مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
چگونه با کودکان ارتباط برقرار کنیم؟
خوشبختی
انتخاب درست همسر
چگونه یک زندگی آرام و خوشبخت را تجربه کنیم؟
رفتار پیامبر با خانواده
قصه درمانی در کودکان
شرايط صيغه عقد
با نیازهای کودک خود آشنا شوید
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/ItMatchOnline.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

ویژگی‌های خواستگاری مطلوب چیست؟
خواستگارى را مرد یا خویشان و دوستان نزدیکش انجام مى دهند، و اگر توسط خویشان انجام بگیرد بهتر است، ز...

شب شادمانى را به عزا مبدّل نكنید
يكى از آرزوهاى بسيارى از پدران و مادران آن است كه زنده بمانند و مراسم زفاف فرزندان خود را ببينند، و...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : مهریه و نقش آن در انتخاب همسر (2)
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   3238   بازدید   
تاریخ درج مطلب  26/5/1389
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

مهریه و نقش آن در انتخاب همسر (2)

دخترى كه در خانواده اى بزرگ شده است كه كل ثروت پدرش در حد يك آپارتمان مسكونى كوچك و اثاثيه متناسب موجود در آن به اضافه درآمد ماهانه نسبتاً ثابت و در حد تأمين مخارج زندگى است، اگر يك باره صاحب مالى و عنوان مهريه و به ميزان چند ده يا چند صد برابر ثروت پدرش شود، توان تحمل و شكيبايى در قبال چنين تغيير بزرگى را نخواهد داشت. توان تحمل شكيبايى چنين دخترى در قبال كسب مال فقط در حد درصدى از ثروت پدرش است و برعكس دخترى كه در يك خانواده متمول بزرگ شده و ثروت پدرش قابل توجه است مهريه اى كه باز هم معادل درصدى از ثروت پدرش باشد اگرچه از نظر اندازه و مقدار ممكن است چند برابر مهريه دختر نمونه مورد اول باشد براى او ايجاد شوك نخواهد كرد و رفتار او را تغيير نمى دهد و اين مال يعنى مهريه هر شب براى او رؤياهايى شيرين ايجاد نمى كند و چنين دخترى از مهريه سنگين خود (كه براى او در مقايسه با ثروت پدرش سنگين و زياد نيست) به عنوان چماقى براى تهديد شوهر استفاده نخواهد كرد. اگر داماد هم به لحاظ ثروت و دارايى با خانواده دختر تناسب داشته باشد از چنان مهريه اى ناراحت و نگران نخواهد شد.

اگر هم در چنين خانواده اى مهريه كم از روى تواضع يا اعتقادات دينى تعيين شده باشد در اين حالت هم داماد دائم زمزمه نخواهد كرد كه مى توانم به راحتى زنم را طلاق بدهم و از كمى مهريه به عنوان حربه براى تحميل شرايطى به زوجه خود استفاده نخواهد كرد.

اما در خانواده دختر اولى مهريه زياد براى زوجه حكم چماق عليه شوهرش را خواهد داشت و همين مهريه سنگين براى داماد هم (پس از مدتى كه از ازدواج سپرى شده) عقده اى خواهد شد و دائم با خود خواهد گفت عجب كلاهى سرم رفته و مقصر آن را زنش و خانواده او خواهد شناخت.

نتيجه اين كه براى اجتناب از ناراحتى هاى مهريه سنگين در ازدواج ها، دو خانواده عروس و داماد بايستى از نظر مالى متناسب هم باشند (علاوه بر تناسب هاى ديگر) و مهريه هم معادل درصدى از ثروت خانواده دو طرف باشد. به قول شاعر:

كبوتر با كبوتر باز با باز كند همجنس با همجنس پرواز

بخشى از تنش هاى موجود در خانواده ها از اين امر ناشى مى شود كه كبوتر مى خواهد با باز پرواز كند و ادعاى باز بودن بكند. احساس غلط حاكم بر بعضي دختر خانم ها اين است كه هر كدام سعى مى كنند مهريه اش بيشتر از مهريه دوستان و آشنايانش باشد.

مهريه و ميزان آن امرى جدى و تأثيرگذار در آينده زندگى مشترك زوجين است. نمى توان به اين موضوع به اين مهمى با احساس و چشم هم چشمى نگاه كرد. در تعيين مهريه نه زوجه و نه زوج نبايد هيچ كدام احساس برد يا باخت كند. اگر چنين احساسى به زوجين دست دهد، شيرينى زندگى و ازدواج به تلخى تبديل خواهد شد و آنگاه زن و شوهر هر دو زندگى را خواهند باخت.

اشتباه اساسى و پايه اى خانواده هاى عروس و داماد در تعيين مهريه اين است كه در مواردى تعيين ميزان مهريه را به اختيار احساسى عروس و داماد مى گذارند. كسانى كه صرفاً از بُعد احساس به تمام مسائل ازدواج نگاه مى كنند و هيچ تجربه اى نسبت به چنين مسائل مهمى ندارند، فرزند سالارى را در اين مورد بايد متوقف كرد و لازم است خانواده ها در تعيين مهريه خردمندانه بينديشند و مهريه را بر مبناى محاسبات اقتصادى متناسب با وضعيت اقتصادى دو خانواده عروس و داماد تعيين كنند. مهريه بُعد اقتصادى ازدواج است و احساس نبايد در تعيين آن دخالت كند و لازم است نگاه اقتصادى به آن شود. اگر ابعاد ديگر ازدواج احساسى است، نبايد احساس حاكم بر آن ابعاد را به بعد اقتصادى قضيه هم سرايت داد. همانطورى كه جهيزيه بعد اقتصادى ديگر ازدواج است و هميشه به آن اقتصادى هم نگاه مى شود. هيچ خانواده عروسى در تهيه جهيزيه بر مبناى احساس عمل نمى كند. بلكه با توجه به توان مالى خود مبادرت به تهيه جهيزيه مى كند.

اگر آمارى از ازدواج ها تهيه مى شد و در اين آمار تعداد ازدواج ها با مهريه كم و متوسط و سنگين به تفكيك معلوم مى شد، سپس آمار طلاق ها مشخص مى شد و در آنها طلاق هايى كه داراى مهريه كم بودند و طلاق هايى كه در آنها مهريه متوسط و سنگين بود تفكيك مى شد، اين امكان به دست مى آمد كه رابطه ميزان مهريه نامناسب با تحكيم زندگى و يا تزلزل آن مشخص گردد. همچنين آمار ديگرى كه لازم است مردم از آن آگاه شوند، آمار طلاق هايى است كه در آنها زوجه توانسته مهريه سنگين خود را دريافت كند. مهريه هاى سنگين براى اكثر زوج ها ماهيت تزئينى در سند ازدواج پيدا كرده است.

در جامعه فعلى ما از مهريه قلب ماهيت شده است امرى كه ماهيت اقتصادى دارد به يك امر تشريفاتى تبديل شده است. اگر قصد، تحكيم ازدواج است. بايستى در انتخاب همسر دقت كرد. امرى كه نياز به تعقل و دورانديشى و روان شناسى دارد. مهريه سنگين نه تنها چنين هدفى را تأمين نمى كند بلكه در اكثر (نزديك به همه موارد) كاربردى معكوس دارد يعنى باعث تزلزل ازدواج مى شود. به عبارت ديگر آنچه را كه انتخاب كرده ايم يعنى مهريه زياد و غيرمعقول با هدفى كه از آن دنبال مى كنيم يعنى تحكيم و دوام ازدواج تضاد دارند. نه تنها مهريه غيرمتعارف و غيرمعقول ما را در رسيدن به هدف كمك نمى كند بلكه برعكس چنين مهريه هايى در از هم پاشيده شدن ازدواج دخالت دارد و يكى از عوامل نابسامانى ازدواج شده است.

منبع : دوستان.نت

آرشیو های مرتبط : مهریه , انتخاب همسر ,
  
نوشته شده توسط علی  حبیبی در تاریخ 93/1/27 ساعت 11:0

good

  
نوشته شده توسط عالیه شهرکی در تاریخ 92/7/30 ساعت 10:20

مهریه کم یا زیادش مهم نیست چون مهریه هیچوقت باعث خوشبختی نمی شود صداقت ،عشق ،وفاداری میتوانند جزء فاکتورهای اساسی برای خوشبختی و زندگی بانشاط باشند.

  
نوشته شده توسط فاطمه  صادقی در تاریخ 89/8/21 ساعت 20:2

مهریه ضامن خوشبختی نیست اما باید در حد معقول و منطقی باشد

  

12345
 
4 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

715
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.