مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دقت کردید ؟؟
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

پیامک‌های تبلیغاتی و قربانیان بی‌شمار
ارسال پیامک‌های تبلیغاتی یکی از پیامدهای ایجاد چنین تغییراتی است که یکی از بهترین روش‌های تبلیغات ب...

نقشه جادویی بنام XANDEM HOME
علاقه‌مندان مجموعه داستان‌های هری پاتر به یاد می‌آورند که در داستان این کتاب نقشه‌ای وجود داشت که م...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : پیامک‌های تبلیغاتی و قربانیان بی‌شمار
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   692   بازدید   
تاریخ درج مطلب  22/10/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

پیامک‌های تبلیغاتی و قربانیان بی‌شمار

پیامک‌های تبلیغاتی و قربانیان بی‌شمار واحد موبایل و الکترونیک تبیان زنجان-

 

سخنگوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گویی مطرح کرد:

در سایه پیشرفت فناوری بسیاری از روش های سنتی در انجام امور مختلف از جمله راهکارهای تبلیغاتی جای خود را به روش های الکترونیک داده اند.

ارسال پیامک های تبلیغاتی یکی از پیامدهای ایجاد چنین تغییراتی است که یکی از بهترین روش های تبلیغات برای موسسات بازرگانی محسوب می شود، اما افزایش حجم روزافزون پیامک های تبلیغاتی به مشکلی آزاردهنده برای کاربران تبدیل شده است.

این در حالی است که ارسال پیامک هایی از سوی شرکت های غیرمعتبر سودجو با هدف تبلیغات پیامکی به قصد سودجویی و منفعت طلبی باید به عنوان مصداقی برای نقض حقوق شهروندی و حریم شخصی افراد مورد توجه ویژه قرار گیرد.

بدون اجازه مشتری

شرکت مخابرات اعلام کرده طبق آیین نامه های مربوط به پیامک های تبلیغاتی برای مشترکان مزاحمتی ایجاد نمی شود مگر این که شاکی بتواند موضوع مزاحمت را بر اساس مدرک و دلایل قانونی اثبات کند.

به دلیل بعضی از مشکلات پیش آمده، سال 90 طرح ممنوعیت ارسال پیامک های تبلیغاتی بدون اجازه مشترکان تصویب و به اپراتورها اعلام شد، اما این اقدام هم کافی نیست.

پیامک های تبلیغاتی و انبوه زمینه ای را برای کلاهبرداری و سوء استفاده فراهم کرده است. بعضی از پیامک هایی که تبلیغاتی به نظر می رسد با ارسال متنی مبنی بر برنده شدن گیرنده در قرعه کشی یا جایزه خوش حسابی، مشترکان را به ارسال اطلاعات حساب بانکی به منظور دریافت جایزه تشویق می کنند.

گرچه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بارها نسبت به عدم ارائه اطلاعاتی مانند شماره حساب یا رمز کارت های اعتباری به شماره پیامک هایی با چنین مضمونی هشدار داده، اما بر اساس بررسی های آماری انجام شده همچنان تعداد زیادی از افراد به چنین پیامک هایی اعتماد کرده و در دامی که آنها پهن کرده اند، گرفتار می شوند.

این هشدار را جدی بگیرید

به تازگی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به جعلی بودن پیامک هایی که با عنوان برنده شدن در مسابقات یا قرعه کشی به مشترکان تلفن همراه ارسال می شود، هشدار داده است.

به نظر می رسد بعضی افراد سودجو با سوءاستفاده از نام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارسال پیامک به مشترکان اعلام می کنند آنها در مسابقه یا قرعه کشی این وزارتخانه برنده شده اند.

این در حالی است که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرده این پیامک ها هیچ ارتباطی با این وزارتخانه ندارد و کلاهبرداری است.

حکایت همچنان باقی است

این هشدار به این معنی است که با وجود این که سال هاست درباره موضوع کلاهبرداری های پیامکی از طریق شماره های بی نام و نشان بحث های زیادی مطرح می شود به دلیل ناهماهنگی دستگاه های مسئول در این زمینه این معضل هنوز برطرف نشده و هر روز به شکل جدیدی مطرح می شود.

طبق بررسی های انجام شده بیشتر این پیامک ها از پنل های اختصاص یافته به ارسال پیامک های انبوه ارسال می شود که از سوی اپراتورهای تلفن همراه در اختیار پیمانکاران قرار می گیرد.

حتی گاهی اطلاعات شخصی افراد نیز از طریق این پنل ها در اختیار افراد قرار می گیرد که قابل بحث و بررسی است.

این در حالی است که محتوای پیامک های تبلیغاتی گاهی با بروز مشکلاتی برای کاربران همراه است و به شکایت از ارسال کننده این پیامک ها منجر می شود.

این اتفاقات به این معنی است که گرچه فناوری های نوین ارتباطی با امکانات فراوانی همراه بوده، اما همچنان نتوانسته ایم از این امکانات برای مقابله با معضلاتی مانند ارسال پیامک های کلاهبردارانه بهره گیریم.

مشکل از کجاست؟

به نظر می رسد ارسال کننده پیامک های انبوه از سوی اپراتورهای تلفن همراه احراز هویت شده است.

به عبارت دیگر واگذاری پنل های پیامکی از سوی اپراتورها مستلزم ثبت اطلاعات حقیقی و حقوقی ارسال کننده پیامک های تبلیغاتی است و به این ترتیب بر اساس قرارداد منعقد شده میان اپراتور و ارسال کننده پیامک می توان در صورت بروز مشکل از این افراد حقیقی یا حقوقی درخواست کرد نسبت به این موضوع پاسخگو باشند.

چنانچه ارسال پیامک های انبوه به پیمانکاران واگذار شده باشد افراد متقاضی بعد از احزار هویت پنل را دریافت می کند.

به این ترتیب چنانچه مشترکان درباره پنل های تبلیغاتی با محتوای کلاهبردارانه با مشکلی مواجه شدند باید به اپراتورها شکایت کنند تا این موضوع از سوی اپراتورهای تلفن همراه بررسی شود.

شیوه جدید کلاهبرداری

مشکل اصلی اینجاست که به تازگی بعضی از این پیامک های تبلیغاتی کلاهبردارانه از طریق سیمکارت های شخصی ارسال می شود.

محمدرضا فرنقی زاد، سخنگوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گویی ضمن اشاره به این موضوع می گوید:

از آنجا که ارسال پیامک های تبلیغاتی کلاهبردارانه از سوی اپراتورها از سوی پلیس فتا قابل پیگیری است گروهی از افراد سودجو از سیمکارت های شخصی برای ارسال چنین پیامک هایی استفاده می کنند که از مدارک جعلی برای دریافت این سیمکارت ها استفاده شده و قابل ردیابی نیست.

وی می افزاید: بنابراین توصیه می کنیم مردم نسبت به چنین پیامک های وسوسه انگیزی از خود واکنشی نشان ندهند تا در دام افراد سودجو گرفتار نشوند. سخنگوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید می کند:

مشترکان تلفن همراه باید توجه داشته باشند که هر شرکت یا بانکی دارای یک سامانه اینترنتی است که انتشار هر خبر یا اطلاعیه ای از طریق این سامانه قابل پیگیری است یا این که دست کم اسامی افراد برنده در قرعه کشی در شعبی که فرد دارای حساب بانکی است قابل پیگیری است.

بنابراین چنانچه مشترکان در این زمینه با مشکلی مواجه شدند، می توانند به پلیس فتا یا دادسرای جرایم رایانه ای مراجعه کنند.

فرنقی زاد ضمن هشدار درباره پیامک هایی با مضمون کلاهبرداری خاطر نشان می کند: پیامک های زیادی با مضمون برنده شدن در قرعه کشی برای مشترکان ارسال می شود که این پیامک ها با سازمان ها، وزارتخانه ها و شرکت های زیرمجموعه هیچ ارتباطی ندارد.

در حقیقت هیچ گاه نتایج قرعه کشی یا مسابقات از طریق پیامک ارسال نمی شود و مردم باید نسبت به این موضوع مطلع باشند و احتیاط کنند.

محتوای پیامک ها کنترل نمی شود

اما سوالی که مطرح می شود این است که چرا با وجود این که پیامک های تبلیغاتی فریبکارانه عده ای از مشترکان را در دام خود گرفتار می کند، محتوای پیامک های انبوه ارسالی برای مشترکان کنترل نمی شود تا از ارسال چنین پیامک هایی جلوگیری شود؟ ظاهرا اپراتورهای تلفن همراه حق دخالت در محتوای پیامک های ارسالی را ندارند و باید نهاد دیگری این کار را انجام دهد.

بدیهی است نظارت بر محتوای این پیامک ها ضعیف است و به همین علت ارسال چنین پیامک هایی مشکلاتی را برای مردم ایجاد می کند.

مسدود شدن پیامک های موسسسات مالی غیرمجاز

خوشبختانه در پی اقدامات جدید انجام شده شرکت مخابرات ایران از مسدود شدن پیامک های تبلیغاتی موسسات مالی غیرمجاز خبر داده است.

براساس دستورالعمل ارسال شده از سوی رگولاتوری به مخابرات، موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز که مورد تایید بانک مرکزی نیستند برای ارسال پیامک های تبلیغاتی مجوز ندارند.

این دستورالعمل به اپراتورهای تلفن همراه نیز ابلاغ شده است. بعضی از موسسات مالی که مورد تایید بانک مرکزی نیستند در تلاش هستند با ارسال پیامک های اغواکننده مشتری جذب کنند که خوشبختانه راه های ارسال پیامک به مشترکان از سوی شبکه مخابرات مسدود شده است.

انتظار می رود دست اندرکاران این موضوع در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پلیس فتا بتوانند با همکاری همدیگر به راهکاری برای حل این مشکل دست پیدا کنند.

مشکلی که با وجود هشدارهای اعلام شده همچنان عده ای از مشترکان را در دام خود گرفتار می کند.

فرانک فراهانی جم

ضمیمه کلیک


گرد آوری: گروه موبایل سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/mobile_phone_electronics.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : پیامک‌ تبلیغاتی , اخبارموبایل ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182833
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.