.