مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
خرافه زدائی از فرهنگ عاشورا
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
حقیقت دعا در اسلام
از عملیات خیبر چه می دانید؟
پیامدهای بی توجهی به نماز
تذکرات اخلاقي درباره حج و عمره
آثار و فواید دعا چیست؟
مناظره امام صادق (ع) با ابوحنيفه
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

تشرف سيد حسن
آقاي ميرزا هادي بجستاني فرمود: رفيق متدينم سيد حسن نقل کرد، چله اي گرفتم و چهل شب چهارشنبه به مسجد ...

مشاهده سيد بحرالعلوم رحمه الله در مسجد سهله
روزي در مجلس سيد، صحبت از قضاياي کساني که حضرت مهدي عليه السلام را ديده اند به ميان آمد، سيد فرمود:...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : انقلاب اسلامي و انتظار فرج-قسمت اول
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   762   بازدید   
تاریخ درج مطلب  26/11/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

انقلاب اسلامي و انتظار فرج-قسمت اول

انقلاب اسلامي و انتظار فرج-قسمت اول واحد دین واندیشه تبیان زنجان-

 

در بررسي رابطه انقلاب اسلامي و انتظار فرج، به بررسي زمينه ها و شرايط ظهور و انقلاب اسلامي و زمينه سازي براي ظهور خواهيم پرداخت

انقلاب اسلامي ايران نقطه عطفي در تاريخ جهان بشريت است که با امدادهاي خداوند متعال و توجه خاص حضرت بقيه الله به پيروزي رسيد و با جلوه هاي نوراني معنويت خويش در سراسر جهان، نقشي تعيين کننده در زمينه سازي براي ظهور امام زمان (عج) و انقلاب جهاني آن حضرت برعهده دارد.

تبيين دقيق اين موضوع مبتني بر شناخت و بررسي مؤلفه هاي متعددي نظير؛ زمينه ها و شرايط ظهور، روايات معصومين (ع)، مقايسه اهداف انقلاب اسلامي با انقلاب مهدوي و دستاوردهاي انقلاب اسلامي، مي باشد.

بررسي زمينه ها و شرايط ظهور

ظهور و قيام حضرت مهدي (عج) عظيم ترين و بي سابقه ترين انقلاب تاريخ است که تحولاتي اساسي و همه جانبه در وضعيت فكري، فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي جهان به وجود مي آورد. اين انقلاب بزرگ جهاني همانند ساير انقلاب ها ي اجتماعي برآيند و مبتني بر وجود علل و شرايط مهمي است که مي توان آن را در دو دسته؛

شرايط عمومي انقلاب ها و مجموعه شرايطي که با مراجعه به آموزه هاي اسلامي و روايات معصومين (ع) پيرامون عصر ظهور قابل تبيين است، مورد بررسي قرار داد:

الف. شرايط عمومي انقلاب ها

در يک جمع بندي علل کلي که لازم است در هر انقلابي وجود داشته باشد، عبارتند از:

1. نارضايتي عميق از شرايط موجود، 2. پذيرش انديشه يا انديشه هاي جديد جايگزين (ايدئولوژي انقلاب)، 3. روحيه انقلابي، 4. وجود و نقش آفريني ساختارهاي سياسي- اجتماعي در رهبري انقلاب.[1] انقلاب عظيم مهدوي نيز همانند ساير انقاب ها، براي شکل گيري و موفقيت نيازمند تحقق اين علل و شرايط مي باشد.

ب. آموزه هاي ديني

از منظر آموزه هاي ديني ظهور امام مهدي (عج) زماني است كه شرايط و زمينه هاي آن فراهم شود؛ برخي از اين شرايط، با گذشت تاريخ و ظلم و جور انسان ها،پيشرفت علم و دانش بشري و در نتيجه آگاهي مردم دنيا و نااميدي از مکاتب و نظامهاي گوناگون بشري فراهم مي شود؛ اما برخي ديگر از آن شرايط نيازمند زمينه سازي است.

با مراجعه به منابع و آموزه هاي اصيل ديني، مهمترين شرايط و زمينه هاي ظهور عبارتند از:

1. آمادگي و تحول فکري و فرهنگي جامعه بشري

آگاهي و آمادگي عمومي جهان براي پذيرش حقّ و حقيقت و مخالفت جدّي با ظلم و جور و بالا رفتن سطح رشد و فهم مردم يكي از زمينه هاي مهم براي ظهور آن حضرت است. مردم بايد به حدي از رشد و آگاهي رسيده باشند كه پذيراي حركت انقلابي و قيام بزرگ مصلح موعود و منجي عالم بشريت باشند. چرا كه تنها با وجود آن، انقلاب جهاني حضرت به نتيجه خواهد رسيد.

2. آمادگي اجتماعي

انقلاب جهاني آن حضرت زماني است که مردم جهان از ظلم و ستم و نظامات موجود خسته و مأيوس شوند. و باانتظاري سازنده، نگه دارنده، تعهّدآور، نيروآفرين و تحرّك بخش و انجام وظايف فردي و اجتماعي خويش در قبال اصلاح جامعه و و برپايي قيام ها و انقلاب هاي ظلم ستيز و عدالت خواه که موجب بيداري وآگاهي بشريت مي گردد، زمينه هاي ظهور منجي جهان و تشکيل حکومت عدل جهاني را به وجود آورند.

زيرا بر اساس سنت هاي الهي، اين انسان است كه در پرتو اختيار، با عمل خويش يا جامعه را به پيش مي برد و تاريخ را تكامل مي بخشد و يا به خاطرسستي و عدم تلاش، قابليت دريافت نعمت هاي الهي را از دست مي دهد و در سرازيري سقوط قرار مي گيرد. قرآن درباره اين سنت مي فرمايد:

وَ أَنْ لَيسَ لِلْإِنْسانِ إِلاَّ ما سَعي وَ أَنَّ سَعْيهُ سَوْفَ يري [2] البته بايد در نظر داشت كه در كنار اين سنت، قانون امدادرساني و تأييدات غيبي خداوند - كه در مواقع لزوم براي ياري انسان هاي پاك و مصلح به اجرا در مي آيد - تحت الشعاع واقع نمي شود؛ بلكه هر گاه انسان تا حدودي به وظايف خويش در قبال تكاليف الهي عمل كنند، آن سنت نيز به اجرا درخواهد آمد. خداوند مي فرمايد: يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ ينْصُرْكُمْ وَ يثَبِّتْ أَقْدامَكُمْ [3]

براساس اين آيه، مرحله فعليت رسيدن به سنت حضرت و ياري مؤمنان مشروط به انجام دادن وظيفه از سوي آنان است. در واقع براساس فلسفه متعالي تاريخ (نگرش ديني به آينده جهان) آينده بشر، جبري و الزامي نيست؛ بلكه منوط به اراده و خواست انسان ها است و تا اين خواست همگاني صورت نگيرد، احتمال ظهور كم رنگ تر مي شود.[4]

منبع: مجله پرسمان(40)

نويسنده : علي رضا محمدي

راسخون


گرد آوری: گروه دین و اندیشه سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/Religion_Thoughts.html

پی نوشتها:

[1]- انقلاب اسلامي و چرايي و چگونگي رخداد آن، جمعي از نويسندگان، قم : معارف، 1368، صص 16- 18.

[2]- سوره نجم (53)، آيه 40 - 39.

[3]- سوره محمد(ص)، آيه 7 ؛ ر.ک : فصلنامه انتظار، ش 7، ص 232.

[4]- مهدويت، رحيم کارگر، پرسش ها و پاسخ هاي دانشجويي، قم : نشر معارف، 1386 ؛ آينده جهان، رحيم کارگر، ص 45-34.

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183483
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.