مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
شوزو کاواساکی از اعماق دریا تا مرزهای فضا
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

هارولد ژوزف لاسکي دانشمند سياسي انگليسي
هارولد ژوزف لاسکي سوسياليست، نويسنده و فيلسوف بزرگ انگليسي در اصل از مردم روماني و يهودي الاصل بود....

گذر عمر دکتر صادق آیینه‌وند
دکتر صادق آیینه‌وند (زاده ۱۳۳۰ در یکی از روستاهای تویسرکان، درگذشتهٔ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴)، چهره ماندگا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : پرویز پیران از بزرگان جامعه شناسی ایران
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1447   بازدید   
تاریخ درج مطلب  1/5/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

پرویز پیران از بزرگان جامعه شناسی ایران

پرویز پیران از بزرگان جامعه شناسی ایران واحد مشاهیرو بزرگان تبیان زنجان-

 

پرویز پیران از بزرگان جامعه شناسی ایران محسوب می شود . از جمله جامعه شناسانی محسوب می شود که بر تحقیقات کاربردی بومی تاکید می کند - پرویز پیران متولد ۱۳۲۹ همدان است که تحصیلات ابتدایى و دبیرستان را در چند مدرسه در همدان، صحنه و کرمانشاه تا سالهاى پایانى دوره متوسطه ادامه داده و به علت دفاع از معلم ادبیات دوره دبیرستان که فردى مبارز بوده، از مدرسه اخراج مى شود و در سال۱۳۴۹ دیپلم ریاضى را در همدان به صورت متفرقه مى گیرد.

در خانواده اى اهل مطالعه پرورش مى یابد. پدرش فارغ التحصیل دانشکده افسرى بوده و تحصیلات عالیه اى معادل با کارشناسى ارشد را با طى کردن دوره دانشکده تکمیلى نظام داشته است.

جدش هم به نام ذوالریاستین همدانى ، در ۱۵ سال منتهى به ۱۲۷۵ شمسى حاکم همدان و غرب کشور بوده که از او مثنوى مفیضیه باقى است. به یمن بزرگ و کم نظیر خانواده پیران، پرویز پیران هم به مطالعه آثار مختلف ادبى و تاریخى روى مى آورد . مدتى بعد هم بسیارى از کتاب هاى خطى خاندان پیران به کتابخانه آیت الله العظمى ملاعلى همدانى اهدا مى شود.

پرویز پیران در دوره دبیرستان، بسیارى از آثار معروف همینگوى از جمله کتاب داشتن و نداشتن ، آثار ماکسیم گورکى، موریس مترلینک (مانند مورچگان)، صادق هدایت و جلال آل احمد را مطالعه کرده و با شرکت در جلسات مثنوى خوانى خانواده موفق مى شود نسبت به زبان فارسى و فرهنگ جامعه ایران شناخت کسب کند.در سال ۱۳۴۹ تحصیل در رشته جامعه شناسى دانشکده ادبیات و علوم انسانى دانشگاه ملى (شهید بهشتى بعدى) را آغاز مى کند .

برجسته ترین استادش آقاى محمدرضا مظهرى بوده؛ هم او که به پیران توصیه مى کند براى ادامه تحصیل به خارج از کشور برود.در سه سال از چهار سال تحصیل در مقطع لیسانس، از نظر معدل، شاگرد اول دانشگاه شده و در سال۱۳۵۳ هم فارغ التحصیل مى شود.

یک ماه پس از شروع تحصیل در مقطع فوق لیسانس جامعه شناسى دانشگاه تهران، عزم جزم مى کند براى ادامه تحصیل به خارج از کشور برود و در نهایت در دانشگاه ایالتى مورهد ایالات متحده تحصیلاتش را تداوم مى بخشد و پس از ۱۱ ماه، فارغ التحصیل مى شود و به عنوان دستیار پروفسور پلى فورپ استاد معروف جرم شناسى آمریکا در همان دانشگاه مشغول به کار مى شود.

عنوان پایان نامه اش تحلیل محتواى اشعار سفیدپوستان از نظر روانشناسى اجتماعى بوده و او مى خواسته تأثیر تبعیض نژادى را در اشعار و ترانه هاى سیاه پوستان مطالعه کند و نتیجه هم مى گیرد که تبعیض نژادى چگونه در ریتم و محتواى اشعار و ترانه هاى سیاه پوستان تأثیر گذاشته و سرخوردگى آنها را منعکس مى سازد.

در مقطع تحصیل دکترا، در دو گرایش توسعه و روش شناسى به کسب علم مى پردازد و تاریخ نگارى مکتب آنال فرانسه را براى تز دکترا مورد بررسى قرار مى دهد و شاید جزو اولین کسانى بوده که در ایالات متحده به معرفى مکتب مذکور پرداخته است.در این مقطع از دانش و آگاهى رابرت جى آنتونیو جامعه شناس شهیر آمریکایى بهره هاى فراوانى مى برد و در زمانى که مشغول تحصیل در مقطع دکترا بوده به عنوان مربى، تدریس در دانشگاه کانزاس را آغاز مى کند و با اخذ مدرک دکترا، عضو هیأت علمى دوره هاى فوق لیسانس و دکتراى دانشگاه مذکور مى شود.

او جمعاً ۴ سال در دانشگاه کانزاس تدریس کرده و در آن مدت در ۷کنفرانس ملى و بین المللى شرکت کرده و ۶ مقاله به زبان انگلیسى به چاپ مى رساند. همزمان با تحولات انقلاب ایران به وطن بازمى گردد. در زمان تحصیل در مقطع دکتراى جامعه شناسى به عنوان دانشجوى برجسته شناخته مى شود و جایزه دى کلارک را به همین مناسبت دریافت مى کند. پرویز پیران به کشور بازمى گردد و به تدریس در دانشگاه علامه طباطبایى و دانشکده هاى هنرهاى زیباى دانشگاه تهران و دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتى مى پردازد.

از زمان بازگشت به کشور، به تدریس و تحقیق پرداخته است. او در ضمن تألیف ۳ کتاب به زبان انگلیسى که توسط سازمان ملل متحد چاپ شده را در کارنامه کارى خود ثبت مى کند. تاکنون از او حدود ۵۰ مقاله به زبان فارسى و ۱۰ مقاله به زبان انگلیسى به چاپ رسیده است.دغدغه این جامعه شناس، تدوین نظریه آغازین و هدایت کننده جامعه ایران بوده و او با نقد نظریه هاى دوره بندى تاریخ اروپاى غربى، نظریه شیوه تولید آسیایى، نظریه پاتریمونیالى، سلطانیسم و استبداد شرقى و بعد از تحلیل محتواى ۳۰۰ متن تاریخى ایران که در مدت ۲۰ سال و به یارى دانشجویانش انجام گرفته، نظریه راهبرد و سیاست سرزمینى جامعه ایران را عرضه مى دارد.

در تحلیل سه سطحى او، فرهنگ ایرانى، فرهنگى آکنده از عوامل متضاد و محصول سنتز فرهنگهاى گوناگون تعریف مى شود.پرویز پیران بعد از دو دهه تحقیق میدانى تأکید مى کند مفهوم حاشیه نشینى از اساس نادرست است و به جاى آن کاربرد اصطلاح اسکان غیررسمى را توصیه مى کند.وى با ارائه نظریه امتناع جامعه ایران از مشارکت به معناى علمى و تخصصى آن و نه همکارى گریزناپذیر به این باور رسیده که مشارکت در ایران به مفهوم تخصصى قوام نگرفته است.

پس طرح شهردار مدرسه را در چهارمین کنگره جهانى شهرهاى آموزش دهنده در شیکاگوى آمریکا مطرح مى کند و این طرح به عنوان یکى از ۱۷ طرح منتخب از میان ۵۶۰ طرح معرفى مى شود. در سال ،۱۹۹۷ این طرح در گزارش یونسکو به عنوان تجربه موفق آموزش شهروندى شناخته شد.

همچنین او نظریه مقیاس شهرى و مقیاس ابنیه منفرد را به کنگره جهانى معمارى شهر در دانشکده معمارى دانشگاه فلورانس ایتالیا ارائه کرد و با این طرح، علت پا نگرفتن شهروند به معناى واقعى را به معضل زورمند مدارى نسبت مى دهد. این تئورى در مجله بین المللى مورفولوژى شهرى وابسته به انجمن جهانى فرم شهرى در سال ۱۹۹۹ به طور مفصل مورد بحث قرار گرفت.

طرح شورایارى، طرح محله پاک، طرح سبزخواهان ایران و طرح شهروندمدارى از دیگر طرح هاى ارائه شده توسط او مى باشد. پرویز پیران، مشاور ارشد سازمان ملل متحد است و در سال ،۲۰۰۲ جایزه دفتر عمران این سازمان را به خاطر توسعه محلى و فقرزدایى شیرآباد زاهدان دریافت کرد.او مدیر پروژه کنفرانس جهانى بازسازى بم بود که موافقتنامه آن به امضاى کوفى عنان و سیدمحمد خاتمى رئیس جمهور سابق ایران رسید.

1. اخذ مدرک لیسانس جامعه شناسى از دانشگاه ملى (شهید بهشتى فعلى)، ۱۳۵۳.

2. اخذ مدرک فوق لیسانس جامعه شناسى از دانشگاه ایالتى مورهد آمریکا، ۱۳۵۴.

3. اخذ مدرک دکتراى جامعه شناسى از دانشگاه کانزاس آمریکا.

4. تدریس در دانشگاه کانزاس آمریکا.

5. استادیار دانشگاه علامه طباطبایى از سال ۱۳۵۷ تاکنون.

6. مشاور ارشد سازمان ملل متحد از سال ۱۹۹۹ تاکنون.

7. عضو هیأت علمى آکادمى سوئیس براى توسعه از سال ۲۰۰۳ تاکنون.

8. واضع نظریه هاى: ۱- راهبرد و سیاست سرزمینى جامعه ایران، ۲-امتناع جامعه ایران از مشارکت، ۳-مقیاس شهرى و مقیاس ابنیه منفرد.

9. ارائه دهنده طرح هاى: ۱- شهردار مدرسه، ۲- شورایارى، ۳- محله پاک، ۴- سبزخواهان ایران، ۵-شهروندمدارى.

10. مدیر پروژه کنفرانس جهانى بازسازى بم و طرح توسعه ناحیه محور بم.

11. تألیف سه کتاب تخصصى به زبان انگلیسى و انتشار آن توسط سازمان ملل متحد، تألیف کتاب فقر در ایران (مشترک)، ترجمه کتاب شهرنشینى در خاورمیانه (مشترک)

12. تألیف کتاب جنبشهاى اجتماعى (زیر چاپ) و تألیف و نشر مقالات متعدد به زبان فارسى و انگلیسى در نشریات داخلى و بین المللى.

13. عضو هیأت مشاوران علمى فصلنامه کودکان، جوانان و محیط زیست دانشگاه کلرادو ایالات متحده آمریکا و عضو هیأت مشاوران پنج مجله داخلى رفاه اجتماعى ، علوم محیطى ، مدیریت شهرى و اطلاعات سیاسى – اقتصادى

منبع:راسخون


گرد آوری:گروه بزرگان و مشاهیر تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/famous_man.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : پرویز پیران , دانشمند ایرانی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

178708
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.