مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

آغاز سرشماری عمومی نفوس و مسکن تهران از دوم آبانماه
رئیس مرکز آمار ایران از آغاز سرشماری عمومی نفوس و مسکن تهران از تاریخ 2 تا 22 آبان خبر داد و افزود:...

دستگیری پنج عضو القاعده در کرمان
سردار حسین چناریان از دستگیری پنج عضو القاعده در کرمان خبر داد و گفت: اسنادی در خصوص قصد انجام عملی...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : از «گورخواب ها» روی برمگردان!!
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   280   بازدید   
تاریخ درج مطلب  25/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

از «گورخواب ها» روی برمگردان!!

از «گورخواب ها» روی برمگردان!!

تلاش خود را در توجّه بدانان بازمگیر، و روى خود را با خودبزرگ پندارى از آنان مگردان، و در جست وجوى كارهاى کسانی از این مردم باش كه دستشان به تو نمى رسد؛ از آن كسان كه چشم ها به خُردى در آنان مى نگرند، و بزرگان كوچكشان مى شمرند.

مردمان چون دندانه هاى شانه مساوى اند

در این روزهای سرد خبری که قلب مردم را به درد آورد و آتش زد، زندگی عده ای از مردمان در قبرهای خالی بود! حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمودند: مردمان چون دندانه هاى شانه مساوى اند. مساوات درمیان همه مردم، از جمله سیاست هاى حكومت على علیه السلام بود. و این حركت، با آنچه در سال هاى پیش از او بر مردم روا شده بود، تضاد داشت. از این رو، براى بهره وران از حكومت و دانه درشت ها بسى گران تمام شد.

کمک هاى مقطعى و اقدامات بى برنامه در مواجهه با مشکلات مردم خصوصا طبقه تهیدست و رنجدیده، مبتنى بر عدالت و شئون انسانى نیست، چنان كه امام علی علیه السلام، در عهدنامه مالک اشتر تأكید كرده است: پس به خاطر خدا حقّ او را كه پاسدارى از آنان را از تو خواسته است درباره اینان پاس دار، و سهمى از بیت المال (اموال عمومى) خود را، و سهمى هم از محصولات به دست آمده از زمین هاى خالصه دولتى را در هر شهرى براى آنان بگذار .

هیچ عذرى از مسولان پذیرفته نیست!!

هرگونه خللى در وضع طبقه فرودست جامعه وجود داشته باشد، هیچ عذرى از مسولان پذیرفته نیست؛ مگر این كه ناتوانى در برنامه ریزى و اجرا و سرمستى قدرت، مسولان را از چنین به سامان آوردن بازداشته است، كه تعبیر امام علی علیه السلام، چنین است:

أَهْلُ الْبُؤْسَى گروهى اند كه در سختى به سر مى برند و به دلایلى گرفتارى هایى پیدا كرده اند و باید به آنان توجّه شود؛ مانند خانواده هاى بدسرپرست ، خانواده های درگیر مشکلات اجتماعی از جمله اعتیاد.

پس مبادا سرمستى [قدرت] اندیشه تو را از آنان بگرداند و به خود سرگرم سازد. بى گمان بهانه تو كه براى استوار گردانیدن كارهاى بسیار مهم، كارهاى كوچك و ناچیز را فروگذاشته اى، پذیرفته نمى شود .

روی از آن ها برمگردان

امیرمؤمنان على علیه السلام، به منظور ساماندهى وضع فرودستان جامعه، که نمونه بارز آن گورخواب هایی هستند که امروز نقل محفل رسانه ها شده اند؛ در ادامه فرمان خویش به مالک اشتر آورده است:

پس تلاش خود را در توجّه بدانان بازمگیر، و روى خود را با خودبزرگ پندارى از آنان مگردان، و در جست وجوى كارهاى کسانی از این مردم باش كه دستشان به تو نمى رسد؛ از آن كسان كه چشم ها به خُردى در آنان مى نگرند، و بزرگان كوچكشان مى شمرند. پس یكى از افراد مورد اطمینان خود را كه خداترس و فروتن است، از هر وظیفه اى آزاد كن تا تنها به كار آنان بپردازد، و او باید كارها [ى موردنیازشان و پیشرفت امور] را به تو گزارش كند، سپس درباره ایشان چنان رفتار كن كه روز دیدارت با خداى والا جایگاه، عذرت به درگاهشان پذیرفته شود.

مسولان موظفند بر اساس اطلاعات صحیح همه گروه هاى آسیب دیده جامعه را شناسایى كنند و به همه آنان رسیدگى لازم را بنمایند.

تامین اجتماعی برای مردمانی که دیده نمی شوند!

همه گروه هاى طبقه فرودست كه امكان كار كردن یا تأمین كامل برایشان وجود ندارد، باید به وسیله تأمین اجتماعى یاری شوند. مولای متقیان، با برشمردن برخى از این گروه ها در عهدنامه مالک اشتر، مسیر كار تامین اجتماعی را روشن مى نماید. یعنى هر دولتى موظف است به این گروه ها رسیدگی كند:

الْمَسَاكِینَ (مستمندان)

مساكین آن گروه اند كه از همه نظر در تنگناى معیشتى قرار دارند و هیچ سكینه (آرامش) ندارند؛ و زیر خط مطلق فقر قرار دارند، كه لازم است به وضع آنان رسیدگى شود.

وَ الْمُحْتَاجِینَ (و نیازمندان)

محتاجین آن گروه اند كه در مواردى در تنگناى معیشتى قرار دارند و لازم است به آنان کمک شود.

پس مبادا سرمستى [قدرت] اندیشه تو را از آنان بگرداند و به خود سرگرم سازد. بى گمان بهانه تو كه براى استوار گردانیدن كارهاى بسیار مهم، كارهاى كوچك و ناچیز را فروگذاشته اى، پذیرفته نمى شود .

وَ أَهْلِ الْبُؤْسَى (و بینوایان)

أَهْلُ الْبُؤْسَى گروهى اند كه در سختى به سر مى برند و به دلایلى گرفتارى هایى پیدا كرده اند و باید به آنان توجّه شود؛ مانند خانواده هاى بدسرپرست، خانواده های درگیر مشکلات اجتماعی از جمله اعتیاد.

وَ الزَّمْنَى (و زمینگیران)

زَمَنى گروهى اند كه به دلایل مختلف زمینگیر شده اند و امكان كار و فعالیت ندارند؛ مانند از كارافتادگان، معلولان، سالخوردگان، كه لازم است به آنان رسیدگى شود.

کلام پایانی

امام علی علیه السلام، در همان روزگار كوتاه حكومت و با آن همه درگیرى ها و توطئه ها و كارشكنى ها، دستِ كم، كوفه را به جایى رساند كه مى فرمود: اكنون در كوفه، همگان از زندگى بهره مندند و فرودست ترینِ آنها، نان و سایبان دارد و از آبِ فرات، بهره مى گیرد .

بنابراین با وجود حركت پیگیر و مستمر انقلاب اسلامی در راستای محرومیت زدایی از چهره كشور و تحقق كشوری پیشرفته، باید بیش از پیش به طبقه فرودست جامعه، توجّه شود و همه آنان از تأمین كافى و متناسب با شئون انسانى بهره مند شوند. مسولان نباید به بهانه کارهای مهم و مسائلی که مسائل اساسی نامیده می شود، از تأمین نیازمندان غفلت ورزند و پرداختن به آنان و حل مشکلات ایشان را به تأخیر اندازند.

منابع:

- نهج البلاغه، نامۀ ۵۳

- هندى، متقی، كنزالعمّال، ج ۹، ص ۳۸

- مهریزی، مهدی، سیاست نامه امام علی علیه السلام، ص54 و 55

- دانش نامه امیر المؤمنین علیه السلام، ج ۴، ص ۱۴۲، ح ۱۵۲۴.

اگر در خصوص این

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : نهج البلاغه , مسولان , فقر , گورخواب ها ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184590
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.