مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
استفاده ازکرمهای ضد آفتاب
بیماری وزوز گوش و درمان آن
باورهای غلط درباره ضدآفتاب
درباره زایمان بی درد بیشتربدانیم!
زایمان طبیعی یا سزارین؟
آموزش زناشویی و مسائل جنسی
6آرایش خطرناک مو
موادغذایی مورد نیازدوران بارداری
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

دردسر های خوابیدن در دوران بارداری
خوب خوابیدن در دوران بارداری به اندازه مادر شدن سخت است. در واقع طبق مطالعهای در سال ۲۰۱۴، هر سه زن...

سینوزیت در بارداری
صدایش را که پای تلفن شنیدم فکر کردم خدای ناکرده کسی از عزیزانش را از دست داده. با ناله گفت: «باردار...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : دردهای دوران بارداری
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1348   بازدید   
تاریخ درج مطلب  9/6/1391
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

دردهای دوران بارداری

دردهای دوران بارداری واحد تندرستی و سلامت تبیان زنجان-

کمردرد در 50 درصد خانم‌هاي باردار وجود دارد که مي‌تواند به علت افزايش گودي‌کمر، تغييرات هورموني يا ترشح ريلاکسين باشد. هورمون ريلاکسين با شل کردن ليگامان‌ها و افزايش حرکت مفاصل باعث درد مي‌شود. افراد باردار از نظر مشکلات ديسک، تفاوتي با افراد عادي ندارند. فشار مستقيم جنين به «ساکروم» (استخوان خاجي) مي‌تواند علت دردهايي باشد که از ستون‌فقرات منشأ مي‌گيرند و گاهي به مفصل ران يا زانو انتشار مي‌يابد. عواملي مانند سابقه کمردرد، سن کم، وزن بالاي مادر و جنين مي‌تواند شيوع کمردرد را در بارداري افزايش دهد.

ارزيابي کمردرد در بارداري

در مطالعه‌هاي انجام شده، محل درد در بارداري را به 3 قسمت تقسيم کرده‌اند. 50 درصد بيماران در ناحيه ساکروايلياک (اتصال مفصل لگن به انتهاي تحتاني ستون‌مهره‌ها) درد دارند که با پيشرفت بارداري بدتر مي‌شود. در گروه‌هاي ديگر، درد در پشت در قسمت تحتاني و فوقاني وجود دارد که در طول بارداري ثابت است. درد سياتيک در يک درصد افراد وجود دارد. در ارزيابي کمردرد ابتدا مسايل مربوط به بارداري مانند زايمان زودرس و پارگي ليگامان‌ها را رد مي‌کنيم. مشکلات اورولوژيک مثل هيدرونفروز (تورم و برآمدگي يکي از قسمت‌هاي کليه به علت برگشت ادرار) و وجود سنگ‌هاي کليه هم بايد رد شود. معاينه فيزيکي دقيق با توجه خاص به مفصل ساکروايلياک بايد انجام شود. درواقع بايد بررسي شود اين مشکل به علت نيمه‌دررفتگي مفصل ساکروايلياک يا بيرون‌زدگي ديسک است يا نه؟ حتي بررسي‌هاي راديولوژيکي در بارداري براي تشخيص اين مشکل انجام مي‌شود. بارداري نمي‌تواند منع مطلقي براي بررسي‌هاي راديولوژيک باشد و مقادير کم اشعه بر جنين آثار بدي ندارد و در موارد ضروري بايد انجام شود. MRI روش خوبي در تشخيص بسياري از علل کمردرد است و اگرچه به نظر مي‌رسد در بارداري روش بي‌خطري باشد ولي مطالعه‌هاي کافي روي آن انجام نشده و بهتر است در موارد ضروري انجام شود.

درمان کمردرد

گاهي درمان فقط اصلاح وضعيت فيزيکي قرارگيري بدن با تمرين و ورزش است که مي‌تواند در بهبود و جلوگيري از درد کمک‌کننده باشد. اطمينان‌بخشي به بيماران و کمي تغيير در نحوه فعاليت آنها مي‌تواند باعث بهبود يا قابل‌تحمل شدن بسياري از دردها در بارداري شود.

قدم بعدي، انجام فيزيوتراپي مناسب در بارداري براي تقويت عضلات مقابله‌کننده با جاذبه است. چون تقويت اين عضلات به جلوگيري از درد کمک مي‌کند. گرم کردن، سرد کردن و ماساژ هم مي‌تواند کمک‌کننده باشد. از آنجا که بيرون‌زدگي ديسک در نواحي مختلف ستون‌فقرات در بارداري نادر است، درد مشابه مشکلات ديسک را که به پا منتشر مي‌شود در ابتدا بايد به نيمه‌در‌رفتگي ساکروايلياک نسبت داد. البته درمان با استفاده از کورتون و تزريق در ناحيه اپيدورال در بارداري انجام مي‌شود. اين روش که براي درمان دردهاي مربوط به ديسک به کار مي‌رود، بايد براي زماني استفاده شود که علايم جديدي مثل اختلال حسي در اندام‌ها به ويژه پا يا عدم پاسخ‌ به تحريکات درد اضافه شود. به نظر نمي‌رسد يک دوز کورتون تاثير بدي بر جنين داشته باشد. اين کار قبل از انجام اقدام‌هاي تصويربرداري انجام مي‌شود تا خانم‌ باردار از دردي که دارد آزار نبيند.

 «استامينوفن» در درمان دردهاي خفيف خط اول درمان است. استفاده کوتاه مدت از ايبوپروفن يا ناپروکسن هم مفيد است. تسکين دردهاي شديد به استفاده از مخدرهاي وريدي و بستري در بيمارستان نياز دارد. مصرف کوتاه‌مدت مخدرهاي خوراکي يا وريدي هم خطري براي جنين ندارد.

سردردهاي ميگرني

تقريبا 25 درصد خانم‌ها به ميگرن مبتلا هستند. طي بارداري با افزايش 50 تا 100 درصدي استروژن (يکي از هورمون‌هاي جنسي اصلي در زنان) در 70 درصد ميگرن‌ها علايم بهبود مي‌يابد. ابتلا به ميگرن براي اولين بار در بارداري نادر است و بايد علل جدي بررسي شوند (عللي مثل مسموميت بارداري، تومور، آنوريسم و ترومبوز عروق مغزي). در درمان خانم‌هاي باسابقه ميگرن که معاينه نورولوژيک آنها مشکلي ندارد، روش‌هاي غيردارويي در خط اول درمان قرار دارد. اجتناب از مصرف غذاهاي تحريک‌کننده، تکنيک‌هاي ريلکسيشن و بيوفيدبک مي‌تواند موثر باشد.

بيوفيدبک روشي براي اتصال ذهن و بدن است. در اين علم، کارکردهاي کالبد ناخودآگاه از قبيل تنفس، ضربان قلب و... را اندازه مي‌گيرند و آن را از طريق مختلف صدا و نور و... به خودآگاهي فرد منتقل مي‌کنند. مهار افسردگي و اضطراب و استفاده از روش‌هاي بيوفيدبک مي‌تواند موثر باشد. اگرچه ضددردها باعث کاهش درد مي‌شوند اما در اغلب موارد به مخدرهاي خوراکي يا تزريقي نياز است اما استامينوفن در بارداري درمان اول است و بي?خطرترين داروي مسکني است که مي?توان در دوران بارداري توصيه و تجويز کرد.


سلامت/گردآوری:گروه تندرستی و زندگی سالم
http://www.tebyan-zn.ir/healthy_safe_life.html

مطالب گردآوری شده از منابع اینترنتی در این وب سایت تنها جنبه اطلاع رسانی عمومی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفا جهت هرگونه بررسی پزشکی با پزشک متخصص خود مشاوره نمایید .
آرشیو های مرتبط : درد بارداری , دوران بارداری ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

74948
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.