مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
شوزو کاواساکی از اعماق دریا تا مرزهای فضا
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

ژوزف گاريبالدي رهبر انقلابي ايتاليائي
ژوزف گاريبالدي در ساحل ريويراي مديترانه در شهر نيس در خانواده اي علاقه مند به معتقدات ديني بدنيا آم...

توماس پين رابرت فيلسوف سياسي و نويسنده آمريکائي
توماس پين در خانواده اي فقير متولد گرديد، پس از تحصيلات کوتاهي در دبيرستان بکمک پدر شتافت و بکار کر...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ايليچ اويانف لنين ولاديمر رهبر معروف کمونيست
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1639   بازدید   
تاریخ درج مطلب  28/9/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ايليچ اويانف لنين ولاديمر رهبر معروف کمونيست

واحد مشاهیرو بزرگان تبیان زنجان-

 

تبیان زنجان

والاديميرايليچ اوليانوف نيکلاي لنين در سيم بيرسک (اوليانووسک کنوني) بدنيا آمد، پدر لنين بازرس آموزشگاهها و اجداد وي تاجرپيشه و داراي عنوان اشرافي بودند. روسيه سرزميني پهناور و داراي حکومتي سخت ‏ستمگر و کشاورزاني بسيار تهيدست بود.

عده اي از روشنفکران براي برانداختن بنياد بيداد بچاره انديشي پرداختند. گروهي، چاره را در برافکندن حکومت استبداد و ريشه کن کردن ظلم و ستم، خشونت و زور مي دانستند و آنها طرفداران حزب اراده مردم و حزب توده بودند. برادر لنين الکساندر که جواني روشنفکر و خواهان اصلاحات بود بجرم مقدمه چيني و دست يازيدن به قتل تزار زنداني و بدار آويخته شد.

شايد اين واقعه هولناک ذهن و فکر لنين را بخود مشغول داشت و در برافکندن بنياد زورگوئي و ستم او را مصمم تر ساخت. پس از 4 ماه که از اعدام الکساندر گذشت به لنين اجازه ورود به دانشگاه غازان و تحصيل در رشته حقوق دادند، اما چون در دسامبر همان سال (1887) در اغتشاشات دانشجويان شرکت داشت از دانشگاه اخراج و به املاک جد مادري خود تبعيد گشت. درين محل بمطالعه کتاب سرمايه ‏مارکس مشغول گرديد.

در 1891 بطور داوطلب امتحانات نهائي دانشگاه سن پطرز بورک (لنين گراد کنوني) را باموفقيت گذرانيد و سال بعد بکار وکالت پرداخت و رساله اي بنام تأثير مارکسيسم در ادبيات بورژوا تأليف و منتشر کرد. در اوايل سال 1895 در خارج از کشور خود بارسال مطبوعات و کتب ممنوع، به روسيه پرداخت. در دسامبر همين سال دستگير و محکوم به 3 سال تبعيد در سيبري گشت.

درين ناحيه سرد، کتاب فلسفه و طرز عمل تريديونيونيسم را که از آثار فابيانهاي سوسياليسم انگليس بود بروسي ترجمه و آنرا دموکراسي صنعتي نامگذاري کرد و در 1899 کتاب نموکاپيتاليسم را پديد آورد. چون دوران تبعيد وي از سيبري بسر رسيد به مونيخ رفت و روزنامه انقلابي جرقه را براي توزيع ميان فراريان روسي و ارسال پنهاني آن به روسيه منتشر کرد. چندي بعد به لندن سپس به ژنو رفت. و در مونيخ بود که تروتسکي با وي آشنا شد.

بر سرپرستي روزنامه جرقه ميان مارکسيست هاي روسي اختلاف افتاد اقليت را مانشويک ها و اکثريت را بالشويک ها تشکيل ميدادند و لنين رياست بالشويک ها را عهده دار شد. لنين با ياري پله خانوف برنامه اي براي تشکيلات و عمل سوسياليست هاي مارکس نوشت که در 1903‏ مورد قبول کنگره سوسياليست ها قرار گرفت. مدتي لنين بواسطه بروز اختلاف شديد ميان بالشويک ها و منشويک راه اعتدال پيش گرفت و گفت اقدامات تند سبب قتل کارگران ميگردد.

لنين براي تأسيس حزب و کميته مرکزي حزب در روسيه عقيده نداشت و نشر روزنامه در خارج روسيه و تمرکز عمليات انقلابي در خارج روسيه را بهتر مي پنداشت و حزب را عبارت از يک دايره ي کوچک از محرکان فعال و بس ميدانست.

لنين جنگ را نفرت انگيز و عامل آنرا امپرياليسم مي پنداشت و از زمان شروع جنگ ژاپن و روسيه (1904ــ 1905) لنين انقلاب روسيه را تشويق و تا آغاز جنگ جهاني اول (1914) مشغول تبليغات و کارهاي تشکيلاتي بود و همه سوسياليست هاي کشورها را ‏قيام ضد دولت ها؛ ترغيب ميکرد.

نهضت انقلابي در روسيه در 1906و 1907 با شکست روبرو گشت و کار لنين و يارانش بالا نگرفت.

با شروع جنگ جهاني اول فرصتي مناسب بدست لنين افتاد و به زوريخ رفت و روزنامه سوسيال دموکرات را با همکاري زينوويف منتشر کرد.

کار مهم لنين در امر مارکسيسم، و دادن اين مرام با اوضاع و احوال موجود روسيه بود. در 1915 کتابي بنام امپرياليسم انتشار داد.

در 1917 روسيه در جنگ جهاني آسيب فراوان ديد و مردم بيشتر ميخواستند که در کشور صلح برقرار و حکومت ظالمانه تزار سرنگون شود.

لنين در آوريل 1917‏ محرمانه با همراهي 27 نفر با ترن از آلمان وارد روسيه شد و ميخواستند با ايجاد انقلاب حکومت تزار را سرنگون کنند. اما پيش از آنکه وي و همراهانش وارد کشور شوند، بوسيله سوسياليست ها يا پوپوليست ها با همراهي ليبرال ها، مانشويک ها و کارگران سن پطرزبورگ انقلاب آوريل را شروع و تزار را ‏خلع کرده بودند.

در سپتامبر 1917 کتاب دولت و انقلاب خود را منتشر و خط مشي سياستش را در آن اعلام کرد و سرانجام با آراء اکثريت کنگره لنين رهبري کمونيست ها را در دست گرفت و چندي بعد بسمت رئيس کميسرهاي سويت مردم انتخاب گشت، و بعد از انحلال مجلس مؤسسان (7 ژانويه 1918) و تأسيس ديکتاتوري پرولتاريا به نخست وزيري تعيين گرديد و يکي از اولين اقداماتش برقراري صلح با آلمان بود. ديري نگذشت که جنگهاي داخلي آغاز گرديد و تا سال 1921‏ ادامه داشت و تروتسکي که چندين سال بود با لنين همکاري نزديک داشت رئيس کل لشکرهاي ارتش سرخ گرديد.

رفته رفته مخالفان لنين شکست خوردند ولي نظام اقتصادي کشور از هم گسيخته و مردم دچار فقر شديدي گشتند. علاوه بر اين سرما بقدري شديد شده بود که ‏مردم مبل ها و ‏اثاثيه خود را ‏براي گرم ساختن خويش مي سوزانيدند.

‏در مارس 1921 سياست جديد اقتصادي لنين بعنوان رئيس شوراي کميسرهاي مردم اعلام گشت و در 29 نوامبر 1920 همه کارخانه هائي که از 10 نفر (گاه 5 نفر) کارگر داشت کمونيزه گرديد.

زارعان و دهقاناني که روستاها را رها کرده بسوي شهرها براي کار آمده بودند؛ بمزارع بارگشتند. و لنين باجراي طرح هاي عمراني و ساختن سد و توليد برق و غيره پرداخت. ولي بسبب کار زياد و بر اثر زخمي که در 1918‏ برداشته بود، در 29 ژانويه 1924 درگذشت. لنين امتيازات ظالمانه تزار را با ايران و ترکيه لغو کرد.

"وي جثه اي کوچک، چشماني ريز و از نوع چشمان مغولي و ريش متمايل برنگ سرخ و چهره اي گرفته و شوخ نما داشت. کارگرانرا دوست ميداشت و نسبت به تزار قاتل برادرش نفرت داشت، ولي از طبقه بورژوا بمراتب بيشتر متنفر بود. بعقيده مورخان غربي لنين از زمان مسيح و ژول سزار تاکنون متنفذترين و مؤثرترين مرد در تاريخ بشريت بوده و او را چکش انقلاب جهاني ميخوانند"که ‏بوسيله ايجاد جنگ بين فقير و غني، بر زنگ انقلاب فرود آمده و با طنين عظيم خود، انقلاب را آغار کرده است،

جسد لنين را پس از مرگ موميائي کرده و در زير بقعه موسوم بقبر سرخ در خارج ‏کاخ کرملين گذاشته اند و همه روزه زيارتگاه مورد احترام هزاران نفر از معتقدان و پيروان وي ميباشد. نقش صورت وي بضميمه نقش صورت مارکس و انگلس نيز بر روي هزاران هزار پرچم (شبيه تثليث نجاح معمول در مسيح) بعنوان"يک تثليث غير قابل اعتراض نوين رستگاري"ترسيم گرديده و در اهتزاز است. نقل از جلد سوم کتاب تاريخ فلسفه سياسي تأليف شادروان دکتر بهاءالدين پازارگاد.

منبع : مشاهیر و رهبران

راسخون


گرد آوری:گروه بزرگان و مشاهیر تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/famous_man.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182282
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.