مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
قصه و تأثير آن در تربيت كودكان
انتخاب درست همسر
آموزش زناشویی و مسائل جنسی
رفتار پیامبر با خانواده
چگونه یک زندگی آرام و خوشبخت را تجربه کنیم؟
عکس های دختر بچه ناز
چگونه با کودکان ارتباط برقرار کنیم؟
قصه درمانی در کودکان
دقت کردید ؟؟
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

چرا فرزندم بدزبانی می کند؟
بدزبانی و فحش دادن فقط از طریق آموزش و مواجه شدن با این اتفاق در کودکان ایجاد می شود. یعنی فرزند شم...

کودک بیش فعال یا بی ادب؟!
اگر خانه خودتان باشد و میهمانی دعوت کرده باشید، وضع بدتر می شود چون در خانه میزبان می توانید تذکر د...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : تماشای فیلم ترسناک،برای کودکان ممنوع
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   881   بازدید   
تاریخ درج مطلب  17/11/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

تماشای فیلم ترسناک،برای کودکان ممنوع

تماشای فیلم ترسناک،برای کودکان ممنوع واحد خانواده خوشبخت تبیان زنجان-

 

کلی با من کلنجار می رود که اجازه دهم همراه پدرش فیلمی را تماشا کند که به نظر من ترسناک است و صحنه هایی دارد که برای یک کودک هفت یا هشت ساله رعب انگیز محسوب می شود. این نوع مجادله ها میان بسیاری از والدین و فرزندان، اتفاق می افتد، آن هم در زمانه ای که بسیاری از کارتون ها و فیلم ها دستمایه ای از خشونت و ترس دارند.

البته بسیاری از روان شناسان بر این باورند که کمی ترسیدن برای حفظ سلامت روانمان مفید است، اما دکتر امیر حسین جلالی، روانپزشک در پاسخ به این پرسش که آیا ترسیدن برای سلامت مان مفید است یا مضر می گوید: ترس مانند خشم، اضطراب و غم در زمره هیجان های بهنجار است.

ما با ترس، از وجود خطر آگاه می شویم و به این دلیل می توانیم از خودمان مراقبت کنیم. البته هر کدام از این هیجان ها اگر نامتناسب با اتفاقی که رخ داده یا باعث آن شده، باشد یا زیاده از حد ادامه یابد، با نشانه های دیگری همراه شود یا سبب رنج، مشکل و اختلال در فعالیت های معمول زندگی شود، نشانه ای از یک اختلال یا مشکل روانپزشکی است و به عنوان یک امر زیان بار باید مورد بررسی قرار گیرد.

وقتی می ترسیم...

اما وقتی از چیزی می ترسیم چه اتفاقی در بدنمان می افتد و از آن مهم تر این که آیا واکنش هورمونی به ترس در بزرگسالان و کودکان با هم متفاوت است؟

دکتر جلالی در گفت وگو با جام جم پاسخ می دهد: اصولا واکنش های هیجانی در کودکان و بزرگسالان با تغییرات شیمیایی مشخصی همراه است که البته معمولا فقط به یک بخش از بدن معطوف نیست و بخش های مختلفی را دربر می گیرد؛ مثلا بر اثر آزاد شدن واسطه ای شیمیایی (هورمون) چون اپی نفرین آثاری چون افزایش ضربان قلب و تنفس می تواند رخ دهد.

وی می افزاید: در شرایطی که اختلال یا بیماری روانپزشکی وجود ندارد، مکانیسم های تعدیل کننده دیگر در بدن این وضعیت را به حالت عادی باز می گردانند، اما وقتی بیماری وجود دارد این وضعیت می تواند به صورت مزمن ادامه یابد و طبیعتا در این حالت، آثار منفی جدی نیز می تواند در بر داشته باشد.

مرز ترسیدن کودکان

اصولا میان آدم ها در نوع واکنش به محرک هایی که احساس های ناخوشایند چون ترس یا اضطراب ایجاد می کنند مثل ویژگی های دیگری چون رنگ مو، چشم و... تفاوت وجود دارد. به بیان دیگر، ژنتیک در این میان نقش تعیین کننده ای دارد.

به گفته این روانپزشک، آنچه بیش از هر عامل دیگری آستانه ترس کودک را تعیین می کند، واکنشی است که والدین هنگام مواجهه کودک با محرک های ترس آور و اضطراب زا بروز می دهند. به عبارت دیگر، محیط و تربیت نقش تعدیل کننده مهمی در فرآیند شکل گیری واکنش کودک به محرک های ترسناک دارد.

اما آیا تفاوت آستانه ترس کودکان باعث می شود اجازه دهیم برخی کودکان فیلم های ترسناک ببینند؟

دکتر جلالی در این زمینه می گوید: البته میان یک کودک دو ساله و 9 ساله تفاوت جدی وجود دارد. میزان مواجهه کودک با محتوای ناخوشایند را رشدشناختی او و توان تجزیه، تحلیل و درک وی تعیین می کند. در واقع، نترسیدن مطرح نیست. نوع نگرشی که کودک به محتوا دارد، مهم است. نترسیدن گاهی ناشی از نادیده گرفتن خطرها یی است که باید آنها را جدی گرفت. اصولا تماشای محتوای ترسناک لااقل برای گروه سنی زیر 13 سال می تواند ناخوشایند و دارای آثار منفی باشد.

هر کارتونی هم مناسب کودک نیست

کارتون هایی که امروزه برای کودکان و نوجوانان ساخته می شود از نظر محتوا و موضوع با نسل قبل بسیار متفاوت است .تا جایی که خیلی وقت ها والدین در مناسب بودن این کارتون های بعضا خشن و ترسناک برای فرزندشان به تردید می افتند. ولی دیدن این نوع کارتون ها چه تاثیری بر شخصیت کودکان می گذارد؟

این روانپزشک با تاکید بر این که خیلی از این کارتون ها برای رشد روان کودکان زیانبار است، پاسخ می دهد: توانایی کودک برای درک واقعیت، پردازش هیجان ها و تفکیک دنیای تصور و تخیل از واقعیت مثل بزرگ ترها نیست. مواجهه البته یک راه جدی آموزش است و باعث کاهش ترس های غیرمنطقی به طور مثال در مورد حیوانات می شود، اما سطحی از مواجهه که در آثار سینمایی و کارتونی ترسناک امروزی دیده می شود احتمالا آن اندازه اضطراب انگیز و فلج کننده است که امکان یادگیری و پردازش را از کودک می گیرد.

دکتر جلالی تاکید می کند: سن و محتوا در انتخاب فیلم و کارتون مناسب برای کودکان تعیین کننده است. نظام درجه بندی استاندارد در دنیا معمولا در این زمینه بسیار کمک کننده است، هر چند نباید فرهنگ ایرانی و خودی را نیز در تعیین این درجه بندی ها نادیده گرفت.

پونه شیرازی

جام جم


گردآوری :گروه خانواده خوشبخت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/blest_family.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : فیلم ترسناک , دنیای کودکان , ترس کودک ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183361
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.