مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
شوزو کاواساکی از اعماق دریا تا مرزهای فضا
دقت کردید ؟؟
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/photography/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

ژوزف گاريبالدي رهبر انقلابي ايتاليائي
ژوزف گاريبالدي در ساحل ريويراي مديترانه در شهر نيس در خانواده اي علاقه مند به معتقدات ديني بدنيا آم...

توماس پين رابرت فيلسوف سياسي و نويسنده آمريکائي
توماس پين در خانواده اي فقير متولد گرديد، پس از تحصيلات کوتاهي در دبيرستان بکمک پدر شتافت و بکار کر...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ژوزف گاريبالدي رهبر انقلابي ايتاليائي
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   954   بازدید   
تاریخ درج مطلب  28/9/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ژوزف گاريبالدي رهبر انقلابي ايتاليائي

واحد مشاهیرو بزرگان تبیان زنجان-

 

تبیان زنجان

ملیت : بوسنی و هرزگوین - قرن : 19 

ژوزف گاريبالدي در ساحل ريويراي مديترانه در شهر نيس در خانواده اي علاقه مند به معتقدات ديني بدنيا آمد، ژوزف 15 ساله بود که قايقي دزديد تا بدنبال بخت خود، در پهنه دريا برود، ولي گرفتار نگهبانان گشته او را بخانه نزد والدينش بازگردانيدند، پدر گفت که قصد داشت اين پسر را بخدمت کليسا بگمارد.

اما چندي بعد پدرش دريافت که بايد براي پسر خود چاره اي بينديشد ازينرو پسر را در يک کشتي بخاري که در راه رفت و آمد آمريکاي جنوبي بود بعوان پادو باستخدام درآورد، ژوزف ده سال در درياها سفر ميکرد و در 25سالگي ناخداي يک کشتي باربري گرديد و از بنادر اروپائي به بنادر آمريکا کالا حمل و نقل ميکرد. اگر ژوزف ميخواست بکار تجارت پردازد مسلماً بازرگاني موفق و ثروتمند ميگشت.

اما از آنجا که ژوزف با افکار استقلال طلبانه آزاديخواهانه و نهضت هاي ميهن پرستي بسيار در سواحل و در نواحي مختلف آشنا گشته بود و از اينکه ميديد که سرزمين ايتاليا گرفتار حکمرانان داخلي فاسد يا خارجيان ستمگر بود، سخت رنج مي برد. جزيره سيسيل و ايتالياي جنوبي زير فرمان بوربون هاي فاسد و بي لياقت، رم و نواحي وسيعي زير فرمان پاپ هاي جاه طلب مخالف اصول آزادي بود تنها منطقه اي ازسرزمين ايتاليا که اميد باستقلال آن ميرفت ايالت پيه دمون بود.

شورش هاي بسيار در مناطق مختلف ايتاليا برخاسته بود، از جمله انجمن سري کاربوناري تصميم گرفته بود که ايتاليا را از چنگال ظلم و ستم فرمانروايان فرومايه و پست و خارجيان زورگو و اجنبي پرستان برهاند. نهضت ملي ديگري به پيشوائي مازيني بوجود آمد که از حمايت آزاديخواهان اروپا برخوردار گشته بود.

‏ژوزف گاريبالدي ديگر تاب تحمل نياورد و از ناخدائي کشتي دست کشيد و به نهضت استقلال طلبي ايتاليا پيوست و با نهايت اشتياق و شور که تا پايان عمر با آن دمساز بود به تلاش و جانبازي پرداخت.

اولين نقشه شورش گاريبالدي و يارانش در بندر جنوآ را خائني فاش ساخت و قيام آنها شکست خورد.

گاريبالدي از ترس جان به برزيل گريخت، اما ديگر کار انقلاب ها و شورش هاي ايتاليا بيش از پيش وسيع تر و وارد مرحله خونين گشته بود. اين بار گاريبالدي به انقلابيون پيوست و مورد توجه و اعتماد پيشوايان انقلاب قرار گرفت و مأمور گرديد که با يک کشتي مسلح در دريا باقدامات جنگي بپردازد.

گاريبالدي که از نوجواني بدريا و دريانوردي خو گرفته و جست و چالاک و بي باک بود، کشتي هاي برزيلي را مورد دستبرد قرار ميداد چندي بعد ‏خواستار شرکت در جنگهاي زميني گشت و براي کسب استقلال کشور اوروگوئه دليري هاي بسيار و جانبازي هاي فراوان کرد. تا اينکه بفرماندهي دسته هاي جنگجويان غير نظامي رسيد و درين راه چندان پيشرفت که يکي از لايق ترين رهبران جنگي زمان خود گرديد.

‏گاريبالدي گروه جنگاوران پيراهن سرخان را بحمايت از مهاجران اروپائي و آمريکاي لاتين تشکيل داد و از مهاجران ايتاليائي بيشتر ياري طلبيد و در راه آزادي مهاجران از چنگال استعمار و سلطه اسپانيا کوشش فراوان نمود، اما او و يارانش همچنان نگران ايتاليا بودند و به سرنوشت و سربلندي و اتحاد آن مي انديشيدند.

در 1848‏نهضت هاي آزاديخواهانه و استقلال طلبانه متعددي در قاره اروپا پديد آمد، ايتاليا بيش از هر جاي ديگر اروپا دستخوش شورش و انقلاب گشته و نهضت هاي استقلال طلبانه اي بوجود آمده بود.

در ايالت پيه دومون شورش بسيار ضد سلطه اتريشي ها برخاسته و گاريبالدي براي شارل آلبرت حکمران آنجا پيغام فرستاد که ‏خود و مردانش آماده ياري هستند و بي آنکه منتظر جواب بماند با مردان گروه پيراهن سرخ خود وارد ايتاليا گشته و در ايالت پيه دومون که گرفتار اتريشي ها و حکومت آنان بزيان مردم آن بود به نبرد با اشغالگران پرداخت و موفقيت هائي بدست آورد ولي رويهمرفته کار چنداني از پيش نبرد با اينحال شهرت گاريبالدي همه جا پيچيده و سه هزار نفر ميهن پرست ايتاليائي به صفوف مردان گاريبالدي پيوستند،

از آن ببعد گاريبالدي مايه اميدي براي استقلال طلبان بشمار ميرفت. گاريبالدي متوجه رم گشت زيرا پاپ ها با رفتار ضد اصول آزادي خود لطمه هاي بسيار بمردم مي زدند و با اينکه پاپ پي هفتم خود را طرفدار آزادي مي پنداشت، ولي با وقوع پيوستن شورش ها، خشن تر و مرتجع تر گشت و رفتاري نفرت انگيز با آزادي خواهان داشت. شورش مازيني بثمر رسيد و دولت جمهوري روم روي کار آمد.

گاريبالدي و پيراهن سرخها با شتاب به رم رسيدند و درين شهر ويرا بفرماندهي نظامي برگزيدند. فرانسوي ها بحمايت حکومت پاپ برخاستند و لشکري بياري پاپ فرستادند تا حکومت جمهوري روم را براندازند.

‏گاريبالدي در برابر سپاهي منظم جنگ آزموده قرارگرفت. در حاليکه افراد زير فرمان او بيشتر ناوارد و بي تجربه بودند و با اينکه نخست با حمله هاي غافل گيرانه در مقابله موفقيت هائي بچنگ آورد اما سپاه منظم فرانسه شکست سختي به گاريبالدي وارد ساخت و حکومت جمهوري روم بدست فرانسوي ها افتاد و بزند گي کوتاه آن پايان دادند. گاريبالدي با چهار هزار نفر از مردان خود بطرزي ماهرانه عقب نشيني کرد که در تاريخ شهرت دارد.

‏فرانسوي ها، ناپلي ها و اتريشي ها بمحاصره لشکريان گاريبالدي دست زدند ولي اين جنگاور با عمليات جنگي برق آسا و جنگهاي قهرمانانه راه نجاتي يافت. همسرش که در عمليات جنگي (همراه با پيراهن سرخ و موي کوتاه بود) بر اثر سختي هاي بسيار در گذشت و گاريبالدي با اندوه و مصيبت تازه اي که بآن گرفتار آمده بود، توانست مردان خود را بسوي شمال پيش ببرد وهمه را از دشت هاي لمباردي گذرانيده سالم به سوئيس رسانيد.

‏گاريبالدي اينک يکنفر فراري سياسي بشمار ميرفت، ازينرو راه آمريکا را در پيش گرفت و وارد نيويورک شد و در جزيره استاتن در يک کارگاه شمع سازي بکار مشغول شد و مدت يکسال بدين کار ادامه داد. اما بعد از آن به تجارت دريائي پرداخت و بزودي ثروتمند شد و به ايتاليا بازگشت و جزيره کوچک کاپررا را خريد و در آنجا بمدت 5 سال بکشاورزي پرداخت درين روزگار ايتاليا همچنان دستخوش انقلاب ها و شورش ها بود و اميد ميرفت که روزي ايتاليا بتواند بوحدت برسد.

درين احوال مردي کاردان و سياستمدار بنام کاوور بر ايالت پيه دومون حکم ميراند اين مرد توانست حقانيت ملت ايتاليا را بگوش آزاديخواهان اروپائي برساند و درين راه تا حدي توفيق يافت و در جنگ بياري ناپلئون سوم شتافت که در عوض ناپلئون تعهد کرد که اتريش را از ايالت لمباردي و پيه دومون بيرون کند ازينرو گاريبالدي را ‏بياري طلبيدند، او در جنگ بکمک فرانسوي ها شتافت اما در پايان مقصود آنطور که بايد حاصل نشد زيرا ونيز همچنان در دست اتريشي ها باقي ماند و شهر نيس و ساووا به فرانسه واگذار و لمباردي ضميمه ايالت پيه دومون گرديد.

گاريبالدي که خود در نيس تولد يافته بود و آنجا را صد در صد ايتاليائي ميدانست، سخت خشمگين گشت و کاوور و گاريبالدي با يکديگر رفتاري خصمانه پيدا کردند. گاريبالدي به جزيره کاپررا بازگشت و باقداماتي پرداخت تا بتواند سيسيل و ناپل را از چنگال استعمار و بردگي برهاند.

‏گاريبالدي هزار تن از پيراهن سرخ ها را گرد آورد و بسوي سيسيل رهسپار شد و پنهاني از ياري انگليسي ها برخوردار گرديد زيرا از دو ناو انگليسي که در نزديکي سيسيل مستقر بودند کمک گرفت و بدون دادن تلفاتي در سواحل سيسيل پياده شد و در آنجا خطاب به پيراهن سرخ ها گفت"ما در اينجا يا ايتاليا را زنده ميکنيم يا ‏خودمان مي ميريم."

آنگاه بسوي شهر پالرمو، رفت و مقدماتي که فراهم ساخته بود در تاريکي شب عده اي از گروه مردان دوره گرد را قبلاً ديده و با آنها مذاکره کرده بود بصورت فرار از شهر پالرمو دور شوند و نگهبانان و سربازان ناپلي پنداشتند که فراريان لشکريان گاريبالدي هستند، نگهبانان به تعقيب فراريان پرداختند و گاريبالدي و يارانش وارد شهر شدند.

روز بعد بيست هزار نفر سرباز ناراضي که از بوربون ها نفرت داشتند به پيراهن سرخ ها تسليم شدند از آن ببعد کار گاريبالدي بالا گرفت شهر مسينا را تصرف کرد و با نظارت دوستانه ناوهاي انگليسي بدون روياروئي با مدافعان وارد سرزمين ناپل گشت در حاليکه پيراهن سرخ ها بداخل شهر مي تاختند گروه گروه داوطلبان بدانها مي پيوستند. گاريبالدي شهر ناپل را تصرف کرد ولي با نيروي شاهي، پادشاه ناپل که ‏در شمال شهر متمرکز بودند بايد مي جنگيد و سرانجام پيروزي از آن گاريبالدي و شاه ستمگر دست نشانده خارجي (اتريشي ها) فراري گشت .

اما گاريبالدي متأسفانه مورد حق ناشناسي قرار گرفته و دل شکسته به جزيره کاپررا پناه برد. درين احوال جنگهاي انفصال آمريکا آغازشده بود. لينکلن وزير کشور خود را مأمور کرد که از گاريبالدي بخواهد با درجه سرلشکري وارد ارتش ايالات متحده آمريکا شود ولي گاريبالدي ترجيح داد که در ايتاليا بانتظار فرصت بماند تا بتواند رفع ستم از مردم ايتاليا و در يکپارچگي ايتاليا اقدام کند.

چون در سال 1866 ميان پروس و اتريش جنگ درگرفت ايتاليائي ها فرصت را غنيمت شمرده با پروس قرارداد اتحاد بستند که در پايان جنگ ونيز به ايتاليا باز گردد. گاريبالدي ازين فرصت استفاده کرد و در راه الحاق ونيز به ايتاليا به موفقيت رسيد و نقش مهمي بعهده داشت.

گاريبالدي براي رهائي رم از چنگ فرانسوي ها وارد اين شهر شد و دست بجنگ هائي زد که نتيجه چنداني نداد اما درين احوال ميان پروس و فرانسه جنگي درگرفت و پيش از اينکه مرغ روحش پرواز کند، شاهد خروج نيروهاي فرانسوي از شهر رم و برقراري پايتخت ايتاليا درين شهر بود.

منبع : مشاهیر و رهبران

راسخون


گرد آوری:گروه بزرگان و مشاهیر تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/famous_man.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182280
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.