مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
شوزو کاواساکی از اعماق دریا تا مرزهای فضا
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

ژوزف گاريبالدي رهبر انقلابي ايتاليائي
ژوزف گاريبالدي در ساحل ريويراي مديترانه در شهر نيس در خانواده اي علاقه مند به معتقدات ديني بدنيا آم...

توماس پين رابرت فيلسوف سياسي و نويسنده آمريکائي
توماس پين در خانواده اي فقير متولد گرديد، پس از تحصيلات کوتاهي در دبيرستان بکمک پدر شتافت و بکار کر...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : توماس پين رابرت فيلسوف سياسي و نويسنده آمريکائي
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1019   بازدید   
تاریخ درج مطلب  28/9/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

توماس پين رابرت فيلسوف سياسي و نويسنده آمريکائي

واحد مشاهیرو بزرگان تبیان زنجان-

 

تبیان زنجان

ملیت : آمریکا - قرن : 18

توماس پين در خانواده اي فقير متولد گرديد، پس از تحصيلات کوتاهي در دبيرستان بکمک پدر شتافت و بکار کرست دوزي پرداخت اما همواره شيفته دريا و دريانوردي بود، يکبار ميخواست از خانه بگريزد، پدرش نگذاشت. توماس تا 19 سالگي همچنان بکار کرست دوزي مشغول بود، که ‏باز شوق دريا و دريا نوردي در دلش شوري برپا ساخت ولي اين بار تصميم خويش را بمرحله عمل درآورد اما بزودي ازين هوس دلسرد و دوباره بکار کرست دوزي سرگم گشت، ولي اين بار در لندن باين کار پرداخت ديري نگذشت که ‏بعنوان مأمور وصول ماليات باستخدام دولت انگلستان درآمد و درين کار دشمنان بسيار از فقير و غني بهم رسانيد تا اينکه بعلت عدم رعايت مقررات اخراج و باز بکار کرست دوزي و مدتي بعد باز بعنوان مأمور ماليات استخدام گرديد. اما چون حقوق مأموران وصول ماليات کم بود لايحه دفاعيه اي از طرف همه مأموران ماليات به مجلس عوام انگلستان نوشت ولي اين مجلس ادعاي ويرا رد کرد و از کار برکنار شد.

درين احوال توماس پين سرگردان، تهيدست بود، تا اينکه با بنجامين فرانکلين آشنا شد وي توصيه نامه اي به توماس پين داد که ‏در آ‏ن ويرا جواني دانشمند معرفي نموده بود. چون توماس به آمريکا قدم نهاد يکباره عوض شد و مدت 18 ماه سردبير مجله جديد التأسيس پنسيلوانيا مگزين گرديد اما چون به فساد دستگاههاي اشرافي و فقر توده مردم و نحوه انتخابات سفارشي نمايندگان عوام و به هزاران آلوادگي و تباهي ديگر جامعه انگلستان آشنائي داشت بانتقادات جالبي پرداخت.

با ورود به آمريکا ميداني وسيع براي بروز احساسات پاک و انساني خويش يافت و براي ريشه کردن ريشه هاي بيداد و ستم نسبت بسياهان قيام کرد و براي رهائي از چنگال استعمار انگلستان کوشش ها و اعلاميه هاي بسيار صادر کرد. از جنگهاي داخلي و قتل هائي که ‏در آمريکا رخ ميداد سخت متأثر ميشد و براي از ميان بردن اين تباهي ها تلاش فراوان نمود.

براي رهائي آمريکا از چنگ انگلستان تنها کسي که ‏مصمم بود همين توماس پين بود زيرا در اوايل حتي جفرسون، واشنگتن و فرانکلين ميخواستند در پناه سلطنت انگلستان باقي بمانند، منتها از آنها رفع ظلم و ستم شود.

‏اثر معروف وي عقل سليم است که آنرا در ژانويه 1776 منتشر ساخت و طرح اعلاميه استقلال آمريکا تسريع کرد. رسالات متعددي توماس پين ــ انتشار داد که سبب قوت قلب ميهن پرستان آمريکائي در انقلاب آمريکا شد. در 1787 به لندن رفت و در کتاب حقوق بشر (2 قسمت 1791 ــ 1792) بدفاع از انقلاب کبير فرانسه پرداخت، اما چون به انگلستان حمله کرد تحت تعقيب قرار گرفت ازينرو به پاريس گريخت (1792) و در آنجا از اعضاي برجسته انقلاب (اعضاي کنفوانسيون) بود و در 1793 بواسطه عملياتش ضد ژاکوبن ها بزندان افتاد و بعد از مدتي بر اثر اعمال نفوذ آمريکا از زندان آزاد گشت. بهر حال در به ثمر رسانيدن انقلاب کبير فرانسه سهيم بود.

نبوغ پين با انتشار رساله 47 صفحه عقل سليم که در مدت سه ماه 120000 نسخه اش بفروش رسيد ظاهر شد و عظمت مقام انساني و ادبي وي نمايان گشت.

عقل سليم براي ايالات متحده نجات بخش بود. زيرا همه را در راه رهائي از يوغ استعمار مصمم کرد و قيام ضد انگلستان را تنها راه رهائي آمريکا از چنگال انگلستان ميدانست: "چون هيچ چيز جز ضربات، کاري نيست بيائيد بخاطر خدا آخرين ضربه را فرود آريم و از انگلستان جدا شويم." اگر تمامي هدف پيکار ما لغو قوانين ظالمانه است (مبارزه هاي نخستين آمريکائي ها در راه لغو قوانين ظالمانه پارلمان انکگلستان) است بايد گفت: در راه آن فديه هاي سنگين و بسيار سنگين مي پردازيم ...

بخاطر لغو چند قانون، غرامتي چون غرامت "با فکر هيل" پرداختن، حماقت بزرگي نظير پرداخت بهاي زمين هائي است که ملک خود ماست.. اين موضوع خاص يک شهر و يک شهرستان و يک ايالت و يک کشور نيست بلکه، مربوط به قاره اي است ... اين امر مربوط بيک روز و يک سال و يک عصر نيست، نسلهاي آينده در اين پيکار شريکند ... اکنون هنگام افشان بذر اتحاد ايالت هاي مستعمره و بذر ايمان و شرف است ... رشته ي پيوند ما با يکديگر سخت سست است ... استقلال تنها رشته اتحاد ماست."

پين معرفي کتاب عقل سليم را اينطور آغاز ميکند: "احساساتي که در صفحات آينده گنجانيده شده شايد هنوز تا آ‏ن حد که قبول عامه يابد اشاعه نيافته باشد، عادت ديرينه ي نينديشيدن بخطاها، بآنچه نادرست است هيأت درست را مي بخشد و بار اول فريادهاي بلند مردم را در دفاع از رسم و عادت برميآورد. ليکن غوغا بزودي فرو مي نشيند. زمان بيشتر از منطق و استدلال موجد دگرگونيهاست."

‏در بخش اول از اساس و ماهيت حکومت سخن بميان آمده است: "دولت، حقي در بهترين حالت خود، چيزي جز يک مصيبت ضروري نيست و در بدترين حال خويش مصيبت تحمل ناپذيري است ... دولت نظير جامه، نشان پاکي و معصوميت از دست رفته است؛ تصور حکمرانان بر خرابه هاي عرفات بهشت بنا شده است ... تمدن هر اندازه کاملتر باشد به دولت کمتر نياز دارد."

درباره منشأ دولت در کتاب عقل سليم چنين آمده است: "دولت بعلت ضعف و ناتواني فضيلت اخلاقي در اداره کردن جهان ضرور شمرده شد، در اين مورد نيز مقصد و رسالت حکومت ايجاد آزادي و امنيت است."

پين دولت را بعد از جامعه مي دانست واساساً معتقد بود اگر روزي برشد کامل برسد. مسلماً بدولت احتياج ندارد و وجود حکومت نشانه ضعف اخلاقي افراد است چنانچه مردمي آگاه و عالم و پابند باصول اخلاقي باشند هيچگاه بدولت نيازي ندارند.

پين قوانين انگلستان را مرتجعانه ميدانست منتها چون تا حدي مردم از چنگال استبداد رهائي يافته بودند. مايه فخر انگليسي ها بود. با اينحال همان قوانين چون پيچيده و مجريانش نامعلوم بود فايده چنداني بر آن مترتب نبود.

‏براي ايالت هاي مستعمره مجلس قانونگزاري منتخب و دموکراتيک و واحدي را پيشنهاد کرد و ميگفت آمريکا بايد يک رئيس جمهور و يک هيأت دولت داشته و قوه مجريه در برابر کنگره مسئول باشد.

‏پين تندترين کلمات و تلخ ترين عبارات تحقيرآميز را درباره ي سلطنت موروثي بکار ميبرد و بتمام مباني و اصول سلطنت، مخصوصاً بشکل انگليسي آن حمله ميبرد"و در هر جا فرصتي دست ميداد، سخت بحکومت جابرانه انگلستان حمله ميکرد. و چون شالوده حکومت سلطنتي انگلستان را درهم ريخت و آنرا از نظر جامعه آمريکا انداخت. و آ‏نگاه عقيده محافظه کاران را که انگلستان سبب ترقي اقتصادي آمريکاست رد ميکند و آنها که ميگفتند انگلستان حکم ما در آمريکا را دارد چنين استدلال کرد: اگر اين موضوع درست باشد. رفتار انگليس ننگين تر و شرم آورتر جلوه ميکند زيرا وحشيان هم کودکان خود را نمي خورند و با خانواده خويش نميجنگند ..."

‏عدل و داد را انگلستان نمي تواند بآمريکا ارزاني دارد، ‏جزيره کوچک نمي تواند قاره اي را اداره کند. زمين بزرگتر از خورشيد نيست، کودکانه است"دلبستگي با انگلستان داشت و در کنف حمايت آن قرار گرفت. زير انگلستان جز استثمار و ستم چه ارمغاني براي آمريکائيان آورده است؟

آمريکا بايد يکباره از انگلستان جدا شود و آمريکا پناهگاه آزادگان و زجر کشيدگان نه آلت دست استعمارگران انگليسي

‏در آخرين فصل، پين راجع به اهميت اعتماد بنفس آمريکائي ها مطالبي آورده و اشاره کرده بود اگر آمريکائي ها همت کنند بزودي از زير بار انگلستان خارج خواهند شد.

در مورد دين چنين گفته بود "اما درباره مذهب، معتقدم اين وظيفه حتمي دولتهاست که همه دينداران با وجدان را حفظ و حمايت کند ... من در امور مذهبي وظيفه ديگري بعهده ي دولت نمي بينم."

ظاهراً قصدش جدائي دين و دولت از يکديگر بوده است. اما درباره مذاهب مختلف نظري بلند داشت و ميگفت همه را اعضاء و کودکان يک خانواده ميدانم که تنها از نظر اسم کوچکشان با يکديگر تفاوت دارند.

کتاب عقل سليم با بيان چهار عامل پايان مي يابد: "1ــ تا آنزمان که آمريکا تابع بريتانيا بشمار ميرود، هيچ ملتي نخواهد کوشيد براي حل اختلافات انگليس و آمريکا ميانجي گري کند.

‏2ــ براي اصلاح و استحکام روابط بريتانيا و آمريکا، از فرانسه و اسپانيا انتظار کمک و مساعدت نميتوان داشت. زيرا چنين اقدامي به نفع آنها نيست 3ــ در حاليکه آمريکائيان خود را رعاياي بريتانيا ميدانند در ديده ي ملل بيگانه، ياغي و شورشي بشمار ميروند و ازينرو قادر بجلب احساسات موافق و دوستانه ي ملل خارجي نخواهند بود.

4ــ اگر آمريکائيان بيانه اي تهيه کنند که شکايات خود را از بريتانيا و تصميم خويش را براي گسستن تمامي روابطي که با آن کشور دارند، در آن منعکس کنند و نسخه هاي بيانيه را بکشورهاي ديگر بفرستند و مقاصد مسالمت آمير خود را درباره ي ممالک بيگانه و رغبت و اشتياق خويش را ‏براي استقرار روابط بازرگاني با آنها بيان نمايند نتايج اينکار بسيار مطلوب و دلپسند خواهد بود.

براي رهائي از چنگال انگلستان اتحاد ايالت هاي آمريکا را لازم ميداند و بآنها سفارش ميکند که دست دوستي بدهند، دشمن را از خاک خود برانند و غول بريتانيا را بخانه خويش بازگردانند و نام انقلابي و اعتدلالي از ميان برود و نگذاريد در ميان ما جز کلمات همشهري خوب، دوست صميمي و مصمم و پشتيبان شريف حقوق انسانها و حامي ايالات آزاد مستقل آمريکا نام ديگري بگوش برسد."

‏پين در نوشتن اعلاميه استقلال آمريکا دست داشت فقط گويا ماده لغو بردگي که او پيشنهاد کرده بود از اعلاميه حذف شد و ظاهراً همه آنرا خودبين بهمراهي جفرسون نوشت.

پين بعد از اعلام استقلال آمريکا بعنوان اولين وزير خارجه منصوب شد ولي پس از چندي بعلت مخالفت عده اي کناره گرفت از آن ببعد بفرانسه و انگلستان رفت. و در سال 1802 به آمريکا بازگشت. اما آنطور که بايد از وي استقبال نشد و بواسطه کتاب عصر منطق مورد کينه و نفرت طرفداران کليسا قرار گرفته بود.

در نيوورجل واقع در ايالت نيوريورک او را از حق رأي محروم کردند باين بهانه که او آمريکائي نيست و يکبار قصد کشتن او را کردند و سرانجام بعد از 7 سال فقر و بيماري و مطرود و منفور بودن در سال 1809 بدرود زندگي گفت. کسيکه بحق بنيانگزار استقلال آمريکا بود اينهمه مورد بي مهري مردمان حتي هم رزمان استقلال قرار گرفت.

نقل و اقتباس از کتابهائي که دنيا را تغيير دادند تأليف رابرت پ.دونز ترجمه سيروس پرهام با مشارکت احمد آرام، اميرحسين آريان پور ــ دکتر محمود بهزاد ــ احمد بيرشک، هوشنگ پيرنظر ــ کاوه دهگان، دکتر سيروس سميعي ــ دکتر انورشکي، محمود فخرداعي

منبع : مشاهیر و رهبران

راسخون


گرد آوری:گروه بزرگان و مشاهیر تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/famous_man.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : توماس پين رابرت , فيلسوف سياسی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182278
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.