مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
شوزو کاواساکی از اعماق دریا تا مرزهای فضا
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
http://news.tebyan-zn.ir/
جدیدترین مطالب این بخش

گذر عمر سید حمید حسینی
نه فرزند این خانواده، چهار برادر و پنج خواهر، که دوران طفولیت و بلوغ خود را بر سر سفره پدر گذرانده ...

گذر عمر لوید آکسوردی
لوید آکسوردی، رئیس و مدیر اجرایی مؤسسه مباحث جهانی لیو (وابسته به دانشگاه بریتیش کلمبیا، کانادا) در...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : سالوادور آلنده رئيس جمهور اسبق شيلي
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   793   بازدید   
تاریخ درج مطلب  28/9/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

سالوادور آلنده رئيس جمهور اسبق شيلي

واحد مشاهیرو بزرگان تبیان زنجان-

 

تبیان زنجان

ملیت : شیلی - قرن : 19 

(1908ــ 1975) رئيس جمهور اسبق شيلي

دکتر سالوادور آلنده گوسنس در 1908 در خانواده اي ثروتمند بدنيا آمد، از اوايل زماني که وارد دانشکده پزشکي براي تحصيل گرديد بفعاليت هاي سياسي دلبست. چون پس از 1931‏حکومت کارلوايبانز برافتاد، آلنده بسبب شرکتش در تظاهرات سياسي بارها بزندان افتاد. چون پدرش درگذشت زندانبانان اجازه دادند که فقط يک ساعت در مراسم عزاداري شرکت کند و در همين لحظات بود که چنين تصميم گرفت. "از اين لحظه زندگي خويش را وقف مبارزه اجتماعي خواهم کرد."

با اينکه پزشک بود اما مدتي کوتاه بدين شغل پرداخت ولي در عوض در فعاليت هاي اجتماعي و سياسي شرکت فعالانه اي داشت.

‏در 1939‏ در حکومت جبهه ملي پدر واگير سردا وزير بهداري گرديد و در مبازرات انتخاباتي دوبار فعاليت کرد اما شکست خورد ولي در بار سوم در 1970 با همه مخالفت ها و کارشکني هاي سازمان سيا ممالک متحده آمريکا برياست جمهوري شيلي انتخاب گشت.

دکتر آلنده اولين رئيس جمهور مارکسيست شيلي بود. منابع معدني مهم اين کشور: مس، آهن، نيترات را ملي کرد و بدنبال آن بانک ها را ملي و انحصارات اقتصادي را لغو کرد. علاوه بر اين طرح هاي جالبي درباره صنايع کشور شيلي اجرا کرد از جمله 51% سهام صنعت اتومبيل سازي کشور را بدولت اختصاص داد.

‏اعتقاد فراوان باصول پارلماني و آزادي بيان داشت و آنها را عميقاً رعايت ميکرد. اکثريت ملت شيلي را در اجراي طرح هاي دولت شرکت داد و از طريق اتحاديه هاي کارگري و احزاب مردم را در فعاليت هاي دولت سهيم و شريک نمود.

آلنده گفت: "مبارزه مردم شيلي براي اين بوده که ‏قدرت را در دست مردم گذارد آنچنانکه کارگران، دهقانان، کارمندان و روشنفکران صاحب مملکت باشند."

سرانجام در 1975(1355) سازمان سيا و با فشارهاي نيکسون با يک کودتاي نظامي خونين حدود يک ميليون نفر از مردم و دکتر آلنده و خانواده اش را کشتند و برمنافع ملت شيلي مانند قبل از دکتر آلنده چنگ انداختند حکومت نظامي زندانها را پر از ميهن پرستان کرد و همچنان بسياري از مردم شيلي را ميکشد و هنوز کشتار يبرحمانه جوانان ميهن پرست ادامه دارد زيرا فرياد اعتراض آزاديخواهان، غارتگران منابع ملل ضعيف را بوحشت مياندازد، ازينرو در هر جاي دنيا که فرياد حق طلبي و استقلال بلند شود عاملان استعمار و استثمار فريادها را خفه و آزاديخواهان و روشنفکران را قتل عام يا حداقل در سياه چال هاي هولناک خود شکنجه هاي جانکاه ميکنند.

در اوائل سال 1994‏ و در اواسط 1994‏ دهقانان محروم سرخپوست (طرفداران زاپاتا) از زاپاتاتيست ها در کشور مکزيک سر بشورش برداشتند و از محروميت و فقر شديدي که سالها گرفتارش بودند با فغان و فرياد و با خشونت ناليدند و صداي مظلوميت خود را بگوش جهانيان رسانيدند.

دولت مکزيک با شتاب بسرکوب آنان پرداخت، طرفداران حقوق بشر اعمال غيرانساني دولت مکزيک را که نسبت به دهقانان ستمديده اعمال کرده بود، محکوم نمودند اما باز ظاهراً مشکلي ازين مردم محروم حل نشد و اين سرخپوستان مکزيکي همچنان با محروميت دمسازند و در آتش فقر ميسوزند.

منبع : مشاهیر و رهبران

راسخون


گرد آوری:گروه بزرگان و مشاهیر تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/famous_man.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : سالوادور آلنده , شخصیت سیاسی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182275
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.