مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
آموزش زناشویی و مسائل جنسی
درباره طب سوزنی بیشتربدانیم
پيشگيري ازابتلا به بيماري قارچي
باورهای غلط درباره ضدآفتاب
درباره زایمان بی درد بیشتربدانیم!
خون مصنوعی تولید شد!
استفده از مام ها و ضد عرق ها ! خوب یا بد ؟؟؟
زایمان طبیعی یا سزارین؟
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
جدیدترین مطالب این بخش

چگونگی پیشگیری از قرمزی چشم هنگام شنا کردن
دکتر مهرداد مهرآزما در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه کلر که برای ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتری‌ه...

آسیب های شایع اسکیت
آسیب های مغزی، دلیل اصلی صدمات منجر به مرگ در حرکات ورزشی گوناگون از جمله اسکیت سواری است. ضربه مغز...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : آسیب های ورزشی شانه و بازو
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   4078   بازدید   
تاریخ درج مطلب  3/9/1390
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

آسیب های ورزشی شانه و بازو

آسیب های ورزشی شانه و بازو واحد تندرستی و سلامت تبیان زنجان-

علل و عوامل ایجاد کننده درد شانه ( Shoulder Pain )

 کمربند شانه ای از سه استخوان هومروس ( بازو ) , اسکاپولا ( کتف ) و کلاویکولا ( ترقوه ) تشکیل می شود که ازطریق مفاصل گلنوهومرال , آکرومیوکلاویکولار , استرنوکلاویکولار و اسکاپولوتوراسیک به تنه اتصال می یابند. حرکات مفصل شانه در ارتباط با سه مفصل دیگر صورت می گیرد.بنابراین حرکات مفصل شانه در ارتباط با عملکرد یکپارچه و هماهنگ هر چهار مفصل یاد شده می باشد. مفصل شانه نسبت به مفصل ران تحرک بیشتر و درنتیجه ثبات کمتری دارد.به همین دلیل ( تحرک زیاد و ثبات کم ) مستعد آسیب بیشتری است.آرتروز مفصل شانه نیز نسبت به مفصل ران کمتر اتفاق می افتد .

 چون مفصل ران تحت تاثیر نیروی وزن بدن و نیروهای فشاری بسیاری طی فعالیت های روزمره قرار می گیرد.آسیب مفصل شانه به طوری که ذکر خواهد شد بیشتر مربوط به عناصر بافت نرم مفصل می باشد.بافت ها ی نرمی که بیشتر درگیر می شوند عبارتنداز: تاندون ها ی عضلات, کپسول مفصلی و بورس ها.

 علل درد مفصل شانه

1- تاندونیت عضلات اطراف مفصل شانه ( تاندونیت روتاتور کاف )

2- پارگی های عضلات مفصل شانه

3- سندرم گیرافتادن ( Impingement syndrome )

4- بورسیت شانه

5- شانه منجمد یا کپسولیت چسبنده

6- موارد دررفتگی مفصل شانه

7- آرتروز مفصل شانه

8- بیماری آرتریت روماتوئید در برخی موارد

آسیب های ورزشی شانه و بازو

 ورزش درمانی برای بهبود دردهای کتف

 تاندونیت عضلات مفصل شانه

منظور از تاندونیت التهاب تاندون عضلات چرخاننده شانه می باشد که معمولا با پارگی های خفیف ( پارگی میکروسکوپیک ) همراه است.تاندونیت عضلات مفصل شانه درمیان افراد از هر دو جنس شیوع بالایی دارد و باعث مراجعه بسیاری از بیماران به مطب های ارتوپدی و کلینیک های فیزیوتراپی می گردد. در ورزش هایی چون شنا , هندبال , وزنه برداری , بدن سازی , رزمی , بیسبال , تنیس , کشتی و بسکتبال , تاندونیت عضلات شانه شایع است. اصولا این آسیب در ورزشهایی که در آنها دست بکرات برای ضزبه زدن یا ... در امتداد سر قرار می گیرد بیشتر رخ می دهد .

ذکر این مسئله نیز حائز اهمیت است که افزایش سن , روند تاندونیت شانه را تسریع می کند. عضلاتی که درگیر می شوند شامل عضلات روتاتور کاف ( Rotator Cuff ) و عضله دوسربازویی ( Biceps ) است . عضلات روتاتور کاف عبارتند از: سوپرااسپیناتوس , ترس مینور , اینفرااسپیناتوس و ساب اسکاپولاریس . ازمیان عضلات مفصل شانه , عضله سوپرااسپیناتوس به دلیل موقعیت و شرایط خاصش در مفصل بیشتر از عضلات دیگر دچار تاندونیت می شود .

 از مهمترین علل تاندونیت عضلات شانه , انجام فعالیت هایی است که استخوان بازو به دفعات و تکرار زیاد در موقعیت بالای سر قرار می گیرد.درحقیقت حرکات تکراری اندام فوقانی که در آن حرکت بازو در سطحی بالاتر از سطح افق قرار می گیرد , منجر به تاندونیت عضلات شانه به خصوص عضله سوپرااسپیناتوس می گردد.

 پارگی های عضلات مفصل شانه

دو فاکتور بسیار مهم باعث پارگی عضلات شانه ( پارگی ماکروسکوپیک ) می گردد که عبارتنداز:

 ضربه ( تروما ) شدید و عدم درمان تاندونیت عضلات شانه . پارگی عضلات شانه به دوصورت ارزیابی می شود:1-پارگی ناقص 2-پارگی کامل . درصورتی که پارگی ناقص باشد , بیمار علایمی مشابه تاندونیت دارد ولی اگر پارگی کامل باشد , درد به هنگام پاره شدن شدید بوده که بعد از مدتی ازبین می رود و عضله مربوطه عملکرد ( فانکشن ) خود را از دست می دهد . بیشتر پارگی های عضلات شانه مربوط به عضله سوپرااسپیناتوس است . افراد مسن مستعد پارگی بیشتری می باشند و این پارگی عموما از نوع کامل است و در افراد جوانتر,بیشتر پارگی عضله از نوع ناقص ایجاد می شود.

آسیب و پارگی تاندون ها و عضلات

 آسیب اعصاب شانه

 آسیب شانه و ژیمناستیک

 بورسیت شانه

به التهاب بورس ( کیسه حاوی مایع سینویال یا مایع مفصلی ) بورسیت می گویند.بورس ها عضلات را از هم جدا می کنند و باعث کاهش اصطکاک آن ناحیه می شوند.چندین بورس در ناحیه شانه وجود دارد که دو بورس ساب اسکاپولاریس ( که در زیر عضله ساب اسکاپولاریس قرار می گیرد) و ساب آکرومیال از بقیه معروفترند.مهمترین بورس نزدیک مفصل شانه , بورس زیر زائده آکرومیون می باشد که subacromial bursa نامیده می شود.این بورس از ناحیه زیر زائده آکرومیون شروع می شود و تا زیر عضله دلتوئید امتداد می یابد و به همین دلیل ساب دلتوئید (subdeltoid bursa ) نیز خوانده می شود.بورس ساب آکرومیال ( ساب دلتوئید ) عضله دلتوئید را از عضلات روتاتور کاف جدا می کند و باعث کاهش اصطکاک این دو بخش می شود. التهاب بورس های شانه , بیشتر نتیجه عوارض تاندونیت عضلات مفصل شانه می باشد.گاهی بورسیت به علت نفوذ رسوب کلسیم ناشی از تاندونیت شانه است که از تاندون های متورم به درون بورس انتقال می یابد. بیشتر بدانید – بورسیت شانه

 سندرم گیر افتادن ( Impingement Syndrome )

این سندرم عبارت است از اختلال در فضای ساب آکرومیال زیر قوس کوراکوآکرومیال. هنگامی که به هر دلیلی فضای ساب آکرومیال کاهش یابد و عناصر بافت نرم آن ناحیه تحت فشار قرار گیرند , دچار التهاب و درنتیجه تاندونیت و به تدریج پارگی عضلات روتاتور کاف ( مثلا سوپرااسپیناتوس ) , تاندون سر دراز عضله دوسربازویی ( بایسپس ) و بورسیت ساب آکرومیال ایجاد می شود.


ورزش پزشکی/گردآوری:گروه تندرستی و زندگی سالم
http://www.tebyan-zn.ir/healthy_safe_life.html

مطالب گردآوری شده از منابع اینترنتی در این وب سایت تنها جنبه اطلاع رسانی عمومی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفا جهت هرگونه بررسی پزشکی با پزشک متخصص خود مشاوره نمایید .
آرشیو های مرتبط : درد شانه , درد بازو , آسیب ورزشی ,
  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

44594
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.