مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
چند توصیه درباره اهدای کادو به همسر
قصه درمانی در کودکان
خوشبختی
آموزش زناشویی و مسائل جنسی
معیارهای انتخاب همسر
قصه و تأثير آن در تربيت كودكان
مادران شاغل بخوانند!
رفتار پیامبر با خانواده
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

چه کسی تفریحات خانواده را شکل می‌دهد؟
یکی از مواردی که زوج‌ها باید در مورد آن اطلاعات جامع و کاملی داشته باشند، چگونگی و کم و کیف ایجاد ت...

روش برخورد صحیح با همسر قدرت طلب
مردان موجودات قدرت طلب و سلطه جویی هستند که برای حفظ آرامش زندگی باید روش صحیح رفتار با آنها را بیا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : الگوی تفریح سالم کدام است؟
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   344   بازدید   
تاریخ درج مطلب  15/12/1395
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

الگوی تفریح سالم کدام است؟

 الگوی تفریح سالم کدام است؟

امروزه زندگی پرهیاهوی شهری، ازدیاد مشغله ذهنی و کاری باعث شده است که بسیاری از افراد بیشتر اوقات خود را صرف کارهای روزمره خود کنند به همین دلیل ایجاد یک فرصت و فرجه ای هرچند کوتاه در روال کاری می تواند خستگی راه و مشغله طولانی کار را از بین ببرد. 

5 رمز داشتن تفریح سالم

امروزه زندگی پرهیاهوی شهری، ازدیاد مشغله ذهنی و کاری باعث شده است که بسیاری از افراد بیشتر اوقات خود را صرف کارهای روزمره خود کنند به همین دلیل ایجاد یک فرصت و فرجه ای هرچند کوتاه در روال کاری می تواند خستگی راه و مشغله طولانی کار را از بین ببرد. گاه تفریح سالم به پیاده روی یا رفتن به باشگاه ورزشی، انجام فعالیت های هنری مانند نقاشی، خطاطی یا مطالعه کتاب، شعرخواندن، گوش سپردن به نوای موسیقی، بازدید از سایت های مختلف اینترنتی، برقرای تماس با دوست و آشنا و... قلمداد می شود که هر فردی بنا بر مقتضیات زمانی و زندگی خود در اوقات مقتضی از آن بهره می برد.

در نقطه مقابل این تفریح ها می توان به تفریح های ناسالم اشاره کرد.صحبت های ناپسندی مانند غیبت، تهمت و فضولی در امور زندگی دیگران، استعمال موادمخدر اعم از سیگار و...، اعتیاد به اینترنت نیز در زمره تفریح های ناسالم تقسیم بندی می شوند. به عنوان مثال ممکن است تمسخر و متلک بار کردن دیگران باعث خنده و تفریح برخی از افراد باشد اما موجب آزار و رنجش بسیاری دیگر از افراد می شود. از سوی دیگر فردی که خود مرتکب اینگونه اعمال می شود نیز به مرور زمان علاوه بر دور شدن از جنبه های معنوی، احساس خستگی و دلزدگی می کند و انرژی او رو به زوال خواهد رفت و جنبه های مثبت زندگی اش نیز تحت تأثیر این حرکات قرار می گیرد. 

کار روزانه را با تفریح انجام دهید 

هر یک از این فعالیت های عادی روزمره و شغلی می تواند به نوبه خود بعد تفریحی به خود گیرد و فرد هنگام انجام این فعالیت ها با لذت به کار خود ادامه دهد. در واقع انجام کارهای روزمره به صورت تفریحی خود یک هنر است که افراد کمی از آن بهره می برند. بسیاری از بزرگان عرصه علم و هنر، کارآفرین و افراد خلاق از این قبیل افراد هستند. این افراد با انرژی و شادابی به کار خود پرداخته اند و کار را به عنوان یک تفریح نه به عنوان یک فعالیت از پیش تعیین شده که در قالب یک چارچوب و قوانین مشخص شده است، می نگرند. ما نیز می توانیم مانند این افراد، با در نظر گرفتن شرایط و مدیریت زمان، زندگی و شغل خودمان، را به تفریح تبدیل کنیم به عنوان مثال خانم خانه دار می تواند کارهای خانه یا فرد شاغلی که در یک شرکت، تولیدی یا کارخانه ای کار می کند، فعالیت های یکنواخت روزانه شان را تبدیل به تفریح کند. 

نگرش تان را تغییر دهید

تغییر نگرش برای انجام فعالیت های روزمره می تواند حلال بسیاری از مشکلات باشد. به عنوان مثال اگر شما انجام کاری را با دید منفی و تکراری بنگرید آن کار برای شما خسته کننده و دشوار است. شما می توانید با تغییر نگرش و دیدی مثبت این کار سخت و طاقت فرسا یا خواندن یک درس سخت و دشوار را با لذت به اتمام ببرید. بسیاری از افراد با این گونه نگرش توانسته اند انجام تمرین های شدید ورزشی، معادلات ریاضی و محاسبات عددی، رانندگی، خیاطی، آشپزی های طولانی را با موفقیت به پایان برسانند. 

نکته مهم و اساسی این است که ما نمی توانیم چارچوب مشخصی تعیین کنیم و اظهار داریم که انجام برخی از فعالیت های سخت،کار و برخی دیگر تفریح هستند بلکه ما باید این نکته را درنظر بگیریم که بسیاری از حیطه ها و فعالیت ها، انجام دادنش به نگرش و دید ما بستگی دارد. اگر نگرش ما نسبت به آن فعالیت مثبت باشد ما می توانیم آن کار را به صورت تفریحی انجام دهیم و اما اگر دیدمان منفی باشد، آن فعالیت را به عنوان کار سخت در نظر می گیریم بنابراین تفریحی یا کاری بودن فعالیت روزانه مان امری نسبی و از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است. در واقع نگرش و نوع نگاه هر فرد است که در نوع تفریحی بودن کارها نقش تعیین کننده ای ایفا می کند. 

تفاوت نوع نگرش ها را در نظر بگیرید 

از سوی دیگر نوع تفریح زنان و مردان، کودکان و سالمندان، افرادی با تحصیلات و ملیت ها و قومیت های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال ممکن است بسیاری از اقوام انجام برخی از فعالیت های سخت را نوعی تفریح قلمداد کنند درصورتی که افراد دیگر این نوع فعالیت ها را جزو کارهای سخت بدانند یا ممکن است بعضی فعالیت ها از دید کودکان تفریح به حساب آید در صورتی که بزرگ ترها این نوع فعالیت ها را تفریح ندانند بنابراین تفاوت نوع نگرش افراد نیز حائز اهمیت است. 

وقتی را برای استراحت اختصاص دهید 

با انجام تفریح و اختصاص دادن زمانی کوتاه به سلامت جسمی و روحی خود بیندیشید. تحقیقات فراوانی نشان داده اند که تفریح های سالم، ارتباط تنگاتنگی با افزایش بهداشت روان، ازدیاد انرژی، بهبود روند ارتباطات اجتماعی، افزایش راندمان و بازدهی فعالیت های شغلی، شادی، نشاط و موفقیت افراد دارد. متأسفانه برخی از افراد به ظاهر موفق به شدت درگیر کارهای روزمره خود بوده و به علت اختصاص ندادن زمانی اندک به استراحت و تفریح و همچنین ناتوان بودن در تبدیل کار به تفریح در سنین میانسالی یا در اوج فعالیت های اجتماعی و اقتصادی دچار خستگی های مفرط روحی و جسمی شده که آنان را از انجام فعالیت های مثبت و سازنده بازمی دارد. گاهی اوقات این افراد قادر نخواهند بود، فعالیت های مثبت و سازنده و مناسب خود را ادامه دهند.

تفریح را تبدیل به کار نکنید 

متاسفانه برخی از افراد وسواسی و افراد کمال طلب و کمال زده، تفریح را تبدیل به کار می کنند. به عنوان مثال این افراد حتی در هنگام سفر با خود کوله باری از مشغله های کاری را حمل می کنند و حین سفر آنقدر قواعد و چارچوب های خشک و غیر قابل انعطاف را به کار می برند که نه تنها از سفر لذت نمی برند بلکه کاری سنگین و خسته کننده را هم به انجام می رسانند. همیشه برای انجام کارها فرصت است، از زمان فراغت خود کمال استفاده را ببرید و در سفر به کارهای روزمره خود نیندیشید.


منبع:yjc.ir

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183792
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.