مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
چند حکایت شیرین از عبید زاکانی
زلال وحی در اشعار حافظ
آموزه هایی از اشعار حافظ برای انسان امروز (1)
نقد ادبي و انواع آن
نگاهی کوتاه به زندگی و آثار الكساندر دوما
دیدگاه مولوی درباره زندگی، عشق، مرگ
اتوبیوگرافی چیست؟
نگاهی به شعر باغ من از مهدی اخوان ثالث
دقت کردید ؟؟
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
جدیدترین مطالب این بخش

مهارت تندخواني براي درس خواندن
اين تكنيك از آن جهت اهميت بيشتري پيدا مي كند كه غالباً دانش آموزان به خصوص در دوره ي دبيرستان و بال...

12 ترفند مطالعه صحیح
چگونه شما حجم زیادی مطلب را از جاهای مختلفی مثل کتاب ها و نوشته ها را وارد بخش قابل اعتمادی از ذهن ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : چگونه هنگام انجام تکالیف تمرکز خود را حفظ کنید؟
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   704   بازدید   
تاریخ درج مطلب  3/7/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

چگونه هنگام انجام تکالیف تمرکز خود را حفظ کنید؟

چگونه هنگام انجام تکالیف تمرکز خود را حفظ کنید؟ واحد شعر و ادب تبیان زنجان-

 

 

مشق شب، تکلیفی است که برای انجام آن نیاز به تمرکز کامل است. هر چند که، میزان متمرکز بودن از یک فرد به فرد دیگر تفاوت دارد. اگر شما در زمره ی کسانی هستید که به راحتی تمرکزتان را از دست می دهید، زمان آن رسیده نحوه ی انجام تکالیفتان را تغییر دهید. مقاله ی پیش رو را جهت حفظ تمرکز در انجام به موقع تکالیف مطالعه کرده تا مهارت لازم را کسب کنید.

چگونه هنگام انجام تکالیف تمرکز خود را حفظ کنید؟

هرگونه تکلیفی که مقرر شده در خانه انجام شود، می تواند مشق شب نامیده شود. برخی از دانش آموزان در کار کلاسی بسیار موفق عمل می کنند، درحالی که در زمان انجام مشق شب با مشکل مواجه می شوند. این مشکل به دلیل عدم وجود تمرکز است که متأثر از عوامل موجود در خانه که باعث حواس پرتی می شوند.

جهت افزایش تمرکز در زمان انجام مشق شب و کسب نمره های خوب، راه کارهایی وجود دارند که بایستی به کار برده شوند. بیایید، تکنیکهای مناسبی جهت داشتن تمرکز در زمان انجام تکلیف بیابیم تا بتوانید سریعتر تکلیف خود را انجام دهید.

چه کارهایی را انجام ندهید

به نظرم، درست در زمانی که تصمیم می گیریم چه کارهایی را نباید انجام دهیم، تعیین کارهایی که باید انجام شود، آسانتر خواهد بود. در ادامه مواردی وجود دارند که می توانید در هنگام انجام تکلیف از آنها اجتناب ورزید.

در مکانهایی که نزدیک است به تلویزیون، کامپیوتر یا هر چیزی که باعث حواس پرتی می شوند، ننشینید. حتی اگر خاموش باشند، ممکن است دلتان بخواهد تلویزیون را روشن کرده و برای چند دقیقه برنامه های آن را تماشا کنید. پس بهتر است تا زمانی که مشغول انجام تکلیف هستید، آنها را دور از چشم خود قرار دهید. با شنیدن صدای زنگ درب، حواستان را پرت نکنید، شخص دیگری می تواند درب را باز کند.

هرگز در انجام تکلیف تعلل و سستی نکنید. این کار شما را بیشتر خسته کرده و موجب ایجاد استرس شده که اصلاً خوب نیست. علاوه بر آن تمایل خود را برای انجام تکلیف از دست داده و در نهایت زمان با ارزشتان را از دست می دهید. و در آخر از این که تکلیف خود را با وجود داشتن زمان کافی انجام نداده اید، پشیمان می شوید.

هرگز قسمت سخت مشقتان را برای آخر نگذارید، آن را هرچه زودتر انجام دهید، به این دلیل که به زمان بیشتری برای انجام آن نیاز دارید و ممکن است نتوانید آن را به موقع تمام کنید. به عبارت دیگر، حتی اگر موفق به انجام آن شوید، احتمال این که دچار اشتباه شده و نمره های بد بگیرید، بیشتر می شود.

هم چنین، هرگز سعی نکنید تکلیف نیمه کاره ی خود را بین دو فاصله ی زمانی یا وقت نهار انجام دهید، به همان علت گفته شده، ممکن است آن را اشتباه انجام داده که مجدداً نمره های شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

هرگز از دست دیگران رونویسی نکنید چون ممکن است دستتان رو شود و جدای از آن، این راه به نفع شما نیست.

در آخر، زیادی به دنبال راههای مختلف پیدا کردن تمرکز نگردید؛ فقط تکلیفتان را انجام دهید.

چه کارهایی را انجام دهید

اکنون که مطمئن شدید چه کارهایی را نباید انجام دهید، توجه خود را معطوف به کارهایی کنید که بایستی انجام پذیرند تا با تمرکز بیشتر تکلیفتان را به انجام برسانید.

نخست، جای ساکتی را پیدا کنید که به دور از عواملی باشد که موجب حواس پرتی می شوند. گفته می شود که طبیعت خلاقیت و تمرکز شما را بیشتر می کند، بنا بر این میز خود را در کنار پنجره ای قرار دهید که حیاط پشتی از آن دیده شود، با این وجود مطمئن شوید که در بیرون چیزهایی که باعث حواس پرتی می شوند، وجود نداشته باشد.

دوم آن که، وسایل مورد نیازتان را در کنارتان قرار دهید تا مجبور نشوید برای آوردن آنها، بین انجام تکلیفتان وقفه ایجاد شود. طرز نشستن شما هنگامی که مشغول انجام تکلیفتان هستید بسیار مهم است. بایستی به صورت مستقیم بر روی صندلی نشسته و میز در جلو شما قرار گیرد تا خون کافی در سر تا سر بدن جریان داشته باشد. از زیادی راحت بودن (مانند نشستن روی تخت یا لباس راحتی خواب به تن کردن)، بپرهیزید به این دلیل که ممکن است خوابتان بگیرد. اگر در حال حفظ کردن هستید سعی کنید آن را با صدای بلند ادا کنید. این کار تمرکز شما را حفظ کرده و حواستان به چیزهای اطراف پرت نمی شود.

برای انجام تکلیفتان بایستی از یک برنامه زمان بندی شده استفاده کنید و آن برنامه را به جدیت دنبال کنید. اگر نسبت به مطلبی دچار استرس شده اید و می خواهید خارج از برنامه استراحت کنید، آن را در برنامه ی زمان بندی شده یاد داشت کنید. این کار به شما کمک می کند تا همراه با جدول زمانی پیش بروید، لیکن در انجام این کار افراط نکنید. ضرب العجل هایی را تعیین کرده که نه تنها به اتمام تکالیف خود در سطح مدرسه یا دانشگاه کمک می کند، بلکه در کل زندگیتان نیز مثمر ثمر خواهد بود.

در فواصل انجام تکالیف حداقل به مدت10 دقیقه استراحت کنید. با این کار ذهن شما نیروی تازه گرفته و هم از لحاظ ذهنی و هم جسمی احساس آرامش می کنید. در طول استراحت از تماشای تلویزیون و انجام بازی خود داری کنید، در عوض، چند آهنگ آرامش بخش گوش کنید. این کار تمرکز شما را برای تکلیف باقی مانده بالا می برد.

پیش از شروع مجدد، غذایی میل کنید. خوردن خوراکی های سالم در طول انجام تکلیف به شما انرژی داده و حافظه تان را تقویت می سازد.

از اعضای خانواده بخواهید تا زمانی که مشغول انجام تکلیف هستید، خلوت شما را برهم نزنند.

نهایتاً، از تشویق خود بعد از اتمام تکلیف دریغ نکنید، زیرا جایزه قدر دانی از کار خوب و انگیزه برای ادامه ی تلاش است. به کارهایی بپردازید که دوست داشتید در زمان انجام تکلیف آنها را انجام دهید، یا خود را به رستوران مورد علاقه تان دعوت کنید.

نکاتی برای والدین

نقش والدین برای کودکان کلاس اول تا پنجم، پر رنگ می باشد. این کودکان به راهنمایی های ویژه ای جهت انجام تکالیف مدرسه شان نیاز دارند، به این دلیل که هنوز توانایی برنامه ریزی درسهایشان را ندارند. جدای از توانائی شان، آنها در دنیایی از ابزار و اسباب زندگی می کنند؛

از اینترنت استفاده می کنند، بازی های مختلف انجام می دهند، از طریق آیپادشان به موسیقی گوش می کنند و چه شیطنتهایی که نمی کنند. با وجود این همه وسایلی که به راحتی موجب حواس پرتی می شوند، این وسایل به سختی توسط کودکان کنار گذاشته و حتی تمرکز برای انجام تکلیف مشکل می شود.

والدین چه راه کاری می توانند اتخاذ کنند تا از عهده ی چنین شرایطی برآیند؟ مطمئنم که والدین راه کارهایی برای جلب توجه کودکانشان دارند، هر چند این راه کارها گاهی بسیار دشوار بوده و ممکن است باعث نا امیدی کودکتان شود. از این رو اشتیاق او برای انجام تکلیف از بین رفته و ممکن است عواقب نا خوشایندی در راه پیش رفت تحصیلی اش ایجاد نماید.

به همین دلیل در اینجا چند نکته آورده شده که می تواند در حفظ تمرکز کودکتان مؤثر باشد و به وسیله ی آن، کودک نه تنها قادر به انجام تکالیفش بوده، بلکه از عهده ی انجام هر وظیفه ی دیگری در زندگی برمی آید. نخست ، چنان چه فکر می کنید کودکتان به اندازه ی کافی بالغ شده که مزایای انجام تکلیف مدرسه را درک کند، بروید و برایش توضیح دهید. در این حالت کارتان آسانتر بوده و او تکلیفش را با اشتیاق انجام خواهد داد.

یک برنامه ی زمان بندی شده برای کودکتان طرح ریزی کنید. زمان باید نکته ی مهم برنامه باشد. مقرراتی را برای زمان انجام تکلیف قرار دهید تا از حواس پرتی های پیش آمده جلو گیری کند. در تابستان که تعطیلات کودکان دیگر در زمانهای متفاوتی آغاز می گردد، مشکلات حتی می تواند بیشتر شود. بهتر است در برنامه ریزی کمی انعطاف پذیر بوده و آن را با تغییرات هماهنگ سازید.

نکته ی مهم بعدی، برداشتن عواملی است که باعث حواس پرتی می شوند. همان طور که پیش از این گفتیم، این عوامل بالقوه باعث از دست رفتن تمرکز کودکان هنگام انجام تکلیف شده و موجب پرداختن به دیگر موضوعات کم اهمیت می شوند. نبایستی اجازه دهید تلویزیون، کامپیوتر و بازی های ویدئویی حواس کودکتان را برهم زند.

درواقع می توانید به او قول دهید که به محض تمام شدن تکلیفش با او بازی می کنید. اگر چه، می توانید به کودکتان اجازه دهید به موسیقی گوش کند، زیرا برخی افراد با گوش کردن به موسیقی، به تمرکز می رسند. اجرای برخی آلات موسیقی یا آهنگ های کلاسیک در پس زمینه می تواند مؤثر باشد.

یک جایزه می تواند انگیزه های متفاوتی را در کودکتان برای تمرکز در انجام تکالیفش ایجاد کند. اگر چه، نبایستی که این جایزه به رشوه تبدیل شود، زیرا ممکن است کودک عادت کند برای انجام هر تکلیفی انتظار جواب داشته باشد، که به کار گیری این روش اصلاً مناسب نیست.

از دادن جایزه های نقدی و غیر نقدی خود داری کنید زیرا می توانند به راحتی به رشوه تبدیل شوند. در عوض به آنها اطمینان بدهید که زمانی را برای با آنها بودن اختصاص خواهید داد. هم چنین به آنها پیشنهاد دهید که بعد از تمام شدن تکلیفشان می توانند در یک زمان مشخص به انجام کارهایی که دوست دارند، بپردازند.

انگیزه فاکتور مهم دیگری است که می تواند برای به بود تمرکز کودکتان بسیار مثمر ثمر باشد، و تشویق نقش انگیزشی را برایتان ایفا می کند.

قدر دانی حتی در نا چیزترین تلاش کودک، روحیه انگیزشی را در او تقویت می کند.

این چند ره نمود، کمک خواهد کرد تا در هنگام انجام تکلیف تمرکز خود را حفظ کنید. به دنبال راه هایی باشید که انجام تکالیفتان را جالب تر سازد. اگر حق انتخاب دارید، موضوعاتی را برگزینید که انجام تکالیفتان را جالبتر سازد. برای دریافت نکات و راه کارهای بیشتر می توانید با معلم، مشاور و یا حتی والدینتان صحبت کنید، به این دلیل که آنها توانایی راهنمایی و حمایت از شما را دارند.

تألیف و ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

منبع:راسخون


گردآوری :گروه ادبیات تبیان زنجان  

http://www.tebyan-zn.ir/persian_literature.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : انجام تکالیف , تمرکز , مهارت مطالعه ,
  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

180402
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.