مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
استفاده ازکرمهای ضد آفتاب
چه ‌کنیم که پوستمان پیر نشود؟
باورهای غلط درباره ضدآفتاب
آموزش زناشویی و مسائل جنسی
زایمان طبیعی یا سزارین؟
درباره زایمان بی درد بیشتربدانیم!
6آرایش خطرناک مو
خون مصنوعی تولید شد!
دقت کردید ؟؟
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

خطرات و عوارض زنبور گزیدگی و اقدامات درمانی جهت آن
اکثریت واکنشهای حساسیتی خطرناک و مرگبار و همچنین اکثریت موارد مرگ در ساعت اول پس از گزش رخ می دهد و...

خفگی ناشی از جسم خارجی
اگر شخصی بتواند به راحتی سرفه كند، رنگ پوستش طبیعی باشد و بتواند صحبت كند به خفگی نیفتاده است اگر س...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ۵ راه ضروری برای احیاء قلبی ریوی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1000   بازدید   
تاریخ درج مطلب  27/1/1393
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

۵ راه ضروری برای احیاء قلبی ریوی

۵ راه ضروری برای احیاء قلبی ریوی واحد تندرستی و سلامت تبیان زنجان-

 

انجمن قلب در نوامبر سال ۲۰۰۵ راهنمای جدیدی برای احیای قلبی ریوی (CPR) در موارد ایست قلبی تنفسی برای عموم مردم ارائه داد كه سعی شده بود ساده ترین شیوه برای انجام این اقدام را توصیف كند. در این راهنمای جدید بر اهمیت فشار مؤثر برروی قفسه سینه (فشار سریع و قوی) و تداوم آن تأكید می شود. در زیر خلاصه ای از این راهنما را می آوریم:

۱ به اورژانس تلفن كنید.

اولین كاری كه باید انجام دهید تلفن كردن به سرویس اورژانس است. در برخی مناطق دنیا آمبولانس در عرض ۷ تا ۸ دقیقه به محل حادثه می رسد(!) هنگامی كه به سرویس اورژانس تلفن می كنید مسئول اورژانس ممكن است در مورد نوع حادثه، نوع كمك در دسترس و بالاخره محلتان از شما سؤال كند.

 سعی كنید آرامش خود را حفظ كنید و به بهترین وجه به سؤالات پاسخ دهید. توجه داشته باشید كه جریان خونی كه در جریان احیاء قلب و ریه در عروق ایجاد می شود برای حفظ بافت مغز مهم است و چند دقیقه تأخیر می تواند باعث مرگ شود.

بنابراین در صورت امكان بهتر است یك نفر عملیات احیاء را آغاز كند و فرد دیگری به اورژانس تلفن كند. در این مرحله اگر بتوانید به یك دستگاه شوك دهنده (دفیبریلاتور) دسترسی پیدا كنید باید احیاء را با آن انجام دهید.

۲ باز كردن راه هوایی و بررسی تنفس بیمار.

هدف از باز كردن راه هوایی این است كه امكان تنفس برای فرد فراهم شود. در گذشته توصیه می شد با قلاب كردن انگشتان به دور فك و كشیدن آن به جلو راه هوایی باز شود (مانور جلو بردن فك Jaw thrust ). اما انجام این مانور مشكل است و امروزه تصور می شود كه نسبت به سایر روش ها از لحاظ آسیب به گردن بی خطرتر نیست.

بنابراین در حال انجام مانور استاندارد كج كردن سر بلند كردن چانه توصیه می شود برای انجام این كار روی پیشانی به سمت پایین فشار بیاورید و چانه را بالا بكشید. سپس باید ببینید آیا بیمار خودش نفس می كشد یا نه. پس ازایست قلبی، اغلب افراد حالتی از چانه انداختن را نشان می دهند كه نباید آن را با نفس كشیدن طبیعی اشتباه كرد. اگر بیمار به شما پاسخ نمی دهد و دارد چانه می اندازد، نشانه آن است كه ایست قلبی پیدا كرده است.

۳ دو تنفس مصنوعی هر كدام به مدت یك ثانیه انجام دهید به طوری كه قفسه سینه بالا رود.

برای انجام تنفس مصنوعی بینی بیمار را با دست ببندید و دهانتان روی دهان او بگذارید و هوا را درون ریه او بدمید تا حدی كه قفسه سینه بالا رود. قبلاً توصیه می شد كه ضمن انجام تنفس مصنوعی هوا با شدت به درون ریه ها دمیده شده. اما از آنجایی كه این كار ممكن است تأثیر فشار بر روی قفسه سینه را كاهش دهد و ضمنا جریان خون در ریه ها در ایست قلبی چندان زیاد نیست، به دمیدن هوا با شدت زیاد نیازی نیست و دمیدن هوا در حدی كه باعث بلندشدن قفسه سینه شود كافی است.

تنفس مصنوعی به خصوص برای كودكان یا افرادی كه چند دقیقه ای است دچار ایست قلبی شده اند و میزان اكسیژن در خونشان كاهش یافته است اهمیت دارد.اما در چند دقیقه اول ایست قلبی فشار بر روی قفسه سینه یا ماساژ قلبی اهمیت بسیار بیشتری دارد. بنابراین انجام تنفس مصنوعی نباید باعث به تأخیر انداختن ماساژ قلبی شود.

۴ فشار بر روی قفسه سینه (ماساژ قلبی) را آغاز كنید.

قبلاً توصیه می شد كه برای بزرگسالان به ازای هر ۱۵ ماساژ قلبی ۲ تنفس مصنوعی و برای كودكان و نوزادان به ازای هر ۵ ماساژ قلبی ۲ تنفس مصنوعی انجام شود. در حال حاضر به جز در مورد نوزادان توصیه می شود كه ۳۰ ماساژ قلبی برای هر دو تنفس مصنوعی انجام شود. فشار بر روی قفسه سینه باید سریع و قوی باشد و با سرعت ۱۰۰ فشار در دقیقه انجام شود.

 با این حال باید زمان كافی برای برگشت قفسه سینه به بالا داده شود، به طوری كه فشارهای متوالی خون را به درون دستگاه گردش خون براند. برای انجام ماساژ قلبی پاشنه یك دست را باید در مركز قفسه سینه پایین سر سینه ها قرار داد و دست دوم را باید روی اولی گذاشت به طوری كه بتوان با حداكثر قدرت به پایین فشار آورد. با هر فشار قفسه سینه باید به اندازه ۵/۳ تا ۵ سانتی متر پایین برود.

۵ در صورت دسترسی به دستگاه شوك دهنده، به بیمار شوك بدهید.البته نباید عملیات احیاء را برای به دست آوردن دستگاه شوك دهنده به تأخیر انداخت اما اگر این دستگاه در دسترس باشد بهتر است با سرعت از آن استفاده كنید و به بیمار شوك بدهید. در حال حاضر این دستگاه ها طوری طراحی شده اند كه اگر شوك بتواند به بیمار كمك كند، یك شوك برای او كافی باشد.

 البته ممكن است چند دقیقه ای پس از شوك دادن طول بكشد تا ضربان قلب قابل شناسایی شود. بنابراین در صورت استرس به دستگاه شوك دهنده (دفیبریلاتور) احیاء قلبی ریوی را می توانید بعد از دادن یك شوك واحد شروع كنید. پس با انجام دو دقیقه عملیات احیاء می توانید ریتم قلب بیمار را بررسی كنید و در صورت لزوم دوباره به او شوك دهید.

منبع : روزنامه همشهری


گردآوری:گروه تندرستی و زندگی سالم
http://www.tebyan-zn.ir/healthy_safe_life.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
مطالب گردآوری شده از منابع اینترنتی در این وب سایت تنها جنبه اطلاع رسانی عمومی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفا جهت هرگونه بررسی پزشکی با پزشک متخصص خود مشاوره نمایید .
آرشیو های مرتبط : احیاء قلبی ریوی , کمکهای اولیه ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

172667
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.