مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
خرافه زدائی از فرهنگ عاشورا
حقیقت دعا در اسلام
نگاهی بر انسان شناسی فلسفی
پیامدهای بی توجهی به نماز
وصیت نامه شهيد حاج مهدی باکری
امر به معروف و نهی از منکر
مناظره امام صادق (ع) با ابوحنيفه
امام حسين (ع)،الگوى زندگى
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

پیمانه صبر علی علیه السلام در سوگ بانوی دو عالم لبریز شد!
«اى رسول خدا! از فراق دختر برگزیده و پاكت، پیمانه صبرم لبریز شده و طاقتم از دست‌ رفته است، هرچند پس...

عالمان، نسبت به فساد اقتصادى متعهدند
«ابوذر! بى‌گمان تو براى خدا به خشم آمدى، پس امید به كسى بَند كه به خاطر او خشم گرفتى. شكى نیست كه ا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : پیمانه صبر علی علیه السلام در سوگ بانوی دو عالم لبریز شد!
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   434   بازدید   
تاریخ درج مطلب  25/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

پیمانه صبر علی علیه السلام در سوگ بانوی دو عالم لبریز شد!

پیمانه صبر علی علیه السلام در سوگ بانوی دو عالم لبریز شد!

اى رسول خدا! از فراق دختر برگزیده و پاكت، پیمانه صبرم لبریز شده و طاقتم از دست رفته است، هرچند پس از روبه رو شدن با غم بزرگ فراق و مصیبت دردناك تو، این مصیبت براى من قابل تحمّل شده است.

بهترین زنان از ماست

در جهان امروز، انسان با تکیه بر عقلانیت و علم و تکنولوژی، مغرورانه خود را محور همه ارزش ها قلمداد کرده و منکر هر معیار و میزان دیگری است. از این رو از ولایت و رهبری معصومین علیهم السلام دم زدن و بالاتر از آن، تمام هستی خویش را برای ولایت فدا کردن، نیازمند مخاطبی است که در این عالم، به دنبال هدایت، رشد وهدفی الهی است.

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، دخت گرامى پیامبر صلّى اللّه علیه و اله، از دلایل امیرالمؤمنین در احتجاجی که علیه معاویه بدان چنگ می زد بودکه فرمود: بهترین زنان جهان [فاطمه] از ما است و حماله الحطب [همسر ابولهب] از شما و چیزهای فراوان دیگری از این قبیل درباره ما و شما. (1)

منزلتی که حضرت فاطمه سلام الله علیها، به عنوان برترین زن جهان نزد خدا داشت و پیامبراعظم، نیز بارها آن را برای مردم تبیین کرده بود؛ مهم ترین امتیاز حضرت صدیقه طاهره، برای اثبات حقانیت امام علی علیه السلام، بود.

آن حضرت ضمن اشعاری به وصف فضایل حضرت زهرا سلام الله علیها، پرداخته است که به برگزیده ای از آن ها اشاره می کنیم:

فاطمه ذات المجد و الفیض/یا بنت خیر الناس اجمعین (2)

ای فاطمه! صاحب مجد و عظمت و دانش، ای دختر بهترین مردم!

فاطمه بنت السیدالکریم/بنت نبی لیس بالذمیم (3)

فاطمه دختر سید بزرگوار و دختر پیامبری است که هیچگونه ناپسندی در وی نیست.

او کیست که خودش از خودش پند می گیرد

حضرت زهرا سلام الله علیها، تنها کسی بود که پس از پدر، متوجه شد مردم از چه هدایت و بینه و رشدی محروم شدند؛ و تا بذل جان، دلهای مستعد را متوجه حقانیت و ولایت مولا علی علیه السلام، ساخت.

آری! بشریت از هدایت کسی دور شد، که با نور خویش راه را می نمایاند و از چشمه حکمتی که خالی از هر گونه ناپاکی بود، رهروان را سیراب می ساخت، و خود مطابق سخن خویش، در عمل از همگان، پیشتر بود: ای مردم از شعلة چراغ آن اندرز دهنده ای که خود از مواعظ خود پندگیر است، بهره برگیرید و ظرف جان را از آب زلال چشمه هایی که از آلودگی ها پاک است، پر نمایید . (4)

امیرالمومنین، نفس پیامبر و مدار خلافت

امام علی علیه السلام، نفس پیامبر صلّى اللّه علیه و اله و مدار و محور خلافت بود و به فرموده زهرای مرضیه سلام الله علیها، اگر زمام امور در دست او قرار می گرفت، امت را به سهولت در مسیر هدایت و سعادت قرار می داد و به مقصد می رساند و کمترین حقّی از کسی ضایع نمی شد. (5)

حضرت زهرا؛ فرقان خدا

حضرت زهرا سلام الله علیها فرقان خداست و پیروان راستین الهی را از مدعیان دروغین جدا می سازد. او با حیات و مماتش، دفاع از ولایت را به ما آموخت و به ما فهماند که جدایی از ولایت، ذلت همیشگی، و حمایت از ولیّ، عزت ابدی است.

(اى رسول خدا) امانتى را كه به من سپرده بودى هم اكنون باز پس داده شد و گروگانى كه نزد من بود گرفته شد؛ ولى اندوهم جاودانى است و شبهایم همراه بیدارى و بى قرارى؛ تا آن زمان كه خداوند منزلگاهى را كه تو در آن اقامت گزیده اى برایم برگزیند (و به تو ملحق شوم)

منزلتی که حضرت فاطمه سلام الله علیها، به عنوان برترین زن جهان نزد خدا داشت و پیامبراعظم، نیز بارها آن را برای مردم تبیین کرده بود؛ مهم ترین امتیاز حضرت صدیقه طاهره، برای اثبات حقانیت امام علی علیه السلام، بود.

علی علیه السلام، اند وه از دست دادن یار خود را در قالب واژه ها ریخته و چنین سروده اند:

مالی وقفت علی القبور مسلماً/قبر الحبیب فلم یرد جوابی

مرا چه سود که بر کنار قبرها بایستم و به قبر دوستم سلام دهم ولی او مرا پاسخ ندهد.

اجیب مالک لا ترد جوابنا/انسیت بعدی خله الاحباب (6)

محبوب من! چرا جواب ما را نمی دهی، آیا بعد از من، سنت دوستان را فراموش کرده ای؟…

طاقتم از دست رفته است

مولای متقیان نیز، پس از فتنه ای که امت قدر ناشناس بر در خانه آن حضرت به راه انداختند، در عباراتی جانسوز، مناسب ترین مخاطب؛ یعنى رسول خدا صلّى اللّه علیه و اله را انتخاب كرده و با او درباره مصیبت همسر گرانقدرش، درد دل مى كند و می فرماید:

اى رسول خدا! از فراق دختر برگزیده و پاكت، پیمانه صبرم لبریز شده و طاقتم از دست رفته است، هرچند پس از روبه رو شدن با غم بزرگ فراق و مصیبت دردناك تو، این مصیبت براى من قابل تحمّل شده است...(اى رسول خدا) امانتى را كه به من سپرده بودى هم اكنون باز پس داده شد و گروگانى كه نزد من بود گرفته شد؛ ولى اندوهم جاودانى است و شبهایم همراه بیدارى و بى قرارى؛ تا آن زمان كه خداوند منزلگاهى را كه تو در آن اقامت گزیده اى برایم برگزیند (و به تو ملحق شوم) (7)

ای فاطمه! صاحب مجد و عظمت و دانش، ای دختر بهترین مردم!

فاطمه دختر سید بزرگوار و دختر پیامبری است که هیچگونه ناپسندی در وی نیست.

امیرالمؤمنین در برابر مصیبت عظیمی چون فقدان فاطمه سلام الله علیها، ابراز ناتوانی می کند.(با عنایت به ظاهر خطبه 202 نهج البلاغه) اما صبر بر فقدان پیامبر صلی الله علیه وآله، را شکیبایی بزرگتری می داند.

پایان کلام در بهت و اندوه!

از تعبیراتی که در نهج البلاغه آمده به خوبى روشن مى شود كه حق نشناسان در زمان كوتاهى بعد از رحلت پیامبر چه مصائبى بر اهل بیت علیهم السّلام او وارد كردند؛ مصائبى كه على علیه السّلام را كه كوه شكیبایى و استقامت بود به لرزه درآورد و عجیب اینكه مدارك این تهاجم بى رحمانه بر بیت وحى، در كتب اهل سنّت نیز به صورت گسترده آمده است!

جهانی در بهت و اندوه فرو رفت که چه طوفانى پس از رسول اللّه صلّى اللّه علیه و اله در میان امّت برخاست كه مرقد پاك تنها دخترش، نامعلوم است؟ و نه تنها در مكان دفن آن یادگار پیامبر گفتگوست، بلکه در تاریخ وفات آن حضرت نیز اختلاف است!

پی نوشتها:

(1) نهج البلاغه، نامه 28

(2) سبط ابن جوزی، تذکره الخواص، ص312

(3) سبط ابن جوزی، تذکره الخواص، ص314

(4) نهج البلاغه، خطبه 105

(5) طبرسی، احمد بن علی، احتجاج، ج 1، ص 286

(6) قزوینی، محمد کاظم، فاطمه الزهرا(س) من المهد الی اللحد، ص644

(7) نهج البلاغه، خطبه 202

 


 منبع: وب سایت www.tebyan.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184591
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.