مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
معیارهای انتخاب همسر
رفتار پیامبر با خانواده
مادران شاغل بخوانند!
خوشبختی
چند توصیه درباره اهدای کادو به همسر
آموزش زناشویی و مسائل جنسی
انتخاب درست همسر
قصه درمانی در کودکان
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

شروط 12 گانه ای که به زن حق طلاق میدهد
در سند ازدواج بندهایی وجود دارد که در صورت امضاء از سوی شوهر، زن این اختیار را خواهد داشت که پس از ...

مهریه را هم داده اند و هم گرفته اند...
اگر فکر می کنید که مهر زن فقط سکه یا پول است اشتباه می کنید، زیرا شما می توانید هر آنچه ارزش مالی ی...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : مسئولیت های حقوقی مردان بعد از ازدواج
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   442   بازدید   
تاریخ درج مطلب  15/12/1395
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

مسئولیت های حقوقی مردان بعد از ازدواج

مسئولیت های حقوقی مردان بعد از ازدواج

چه عواملی در بی مسئولیت شدن مردان تاثیرگذارند و چرا اکثریت مردان دچار نوعی بی فکری و عدم احساس مسئولیت نسبت به اطرافیان خود هستند؟

یکی از عواملی که باعث به عقب افتادن ازدواج پسرها و بالا رفتن سن ازدواج در مردان می شود، عدم مسئولیت پذیری است. مردها بعد از ازدواج باید با مسئولیت های جدیدی مثل اداره خانواده و مدیریت و پرداخت هزینه ها و مدیریت یک رابطه احساسی و زناشویی رو به رو شوند، اما آن ها چقدر با این وظایف آشنا هستند و چقدر می توانند از پس این وظایف بربیایند و یک زندگی موفق را تجربه کنند. بهترین زمان برای شناخت این مسئولیت ها چه زمانی است و چه زمانی می توان متوجه شد که یک مرد می تواند مسئولیت یک زندگی مشترک را بپذیرد؟

مسئولیت پذیری مردها

کاهش رشد مسئولیت پذیری

روان شناس خانواده معتقد است ازدواج جزو مراحلی از زندگی انسان است که به شدت با مفهوم مسئولیت گره خورده است. در فرهنگ ما مسئولیت با محوریت اقتصاد بر دوش مردان است. و طبیعتا این نگرانی در مردان بیشتر از زنان است. وقتی درباره مسئولیت پذیری صحبت می کنیم، اولین مسئله ای که مطرح می شود این است که چطور در گذشته مردان قدیم راحت تر زیر بار مسئولیت می رفتند و زودتر ازدواج می کردند؛ اما حالا چه اتفاقی افتاده است که پسران جوان از پذیرش زندگی مشترک شانه خالی می کنند؟ برای جواب دادن به این سوال باید برگردیم به سبک فرزندپروری، بدون شک ویژگی های خلقی و شخصیتی مثل مسئولیت پذیری در الگوهای قدیم با ارتباط با واقعیت شکل می گرفته.

در گذشته پدرسالاری داشتیم؛ یعنی پدر در راس هرم مدیریت اقتصادی و هرم قدرت خانواده قرار داشته است و سخت گیری ها در فرزندپروری بیش از حالا نمود داشته است. متاسفانه در دهه اخیر چرخشی در سبک فرزندپروری از سخت گیر به سبک فرزندپروری سهل گیر داشته ایم. البته با چاشنی بیش مراقبتی. وقتی از بیش مراقبتی حرف می زنیم از والدینی حرف می زنیم که بیش از هر عارضه ای جلوی رشد مسئولیت پذیری فرزند را می گیرد. 

یک والد دچار بیش مراقبتی به جای بچه حرکت می کند، به جای بچه شکست می خورد. به جای او تجربه می کند. والد ثانیه به ثانیه به جای فرزندش حرکت می کند؛ بنابراین مانع رشد کافی و استقلال و مسئولیت پذیری در کودک می شود، پس این نسل با این والد، رشد مناسب با سن تقویمی اش نمی کند. والدین دهه های اخیر اجازه تجربه ناکامی و شکست را به بچه هایشان نمی دهند. آن ها اجازه استقلال و مسئولیت پذیری را به فرزندانشان نمی دهند و با فراهم کردن اکثر امکانات و پاسخ دهی افراطی به نیازهای او، بلای بزرگی سر دو صفت مهم مسئولیت پذیری و استقلال جویی فرزندشان می آورند.

سخت گیری در تربیت فرزند

تغییر در سبک فرزندپروری 

برای تقلیل این نگرانی ها باید در سبک فرزندپروری های جدید تغییر اساسی داشته باشیم. باید در کنار حذف سخت گیری های نسل قدیم و به جای جایگزین کردن رفتارهای سهل گیرانه افراطی، رویکردهای قاطعانه را انتخاب کنم که ضمن ابراز عشق به فرزندان به شدت قانون مدار است و به کودکان اجازه رشد متناسب با سن تقویمی شان می دهد.

متاسفانه والدینی که کودکی با سبک فرزندپروری سخت گیرانه داشته اند با دادن امتیاز به بچه ها مانع رشد آن ها می شوند. با تغییر این رویکرد فرزندپروری، بچه ها با رشد متناسب با سن تقویمی آماده پذیرش مسئولیت می شوند.

خانواده و آموزش و پرورش

بیش از هر نهادی، خانواده و آموزش و پرورش و حتی مهدهای کودک می توانند به آموزش دو صفت مسئولیت پذیری و استقلال در کودکان کمک کنند. آموزش و پرورش به جای آموزش معلم مدارانه می تواند شاگردمحور و دانش آموزمدارانه شود؛ یعنی بخشی از مسئولیت آموزش تحصیلی را به عهده خود دانش آموز بگذارد. خانواده ها هم همان طور که در بخش قبلی گفته شد، باید از محبت های افراطی و پاسخ دادن به همه نیازهای کودک بپرهیزند و از او کار و البته پاسخ بخواهند.

چهار عامل اصلی شناسایی مسئول ها

چه زمانی می توان به یک مرد اعتماد کرد؟ اینکه آماده پذیرش مسئولیت شده یا نه؟ میزان آمادگی پذیرش مسئولیت از طرف مردان را تا چهار نکته مهم می تواند سنجید. 

1- دوره سربازی 

اگر مردی دوران سربازی اش را سر وقت و در سن تقویمی اش گذرانده باشد، این پیام را به ما می دهد که این مرد مسئولیت های متناسب با جنسیتش را سر زمان مشخص و مقرر قانونی انجام داده است. اگر از رفتن به سربازی شانه خالی کرده است و رفتارهای نمایشی برای نرفتن به دوران سربازی انجام داده است، پس یک جای کار مسئولیت پذیری او می لنگد؛ و این یک نمره منفی برای سنجش مسئولیت پذیری او حساب می شود.

2- شغل و تلاش در راستای حفظ استقلال اقتصادی 

باید ببینید یک مرد در چه سنی به استقلال اقتصادی رسیده است. آیا هنوز وابستگی اقتصادی به خانواده یا خواهر و برادرش دارد یا نه؟ حتی اگر درآمدش هم کم و ناچیز باشد، مولفه استقلال اقتصادی خیلی مهم است. وابستگی اقتصادی هم نکته منفی ای است که با عدم مسئولیت پذیری رابطه مستقیمی دارد.

3- استمرار فعالیت های شغلی 

استمرار و تعهدهای شغلی در یک فرد دیگر از نکات مهم است؛ اینکه یک مرد در فعالیت های شغلی اش چقدر استمرار داشته یا یک شغل و پیشه را چند بار عوض کرده و هنوز هم وضعیت ثابت و امیدوارکننده ای ندارد. داشتن فعالیت های ناپایدار و از شاخه ای به شاخه دیگر پریدن و تجربه های مختلف باز هم از نکات منفی است که باید به آن توجه کرد. 

4- نوع تعهدهای فردی و خانوادگی 

باید ببینید که ین مرد در قبال خانواده خود و به عنوان یک فرزند، چقدر مستولیت پذیر است. به نیازهای آن ها پاسخ می دهد یا نه؟ آیا فرزند خوبی برای پدر و مدر خود هست یا نه؟ تمام این چهار نکته را می توان از ازدواج سنجید. نکات مهمی که به ما نشان می دهد که این مرد چقدر مسئولیت پذیر است و چقدر می توان روی او برای یک زندگی مشترک موفق حساب باز کرد. 

مسئولیت های حقوقی یک مرد 

یک مرد بعد از ازدواج از نظر حقوقی موظف است چه مسئولیت هایی را قبول کند؟ مسئولیت روزهای اول آشنایی و انتخاب همسر مناسب و برگزاری مراسم همه مال قبل از ازدواج است، اما یک مرد از نظر حقوقی باید مسئولیت های سنگینی را قبول کند که در این مطلب خانم نسیم ولی، حقوقدان درباره همه آن ها توضیح می دهد. 

یک مرد بعد از انعقاد عقد نکاح بین زوجین یکسری مسائل حقوقی اعم از مالی و غیرمالی مثل پرداخت مهریه، پرداخت نفقه، یا اجرت المثل و... و نیز امور غیرمالی مثل حضانت فرزندان و... را باید قبول کند.

1- مهریه

مهریه مهم ترین نکته ای است که مرد باید درنظر بگیرد و البته اولین مسئولیتی است که مرد بعد از عقد باید قبول کند. طبق قانون فقط 110 سکه به تایید شورای نگهبان رسیده است و طبق این قانون و اعمال ماده 2 ضمانت اجرایی دارد. یعنی زوجه می تواند در صورت عدم پرداخت مهریه از ناحیه زوج، مرد را به زندان بیندازد؛ اما اگر مرد بتواند110 سکه را پرداخت کند و مهریه زوجه بیشتر از این تعداد باشد، زن دیگر نمی تواند او را در زندان نگه دارد. البته اگر زن از مرد مالی معرفی کند و مهریه اش از 110 سکه بیشتر باشد، می تواند در صورت معرفی و ثابت کردن ادعایش، بقیه مهریه اش را دریافت کند. یعنی ملائت مالی . 

زن می تواند ثابت کند که مرد توانایی پرداخت مابقی مهریه اش را با مدارکی که ثابت کرده، دارد. مهم ترین و اصلی ترین مستولیت یک مرد همین قبول مهریه و البته پرداخت آن است. 

2. نفقه زوج و اولاد 

طبقه ماده 1106 قانون مندرج در عقدنامه، نفقه زن و اولاد بر عهده شوهر است. طبق ماد 1107 نفقه شامل نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن است. مثل مسکن، البسه، غذا، اثاث، منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی و داشتن خادم در صورت عادت داشتن همسر به خادم و ندیمه. 

قانون می گوید این نفقه با شروع و انعقاد عقدنامه بر گردن مرد خواهدبود و مسئولیت تامین آن را قبول کند. یعنی تا وقتی که مرد و زن، زن و شوهر هستند، مرد باید این نفقه را بپردازد. عدم پرداخت، نفقه می تواند از طرف زن پیگیری شود؛ و زن در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه، می تواند طبق ماده 1111 به محکمه رجوع کند و شوهر ملزم به پرداخت نفقه شود. حتی در قانون آمده است که اگر زنی با مردی پانزده سال زندگی مشترک داشته است اما در پنج سال آخر آن طور که قانون گفته، نفقه نگرفته باشد، می تواند شکایت کند و از مرد نفقه عقب افتاده این سال ها را بگیرد؛ یعنی با ارجاع به کارشناس، میزان نفقه ایام عقب افتاده زوجه براساس نرخ روز و تورم حساب می شود و باید به او پرداخت شود. جنبه کیفری ندادن نفقه حبس است. 

طبق ماده 53 قانون حمایت از خانواده مصوب 91.12.9 هر مردی که با داشتن استطاعت مالی از دادن نفقه همسرش و اولادش تمکنی نمی کند، به حبس تعزیری درجه 6 یعنی بین شش تا دو سال حبس محکوم می شود. 

طبق قانون، نفقه اولاد چه دختر و چه پسر، به عهده پدر است. پدر موظف است به پسر تا سن قانونی و دختر تا وقتی که ازدواج نکرده است، نفقه پرداخت کند. عدم پرداخت نفقه از طرف قیم قابل مطالبه است و فرزندان ذی حق با طرح دعوی می توانند نفقه خود را بگیرند. 

3- خانه مستقل 

تامین و تهیه خانه مستقل یکی دیگر از وظایف مرد است. طبق قانون شوهر موظف است مکان جداگانه ای برای زوجه تهیه کند و هیچ وقت حق ندارد محل سکونتش با خانه پدر و مادرش یکجا باشد. تعیین و انتخاب محل سکونت همسر از وظایف مرد بوده و البته با رضایت زن باید انجام شود. اگر مردی قبل از عقد بگوید منزل جدا تهیه می کند اما بعد از عقد به قولش عمل نکند، زن می توان از او شکایت کند و حقش را بگیرد. 

4- اجرت المثل 

طبقه ماده 366 قانون که می گوید زن وظیفه ای در انجام کارهای منزل ندارد. مگر اینکه خود زن دوست داشته باشد کارهای خانه را انجام بدهد و انجام این کارها باید طبق خواسته خودش بوده و اجباری و مجانی نبوده و نیست. اگر زن و مردم در این مورد به تفاهم نرسیده باشند و مرد به اجبار از زن بخواهد کارهای خانه را انجام دهد، زن می تواند به دادگاه شکایت کند و مردم را به پرداخت اجرت المثل محکوم کند. 

5- حضانت طفل

حضانت فرزندان تا هفت سالگی طبق قانون با مادر است بعد از این زمان، پدر باید این وظیفه را به عهده بگیرد. البته اگر پدر شرایط مالی و جسمی و روانی تصریح شده در قانون را داشته باشد، او نفر اول حضانت از فرزندان است. در این چند سال هم که فرزند نزد مادر است، پدر طبق قانون باید نفقه فرزندش را بپردازد.


منبع : ماهنامه همشهری

namnak.com

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : مسئولیت مرد , زوجین , اجرت المثل , مهریه , نفقه ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183759
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.