مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
نگاهی به شعر باغ من از مهدی اخوان ثالث
دیدگاه مولوی درباره زندگی، عشق، مرگ
نگاهی کوتاه به زندگی و آثار الكساندر دوما
نقد ادبي و انواع آن
اتوبیوگرافی چیست؟
زلال وحی در اشعار حافظ
چند حکایت شیرین از عبید زاکانی
آموزه هایی از اشعار حافظ برای انسان امروز (1)
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
جدیدترین مطالب این بخش

روش نوشتن پایان نامه
براى شناخت كامل و دقيق پايان‏نامه بايد جنبه‏هاى مادى (فيزيكى) و محتوايى آن را با ديدى جامع، بررسي ک...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : هنر نویسندگی ذاتی است، نه اکتسابی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1128   بازدید   
تاریخ درج مطلب  3/7/1393
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

هنر نویسندگی ذاتی است، نه اکتسابی

 هنر نویسندگی ذاتی است، نه اکتسابی واحد شعر و ادب تبیان زنجان-

 

در ارتباط با نقدِ داستان یا شعر و به طور کلی نقدِ ادبیات هنری گاهی سخنانی مطرح می شود که جای تأمل و تفکر بسیار دارد و داشتن بحث مختصری در این رابطه عاری از لطف نیست.

اگر نویسنده را به معنای کسی که چیزی می نویسد در نظر بگیریم، اگر چه نوشتار او سیاهه ی دخل و خرجِ خانه یا دفتر حساب فروشگاهش باشد، آیا او را نویسنده باید خواند!؟ در این حال نویسندگی کارِ دشواری نیست. الفبا را باید شناخت و مختصر خطی هم داشت، که خواندنی باشد!

ولی در اصطلاح علمی این گونه کسان «نویسنده» خوانده نمی شوند.

«نویسنده» کسی را می گویند که کارش این باشد. یعنی معانی و مطالبی در ذهن دارد که با قلمی کردن آن ها سودی یا لذتی عام برای خوانندگانش حاصل شود. و آن معانی را به طریقی بنویسد که همه به خواندن نوشته ی او رغبت کنند و از آن لذت یا سود برند. معنی واژه نویسنده در عُرفِ ادبی از این هم خاص تر است.

 کسی که کتابی در مورد نجوم بنویسد، اگر چه اصول این علم را درست بیان کرده، و نکته های تازه ای به میان آورده باشد، نویسنده نیست، بلکه «منجم» است. مؤلفِ کتابهای تاریخ و جغرافیا و فیزیک و شیمی و ... را هم «نویسنده» نمی خوانند.

 عنوان این گونه مؤلفین «مورخ»، «فیزیک دان» و «شیمی دان» است. ولی اگر کسی در یکی از این رشته های علمی کتابی بنویسد که به جز مطالب تخصصی، هنرش در انشای عبارت و بیانِ مطلب، زیبا و دلنشین و ستودنی باشد، وی را گذشته از عنوانی که دارد، «نویسنده» هم می خوانند.

پس نویسندگی هنری است خلاقه. یعنی هنرِ خوب و زیبا و بدیع نوشتن است. و نگارنده ی نوشتاری که مطلب صریح و ثابت دارد، و ارتباطی با ذوق و سلیقه خالقِ اثر ندارد، را نمی توان «نویسنده» نامید. و نهایتاً باید از وی به عنوان گردآورنده یا «مؤلف» نام برد.

زاویه دید یک داستان نویس یا شاعر یا منتقدِ ادبی، میدانی است فراخ و شاعرانه که مُجال عرضه هنر در آن بیشتر است.

«نویسنده» به معنای خاص کسی است که «تِم» و «سوژه» را در ذهن خود خلق می کند و ارائه می نماید. یعنی اندیشه یا خیالی در سر دارد که می پندارد در سرِ دیگران نیست. و این ساخته ی ذهن خود را به وسیله ی «قلم» به دیگران می نمایاند. به این معنی «نویسنده» آفریننده و خالقِ تفکر و اندیشه است.

یا به عبارتی دیگر: نویسنده یا داستان نویس یا روزنامه نگار «اجزایی را ترکیب می کند و از آنها صورتی می سازد که پیش از آن وجود نداشته است» به موجب این تعریف است که نویسنده ی خلاق و بااحساس، «هنرمند» شمرده می شود. زیرا که تعریف هنر به جز ایجاد و خلق و ابداع نیست. یعنی پدید آوردن مقوله ای که مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد.

یک داستان نویس، نمونه ی بارز یک نویسنده و هنرمند است. زیرا که شخصیتها و فضاهایی را که ممکن است اساساً وجود خارجی نداشته باشند، در ذهن خود خلق می کند و با ترفندهای هنری و زبانی گویا و دلنشین به مخاطب ارائه می نماید.

ولی هنر نویسندگی مانند همه ی هنرهای دیگر دو جنبه دارد: یکی «معنی» و دیگری «صورت» ... و به عبارتی سلیس تر: باطن و ظاهر.

«معنی» اندیشه و خیالی است که ذهن هنرمند آفریده است. و «صورت»، واژه ها و الفاظی می باشند که برای بیانِ آن اندیشه و به تصویر کشیدنِ آن خیال و همچنین القای آن تفکر و تصویر، به ذهن و خاطرِ خواننده و مخاطب است.

در نوشته های ادبی، «معنی» بسیار اهمیت دارد و اگر بدیع و دلنشین نباشد، «صورت» و ظاهر عبارات بیهوده و تُهی جلوه می کند.

اندیشه و تفکرات نو و بدیع و زیبا از قریحه ای تراوش می کند که ذاتی است، نه اکتسابی. نویسنده ذاتاً هنرمند است و تأثیر آموختن و کلاسِ درس، در آن بسیار کم است. به قول شادروان استاد شمس آل احمد (برادر زنده یاد جلال):

«نویسندگی، هنری است اندوختنی. و نه آموختنی.»

البته کتاب و کلاس و درس می تواند در رُشد و شکوفایی اندیشه تأثیر داشته باشد. اما اگر جوهره ی هنر در ذات کسی وجود نداشته باشد، با کتاب و درس و تئوری نمی توان از او یک نویسنده یا داستان نویس یا شاعر ساخت.

صاحبان قریحه را می توان رهبری و راهنمایی کرد تا نیروی خلاقه خود را به کار گیرند و سریعتر به نتیجه برسند. اما به کسی نمی توان آموخت که چگونه اندیشه ی بدیع داشته باشد و خیال و تفکرات نو و زیبا در ذهن ایجاد کند.

منبع:راسخون


 

گردآوری :گروه ادبیات تبیان زنجان 
http://www.tebyan-zn.ir/persian_literature.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : نقدِ داستان , نویسندگی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

175706
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.