مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
تذکرات اخلاقي درباره حج و عمره
برزخ چيست؟
حقیقت دعا در اسلام
خرافه زدائی از فرهنگ عاشورا
نگاهی بر انسان شناسی فلسفی
شرکت در نماز جمعه و اهمیت آن
درباره فلسفه اسلامی چه می دانید؟
سخنان امام علی (ع)
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

حکم استفاده از موی مصنوعی توسط زنان در فیلم و تئاتر!
در استفتایی از مقام معظم رهبری در بخش استفتائات پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری اینطور آمده...

تباكی برای عزاداری ریا نیست؟!
به راه انداختن دسته‌های عزاداری برای سیدالشهدا و اصحاب ایشان علیهم‌السلام و شركت در امثال این مراسم...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : حکم نگارش داستانهای مذهبی با شخصیت‌ها و حوادث خیالی!
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   462   بازدید   
تاریخ درج مطلب  25/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

حکم نگارش داستانهای مذهبی با شخصیت‌ها و حوادث خیالی!

حکم نگارش داستانهای مذهبی با شخصیت‌ها و حوادث خیالی!

نظر بیشتر فقها در مورد چنین نگارشهایی آن است که اصل چنین داستان سرایی ها ایرادی ندارد، اما به شرط آنکه از قرائن و نشانه های موجود در نوشتار، غیر واقعی و خیالی بودن آنها فهمیده شده و نیز مطالبی که به دین نسبت داده می شود، با آموزه های دینی ناهمخوان نبوده و از تعابیر غیر مناسب با شئونات دینی نیز در نوشتار، خودداری شود.

داستان

بسیار می بینیم که نویسندگان در داستان سرایی های خود برای ارسال یک پیام از مطالبی خیالی و زاییده ذهن، بهره می جویند.

در طرف مقابل، مخاطبان این داستانها با آنکه پیام های نویسنده را به خوبی دریافت می کنند، اما به این موضوع نیز توجه دارند که تمام آنچه در داستان آمده، خبری از یک واقعیت عینی نیست تا بتوان با برچسب های راست و دروغ به ارزیابی آنها پرداخت.

نظر بیشتر فقها در مورد چنین نگارش هایی آن است که اصل چنین داستان سرایی ها ایرادی ندارد، اما به شرط آنکه از قرائن و نشانه های موجود در نوشتار، غیر واقعی و خیالی بودن آنها فهمیده شده و نیز مطالبی که به دین نسبت داده می شود، با آموزه های دینی ناهمخوان نبوده و از تعابیر غیر مناسب با شئونات دینی نیز در نوشتار، خودداری شود.

.نظر بیشتر فقها در مورد چنین نگارشهایی آن است که اصل چنین داستان سرایی ها ایرادی ندارد، اما به شرط آنکه از قرائن و نشانه های موجود در نوشتار، غیر واقعی و خیالی بودن آنها فهمیده شده و نیز مطالبی که به دین نسبت داده می شود، با آموزه های دینی ناهمخوان نبوده و از تعابیر غیر مناسب با شئونات دینی نیز در نوشتار، خودداری شود.

مقصود از وهن دین و یا مذهب چیست؟

1. لازم به ذکر است که وهن دین و یا وهن مذهب یک قاعده ی فقهی نیست تا تحت عنوان قواعد فقهیه از آن بحث شود.

2. وهن در لغت؛ به معنای تضعیف و سست نمودن کسی یا چیزی است. و در اصطلاح فقهی؛ وهن دین و یا مذهب به معنای سبک جلوه دادن دین و مذهب در انظار عمومی دیگر ادیان و یا مذاهب است.

3. در واقع؛ عنوان وهن دین یا مذهب، یک عنوان ثانوی است؛ و فقها پیرامون برخی از احکام به وهن دین و یا مذهب استناد می کنند و می گویند: هر کارى که باعث وهن دین و مذهب گردد حرام است و باید از آن اجتناب شود.

4. بنابراین، اگر عمل مستحبی یک مسلمان باعث بدبینی جامعه و مردم دیگر ادیان نسبت به دین و یا مذهب شود، این کار را باید ترک کرد؛ زیرا از باب قاعده ی اهم و مهم، خدشه دار نشدن و تضعیف نشدن دین و مذهب مهم تر از انجام یک عمل مباح و یا مستحب است؛ مانند قمه زدن در عزای امام حسین علیه الاسلام - صرف نظر از اضرار به نفس- حتی اگر آن را عمل مباح و یا مستحبی بدانیم، یکى از آسیب هاى آن در حال حاضر، وهن دین و مذهب است. امروزه، این عمل، باعث نوعى دلزدگى نسبت به دین اسلام و مذهب شیعه شده و سبب می شود شیعه در میان مذاهب اسلامى متّهم به غلوّ شود. و به جای این که موجب علاقه ی مردم به امام حسین علیه الاسلام و قیام عاشورا شود، در چشم جهانیان موجب وهن مذهب شیعه می شود. پس، اجتناب از آن مهم تر از انجام آن است.

حکم نوشتن قصه های خیالی، با هدف تبلیغ و عبرت گیری چیست؟ البته در این قصه ها افعالی را به خداوند نسبت می دهد مانند این که گفته می شود: خدا خواست که فلان کار نشود یا فلان شخص حمایت شود یا نشود. چرا که مثلاً شخص صالحی است یا توکل بر خدا کرده است یا می گوییم خداوند فلان شخص یا گروه اشرار را هلاک کرد؟

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (مد ظله العالی):

اگر مشتمل بر انتساب به خدا به قصد حکایت باشد و قرینه ای بر غیر واقعی بودن نیاورد، جایز نیست و همچنین است اگر با توجه به نوع داستان سرایی مفسده ای مثل تضعیف اعتقادات بر آن مترتب شود.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

اگر قصه را طوری بنویسد که خداوند مثلاً این کار خوب را دوست دارد و یا خداوند این شخص را که کار خوبی انجام داده یا می دهد را دوست دارد، اشکال ندارد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

در صورتی که قرینه وجود داشته باشد که جنبه خیالی دارد و تعبیرات زننده نباشد، مانعی ندارد.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):

در فرض سؤال؛ اشکال دارد.

منابع:

سایت پاسخگویان

سایت اسلام کوئست

 


منبع: وب سایت www.tebyan.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : وهن دین , وهن مذهب , داستان مذهبی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184654
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.