مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
امر به معروف و نهی از منکر
دعا کنم یا نماز مستحبی بخوانم؟
آثار و فواید دعا چیست؟
سخنان امام علی (ع)
پیامدهای بی توجهی به نماز
وصیت نامه شهيد حاج مهدی باکری
تذکرات اخلاقي درباره حج و عمره
حقیقت دعا در اسلام
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/ItMatchOnline.html
جدیدترین مطالب این بخش

پیمانه صبر علی علیه السلام در سوگ بانوی دو عالم لبریز شد!
«اى رسول خدا! از فراق دختر برگزیده و پاكت، پیمانه صبرم لبریز شده و طاقتم از دست‌ رفته است، هرچند پس...

عالمان، نسبت به فساد اقتصادى متعهدند
«ابوذر! بى‌گمان تو براى خدا به خشم آمدى، پس امید به كسى بَند كه به خاطر او خشم گرفتى. شكى نیست كه ا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : تعصبی كه عمر را زیاد می كند!!
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   219   بازدید   
تاریخ درج مطلب  25/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

تعصبی كه عمر را زیاد می كند!!

تعصبی كه عمر را زیاد می كند!!

خدا را! خدا را! همسایگان را بپایید که سفارش شدهٔ پیامبر شمایند، و پیوسته درباره آنان سفارش می فرمود چنان که گمان بردیم برای آنان ارثی معین خواهد کرد.

همسایه کیست؟

خداوند متعال در قرآن كریم ضمن برشمردن حقوق اسلامی مسلمانان در قبال یكدیگر، نیكى به گروه های مختلف را سفارش مى كند و در مورد همسایه سفارش مى کند: وَ الْجارِ ذِی الْقُرْبى وَ الْجارِ الْجُنُب ؛ و همسایه نزدیك و همسایه دور را مورد احسان خویش قرار ده. (نساء/36)

در تفسیر آمده است: دور و نزدیك در این آیه به نظر مى رسد همان دورى و نزدیكى مكانى باشد. از آنجا كه كلمه همسایه، دارای مفهوم محدودی است ، تنها همسایگان نزدیك را در برمى گیرد، شاید براى توجه دادن به وسعت مفهوم آن از نظر اسلام، راهى جز این نبوده است كه نامى از همسایگان دور نیز به صراحت برده شود.

رعایت حق همسایه

رعایت حق همسایگان و رفتار خوب با آنان ، سرچشمه بركات هاى فراوانى خواهد بود كه از آن جمله می توان به تقویت روحیه همكارى با هدف پاكیزگی و آبادی محیط، یاری یکدیگر در مواقع خطرات و سختی ها و همراهی در شادی ها، اشاره كرد كه آرامش روانى و طول عمر انسان را در پى دارد.

حریم مسجد چهل ذراع است و تا چهل خانه از چهار طرف منزل همسایه به شمار می آید.

باتوجه به جغرافیای شهری در آن زمان، این سفارش به معنای گستره همسایگی و پاسداشت امنیت همگانی در زندگی شهری است.

از سوی دیگر بى خبرى از حال همسایه و بى توجهى به حقوق آنان، از امورى است كه در اسلام مذموم و ناپسند است. پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و آله، كسى را كه خود، سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد، مؤمن نمى داند : به من ایمان نیاروده است، كسى كه با شكم سیر بخوابد، در حالى كه همسایه اش گرسنه باشد.

بنابراین وجود همسایه خوب، نعمتى ارزشمند برای انسان و همسایه خوب بودن، باعث افزایش محبت و دوستى می شود چرا كه انسان ها بنده احسان و نیکی هستند.

تعصب در همسایه داری

خوش رفتاری با همسایگان، در ایجاد تجمع هاى پرشكوه و الفت هاى اجتماعى، ثمر می دهد، رفع نیاز و رفت و آمد، احوالپرسى، عیادت، انفاق و صدقه، همه از وظایفى است كه بر عهده همسایه و نشانه انسان دوستى می باشد.

چنان که مولای متقیان امیرالمؤمنین علیه السلام چنین کرداری را جوانمردانه می داند و مى فرماید: رسیدگى به همسایگان، جوانمردى است

هم چنین در نهج البلاغه تاکید می کند که بر خصلت هایی هم چون همسایه داری اصرار بورزید و می فرماید:

پس تعصّب بورزید برای خوی های پسندیده مانند پاسداشت حقّ همسایگی و امان.

عمر را زیاد می كند!

وجود همسایه خوب، برای آدمی نعمتی ارزشمند و همسایه خوب بودن، مایه محبت و دوستی است. دل ها همواره متوجه جایی می شود که نیکی و مهربانی در آن حاکم باشد و هرجا که شهد خیر باشد، افراد گرد هم می آیند. حضرت علی علیه السلام می فرماید: خوش همسایگی، هم آبادی ها را آباد و هم عمرها را زیاد می کند .

همسایه ارث می برد؟!

با توجه به آن چه در آموزه های دینی درباره حق امان و رعایت حقوق همسایگان آمده است، می توان این آموزهٔ اخلاقی را به پاسداشت امنیت همگان و رعایت حقوق شهروندان تعبیر کرد، چنان که در حدیث امام علی علیه السلام، آمده است:

حریم مسجد چهل ذراع است و تا چهل خانه از چهار طرف منزل همسایه به شمار می آید.

باتوجه به جغرافیای شهری در آن زمان، این سفارش به معنای گستره همسایگی و پاسداشت امنیت همگانی در زندگی شهری است. البته اگر سفارش های قرآن کریم، و پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله، در این باره لحاظ شود این امر فراتر از امنیت های تعریف شده و حقوق شناخته شده در دنیای امروز است، چنان که امام علی علیه السلام، در آخرین وصیت خود پیش از شهادت فرمود:

رسیدگى به همسایگان، جوانمردى است

پس تعصّب بورزید برای خوی های پسندیده مانند پاسداشت حقّ همسایگی و امان.

خدا را! خدا را! همسایگان را بپایید که سفارش شدهٔ پیامبر شمایند، و پیوسته درباره آنان سفارش می فرمود چنان که گمان بردیم برای آنان ارثی معین خواهد کرد.

سخن آخر

چه در آپارتمان چه در خانه مستقل، اگر همسایه تان را نمی شناسید یا روابط خوبی با او ندارید به سبکی زندگی می کنید که از بسیاری برکات معنوی، مادی و اجتماعی همسایه داری محروم شده اید!

هر کس که در کنار ما زندگی می کند؛ ناگزیر در پازل زندگی ما قرار دارد...

زندگی امروز ما اثری از همسایه داری ندارد و جامعه ما نیازمند فرهنگ سازی و تربیتی است، که در صورت تحقق، عاملی اساسی در حفظ امنیت شهری از آسیب های مختلف و کاهش شدید هزینه های ناشی از آسیب های امنیت شهری خواهد بود.

منابع:

نهج البلاغه، خطبه 192؛ نامۀ 47

اصول كافى، ج 2، ص 668

غررالحكم و دررالكلم، ج 7، ص 49

تفسیر نمونه، ج 3، ص 308

صدوق، الخصال، ص 544

 


منبع: وب سایت www.tebyan.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : نهج البلاغه , همسایه , تعصب , ازدیاد عمر ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184586
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.