مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
چگونه با کودکان ارتباط برقرار کنیم؟
خوشبختی
آموزش زناشویی و مسائل جنسی
عکس های دختر بچه ناز
شرايط صيغه عقد
انتخاب درست همسر
با نیازهای کودک خود آشنا شوید
قصه درمانی در کودکان
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
جدیدترین مطالب این بخش

هشت راز برای زندگی زناشویی شاد
در این نوشته، هشت تجربه افراد موفقی که توانسته‌اند سال‌ها در کنار همسرانشان به خوبی و خوشی زندگی کن...

راهنمای زندگی عاشقانه کنار یکدیگر
ما انسان‌ها نیازهای متفاوتی داریم و نمی‌توان هیچ انسانی را به خاطر داشتن شدت نیازش یا میل کمتر به ن...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : عوامل سازگاری همسران
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   814   بازدید   
تاریخ درج مطلب  20/10/1390
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

عوامل سازگاری همسران

عوامل سازگاری همسران واحد خانواده خوشبخت تبیان زنجان-

از جمله مسایل مهم خانواده ها آن است که چگونه می توان از سستی روابط، نزاع، و درگیری بین زن و شوهر جلوگیری کرد. در این زمینه، مطالب بسیاری قابل طرح است و شاید یکی از مهمترین آن ها آن است که: زمینه ها و عوامل گرمی روابط زن و شوهر و در نتیجه سازگاری آن ها با یکدیگر کدامند؟ دانستن این عوامل می تواند خانواده ها را از بسیاری از مشکلات در روابط بین زوجین رهایی بخشد و بنیان خانواده ها را مستحکم نماید. در زیر برخی از مهمترین این عوامل می پردازیم:

1. هم کفو بودن

یکی از مهمترین عوامل سازگاری زن و شوهر، همتا و مناسب هم بودن می باشد که در اصطلاح «کفو­­» نامیده می شود. زن و شوهر اگر در شرافت خانوادگی، ثروت، سن، سطح دانش و تحصیلات، علاقه ها و اهداف، دینداری و تقید به ضوابط اسلامی و نوع زندگی خانوادگی، تناسب و هماهنگی، داشته باشند مشکلاتشان کمتر بوده و به تفاهم می رسند. اسلام نیز به کفو بودن زوجین توصیه نموده است. رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: «زن و مرد همتا و کفو را به ازدواج یکدیگر در آورید و با کفو خود ازدواج کنید.»[1]

مشکلات هم کفو نبودن همسران

اما ا گر همسران در این جهات، نامتناسب و متفاوت باشند، غالبا در زندگی با مشکلات و ناسازگاری ها و تنش ها و عدم همکاری ها و ناراحتی ها مواجه خواهند شد. مثلا اگر یکی از آن ها از خانواده های دیندار و مقید به ارزش ها و دیگری از خانواده های لاابالی یا کم تقید باشد در زندگی آینده غالبا با مشکلاتی جدی رو به رو خواهند شد. و همچنین اگر یکی اهل مطالعه و تحقیق و دیگری اهل تفریح و تجمل و شب نشینی، یا یکی دارای تحصیلت عالی و دیگری کم سواد باشد یا یکی از آن ها از خانواده های ثروتمند و تجمل گرا و دیگری از خانواده های تهیدست و ساده باشد یا یکی از آن ها دارای فرهنگ و آدابی ویژه و دیگری با فرهنگ و طرز تفکری دیگر باشد غالبا با مشکلاتی کم و یا زیاد مواجه می شوند و همکاری و هم فکری و تعاون لازم را ندارند.[2]

زن و شوهری که هم کفو نیستند چه کار کنند؟

اگر در ازدواجی، مسئله کفایت زن و شوهر رعایت نشده باشد:

1. آن ها باید سعی کنند اختلافات خود را کم کنند و با عمل به وظایف در چارچوب شرع از سردی روابط جلوگیری نمایند. در هر یکی از این موارد باید راهی متناسب با آن را جهت جلوگیری از اختلافات و سردی روابط برگزید. زیرا که هیچ کدام از موارد عدم کفایت، لزوماً باعث نزاع و درگیری نیستند.

2. اگر زن و شوهر در سطح دانش و تحصیلات، اختلاف زیادی دارند، فرد تحصیل کرده باید علاوه بر صبر و تحمل به همسر خود در کسب دانش و تحصیلات کمک نماید و بدین طریق اختلاف آن ها کم می شود.

3. اگر زن و شوهر در میزان دینداری و تقید به موازین اسلامی تفاوت دارند، بایستی همسر متدین علاوه بر امر به معروف و نهی از منکر (به روش صحیح) تا حد امکان بر عدم تقید دینی همسر صبور باشد. در حالی که مواظب است بی تقیدی همسرش، بر او تأثیر سوء نگذارد.

4. اگر زوجین در علایق و سلیقه ها با یکدیگر متفاوتند، اولا آن ها باید علایق و سلیقه های همسر را بشناسند و سعی نمایند تا حد امکان آن ها را رعایت کنند. مثلا اگر فرد می داند که همسرش علاقه شدیدی به تماشای مسابقه فوتبال از تلویزیون دارد سعی کند هنگامی که او مشغول تماشای مسابق است کانال را عوض نکند و از تماشای برنامه دل خواه خود چشم بپوشد.

5. همین مطلب درباره اختلاف فرهنگی زن و شوهر ها نیز صادق است. زن و شوهر باید آداب و رسوم فرهنگی یکدیگر را بدانند و به آداب و رسوم همسر خود احترام بگذارند و آن ها را رعایت کنند و درست نیست که آن ها را مسخره کرده، نسبت به آن ها بی اعتنا باشند.

ـ بنابر این در اکثر قریب به اتفاق موارد فوق، مقداری گذشت و تحمل و نیز تلاش جهت کم کردن تفاوت ها سطح اختلافات را تا حد زیادی کاهش داده از سردی و سستی روابط بین زوجین جلوگیری خواهد کرد.

2. آشنایی به وظایف در خانواده

زن و شوهر باید به وظایفی که بر عهده هر یک از آن ها گذاشته شده آشنا باشند.

الف) مرد باید بداند وظیفه سرپرستی و مدیریت خانواده، تأمین هزینه های خانواده و تأمین نیاز جنسی همسر را بر عهده دارد.

ب) زن نیز باید به وظیفه خود در اطاعت از شوهر در تصمیم گیری های مربوط به محل سکونت، اشتغال و تحصیل، تمکین جنسی و انجام کارهای خانه (به عنوان یک وظیفه اخلاقی) عمل نماید.

ـ اگر هر یک از زوجین به وظایفی که در خانواده بر عهده آن ها گذاشته شده آشنا باشند و به آن ها عمل نمایند. بسیاری از زمینه های نزاع و درگیری بین آن ها مرتفح خواهد گردید. آشنا نبودن زوجین به وظایف خود یا کوتاهی کردن در عمل به آن ها از علل اصلی بروز اختلاف و مشاجره بین همسران می باشد.

3. رعایت اخلاق

از جمله مهم ترین شرایط رضایت زن و شوهر از زندگی زناشویی، رعایت اخلاق حسنه و خوش رفتاری آنان نسبت به یکدیگر است. اساس زندگی زناشویی بر محبت و دوستی زن و شوهر با یکدیگر بنا شده است. در همین ارتباط قرآن کریم می فرماید:

«و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجاً لتسکنوا الیها و جعل بینکم موده و رحمه ان فی ذالک لآیات لقوم یتفکرون»[3]

از نشانه های خدا این که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید تا در کنار آن ها آرامش یابید و بین شما مودت و رحمت قرار داد، همانا در این امر نشانه هایی است برای گروهی که تفکر می کنند.

این آرامش تنها در سایه رعایت اخلاق خوش و برخورد نیک زن و شوهر با یکدیگر امکان پذیر است. از سوی دیگر آشکار است که بد اخلاقی زن و شوهر با یکدیگر، احترام نگذاشتن آن ها به یکدیگر، بد زبانی نسبت به هم، روابط حسنه آن ها را تبدیل به نزاع، درگیری، مشاجره و در نهایت جدایی می کند. بنابر این لازم است زوج ها ار ابتدای زندگی مشترک مصادیق خوش اخلاقی و خوش رفتاری را بیاموزند و سعی کنند آن ها را در روابط خود با همسر به کار گیرند تا از پیامد های خوش این روش بهره مند گردند.

عکس العمل در برابر بد اخلاقی همسر

نکته ای که لازم است به آن توجه شود این که عکس العمل انسان در قبال بد اخلاقی همسر باید چگونه باشد. در اسلام خانواده و حفظ آن از اهمیت بسیاری برخوردار است لذا اجازه نمی دهد با بداخلاقی یکی از زوجین دیگری نیز به این اقدام مبادرت ورزد (زیرا که بد اخلاق بودن خود صفتی ناپسند و نکوهیده است). بلکه توصیه می کند همسر دیگر بر بدرفتاری های همسر خود صبر و تحمل پیشه نماید. در این ارتباط پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می فرمایند:

«مردی که بر بدخلقی همسرش به امید پاداش اخروی صبر کند خداوند در قیامت ثواب شاکردان را به او خواهد داد.»[4]

و امام باقر ـ علیه السلام ـ در مورد صبر و تحمل زن بر آزار و اذیت شوهرش می فرماید:

«جهاد زن عبارت است از صبر و تحمل بر آزار و اذیت های همسر و غیرت ورزی های بی مورد او.»[5]

البته ناگفته نماند که می توان ا خلاق بد همسر را به تدریج با توصیه ها و روش های صحیح امر به معروف و نهی از منکر اصلاح نمود.

4. تقوا و پاکدامنی

از اموری که می تواند باعث سردی روابط زن و شوهر شود، رعایت نکردن عفاف و پاکدامنی از سوی آنان است. نگاه به نامحرم و عدم رعایت حجاب اسلامی توسط زوجین، علاوه بر حرمت شرعی، حس وفاداری به همسر و زندگی زناشویی را در همسر دیگر تضعیف می کند و او را در پایبندی به حریم خانواده دلسرد می نماید. این امر باعث بروز اختلاف و کشمکش بین زن و شوهر می شود. بدین ترتیب، زن و شوهری که با هزار امید و آرزو با یکدیگر پیوند زناشویی بسته بودند، از کنار هم بودن لذت نمی برند.

از این رو لازم است مردان و زنان تقوای الهی پیشه کنند، چشمان خود را از نگاه به نامحرمان باز دارند، حجاب اسلامی را کاملا رعایت کنند و به طور خلاصه لذت جنسی را به خانواده و بهره گیری از همسر محدود نمایند. این امر استحکام خانواده را افزایش داده و از بروز اختلاف و درگیری بین زن و شوهر جلوگیری می نماید.

5. درک یکدیگر

از عوالم بسیار مهم جهت گرمی روابط زوجین و احساس رضایت آن ها از زندگی خانوادگی، شناخت روحیات، علایق، طرز تفکر و بینش یکدیگر است این امر آن ها را در نحوه برخورد با هم بسیار یاری می رساند. درک کردن یکدیگر را از دو جنبه می توان مورد بررسی قرار داد:

الف) آشنایی زوجین با تفاوت های زنان و مردان

از آن جایی که ساختار ژنتیکی زنان و مردان با یکدیگر متفاوت است در نتیجه هر یک از آن ها ویژگی های اختصاصی خواهند داشت. و در عین حال که هر دو از روح الهی بهره مند هستند و در رابطه همسری هر یک آرامش بخش دیگری و مکمل اوست اما نقش زن در زندگی چیزی غیر از نقش مرد می باشد. در زیر به برخی از تفاوت های زنان و مردان اشاره می کنیم:

ـ زنان همیشه هیجان پذیر تر از مردان هستند.

ـ رویاهای زنان بیشتر، زنده تر و هیجانی تر از رویاهای مردان است.

ـ زنان از لحاظ روانی کلام جلوتر از مردان هستند.

ـ زنان از اطاعت، سهل انگاری و صبر و حوصله لذت می برند.

ـ حالات عاطفی، مخصوصا «محبت» در زنان قوی تر است.[6]

ـ مردان به طور کلی خشن تر و پرخاشگرتر از زنان هستند.

ـ زنان بیشتر به کارهای ظریف و زیبا از قبیل گل دوزی، پولک دوزی، علاقه مند هستند.

ـ آنان کمتر از مردان به مقالات مربوط به سیاست، اقتصاد، علم و ورزش علاقه نشان می دهند.

ـ بیشتر به مطالعات گوناگون نظیر آگهی ها و عناوین مختلف که شاید اهمیت چندانی نداشته باشند می پردازند.

ـ مردها بیش از زنان تحت تأثیر ماجراها و فعالیت های خارج از خانه و فعالیت بدنی قرار دارند و اغلب اوقات به سیاست علم و اقتصاد علاقه نشان می دهند و بیشتر به دنبال تأیید خویشتن، مسئولیت و فرماندهی هستند.

ـ مردان بیشتر درباره پول، کار، ورزش، سیاست و ... صحبت می کنند و زنان بیشتر درباره آرایش، خانه داری، لباس، و درباره زنان و مردان دیگر به صحبت می پردازند.

ـ ارزش های نظری، اقتصادی و سیاسی مردان را بیشتر جذب می کنند، در صورتی که ارزش های زیبایی، اجتماعی و مذهبی در زنان بیشتر است. از این رو جنبه معاشرتی زنان بالاتر از مردان است.

ـ حسن نیت اجتماعی زنان بیشتر است، خیرخواه، صلح طلب و سازش کارتر از مردان هستند و برای صاحبان قدرت احترام ویژه قائل هستند.

ناگفته پیداست که آگاهی از این تفاوت ها و بسیاری تفاوت های دیگر، ما را در برخورد با همسر یاری می کند. به عنوان مثال گفتیم که «مردان به طور کلی خشن تر و پرخاشگرتر از زنان هستند». دانستن این مطلب، نحوه برخورد زنان با رفتارهای خشن مردان را تغییر خواهد داد.


اندیشه قم/گردآوری :گروه خانواده خوشبخت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/blest_family.html

  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

48480
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.