مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
شوزو کاواساکی از اعماق دریا تا مرزهای فضا
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

ژوزف گاريبالدي رهبر انقلابي ايتاليائي
ژوزف گاريبالدي در ساحل ريويراي مديترانه در شهر نيس در خانواده اي علاقه مند به معتقدات ديني بدنيا آم...

توماس پين رابرت فيلسوف سياسي و نويسنده آمريکائي
توماس پين در خانواده اي فقير متولد گرديد، پس از تحصيلات کوتاهي در دبيرستان بکمک پدر شتافت و بکار کر...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : مارتين لوتر کينگ اصلاح طلب سياه پوست آمريکائي
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1128   بازدید   
تاریخ درج مطلب  28/9/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

مارتين لوتر کينگ اصلاح طلب سياه پوست آمريکائي

واحد مشاهیرو بزرگان تبیان زنجان-

 

تبیان زنجان

يکي از چهره هاي درخشان سياه پوستان آمريکا بود که در جواني دوبار دست بخودکشي زد و بارها براي گرفتن حق خود و ساير سياه پوستان بزندان افتاد. درسال 1963بيش از 44000 کيلومتر سفر و بيش از 350 بار وعظ و سخنراني کرد. روش مبارزه منفي را چون گاندي پيشه خود ساخته و از هر نوع خشونت، همنوعان خود را برحذر ميداشت. و براي مبارزه در راه آزادي و بيعدالتي بشيوه گاندي تلاش فراوان کرد. و خود چنين گفت:

‏"پيش از اين قرن، تمام انقلابات معنا"براساس اميد ونفرت استوار بود. اميد دلالت ميکرد بر افزايش احتمال آزادي و عدالت. نفرت توصيفي بود قديمي از احساس تلخي نسبت به مرتکبين قوانين قديمي، آنچه انقلابات را خونين و جابرانه ميکرد از نفرت سرچشمه ميگرفت، آنچه در جنبش مهاتما گاندي در هندوستان تازگي داشت اين بود که او انقلابي را بر پايه ي اميد و صميميت، اميد و عدم خشونت بنا نهاد. اين تأکيد جديد مشابه، جنبش حقوق مدني را در کشور، مشخص کرد که از تاريخ تحريم اتوبوس در مونتگمري در سال 1956 تا جنبش سلما در 1965‏ ادامه داشت."

مارتين لوترکينگ عقيده داشت که بکار ‏بستن مبارزه منفي و تحريم گسترده بناي بيعدالتي را بهتر و زودتر برمي افکند و گفت: "مسأله صرفاً يک مسأله نژادي با قيام سياه ضد سفيد نيست اين تلاش بالاخره ضد مردم نيست، بلکه کششي است بين عدالت و بيعدالتي. هدف مقاومت منفي با ضديت ستمکاران نيست بلکه ضديت با ستم است. در زير لواي آن وجدانها قرار دارند نه گروههاي نژادي."

بسياري ازمهاجران اروپائي در آمريکا بيعدالتي هاي فراوان کردند. زمين ها و ثروت هاي سرخ پوستان را ربودند، آنانرا باسيري مي گرفتند و غالباً همه را قتل عام ميکردند و اين بيچارگان بناچار در مناطق خشک و کوهستانهاي صعب العبور بزندگي سختي جور و ستم مهاجران اروپائي ادامه ميدهند بر سياه پوستان نيز که آنها را چند قرن پيش از آفريقا ربوده و بقاره آمريکا آورده و بکارهاي دشوار کشاورزي در شرايط غيرانساني واميداشتند.

از جمله بدبختان و ستمديدگان نونشينان اروپائي بودند و بقدري در حق اين مردم رنج ديده ستم روا ميداشتند که اگر سوار اتوبوس ميشدند بايد در صندلي هاي عقب به نشينند و هرگاه اتوبوس پرميشد مي بايد جاي خود را به سفيد پوست ها بدهند و اين بيعدالتي همچنان ادامه داشت تا اينکه در 1956 در مونتگمري، آلاباما زني سياه پوست جاي خود را در اتوبوس بسفيد پوستان نداد لذا آن زن را بازداشت کردند.

دکتر مارتين لوترکينگ سوار شدن اتوبوس را تحريم کرد و همه سياه پوستان ازين کار پيروي نمودند تا اينکه در آخر همين سال دادگاه عالي ايالات متحده تبعيض سياه و سفيد را غيرقانوني اعلام کرد و اين حکم دادگاه مارتين لوترکينگ کشيش سياه پوست گمنام را در همه آمريکا مبارزي مشهور ساخت.

‏در 1963‏جنبش عظيمي بسرپرستي وي براي رفع تبعيض نژادي با راه پيمائي بزرگي آغاز گشت و بزرگترين دمونستراسيون براي حقوق مدني در تاريخ آمريکا بود و200000 نفر از راه پيمايان سياه و سفيد، محوطه پارک بين مجسمه يادبود لينکلن و بناي يادبود واشنگتن را در شهر واشنگتن پرکردند.

مارتين لوترکينگ بواسطه مبارزات صلح آميز و بدون خشونت خود در سراسر جهان شهرت يافت. تا اينکه در 1964 بدريافت جايزه صلح نوبل موفق گرديد.

‏در 1968‏ با تير يک نفر سفيد پوست مرتجع و خرافاتي بطرز وحشتناکي زخمي گرديد و کمي بعد بر اثر اين زخم شديد درگذشت.

شرح بيعدالتي هاي بيشتر آمريکائي ها نسبت به سرخپوستان و سياه پوست را اگر در چندين جلد کتاب بنويسند بازتمام ناشدني است يعني وصفي تمام گفت؛ نشده است.

منبع : مشاهیر و رهبران

راسخون


گرد آوری:گروه بزرگان و مشاهیر تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/famous_man.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : مارتين لوتر کينگ , بزرگان تاریخ ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182283
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.