مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دیدگاه مولوی درباره زندگی، عشق، مرگ
زلال وحی در اشعار حافظ
اتوبیوگرافی چیست؟
انواع افسانه های فارسی
نقد ادبي و انواع آن
نگاهی کوتاه به زندگی و آثار الكساندر دوما
آموزه هایی از اشعار حافظ برای انسان امروز (1)
چند حکایت شیرین از عبید زاکانی
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

نکاتی برای نوشتن یک پایان نامه ی خوب
یک موضوع رساله که با نام چکیده هم در مورد یک پایان نامه ی دکتری شناخته می شود، خلاصه ای است از نیت ...

هنر نویسندگی ذاتی است، نه اکتسابی
در ارتباط با نقدِ داستان یا شعر و به طور کلی نقدِ ادبیات هنری گاهی سخنانی مطرح می شود که جای تأمل و...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : طریقه‌ی نوشتن قوم نگاری
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1074   بازدید   
تاریخ درج مطلب  12/7/1393
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

طریقه‌ی نوشتن قوم نگاری

 طریقه‌ی نوشتن قوم نگاری واحد شعر و ادب تبیان زنجان-

 

قوم نگاری یکی از شاخه‌های انسان شناسی فرهنگی است. فردی را که در این زمینه به تحقیق می‌پردازد قوم نگار می‌نامند. برای آگاهی از نکاتی چند در باب نوشتن قوم نگاری مقاله‌ی زیر را بخوانید.

بهتر است پیش از پرداختن به نحوه‌ی نوشتن قوم نگاری، با این شاخه بیشتر آشنا شویم. قوم نگاری یک روش علمی برای مطالعه درباره‌ی انسان یا گروهی از مردم و جامعه‌ی آنها است. قوم نگاری یکی از شاخه‌های انسان شناسی فرهنگی است. یک قوم نگار یا پژوهشگر برای انجام تحقیق خویش باید در میان افراد جامعه زندگی کند.

او به زندگی عادی در میان افراد جامعه می‌پردازد و در کنار آن دسته از افرادی که اطلاعات و دانش کافی درباره‌ی جامعه دارند و منابع خبر نامیده می‌شوند کار می‌کند. به این معنا که این موضوع مستلزم کار میدانی است و ارائه‌ی گزارش پروژه یا نظریه‌ در باره‌ی گروه قومی خاصی که محقق در حال تحقیق در باره‌ی آن است ممکن است سالها به طول بیانجامد.

ک قوم نگار پس از اتمام تحقیق یا کار میدانی باید گزارشی از تحقیق خود تهیه کند. این گزارش می‌تواند شامل زندگی روزانه‌ی یک فرد یا جامعه، مراسم مذهبی آنها، پدیده‌های اجتماعی و مجموعه‌ای از روی دادهای دیگر باشد. این گزارش قوم نگاری نامیده می‌شود. این گزارش می‌تواند به صورت توصیفی یا تفسیری باشد.

نکاتی برای نوشتن قوم نگاری

برای نگارش چنین گزارشی روشهای مختلفی وجود دارد. با این حال، پیش از نگارش باید مخاطبان یا گروه هدف خود را بشناسید. چنان چه می‌خواهید خوانندگان موضوعی را که قصد انتقال آن را دارید درک نمایند تحقیق را از دیدگاه آنها بنویسید. شما می‌توانید از سبک گفتار اول شخص یا سوم شخص استفاده کنید. استفاده از زبان محاوره‌ای نیز قابل قبول است.

* 1

اولین و مهمترین کار به محض انتخاب محیط یا فرد، تنظیم پرسش نامه‌ است. تهیه‌ی پرسش نامه در ثبت مشاهدات مختلف از تحقیق به شما کمک می کند. در هنگام تحقیق بر روی یک فرد یا یک گروه، بهتر است از کمک یک صاحب نظر در زمینه‌ی موضوع تحقیق بهره‌مند شوید.

*2

صفحه‌ی اول باید به مقدمه‌ی تحقیق اختصاص یابد. اگر در حال تحقیق بر روی یک گروه یا محیط زیست خاص هستید باید مشکلات پیش روی گروه یا محیط را ذکر کنید. هم چنین باید به ذکر سؤالاتی بپردازید که انتظار دریافت پاسخ یا راه حل برای آنها را دارید.

*3

اگر بر روی یک موضوع خاص از گروه یا جامعه تحقیق می‌کنید، باید به ذکر نظرات مختلف کار شناسان در این مورد بپردازید. شما هم چنین می‌توانید نکاتی را که کار شناسان در باره‌ی آنها اظهار نظر نکرده‌اند در گزارش خود منظور کنید.

*4

گام بعدی نوشتن روش‌های تحقیق است. به این معنا که، شما باید ذکر کنید که چگونه، کی، و کجا اطلاعات خود را جمع آوری نموده‌اید. در برخی از موارد، می‌توانید به منابع خبر و مصاحبه‌های مختلفی که به عنوان بخشی از مطالعه‌ی خود انجام داده‌اید نیز اشاره کنید.

*5

مهمترین قسمتها شامل فصول تحلیلی است که در آن به تجزیه و تحلیل تحقیق خود پرداخته و هم چنین رابطه‌ی بین کار تحقیقی خود و مشکلات عمده‌ای را که در قسمت مقدمه به آنها اشاره کرده بودید به اثبات می‌رسانید. هم چنین می‌توانید نظر خود را درباره‌ی یک مشکل بیان کنید.

فصل آخر اختصاص به نتیجه گیری دارد، که در این فصل خلاصه‌ای از تحقیق خود را بیان می‌کنید.

قوم نگاری به محققان علوم اجتماعی کمک می‌کند تا از فعالیتهای مختلفی که یک فرد یا گروهی از افراد در یک زندگی روزمره انجام می‌دهند آگاهی یابند. یک قوم نگار با فرد یا گروهی که در حال تحقیق در باره‌ی آنها است هم کاری متقابل دارد.

منبع:راسخونگردآوری :گروه ادبیات تبیان زنجان 
http://www.tebyan-zn.ir/persian_literature.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : قوم نگاری , نویسندگی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

176459
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.