مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
شوزو کاواساکی از اعماق دریا تا مرزهای فضا
دقت کردید ؟؟
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

مختصری درباره ابراهیم گلستان
ابراهیم گلستان در آغاز جوانی برای تحصیل، از زادگاهش، شیراز، به تهران آمد و به خانه عمویش رفت. پس از...

بیوگرافی آلبرتو موراویا
آلبرتو موراویا با نام اصلی «آلبرتو پینکرله» در سال 1907 در خانواده‌ای ثروتمند متولد شد. پدرش آرشیتک...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : آنچه از «شکسپیر» نمی دانستید
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1187   بازدید   
تاریخ درج مطلب  6/8/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

آنچه از «شکسپیر» نمی دانستید

آنچه از «شکسپیر» نمی دانستید واحد مشاهیرو بزرگان تبیان زنجان-

 

 

بیش از چهار قرن از زمان حیات شکسپیر می گذرد، اما شاهکارهای او همچنان بارها و بارها در دنیای هنرهای تصویری و نمایشی مورد اقتباس قرار می گیرند. بحث های جنجالی بسیاری حول محور زندگی این نویسنده ی بزرگ رنسانسی وجود دارد.

در هفته ای که گذشت، سراسر انگلیس و دیگر کشورهای جهان ۴۵۰ سالگی ویلیام شکسپیر ، شاعر و نمایشنامه نویس بزرگ تاریخ ادبیات انگلیس را جشن گرفتند. به همین بهانه نگاهی داریم به ۱۰ نکته کمتر گفته شده از زندگی خالق نمایشنامه هایی چون هملت ، شب دوازدهم ، مکبث و اتللو .

ما دو شکسپیر داشتیم

ادموند ، برادر ویلیام شکسپیر هم که شش سال از وی کوچکتر بود و هم به عنوان بازیگر در لندن کار می کرد، نتوانست مثل برادرش در این حرفه موفقیت کسب کند. ادموند در سن ۲۷ سالگی درگذشت و مراسم ختم پرهزینه ای برای وی در کلیسای سن ساویور برگزار شد.

شکسپیر، شاعری ثروتمند

او که در حوزه های بازیگری، نمایشنامه نویسی و سرمایه داری کمپانی های تئاتر فعال بود، در سن ۳۳ سالگی مالک نیو پِلِیس ، دومین عمارت بزرگ استراتفورد شد. طبق وصیت نامه خالق مکبث ، ۳۰۰ پوند که تنها بخشی از سرمایه ی او بود به جودیث دختر دومش رسید. اگر این مبلغ را به پول امروزی تبدیل کنیم، حدود ۵۰ هزار پوند می شود. این در حالی است که توماس دکر همکار نمایشنامه نویس شکسپیر تمام عمرش را به خاطر بدهکاری در مسیر بین این زندان و آن زندان سرگردان بود.

شکسپیر دست تنها نبود

در دورانی که این شخصیت بزرگ ادبی زندگی می کرد، همکاری در نگارش نمایشنامه ها امری عادی تلقی می شد، تا جایی که گاه سه یا چهار نویسنده در نگارش متن یک اثر همکاری داشتند. گرچه شکسپیر به انفرادی کار کردن علاقه داشت، بخش هایی از آثار روی متعلق به نویسنده ای دیگر است.

او تیمون آتِنی را با توماس میدلتون نوشت و هنری هشتم حاصل همکاری شکسپیر و جان فلچر است. علاوه بر این، گفته می شود بخش هایی از نمایشنامه ماندگار مکبث که به دیالوگ های جادوگرها مربوط می شود را هم میدلتون به نگارش درآورده است.

شکسپیر، بنیانگذار انگلیسیِ امروز

با این که دانشجویان ادبیات انگلیسی، زبان شکسپیر را ثقیل و شاعرانه می دانند، بخش وسیعی از زبان انگلیسی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد را نویسنده ی رام کردن زن سرکش خلق کرده است. او اولین نویسنده ای بود که بعضی واژه ها را در زبان انگلیسی ابداع کرد. انگلیسی زبان ها کلماتی همچون radiance، bloodstained ،eyeball ،assassination و lackluster را به شکسپیر مدیون هستند. عباراتی چون به درد سر افتادن ، رسیدن روزهای خوب ، سرما خوردن ، شکستن یخ و... را نیز این شاعر و نمایشنامه نویس شهیر وارد زبان انگلیسی کرده است.

غزلیات شکسپیر ریشه در زندگی وی ندارند

اطلاعات ما در این زمینه قطعیت ۱۰۰ درصدی ندارد، اما می دانیم که سرودن مجموعه غزل در آن دوران بسیار مُد بوده است. اسپنسر ، سیدنی و بسیاری از دیگر شعرای هم عصر شکسپیر در سرودن این گونه شعر دستی داشتند. غزل در دوره رنسانس نوعی نمایش مهارت های تکنیکی محسوب می شد و شعرا لزوما عاشق پیشه نبودند. ممکن است جوان زیبا و بانوی تاریک غزل های شکسپیر ریشه در واقعیت داشته باشند، اما به نظر می رسد بیشتر بُعد دراماتیک شخصیت او خالق این شخصیت ها و ماجراها بوده است.

دختر شکسپیر بی سواد بود!

ویلیام شکسپیر و آن هاتوی سه فرزند داشتند که تنها دو دخترشان به نام های سوزانا و جودیث زنده ماندند. سوزانا می توانست نامش را امضا کند، اما خواهر کوچک ترش کاملا بی سواد بود. سوادآموزی در آن دوران مهارتی مفید در زمینه تجارت و کسب وکار به حساب می آمد که عمدتا در انحصار مردان بود. شکسپیر مرد زمانه ی خود بود و در آن روزگار، تحصیلات ارزشی برای زنان به شمار نمی رفت.

شکسپیر به آیندگان اهمیت نمی داد

حداقل در مورد نگه داری نمایشنامه هایش می توان چنین گفت که او اهمیتی به حفظ و چاپ آن ها نمی داد. هفت سال از مرگ شکسپیر گذشته بود که انجمن های هنرهای نمایشی اولین نسخه چاپی نمایشنامه های او را منتشر کردند. شکسپیر در زمان حیاتش علاقه ای به جمع آوری و چاپ کارهایش نداشت و دلیل آن شاید این بود که وی نمایشنامه هایش را دارای ارزش ادبی نمی دانست. زمانی که بن جانسون نمایشنامه هایش را به چاپ رساند ، مردم خندیدند و گفتند: چطور می توانی نمایشنامه هایی سطح پایین را آثارت بدانی؟

شکسپیر وارثی نداشت

همنت تنها پسر شکسپیر بود که در ۱۱ سالگی درگذشت. سوزانا فرزندی نداشت و تمام بچه های جودیث در کودکی از دنیا رفتند. هیچ یک از سه برادر او ازدواج نکردند. نسل نویسنده ی صاحب نام انگلیسی با گذشت ۲۵ سال از مرگ وی از بین رفت.

دویست سال انتقام از شکسپیر!

زمانی که پس از انقلاب سال ۱۶۶۰ سالن های تئاتر بازگشایی شدند، انگلیس ها هر بلایی خواستند بر سر آثار شکسپیر آوردند؛ نمایشنامه ها را به چند بخش تقسیم کردند ، آن ها را به آثار موزیکال و پانتومیم تبدیل کردند و حتی عناصر تراژیک آن ها را حذف و اثر را با پایان بندی شاد خاتمه دادند. در سال ۱۶۸۱ ناوم تیت نویسنده شاه لیر را با ازدواج کوردلیا و ادگار به پایان رساند. قرن نوزدهم بود که خیال هواداران شکسپیر دوباره به آسودگی رسید.

شکسپیر و دشمنان رده بالا

تنفر از شکسپیر و انتقاد از آثارش داستانی کهنه است، اما جالب است بدانید ولتر و جورج برنارد شاو دو تن از دشمنان درجه یک کارهای این چهره ی ادبی درخشان بودند. ولتر هملت را کاری از یک وحشی مست می دانست. پادشاه جورج سوم درباره او گفت: اصلا اثر به دردبخوری در میان کارهای شکسپیر وجود دارد؟ تنها یکی به این سوال نه می گوید. جورج برنارد شاو، نمایشنامه نویس بزرگ ایرلندی هم در نقد سیمبلین شکسپیر در یک روزنامه نوشت: خیلی خیالم راحت می شد اگر او را نبش قبر می کردم و سنگسارش می کردم.

ایسنا


گرد آوری:گروه بزرگان و مشاهیر تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/famous_man.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : شکسپیر , بزرگان ادبی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

181093
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.