مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
شوزو کاواساکی از اعماق دریا تا مرزهای فضا
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

زندگینامه کريستوفر پيسارايدز
پيسارايدز در سال 2010 باتفاق پيتر دايموند و ديل مورتنسن جايزه نوبل اقتصاد را به خاطر " تجزيه و تحلي...

با پیتر دایموند آشنا شویم
دایموند متولد نیویورک است، وی یک اقتصاددان آمریکایی است که در دانشگاه های ییل، MIT و کالیفرنیا در ب...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ديل مورتنسن برنده جايزه نوبل اقتصاد
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   731   بازدید   
تاریخ درج مطلب  28/9/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ديل مورتنسن برنده جايزه نوبل اقتصاد

واحد مشاهیرو بزرگان تبیان زنجان-

 

تبیان زنجان

ملیت : آمریکا - قرن : 20

Dale T.Mortensen ( متولّد 1939 )

مورتنسن در سال 2010 باتفاق پيتر دايموند و کريستوفر پيسارايدز جايزه نوبل اقتصاد را به خاطر " تجزيه و تحليل بازارها بر اساس جستجو و سايش در بازار اشتغال دريافت داشت ". مورتنسن متولد ايالت اورگان، يک اقتصاددان آمريکائي است که ليسانس اقتصاد را از دانشگاه ويلامت و دکتري اقتصاد را از دانشگاه کارنگي ملون دريافت داشته ضمناً در سال 1965 به هيات علمي دانشگاه نورث وسترن پيوسته است.

وي از سال 1980 بعنوان استاد مديريت اقتصادي و علوم تصميم گيري با مدرسه مديريت کِلوگ همکاري را آغاز نموده و در سالهاي 2006 تا 2010 با عنوان استاد مهمان با دانشگاه آرهوس همکاري داشته است. مورتنسن که تحت تأثير انديشه اقتصادي پيسارايدز مي باشد در سال 2005 نيز جايزه IZA را در اقتصاد کار باتفاق پيسارايدز بدست آورده است. تمرکز تحقيقات مورتنسن بيشتر بر اقتصاد کار، اقتصاد کلان و تئوريهاي اقتصادي است.

شهرت خاص وي بيشتر بخاطر اينست که از جمله اولين کساني است که بر روي تئوري جستجو و انطباق در سايش بيکاري تحقيق کرده است. زمينه هاي بعدي مطالعه او تحولات، جابجائي و توسعه بازار کار و نيز آشنائي شخصي او را در بر مي گيرد.

ديل مورتنسن باتفاق دو برنده ديگر توانسته اند با تحليل شرايط بر بازار کار و جستجوي کالا و خدمات و تعاملات بين خريدار و فروشنده مدلي نظري ابداع کنند که واقعيت هاي بازار را به خوبي توضيح مي دهد. اين مدل بر اساس حروف اول نام آنها مدل DMP نام دارد. هم چنين وي به خاطر ارائه مقاله مشترکي با پيسارايدز تحت عنوان " ايجاد و از بين رفتن فرصت هاي اشتغال در نظريه بيکاري " شهرت دارد.

موضوع ديگر اين است که چرا عليرغم ايجاد فرصت هاي شغلي مختلف هميشه عده اي بيکار مي مانند و چه سياست هاي اقتصادئي و چگونه در اقتصاد بر بيکاري تأثير مي گذارد. اين موضوع طي مدت 25 سال که مورتنسن در دانشگاه نورث وسترن تدريس و يا همکاري داشته همواره از موضوعات اصلي مورد مطالعه او بوده. نظريه مورتنسن و همکاران مي تواند علاوه بر بازار کار در بازار تجارت و هم چنين در بازار مسکن کاربرد داشته باشد.

مورتنسن در مقاله اي که در سال 2007 تحت عنوان " پراکندگي دستمزدها در مدل جستجو و انطباق بر اساس چانه زني درون موسسه اي " نوشته اظهار مي دارد در شرکت ها بايستي يک سيستم ارائه دوسويه دستمزد و محصول عرضه و يک رابطه خطي در ارتباط با ميانگين دستمزدها و توليدات تعريف شود.

منظور مقاله مورد بحث بيان اين واقعيت است که اطلاعات مي تواند بر اساس يک مدل جستجو و انطباق در شرايط ناهمگون و مبتني بر ارزش گذاري نظام توليد تشريح شود. نظام متشکل از تعدادي از کارکنان و در عين حال توام با کاهش بازده توليد است؛ به اين علت که دستمزدها عليرغم تفاوت توانمندي هاي افراد بصورت يکسان و متساوي پرداخت مي شود. اين مطلب راه حلّي است براي توافق کارفرما و کارکنان در مورد مسائل مبتني بر چانه زني. هِلپ من و ايسک هوکي ( 2008 ) نشان دادند که يک دستمزد همسان و متحدالمأل مي تواند مدل موجود در تعادل بازارکار را بدتر کند.

در اين مقاله مورتنسن اظهار مي دارد که تعادل ديگري در اثر جابجائي عوامل کار مي توان به دست آورد که در آن نتيجه کار کارکنان مؤسسات عملاً پربارتر باشد. چنين مدلي مبتني بر آن است که کارکنان بتوانند توانمندي جستجوي بيشتري در کار داشته باشند. تعادل اين دستمزدهاي پراکنده بصورت اساسي و منحصر به فرد فقط موقعي برقرار مي شود که مؤسسات بتوانند عليرغم نامتجانس بودن وضع دروني به اعتبار و ارزش توليدات بينديشند. بالاخره اشتغال در تعادل با دستمزدهاي پراکنده در مقايسه با تعادل در دستمزد تک نرخي در سطح پائين تري قرار مي گيرد؛ در عين حال اين واقعيت بدان معني نيست که رفاه در تعادل با دستمزدهاي تک نرخي در سطح بالاتري باشد.

مورتنسن معتقد است همانطور که براي جويندگان کار زماني طول مي کشد که بتوانند کار پيدا کنند براي کارفرمايان نيز زماني لازم است تا بتوانند کارکنان مورد نياز را پيدا کنند. او معتقد است که در فاصله سال هاي متمادي که در نورث وسترن مطالعه کرده همواره اين نکته مورد توجه بوده که چرا مردم کارهاي جديدي جستجو مي کنند و همواره معتقدند بايد مطالعه کرد که ديگران چه مي کنند؟

مطالعه مورتنسن درباره تئوري شغل ها و جستجوي بيشتر و مطالعه بيکاري بالاخره به مطالعه گردش بازار کار پيوند خورده است به تحقيق و توسعه، ارتباطات شغلي و تخصيص نيروي انساني در بازار کار ختم گرديده است. مدل توسعه تعادل پويا به منظور محاسبه پراکندگي دستمزدها، سري هاي زماني رفتار شغلي، جريان هاي کارگري، نقش تخصيص مجدد در تعيين رشد همه جانبه و توليد سرفصل هاي اين تحقيق طراحي شده است. مطالعات مورتنسن در اين زمينه بيش از 50 مقاله علمي را دربر مي گيرد.

کتاب اصلي او در اين زمينه " پراکندگي دستمزدها چرا به کارگران مشابه دستمزدهاي متفاوتي پرداخت مي شود؟ " مي باشد که در سال 2003 توسط انتشارات MIT منتشر شده است.

مورتنسن در مقاله ديگري که در سال 2008 تحت عنوان " مدل تجربي رشد از طريق اکتشافات در توليد " باتفاق لنتس ارائه داده اظهار مي دارد که تفاوت هاي توليد در مؤسسات مختلف وسيع و پراکنده مي باشند، ليکن احتمال تخصيص و بکارگماردن مجدد بعنوان يک منبع مهمّ براي رشد توليد در هم آميخته است. وي هدف اين مقاله را برآورد زيربناي يک مدل تعادلي رشد بر پايه اکتشاف هاي طراحي شده براي شناسائي و کمّي کردن نقش تخصيص منبع در جريان رشد بيان مي کند. مدل بر اساس يکي از نسخه هاي تئوري شومپيتر(براي تغييرات رشد و توسعه تغيير و تحول کارخانجات يا مؤسسات توسط کِلتّ و کورتوم در سال 2004 تنظيم و به منظور تنوع و ناهمگوني دستمزدها رشد داده شده است.

آمار و ارقام داده شده بر اساس تعداد قابل توجهي از شرکت هاي دانمارکي شامل اطلاعاتي در زمينه ارزش افروده، اشتغال و دستمزدها تنظيم شده است. ميزان تناسب مدل خوب است. برآورد مدل از اين نظر معني دارد که شرکت هائي که توليدات بيشتري دارند ( در نوع و در طبقه خود ) سريعتر رشد مي کنند و متعاقباً شرکت هايي که کارکنان خود را به زور اخراج مي کنند از نظر کارآئي و توجه کارکنان کمتر باثبات و مستحکم مي مانند.

در اواخر دهه 1960 گروهي از اقتصاددانان که در بين آن ها اقتصاددانان شاخصي چون استيگلر ( 1963 )، هُلت و ديويد 1966 )، فلپس ، آرکي بالد و آلچاين ( 1970 ) نيز حضور داشتند در مورد مفاهيم دقيق تر معني بازار کار بر اساس مشاهده اي مبتني بر تجزيه شاغلان در طي زمان توجه خاص مبذول داشتند. آنها متوجه شدند که دوران اشتغال بسيار طولاني تر از بيکاري است. شاغل بسيار ناهمگون و دستمزدها بسيار متنوع هستند. موقعيت هاي شغلي و تأمين شغلي از نظر شاغلان بسيار مهم است، حال آنکه اولويت هاي کارفرمايان با توجه به مهارت کارکنان شامل خصوصيات ديگري است که مستقل از دستمزد ارزيابي مي شوند. مفاهيم يک متصدي " خوب " براي يک شغل و يک پرسنل بيکار نزد کارفرما بسيار متفاوت هستند.

تئوريسين هاي بازار اشتغال متوجه شدند که جاري بودن جريان مشاغل، افت و خيزها و تغييرات آن، مجموعه هاي شاغلان و بيکاران، تجرد و تأهل شاغلان، اينکه صاحب خانه يا مستأجر هستند، مشاغل سودآور و غيره از جمله نکات مهمي است که مي بايد در بازار اشتغال با دقت ارزيابي شود.

شکل شماره 1 وضعيت بازار کار آمريکا را فصل به فصل در طي سال هاي دهه اوّل قرن حاضر و بر اساس متغيرهاي اشتغال، بيکارشده و بکارگمارده شده بر اساس 1000 نفر نشان مي دهد، آمار محور عمودي سمت چپ و راست بر حسب تعداد ماهانه مي باشد. مناطقي که با شکل سايه مشخص شده اند زمان رکود را بر اساس مطالعات دفتر ملّي تحقيقات اقتصادي نشان مي دهد. بطوريکه شکل مورد اشاره نشان مي دهد دوران رکود اوّل از حدود نوامبر سال 2000 آغاز و در حدود جولاي 2001 خاتمه يافته است.

رکود بعدي که دوران طولاني تري را در برگرفته از حدود دسامبر 2007 آغاز و تا حدود جون 2009 ادامه يافته است. بطوري که در شکل نيز نمايان است بحران زماني آغاز مي شود که تعداد بيکار شده ها بيشتر از بکار گماشته ها باشد. بايد توجه داشت که جريان هاي بيکارشده و بکارگرفته شده بسيار وسيع هستند، در پاره اي موارد عليرغم بيکار بودن حدود 5/5 ميليون نفر حتي در حضيض بيکاري نيز حدود 4 ميليون نفر بکار گرفته شده اند؛ بنابراين اعتقاد عاميانه مبتني بر اينکه در دوران رکود مشاغل چنداني پيدا نمي شود يا اين داده ها نمي خواند.

مجموعه مقالات فلپس

در نيمه هاي دهه 1960 بحث منحني فيليپس داغ شد و عواقب آن در اقتصاد مورد مطالعه قرار گرفت. فيليپس

( 1958 ) معتقد بود همبستگي معکوسي بين نرخ تورم و نرخ بيکاري وجود دارد. برخي تفسيرها بيکاري کمتر را در مقايسه با هزينه بالا نگهداشتن دائمي تورم مي پسنديدند، برخي نيز به اين تئوري مشکوک بودند. در ميانه آنها ميلتون فريدمن بعنوان رئيس انجمن اقتصاددانان آمريکا ( 1968 ) معتقد بود که اقتصاد آمريکا به سمت يک نرخ طبيعي بيکاري گرايش دارد که نسبت به نرخ تورم نيز بدون تغيير مي ماند.

او معتقد بود که سياست پولي مي تواند نرخ بيکاري را در کوتاه مدت پايين بياورد و هر کوششي براي پايين آوردن نرخ بيکاري از سطح طبيعي و يا تعادل آن از طريق سياست پولي، در برابر رشد فزاينده و دائمي تورم خنثي خواهد شد. در سال 1968 ادموند فلپس نيز نکته مشابهي را مطرح کرد، او يک نکته تصريحي بدان افزود و ديدگاهي نو که چگونه بازار بر اساس سايش داده ها کار مي کند را مطرح نمود و معتقد بود که برخي سطوح بيکاري هاي مثبت بازيافت طبيعي انطباق مشاغل جديد بازار است.

ادموند فلپس مدعي شد که هر کوشش بمنظور پائين نگه داشتن بيکاري از حدّي که در نتيجه تصميمات خردگرايانه استخدام کنندگان و استخدام شوندگان اتخاذ مي شود به قيمت تورم بيشتر تمام مي شود و تعادل را مجدداً به سطح طبيعي اشتغال با نرخ تورم بالاتر نزديک خواهد کرد. ملخّص نظرات فريدمن و فلپس اين بود که هر کوششي براي رسيدن به نرخ واقعي دستمزدها با دستکاري تصنّعي سطح قيمت ها يک خيال باطل است؛ گرچه سياست پولي مي تواند نمايندگان بازار کار را عملاً وادار کند که براي جبران ضرر موافقت هائي در دستمزد رسمي داشته باشند.

آنچه گفته شد اوضاع و احوالي بود که مورتنسن تحقيقات بيشتر خود را در اين زمينه در بهار 1968 در دانشگاه نورث وسترن با تشکيل گروه هاي غيررسمي مطالعه و با تأکيد بر اعمال اقتصاد کلان در بازار کار شروع کرد. بعداً همکاران دانشگاهي ديگري چون فرانک برکلينگ ، ارت ترويدي و يک اقتصاددان مهمان بريتانيائي يعني کريس آرکي بالد به اين گروه اضافه شدند. فرانک و کريس از همکاران قبلي فيليپس بودند و با کارهاي او آشنائي و همکاري داشتند. انديشه مورتنسن

از اينجا شروع و نتايج آن به مدل سازي سايش منافع بالقوّه جويندگان کار و کارفرمايان ختم شد. وقتي ند فلپس براي برگزاري سميناري به دانشگاه نورث وسترن آمد همکاري هاي ديگري با وي و سُيد وينتر و چندين نفر ديگر آغاز شد. بدين ترتيب مطالعات مورتنسن در مجموعه مقالات فلپس پس از کنفرانسي که در دانشگاه پنسيلوانيا برگزار شد با عنوان " يک تئوري دستمزد و استخدام پويا " ( 1970 ) جاي گرفت.

بعداً روبرت لوکاس نيز به جمع مورتنسن و فلپس اضافه شدند. آنها همه معتقد بودند اقتصاد کلان را بايست در اصول اقتصاد خرد جستجو کرد. گرچه در همه موارد آنها توافق نداشتند ليکن معتقد بودند که اقتصاد کلان مي بايست بنياد خود را در تحليل تعادل بازار جستجو کند. مقاله بعدي مورتنسن با عنوان " جستجوي شغل، طول دوره بيکاري و منحني فيليپس " در سال 1970 در مجله " بررسي اقتصاد آمريکا " منتشر شد.

براي استفاده بيشتر از افکار و انديشه هاي مورتنسن مي توان به برخي از کتاب ها و مقالات وي به شرح زير مراجعه نمود:

A. Books :

1. Job matching, wage dispersion, and unemployment (Libro, 2011...5 Jul 2011... wage dispersion, and unemploment Autor: Dale Mortensen; Christopher A Pissarides Editoral: Oxford University Press, 2011...

2. Wage dispersion: why are similar workers paid differntly? (Libro ... Autor: Dale Mortensen Editorial: Cambridege, Mass; London: MIT, 2005: ISBN/ISSN:0262134330 9780262134330 0262633191 9780262633192 OCLC:474611842

3. Libros, obras y publicaciones de Dale Mortensen T Busqueda de Libros - Libros, obras y publicaciones de Dale Mortensen T.

4.Managing Corporate Social Responsibility: A Communication Approach, 2011.

A. Articles:

1. Dale Mortensen Eva Nagypal, 2007. "More on Unemployment and Vacancy Fluctuations," Review of Economic Dynamics, Elsevier for the Society for Economic Dynamics, vol. 10(3), Pages 327-347, July.

2. Eckstein, Zvi Mortensen, Dale T., 2006. 'Labor search," European Economic Review, Elsevier, vol. 50(4), Pages 807-810, May.

3. Dale T. Mortensen, 2005. "Alfred Marshall Lecture: Growth, Unemployment, and Labor Market Policy, Journal of the European Economic Association, MIT Press, vol. 3(2-3), pages 236-258. 04/05.

4. Christopher Pissarides Dale Mortensen, 2005. Dale Mortensen and Christopher Pissarides receive IZA Prize in Labor Economics, Journal of Population Economics, Springer, vol 18(4), pages 583-586, November.

5. Rasmus Lentz Dale T. Mortensen, 2005. Productivity Growth And worker Reallocation," International Economic Review, Department of Economics, University of Pennsylvania and Osaka University Institute of Social and Economic Research Association, vol. 46(3), pages 731-749, 08.

6. Dale T. Mortensen, 2005. A Comment On "Price Dispersion, Inflation, And Welfare” By A Head And A Kumar, International Economic REview, Institute of Social and Economic Research Association, vol. 46(2), pages 573-578, 05.

7. Dale T. Mortensen Randall Wright, 2002. "Competitive Pricing and Efficiency in Search Equilibrium", International Economic Review, Department of Economics, University of Pennsylvania and Osaka University Institute of Social and Econimic SP* Research Association, vol. 43(1), pages 1-20, February.

8. Mortensen, Dale T, 1999. "Equilibrium Unemployment Dynamics”, International Economic Review, Department of Economics, University of Pennsylvania and Osaka University Institute of Social and Economic Research Association, vol. 40(4), Pages 889-914, November.

منبع : جوایز نوبل اقتصاد

راسخون


گرد آوری:گروه بزرگان و مشاهیر تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/famous_man.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : ديل مورتنسن , اقتصاددانان ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182271
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.