مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
شرکت در نماز جمعه و اهمیت آن
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
از عملیات خیبر چه می دانید؟
پیامدهای بی توجهی به نماز
نگاهی بر انسان شناسی فلسفی
آثار و فواید دعا چیست؟
تذکرات اخلاقي درباره حج و عمره
خرافه زدائی از فرهنگ عاشورا
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

نقش مردم در انقلاب جهانی!
لزوم تشکیل حکومت از نگاه هیچ اندیشمندی پوشیده نیست. رشد و آگاهی و حضور همیشگی مردم را نمی توان در ب...

امام حیات بخش جان های پژمرده
امام همچون آب گوارا رمز حیات طیبه انسان هاست. وقتی که ظهور می کند، درهای نعمت از آسمان و زمین به رو...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : بردباري در فرهنگ رضوي (ع)
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   128   بازدید   
تاریخ درج مطلب  25/12/1395
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

بردباري در فرهنگ رضوي (ع)

بردباري در فرهنگ رضوي (ع)

صبر يکي از مفاهيم ارزشمندي است که نقش مؤثّري در بهداشت روح و روان ايفا مي کند. بردباري در برابر سختي ها و مصائب، خشم و طغيان را از انسان مي کاهد. صبر و حلم، زندگي فردي و اجتماعي را قابل تحمّل ساخته و گشايش را پيش روي انسان قرار مي دهد. آدمي در برخورد با ديگران، نيازمند صبر و شکيبايي است و اين امر از آسيب هاي رواني پيشگيري مي کند. موفقيت و نيز حفظ تعادل، در گرو بردباري و تحمّل است.

صبر و شکيبايي از مهم ترين ابزارهاي مقابله با تنيدگي و رنجوري است. متون ديني نشان مي دهد که خويشتن داري راهي مؤثّر براي دستيابي به آرامش درون و کاستن از آلام و عواطف منفي است. در جنگ بدر، مسلمانان در آستانه ي خفّت و ذلّت قرار گرفتند تا اينکه خداوند به ياري آنها آمد و با نزول ملائکه کمکشان کرد. قرآن به يک اصل معنوي و سنت سلوکي - چه براي فرد و چه براي جامعه - اشاره مي کند: اگر صبر و تقوا پيشه کنيد، به آرامش مي رسيد:

بَلَى إِن تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا وَيَأْتُوكُم مِن فَوْرِهِمْ هذَا يُمْدِدْكُمْ رَبُّكُمْ بِخَمْسَةِ آلاَفٍ مِنَ الْمَلاَئِكَةِ مُسَوِّمِينَ * وَمَا جَعَلَهُ اللّهُ إِلَّا بُشْرَى لَكُمْ وَلِتَطْمَئِنَّ قُلُوبُكُم بِهِ؛ آري اگر صبر و پرهيزگاري کنيد و با همين جوش [و خروش] بر شما بتازند، همانگاه پروردگارتان شما را با 5 هزار فرشته ي نشاندار ياري خواهد کرد * و خدا آن [وعده ي پيروزي] را جز مژده اي براي شما قرار نداد تا [بدين وسيله شادمان شويد و] دل هاي شما بدان آرامش يابد (1).

تفاسير به اين نکته پرداخته اند که بردباري و پرهيزکاري در جنگ بدر موجب شد تا خداوند از راه نزول 5 هزار فرشته، جنگجويان مسلمان را امداد کند و از اين طريق خوف و هراس را از آنان دور و آرامش و نشاط را به آنان هديه کند (2).

در آيات جهاد در سوره ي فتح مشاهده مي کنيم که خداوند رضايت خويش را از مؤمناني اعلام مي فرمايد که با پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) بيعت کردند و به دنبال آن چندين پاداش بر آنان نازل کرد: غنيمت هاي فراوان، فرار دشمنان و پيروزي نزديک. يکي از مهم ترين هديه هاي خداوندي بر مسلمانان مبارز، سکينه بود. شدّت ارتباط ميان صبر و سکينه تا بدان حد است که در تفاسير مختلف، سکينه را با صبر، يکي دانسته اند (3).

لَقَدْ رَضِيَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِينَ إِذْ يُبَايِعُونَكَ تَحْتَ الشَّجَرَةِ فَعَلِمَ مَا فِي قُلُوبِهِمْ فَأَنزَلَ السَّكِينَةَ عَلَيْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحاً قَرِيباً؛ به راستي خدا هنگامي که مؤمنان زير آن درخت با تو بيعت مي کردند از آنان خشنود شد، آنچه در دل هايشان بود بازشناخت، بر آنان آرامش فرستاد و پيروزي نزديکي به آنها پاداش داد (4).

صبر، از پيامدهاي منفي تنش پيشگيري کرده و اندوه را از انسان مي زدايد:

اطْرَحْ عَنْکَ وَارِدَاتِ الْهُمُومِ بِعَزَائِمِ الصَّبْر؛ از روح خود، اندوه را به کمک پايداري صبر خارج کن (5).

رسول خاتم (صلي الله عليه و آله و سلم) با اشاره به نشانه ها و آثار شکيبايي و تحمل، آرامش را يکي از شاخص هاي حلم بيان فرمودند:

فَأَمَّا الْحِلْمُ فَمِنْهُ رُكُوبُ الْجَمِيلِ وَ صُحْبَةُ الْأَبْرَارِ وَ رَفْعٌ مِنَ الضِّعَةِ وَ رَفْعٌ مِنَ الخَسَاسَةِ وَ تَشَهِّي الْخَيْرِ وَ تَقَرُّبُ صَاحِبِهِ مِنْ مَعَالِي الدَّرَجَاتِ وَ الْعَفْوُ وَ الْمَهَلُ؛ از بردباري است: آراسته شدن به خوبي ها، همنشيني با نيکان، ارجمند و عزيز شدن، رغبت به نيکي، نزديک شدن بردبار به درجه هاي عالي، گذشت، آرامش و تأنّي (6).

اگر انسان در شرايط ناگوار و سخت قرار بگيرد، چه بسا عنان از کف دهد و راه نابردباري بپيمايد. در اين صورت، شرايط خارجي بر فرد غالب شده و آدمي را به انفعال وامي دارد. صبر و شکيبايي مکانيسم قدرتمندي است که موجب مي شود انسان بر خويشتن غلبه کند، عنان خويش را از کف ندهد، مسير صحيح را تشخيص دهد و خود را با راه صواب هماهنگ کند. پس بردباري، رمز غلبه بر خويشتن و آرامش است.

يکي از مفاهيم ارزشي که امام هشتم شيعيان (عليه السلام) بر آن انگشت تأکيد نهادند، خويشتن داري و شکيبايي است. ايشان در احاديث مختلف به اين حقيقت اشاره مي کنند که آدميان در شرايط سخت نبايد به شيوه هاي شوم متوسّل شوند، بلکه لازم است با صبوري، راه صحيح را تشخيص داده و با قدرت، مناسبات را تنظيم کنند. بيان نمونه هايي از اين احاديث مي تواند جالب توجه باشد.

نمونه ي نخست: 

امام رضا (عليه السلام) درباره ي ويژگي هاي مؤمن فرمودند:

مؤمن، مؤمن نمي شود مگر اينکه در او سه ويژگي باشد... و صبر در سختي ها و بلايا (7).

نمونه ي دوم: 

محمد بن حسين از ياوران حضرت رضا (عليه السلام) بيان مي کند که در خراسان از آن بزرگوار چنين شنيد:

ما اهل بيت، گذشت را از آل يعقوب (عليه السلام)، شکر را از آل داود (عليه السلام) و صبر را از آل ايوب (عليه السلام) به ارث برده ايم. (8)

نمونه ي سوم:

يکي از ياوران حضرت رضا (عليه السلام) به نام حسن بن شاذان، نامه اي به امام (عليه السلام) مي نويسد و در آن از جوز ظالمان شکوه مي کند. حضرت با خط خويش مي نويسند: همانا خداوند از اوليايش بر صبر در دولت باطل ميثاق گرفته است، پس صبور باش (9).

نمونه ي چهارم: 

هشتمين امام شيعيان (عليه السلام) در توصيه اي خطاب به محمد بن ابي نصر چنين فرمودند:

بر شما باد صبوري. همانا فرج در يأس مي آيد. کساني که قبل از شما بودند از شما صبورتر بودند. امور دنيا براساس مشيّت خدا رخ مي دهد. پس، نسبت به آن بردبار باشيد (10).

نمونه ي پنجم: 

يکي از اصحاب امام به نام عمر بن يزيد مي گويد در روزگار سختي زندگي مي کرديم. روزي بر امام رضا (عليه السلام) وارد شدم. ايشان به من فرمودند:

کسي از شيعيان من نيست که به بلايي گرفتار شود و صبر کند، مگر اينکه خداوند براي او اجر هزار شهيد بنويسد (11).

نمونه ي ششم: 

امام ايرانيان حضرت رضا (عليه السلام) به مردي از اهل قم چنين فرمودند:

باتقوا باشيد و بر شما باد سکوت، صبر و حلم، زيرا هيچ انساني عابد نشد مگر اينکه باحوصله باشد (12).

نمونه ي هفتم: 

علي بن فضَّال اظهار مي دارد از حضرت رضا (عليه السلام) چنين شنيد:

اگر خدا، عزيزي را از کسي گرفت و او صبوري کرد، خداوند در عوض به او بهشت مي دهد (13).

پي نوشت ها:

1. آل عمران / 126-125.

2. طوسي، التبيان، ج 2، ص 583؛ طبرسي، مجمع البيان، ج 2، ص 829؛ بيضاوي، انوار التنزيل، ج 2، ص 37؛ حقي بروسوي، روح البيان، ج 2، ص 92؛ آلوسي، روح المعاني، ج 2، ص 262؛ قاسمي، محاسن التأويل، ج 2، ص 408.

3. طوسي، التبيان، ج 9، ص 328؛ زمخشري، الکشّاف، ج 4، ص 340؛ ميبدي، کشف الاسرار، ج 9، ص 226؛ آلوسي، روح المعاني، ج 13، ص 262؛ قاسمي، محاسن التأويل، ج 8، ص 499.

4. فتح / 18.

5. حرّاني، تحف العقول، ص 83.

6. حرّاني، تحف العقول، ص 15؛ مجلسي، بحارالانوار، ج 1، ص 117.

7. صدوق، الامالي، ص 270.

8. کليني، الکافي، ج 8، ص 256؛ فيض کاشاني، الوافي، ج 3، ص 672.

9. کليني، الکافي، ج 8، ص 270.

10. حميري، قرب الاسناد، ص 380.

11. کليني، الکافي، ج 6، ص 434.

12. طبرسي، مشکاة الانوار، ص 216؛ نوري، مستدرک الوسائل، ج 11، ص 288.

13. حميري، قرب الاسناد، ص 389. 

منبع مقاله :

فعّالي، محمدتقي؛ (تابستان 1394)، سبک زندگي رضوي (2) - مناسبات اجتماعي، مشهد: انتشارات بنياد بين المللي فرهنگي هنري امام رضا (ع)، چاپ اول

 


منبع: rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : امام رضا (ع) , بردباری , صبر ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184151
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.