مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
شوزو کاواساکی از اعماق دریا تا مرزهای فضا
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
جدیدترین مطالب این بخش

ژوزف گاريبالدي رهبر انقلابي ايتاليائي
ژوزف گاريبالدي در ساحل ريويراي مديترانه در شهر نيس در خانواده اي علاقه مند به معتقدات ديني بدنيا آم...

توماس پين رابرت فيلسوف سياسي و نويسنده آمريکائي
توماس پين در خانواده اي فقير متولد گرديد، پس از تحصيلات کوتاهي در دبيرستان بکمک پدر شتافت و بکار کر...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : آميلکار کابرال رهبر انقلابي گينه
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   966   بازدید   
تاریخ درج مطلب  28/9/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

آميلکار کابرال رهبر انقلابي گينه

واحد مشاهیرو بزرگان تبیان زنجان-

 

تبیان زنجان

ملیت : آفریقا - قرن : 20

از زندگي آميلکارکابرال دو رگه اي از مردم گينه بيسائو، پدرش از اهالي گينه و مادر او از مردم دماغه سبز بود رهبر حزب آفريقائي براي استقلال گينه بيسائو و جزاير دماغه سبز چندان اطلاعي در دست نيست با اينحال ميدانيم که ‏تحصيلاتش را در رشته مهندسي کشاورزي در دانشگاه ليسبون بپايان رسانيد و بدرجه مهندسي نايل آمد و در1952 به‏ گينه بازگشت و بعنوان مأمور سرشماري مشغول کار شد و با يک نفر زن پرتقالي ازدواج کرد اما در وطن خود با کارفرما اختلاف پيدا کرد.

در دوران تحصيل در پرتقال از خشونت و بيرحمي سالازار در پرتغال و مستعمرات اين کشور اطلاعات بسيار بدست آورد و از همين زمان بر نفرتش نسبت بستم گران و استعمارگران افزايش يافت و براي رهائي وطن خود از بند ظلم و بيداد بتفکر پرداخت و سرانجام انديشه هاي خود را با چهار تن از دوستان خويش در ميان گذاشت آنان نيز با وي همگام و همصدا شدند و همين پنج نفر هسته مرکزي حزب آفريقائي استقلال گينه بيسائو و جزاير دماغه سبز را تشکيل دادند و براي نجات ميهن خود از چنگ استعمار بتظاهرات و براه انداختن اعتصابات پرداختند و باين اقدامات همچنان ادامه ميدادند تا اينکه بر اثر اعتصاب عده اي از سياه پوستان، پرتغالي ها يک عده 50 نفري را که اعتصاب کرده بودند کشتند.

کابرال و همرزمان وي سخت بمبارزه برخاستند و علاوه بر اعتصاب ها و تظاهرات بقيام مسلحانه پرداختند و چون استعمارگران پرتغالي از لحاظ پليسي و نظامي بر گينه بيسائو مسلط بودند اقدامات مسلحانه داخلي چندان فايده اي نداشت و لذا کابرال در خارج از کشور نقشه هاي انقلابي خود را مورد بررسي دقيق قرار داد و پنج سال طول کشيد تا توانست روستائيان را برانگيزد و در 1958 آنرا بمرحله عمل درآورد.

در1963 کابرال مقدمات جنگ سختي را ضد پرتغالي ها فراهم کرد و در جريان اعتصابات و تظاهرات کوشش بسيار براي درهم شکستن استعمار در کشور خود بعمل آورد و در طي 9 سالي که رهبري حزب آفريقائي براي استقلال گينه بيسائو و دماغه سبز را بعهده داشت پرچم دار مبارزات شديد استعماري بود و سرانجام بدست استعمارگران پرتغالي کشته شد، اما يارانش دنباله اقدامات ويرا گرفته و در 24 سپتامبر 1973‏ يک شوراي حکومتي تشکيل دادند و استقلال جمهوري گينه بيسائو را اعلام کردند.

کابرال از کمک هاي شوروي در پيشبرد قيام خود استفاده ميکرد بي آنکه مطيع اوامر مسکو باشد.

کابرال در سازمان دهي و رهبري توانائي بسيار داشت و در آن قسمت از کشور را که آزاد کرده بود مدارس، بيمارستانها ايجاد کرد. در نقشه هاي رزمي خود ريزه کارهاي بسيار بکار ميبرد از جمله هر نقطه را که آزاد مي نمودند رابطه شهرها و روستاها را قطع ميکردند و با عده کمي که داشتند 30 ‏هزار سرباز پرتغالي را در سرزمين پرداخت و باتلاقي گرفتار ساختند.

کابرال مبارز و جنگاور براي رسيدن بآزادي کشورش حتي حاضر بگفتگو با پرتغالي بود ولي پرتغال اين پيشنهاد را نپذيرفت.

‏کابرال در برنامه اي که در 1965 منتشر کرد پرده پوشي و دروغ را محکوم کرد و گفت نبايد هر توفيقي را پيروزي بزرگ بشمار آورد. مبارزه خود و همرزمانش را مبارزه اي برحق است براي باز يافتن هر يک از افراد ميهن، بآزادي و حقوق از دست رفته او است.

‏در سال 1972به سازمان ملل متحد رفت و در مجامع بين المللي از حقانيت مبارزات مردم کشور خود سخن راند و گفت بزودي آزادي گينه بيسائو اعلام خواهد شد. اما خبر قتلش موجي از خشم برانگيخت و استعمار ظالمانه پرتغال را محکوم کردند.

کابرال گزارشي را که بمناسبت سال نو 1972 اعلام کرد و در حکم وصيت نامه اش بشمار ميرود چنين يادآور شده است: مبارزات پي گير و از پا در آوردن نيروي قهار استعمار سر لوحه همه کارهاست از انتخابهاي پنهاني مناطق آزاد شده ياد کرده که 80 نفر نماينده آنرا روستائيان و 40 نفر را نظاميان، کادرهاي فني و غيره تعيين کرده اند و نويد داده است که بزودي قانون اساسي کشورش تدوين و بقيه مملکت از چنگال استعمار آزاد شود.

کابرال ميافزايد ستمگران بزباني جز زبان روز آشنائي ندارند بنابراين ما بايد بهمان زباني که برايشان قابل فهم است سخن گوئيم و مآلا روزبروز صفوف خود را فشرده تر سازيم و برآهنگ تلاش و کوشش هاي خود بيفزائيم و از بي پروائي و گذشت و تهور و شجاعت بدور نيفتيم تا بتوانيم با استعمار حيله گر مبارزه کنيم.

دشمن ما پرتغال با وجود برتري هوائي، ما بايد همچنان بمبارزه ادامه دهيم و دشمن نيرومند فريبکار را از پا درآوريم، مبارزه ما برحق است و تلاش دشمن ناجوانمردانه، با اينحال بايد هيچ فرصتي را از دست ندهيم و نگذاريم دشمن فرصت تجديد قوا پيدا کند.

کابرال ميگويد: "دشمن ما وحشي و دد صفت است. او بيرحم است و از کاربرد هيچ وسيله اي براي درهم کوبيدن و نابود کردن ما ابا ندارد. بنابراين ما نيز بايد بگونه اي مشابه در برابرش بايستيم و با همان خشونت و شدت بر او ضربه هاي جانکاه وارد آوريم از اشتباهات و خبط هايش بهره گيريم و برکارآئي خود فزوني بخشيم.

از تاکتيک هائي که تاکنون بسود ما تمام شده دست نکشيم و بکار گيريم. براي اينکه نتيجه اين مبارزه و تلاش ها و قرباني ها توأم با بهره گيري هاي بيشتر فعاليت ها و تلاش هاي خود را سري کنيم، بر کاربري خود و استحکام مباني سازماني خود بيش از پيش بيفزائيم و در جمع چنان باشيم که هم کمبود هاي گذشته را جبران کنيم و هم بسوي تکامل ييش برويم."

کابرال را پرتغالي ها کشتند و پنداشتند که بهدف شوم خويش که ستم و استعمار هميشه باشد خواهند رسيد اما جاي کابرال را حزبي نيرومند و جواناني دلير گرفتند و سرسختانه بمبارزه برخاستند و سرانجام باستقلال رسيدند. اما نام کابرال همچنان در شمار قهرمانان بزرگ تاريخ قرار دارد و زندگي شورانگيزش مي تواند جوانان هر مرز و بوم را نمونه اي جالب براي کسب استقلال و مبارزه با ستم ستمگران باشد.

"همانگونه که زمين زمانهاي طولاني دانه را در خود پنهان ميکند تا زمان مناسب براي جوانه زدن برسد، و گياه بتدريج بزرگ شود و نوع خود را حفظ کند، اکنون نيز تمدن مردم آفريقا ديگر بار ظاهر شده، در سراسر قاره آفريقا و از راه مبارزه هاي آزادي بخش ملي."

از مقاله کابرال مندرج در کيهان سال 1351 نقل و اقتباس گرديد.

منبع : مشاهیر و رهبران

راسخون


گرد آوری:گروه بزرگان و مشاهیر تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/famous_man.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182279
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.