مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
برندگان نوبل ادبیات چه کسانی بوده اند؟
نگاهی کوتاه به زندگی و آثار الكساندر دوما
نگاهی به شعر باغ من از مهدی اخوان ثالث
آموزه هایی از اشعار حافظ برای انسان امروز (1)
انواع افسانه های فارسی
چند حکایت شیرین از عبید زاکانی
اتوبیوگرافی چیست؟
دیدگاه مولوی درباره زندگی، عشق، مرگ
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
جدیدترین مطالب این بخش

مهارت تندخواني براي درس خواندن
اين تكنيك از آن جهت اهميت بيشتري پيدا مي كند كه غالباً دانش آموزان به خصوص در دوره ي دبيرستان و بال...

12 ترفند مطالعه صحیح
چگونه شما حجم زیادی مطلب را از جاهای مختلفی مثل کتاب ها و نوشته ها را وارد بخش قابل اعتمادی از ذهن ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : هفت اشتباه که در زمان مطالعه اتفاق می‌افتد
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1003   بازدید   
تاریخ درج مطلب  4/7/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

هفت اشتباه که در زمان مطالعه اتفاق می‌افتد

هفت اشتباه که در زمان مطالعه اتفاق می‌افتد واحد شعر و ادب تبیان زنجان-

 

اگر دانش آموزان برای مطالعه زمان بگذارند، ممکن است به یک اعتماد به نفس کاذب برسند که مطالب را فرا گرفته اند در حالی که مطالب زیادی را به خاطر نمی سپارند. این اتفاق به این علت رخ می دهد که آن ها کارا ترین روش را برای مطالعه انتخاب نکرده اند.

در صورتی که شما روش درستی را برای مطالعه نداشته باشید، ممکن است در روز امتحان احساس کنید که برای امتحان آماده هستید و سپس در جلسه امتحان، چیزی را به خاطر نیاورید. آیا شما مرتکب 7 اشتباهی که در زمان مطالعه اتفاق می افتد، می شوید؟

عاداتی که بایستی ترک شوند.

1. مطالعه غیر فعال

خواندن کتاب اولین گام در مطالعه است اما شما نباید تنها متن را بخوانید. این نوع مطالعه را، مطالعه غیر فعال می نامند. برای این که مطالعه ای تأثیر گذار داشته باشید، باید با مطالبی که در کتابتان ذکر شده است درگیر شوید. هر چه مطالب را بیشتر کار کنید، از طریق خواندن، نوشتن، ترسیم کردن و آزمون گرفتن، باعث می شود که آن ها را بیشتر به خاطر بسپارید.

2. مطالعه بدون ساختار

هر موضوعی را که مطالعه می کنید، با ساختاری معقول به شما ارائه می شود، خواه موضوع ریاضی باشد؛ که به ترتیب مباحث پایه ای مورد نیاز ارائه می شود و خواه مطالعات اجتماعی باشد که در طبقه بندی های مختلف ارائه می شود. زمانی را برای پی بردن به ساختار مطالب ارائه شده بگذارید و وقتی مطالعه می کنید مطالب را به همین روش چارچوب بندی کنید.

به عنوان مثال، شما مجبورید ریاضی را در گام های متوالی که در هر فصل ارائه شده است مطالعه کنید، زیرا غیر محتمل است که گام 3 را بدون فرا گیری گام های 1 و 2 به عنوان پیش نیاز این گام، یاد بگیرید.

در مورد علوم اجتماعی، بایستی به دسته بندی ها و یا بخش هایی که در متن ارائه شده است توجه کنید. به عنوان مثال، اگر در مورد چند تمدن یا جامعه مطالعه می کنید، چه سر فصل هایی را باید در نظر بگیرید؟ می توان آداب و رسوم، حکومت ها، خصیصه های ارثی و ... را به عنوان سر فصل در نظر گرفت. سپس، نمودار هایی برای قیاس با قابلیت استفاده مجدد را ایجاد کنید و آن ها را چند بار با استفاده از حافظه تان پر کنید.

زمانی که هر موضوع اجتماعی را مطالعه می کنید، بایستی موضوعات فرعی را شناسایی کنید و نمودارهایی را برای مقایسه، بیان تقابل ها و محتوا ایجاد کنید.

برای مثال، با مقایسه و بیان تقابل های حکومت های مختلف، قادر خواهید بود در امتحان، گزینه ی اشتباه را در بین چند گزینه مشخص کنید.

3. اختصاص تنها یک جلسه برای مطالعه

حافظه با تکرار تقویت می شود. خود را با این باور که می توانید مطالب را تنها با یک بار مطالعه فرا بگیرید، گول نزنید. بخشی از مطالب در خاطر ثبت می شوند اما برخی دیگر در حافظه باقی نمی مانند، که اگر نمره ی C برای شما رضایت بخش است، این روش، استراتژی خوبی است.

هرچه مطالب را بیش تر مرور کنید، اطلاعات بیشتری فرا می گیرید و بیشتر در خاطرتان باقی بماند. یک هفته یا خیلی قبل تر از روز آزمون، برای آزمون مطالعه کنید و آنقدر بخوانید تا مسلط شوید. این روش، فرمولی برای کسب نمره ی A است.

4. عدم ایجاد پیش زمینه

مغز انسان بهترین عملکرد را خواهد داشت هر گاه به مغز زمان داده شود تا برای اطلاعاتی که درونش قرار می گیرد، چارچوبی ایجاد کند. برای فهم این موضوع، می توان مغز را به عنوان یک قفسه در نظر گرفت. زمانی که فرد، مباحث تعیین شده را قبل از کلاس مطالعه کند، کشو ها و پرونده هایی را برای مطالبی که در کلاس می شنود، ایجاد می کند.

بدون این سیستم ذخیره سازی، مغز نمی داند که اطلاعات را کجا ذخیره کند و بسیار محتمل است که به علت سر در گمی، آن اطلاعات را از دست دهد.

5. نا دیده گرفتن تصاویر

یک اشتباه رایج دانش آموزان این است که در زمان مطالعه، به اشکال و نمودار ها توجه کمی دارند. این تصاویر بنا به دلایلی انتخاب شده اند و اغلب، معلمان اطلاعات مربوط به این تصاویر را به عنوان سؤال در امتحانات در نظر می گیرند.

زمانی که دوباره فصلی را برای امتحان مطالعه می کنید، باید توجه لازم را به تصاویر داشته باشید و اطلاعات مربوط به آن ها را در فلش کارت ها وارد کنید.

6. فلش کارت های ضعیف

فلش کارت ها، ابزار فوق العاده ای برای مطالعه هستند، اما برای این که از زمانی که صرف مطالعه می نمایید بیشترین بهره را ببرید، بایستی روش صحیح استفاده از فلش کارت ها را فرا بگیرید. گام اول در بهره گیری از فلش کارت های مؤثر، همان روشی است که از پیش استفاده می نمودید: واژه ها و تاریخ های کلیدی در یک سمت و معنای آن ها در سمت دیگر. بارها و بار ها از خود آزمون بگیرید تا زمانی که بتوانید هر واژه ای را با استفاده از حافظه تان تعریف کنید.

گام دوم در استفاده از فلش کارت ها، استفاده از کلمات برای مقایسه است. به سراغ فلش کارت هایتان بروید و دو کارت را به صورت تصادفی انتخاب کنید. سپس، این که چگونه این دو واژه به یک دیگر مربوط می شوند را در یک پاراگراف کوتاه بنویسید. این تمرین به شما کمک می کند تا بیاموزید که چگونه کلمات مجزا در کنار یک دیگر قرار می گیرند و ساختار های بزرگتر را می سازند.

7. مطالعه کردن تا دیر وقت در شب قبل از امتحان

دانش آموزان علاقمندند که تا دیر وقت برای مطالعه بیدار بمانند اما این کار در شب قبل از آزمون خظرناک است. اغلب دانش آموزان سعی می کنند با بیدار ماندن تا دیر وقت، خود را برای آزمون آماده کنند و سپس با آدرنالین یا کافئینی که در رگ های آن ها پخش شده است، به رختخواب می روند.

زمانی که این اتفاق می افتد، شما به میزان بسیار کمی می توانید بخوابید و در جلسه آزمون شبیه به مرده ای متحرک خواهید بود. اگر شما با خواب آلودگی در آزمون شرکت کنید، قطعاً در وهله اول به هدف خود از مطالعه نمی توانید برسید. مراقب مغز تان باشید و اجازه دهید که به اندازه ی کافی در شب قبل از آزمون استراحت کند

تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

منبع: راسخون


گردآوری :گروه ادبیات تبیان زنجان  

http://www.tebyan-zn.ir/persian_literature.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : مهارت مطالعه , روشهای مطالعه ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

180411
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.