مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
عکس و عکاسی مقالات
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

پیش از عکاسی مسواک بزنید
چگونه در عکس ها ظاهری آراسته و جذاب داشته باشیم؟ عکاسان حرفه ای روش های متفاوتی برای این منظور بلد ...

با این روش ها جلوی لرزش دوربین را بگیرید
در حالی که سه پایه و تک پایه ابزار مناسبی برای نگه داشتن دوربین هستند و می توانند جلوی لرزش آن را ب...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : عمق میدان به زبان ساده
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1046   بازدید   
تاریخ درج مطلب  30/3/1391
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

عمق میدان به زبان ساده

عمق میدان به زبان ساده واحد عکاسی تبیان زنجان-

تعریف:

عمق میدان (depth of field) وضوح تصویر، محدوده خاصی در جلوی دوربین است که اجسام واقع در آن محدوده به قابل ثبت شدن هستند و اجسامی که در ارج از این محدوده قرار دارند تصویری مات و محو خواهمد داشت.مکان وسعتد ین محدوده در شرایط مختلف قابل تغییر است در ضمن عمق میدان در شرایطی که توضیح می دهم افزایش می یابد.

تذکر:عمق وضوح درپشت تصویر به مراتب بیشتر از جلوی آن است.

1)هر چه فاصله عکس برداری ریاد تر شود (صرفنظر از لنز) عمق میدان « زیاد تر » می شود.برا مثال عمق میدان عمق جسمی که در قاصله 2 متری یک لنز 50 میلیمتری با دیافراگم 8 حدود 0/4 متر،در فاصله 3 متری حدود 2 متر ودر فاصله 5 متری حدود 6 متر است.

 2) هرده روزنه دیافراگم لنز کوچکتر شود (صرفنظر از لنز)عمق میدان:« زیاد تر» می شود برای متال عمق میدان وضوح جسمی در فاصله 3 متری یک لنز 50 میلیمتری با درجه دیافراگم 2 حدود 0/4متر، با دیافراگم 8 نزدیک به 2 متر ئ با دیافراگم 16 حدود 5 متر است.

 3) هرچه فا صله کانونی لنز کوناه تر شود عمق میدان وضوح « زیاد تر » می شود. برای مثال عمق میدان وضوح با دیا فراگم 8 در فاصله 3 متری یک لنز 135 میلیمتری حدود 0/2 متر،با همین فاصله و درجه یافراگم با لنز 50 میلیمتری حدود 2 متر و با لنز 28 میلیمتری حدود 8/5 متر است.

 روی بدنه اغلب لنز های عکاسی حلقه ثابتی در کنار حلقه متغیر تنظیم فوکوس وجود دارد که درجه های دیاف راگم به صورتی « دو گانه » روی آن حک شده است.این حلقه محدوده تقریبی عمق میدان وضوح هر نقطه ای را که در جلوی دوربین تنظیم کنید، برای درجه های مختلف دیافراگم نشان می دهد.روی اغلب دوربین ها تک لنزی انعکاسی دکمی در کنار لنز وجود دارد که فشردن آن دیافراگم بسته شده و عکاس می تواند عمق میدان تصویر را ببیند ولی این عمل برای مکان هائی نور کم است قابل استفاده نیست.

 بهترین راه برای پیدا کردن عمق میدان وضوح تصویر مراجعه به دفترچه هائی است که همراه لنز به مشتری ارائه می شود.اگر دریافت نکردید سرتوت کلاه رفته.

 عمق میدان از اهمیت ویژه ای در عکاسی بر خوردار است .گاهی به دلیل استفاده از بعضی وسایل عکاسی مانند لنز ها تله با فاصله کانونی بسیار زیاد عمق میدان فوق العاده محدود می شود و عکاس مجبور می شود تا روزنه دیافراگم را بسیار کوچک کند.

در بعضی اوقات عکاس به خاطر کمبود نور مجبور می شود دیافراگم تا آنجائی که می تواند باز کند دراینجا بهترین راه استفاده از فیلم حساسیت بالا و یاکم نمودن سرعت شاتر و یا هر دو این ها با هم است.

 در اینجا سعی میکنم ذکر مثال هائی کاربرد های مختلف افزایش و یا کاهش عمق میدان را تو ضح دهم

شما برای عکس برداری از مناظر ویا عکس بر داری صنعتی حتما باید عمق میدان را آنجائی که می توانید افزایش تا از عکس شما همه اجزائ سوژه را به طور شفاف نشان دهد.بهترین راه برای این کار کاهش فاصله کانون لنز،افزایش فاصله و افزایش درجه دیافراکم می باشد.البته در صورتی که شما زا نور کافی برخوردار نیستید باید از فیلم با حساسیت بالا استفاده کنید.

در صورتی که سوژه از شما دور باشد محدودیت زیادی نخواهی داشت.

تبیان زنجان

 عمق میدان پا ئین بیشتر برای مواردی کاربرد دارد که شما می خواهید روی یک سوژه تاکید داشته باشید و آن را از کل تصویر جدا کنید مثل عکاسی پرتره و یا مواقعی که شما لنز های ماکرو در اختیار ندارید مجبورید از شی یه صورت کاملا ًشفاف عكس بگیرید.البته شما برای عکس گرفتن با عمق پائین بیشتر در نور شدید دچار مشکل خواهید شد که اینجا باید از سرعت شاتر بالا ویا فیلم با حساسیت پائین استفاده کنید.


 

آفتاب . گرد آوری: گروه عکاسی سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/archive/photography/0/10/default.html

  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

65967
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.