مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
جدیدترین مطالب این بخش

فروریختگی نظام استعماری و پیدایش تاریخ‌نویسی نواستعماری
در دوران پس از جنگ جهانی دوم، جهان شاهد فروریختگی و تجزیه امپراتوری‌های استعماری بود. طی این مدت، ب...

ترور جان اف کندی به دستور بن گورین
یهودیان صهیونیست و اذناب آنها، در مدت تقریباً 45 سال گذشته، داستانهایی را در ارتباط با ترور جان اف ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : هدف رژیم صهیونیستی از حمله به غزه
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   123   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

هدف رژیم صهیونیستی از حمله به غزه

هدف رژیم صهیونیستی از حمله به غزه

 عوامل دخیل در تجاوزات رژیم اشغالگر به مردم فلسطین

دور تازه ای از حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه آغاز شده است. این حملات که به بهانه ی ناپدید شدن سه نوجوان یهودی شروع شد، منجر به چرخه ای از خشونت ها بین دو طرف اسرائیلی و فلسطینی شده که با دخالت های گسترده ی ارتش اسرائیل به نوار غزه ، موج جدیدی از خشونت های این رژیم علیه فلسطینیان را شکل داده است.

شواهد نشان می دهد که اسرائیل عزم خود را جزم کرده تا به بهانه ی خون خواهی سه نوجوان یهودی، حلقه ی محاصره ی نوار غزه را تنگ تر سازد و از این طریق، فشارها بر گردان های مقاومت را با حملات هوایی تشدید کند.

در وضعیت کنونی که جهان عرب درگیر بحران های سوریه، عراق و لبنان است و در شرایطی که دولت اوباما نشان داده است تمایل چندانی به درگیری بیشتر در بحران های خاورمیانه ندارد، اسرائیل فرصت را غنیمت شمرده تا از طریق حملات گسترده به مواضع گردان های مقاومت، تا حد امکان توان تسلیحاتی و موشکی آن ها را تضعیف کند. بسیاری از مقامات ارتش اسرائیل معتقدند به دنبال بحران سوریه، این کشور بسیاری از موشک های کوتاه بُرد و میان بُرد خود را برای گردان های مقاومت در نوار غزه فرستاده است تا بازدارندگی نیروهای مقاومت را در برابر اسرائیل افزایش دهد. این در حالی است که خلع سلاح شیمیایی سوریه، مهم ترین عامل بازدارندگی جهان عرب در برابر اسرائیل را از معادلات قدرت دو طرف حذف کرد.

آنچه در این نوشتار کوتاه به دنبال بررسی آن هستیم، این مسئله است که (فارغ از اظهارنظرها و دلایل مطرح شده از سوی مقامات اسرائیلی) چه عواملی باعث شده اسرائیل دور تازه ای از تجاوزات به مردم فلسطین را آغاز کند؟ و اینکه هدف نهایی اسرائیل از این حملات چیست؟

در پاسخ به پرسش نخست می توان گفت که ناآرامی هایی که در جهان عرب رخ داده و برخی از کشورهای اصلی جریان مقاومت را درگیر خود ساخته است، فرصت مناسبی را در اختیار اسرائیل قرار داده تا هدف نخست خود، یعنی حذف جنبش مقاومت حماس و شکست دولت وحدت ملی فلسطینی را در پناه درگیری های پیش آمده عملی کند و در پاسخ به پرسش دوم، می توان گفت که هدف نهایی اسرائیل، حذف محور مقاومت در کل منطقه است.

بحران های منطقه ای، اسرائیل و مخالفت با دولت وحدت ملی فلسطینی

در بررسی عوامل و دلایل حمله ی اخیر اسرائیل به سرزمین های اشغالی، باید کمی به عقب تر برگشت و به مسئله ی نزدیکی سازمان آزادی بخش فلسطین و حماس در چارچوب تشکیل دولت وحدت ملی اشاره داشت. شکست دور اخیر گفت وگوهای صلح که به ابتکار جان کری، وزیر امور خارجه ی آمریکا، صورت گرفت، باعث شد دو گروه اصلی فلسطینی اختلاف ها را کنار گذاشته و با تشکیل دولت وحدت ملی، رویکرد واحدی در قبال تأسیس کشور فلسطینی و برخورد با سیاست های توسعه طلبانه ی اسرائیل اتخاذ کنند.

بحث تشکیل کشور فلسطینی در مرزهای قبل از 1967 به پایه ی اصلی گفت وگوها بین طرف های فلسطینی و اسرائیلی تبدیل شده است، ولی اسرائیل هربار با کارشکنی های مختلف و توسعه ی شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی، مانع از به نتیجه رسیدن گفت وگوهای صلح شده است. شکست دور اخیر گفت وگوهای دو طرف، که با تلاش های 9ماهه ی جان کری، وزیر امور خارجه ی آمریکا، صورت گرفته بود، انتقادات زیادی را علیه طرف اسرائیلی مطرح کرد. به دنبال این امر، بسیاری از کشورهای اروپایی، تحت فشار افکار عمومی، اعلام کردند شرکت های اسرائیلی که در شهرک های یهودی واقع در سرزمین های اشغالی 1967 فعالیت می کنند را تحریم می کنند و مانع از دادوستد شرکت های متبوعشان با ساکنان این شهرک ها می شوند. این اتفاقات فضای مناسبی برای مانور طرف فلسطینی مهیا ساخت. طرح تشکیل دولت وحدت ملی در چنین فضایی مطرح شد و اسرائیل هم به خوبی می دانست پیشبرد این طرح در برهه ی کنونی چه خطراتی برای آن خواهد داشت.

از همان نخستین روزهای شروع گفت وگوهای ملی، اسرائیل تمام تلاش خود را به کار بست تا با ایجاد موانع مختلف، مانع از پیشرفت این گفت وگوها شود و حتی تا جایی پیش رفت که مجوز عبور و مرور آزادانه ی برخی از اعضای رده بالای سازمان آزادی بخش فلسطین به خارج از کرانه ی باختری را نیز لغو کرد و در نشستی که برای تشکیل کابینه ی دولت وحدت ملی در رام الله برگزار شد، مانع از حضور نمایندگان حماس در کرانه ی باختری شد. اما با همه ی این فشارها، کابینه ی فلسطینی در خردادماه تشکیل شد و به دنبال آن، این کابینه در تلاش برای مهیا ساختن شرایط برگزاری انتخابات مجلس دولت فلسطینی است.

تحولاتی که در عراق رخ داد، فضای مناسبی در اختیار اسرائیل قرار داد تا با دامن زدن به بحران های منطقه ای، افکار عمومی را از مسئله ی فلسطین به سمت عراق منحرف کند و از این طریق، برنامه های خود برای جلوگیری از روند تشکیل دولت وحدت ملی فلسطینی را عملی سازد. به دنبال بحرانی شدن وضعیت سیاسی-امنیتی در عراق، تلاش ها برای سرنگونی دولت مالکی و کاهش قدرت شیعیان و به دنبال آن، کاهش قدرت منطقه ای ایران، سرعت گرفت. مطرح شدن بحث استقلال منطقه ی اقلیم خودمختار کردستان، وضعیت را به مراتب برای اهداف منطقه ای اسرائیل آماده تر ساخت. بر همین اساس بود که به دنبال اظهارنظرهای استقلال طلبانه ی مقامات اقلیم خودمختار کردستان، بنیامین نتانیاهو در یکی از نادرترین اظهارنظرهای مقامات اسرائیلی درباره کشورهای اسلامی، از استقلال منطقه ی اقلیم حمایت کرد و آن را جبهه ی معتدلی در مقابل دو جبهه ی افراطی داعش سنی و ایران شیعی نامید که باید به تقویت آن پرداخت.

تحولات عراق دو نتیجه ی مثبت برای اسرائیل به همراه داشت: یکی همان گونه که گفته شد، تضعیف دولت شیعی و بی ثباتی در عراق و به دنبال آن، دامن زدن به جنگ فرقه ای در این کشور و دوم، سرگرم شدن مهم ترین کشورهای مخالف اسرائیل، از جمله ایران، به مسئله ی عراق و انحراف افکار عمومی جهان عرب از مسئله ی فلسطین به سوی بحران های تروریستی در عراق، سوریه و لبنان.

نمی توان به صراحت گفت که اسرائیل پشت پرده ی حمله ی داعش به عراق قرار دارد یا خیر، اما می توان ادعا کرد که حمله ی داعش به عراق، فرصت مناسبی در اختیار دولت نتانیاهو قرار داد تا از وضعیت به وجود آمده بهترین بهره را در راستای سیاست های توسعه طلبانه ی خود ببرد. به همین خاطر است که بسیاری از تحلیل گران مدعی هستند برنده ی اصلی بحران عراق، رژیم اسرائیل است.

بنابراین می توان گفت با توجه به اینکه تلاش های اسرائیل برای حذف جریان مقاومت و ممانعت از تشکیل دولت وحدت ملی توسط گروه های فلسطینی تاکنون با شکست مواجه شده است، بحران اخیر عراق و تبعات پُردامنه ی آن، فرصت مناسبی در اختیار اسرائیل قرار داده است تا با توجه به درگیری کشورهای اصلی منطقه در این بحران و انحراف افکار عمومی به سمت عراق و بحران گسترش تروریسم در خاورمیانه، اهداف خود برای ناکامی تشکیل کشور فلسطینی را عملی کند.

ممانعت از تشکیل دولت وحدت ملی در فلسطین و حذف جریان مقاومت به عنوان هدف کوتاه مدت اسرائیل به شمار می آید. این رژیم اهداف بلندمدتی نیز در محاسبات منطقه ای خود دارد که تحولات اخیر می تواند مقدمه ای برای دستیابی اسرائیل به اهداف بلندمدتش در خاورمیانه باشد.

شکست جریان مقاومت به عنوان هدف بلندمدت اسرائیل

بنیامین نتانیاهو در پاسخ به انتقادات زیادی که از سوی جامعه ی بین الملل از وی در خصوص توقف حملات به مناطق فلسطینی می شود، گفته است تا زمانی که حماس به حملات موشکی خود ادامه دهد، هیچ فشاری نمی تواند مانع از تداوم حملات به مناطق فلسطینی شود. این گفته نشان می دهد که اسرائیل به بهانه ی حملات موشکی حماس تمام تلاش خود را برای از بین بردن ظرفیت مقاومت این سازمان به کار برده است و برپایه ی برآوردهای احتمالی مقامات اسرائیلی، وضعیت کنونی، بهترین فرصت برای حذف حماس از معادلات مقاومت است.

یکی از فشارهایی که اسرائیل تلاش داشت بر گفت وگوهای وحدت ملی بین سازمان آزادی بخش فلسطین و حماس وارد سازد، این مسئله بود که حماس یک سازمان تروریستی است و تا زمانی که این سازمان سلاح های خود را به زمین نگذارد، اسرائیل دولت وحدت ملی را به رسمیت نمی شناسد و مانع از تشکیل هر دولتی می شود که یک پای آن سازمان حماس باشد.

اما شواهد نشان می دهد اسرائیل به چیزی فراتر از این می اندیشد. گسترش تروریسم در منطقه، در پی بحران سوریه و حمایت های کشورهایی مانند عربستان، ترکیه، قطر، امارات متحده ی عربی و کویت به همراه کشورهای غربی و در رأس آن ها آمریکا از این تروریست ها در جنگ علیه بشار اسد، شرایط جدیدی را در خاورمیانه ایجاد کرده است.

بحران سوریه فضای مناسبی را در اختیار کشورهای محافظه کار عربی و هم پیمانان غربی آن ها قرار داد تا از این طریق، یکی از حلقه های اصلی محور مقاومت را در هم شکنند. تمام تلاش کشورهای حامی تروریست ها، حذف یا تضعیف حلقه های محور مقاومت از طریق جنگ نیابتی و با استفاده از ابزار تروریسم است. به همین منظور، به بهانه ی حضور حزب الله در سوریه، می بینیم که لبنان نیز به عرصه ی حملات و بمب گذاری های گروه های تروریست تبدیل می شود. به دنبال آن، ما شاهد سرایت بحران به عراق، به عنوان یکی دیگر از پایه های اصلی محور مقاومت هستیم. بر همین مبنا بود که گروه داعش با حمایت های مستقیم عربستان و قطر، به استان انبار عراق حمله کرد و در آنجا بنیان های خود را برای اقدامات بعدی در عراق و سوریه تقویت کرد.

نقطه ی اوج این جنگ نیابتی-تروریستی، حملات اخیر داعش در عراق و تصرف مناطق وسیعی در شمال و غرب عراق بود. به دنبال این اتفاق، نخستین جرقه های خودمختاری مناطق سنی نشین و استقلال منطقه ی اقلیم خودمختار کردستان زده شد و می بینیم عراق در یک وضعیت نسبتاً بحرانی قرار دارد که یکپارچگی سرزمینی آن با چالش تجزیه طلبی گروه های قومی-مذهبی مواجه شده است.

در تمام این بحران ها، اسرائیل یا سکوت اختیار کرده است و یا در خفا به حمایت از گروه های تروریست در سوریه، لبنان و عراق می پردازد. اوج خشنودی اسرائیل از بحران های اخیر را در حمایت صریح نتانیاهو از استقلال منطقه ی اقلیم کردستان عراق شاهد بودیم.

برخلاف آنچه برخی ادعا می کنند، ایالات متحده ی آمریکا در شرایط فعلی، به دنبال تجزیه ی کشورهای خاورمیانه نیست و شاهد بودیم که در پی اعلام مسعود بارزانی، رئیس منطقه ی اقلیم خودمختار کردستان، مبنی بر برگزاری همه پرسی استقلال منطقه ی اقلیم، جان کری سفری به منطقه ی اقلیم داشت و در دیدار با بارزانی، به صراحت اعلام کرد که در شرایط کنونی، منطقه ی اقلیم باید در چارچوب عراق یکپارچه باقی بماند.

با وجود این، اما شواهد نشان می دهد که اسرائیل تنها کشوری است که در شرایط فعلی، از تجزیه ی کشورهای منطقه بیشترین بهره را می برد و همان گونه که شاهد بودیم، نتانیاهو به صراحت از طرح استقلال منطقه ی اقلیم کردستان حمایت کرد. اگر به دقت ملاحظه کنیم، کانون اصلی طرح های تجزیه ی کشورهای منطقه از دیدگاه مقامات اسرائیلی، کشور عراق، سوریه و لبنان است. اسرائیل با تجزیه ی این کشورها و به ویژه عراق و سوریه، نه تنها دو کشور قدرتمند عربی را به شدت تضعیف می کند، بلکه حلقه های محور مقاومت را نیز در هم می شکند.

بنابراین می توان گفت که در شرایط کنونی، تنها برنده ی بحران های اخیر جهان عرب، اسرائیل است که در پناه ناآرامی های ایجادشده، تلاش می کند به جاه طلبی های منطقه ای خود جامه ی عمل بپوشاند.

نتیجه گیری

تحولات اخیری که در سوریه، عراق و لبنان شکل گرفته بهترین فرصت را در اختیار طرح های منطقه ای اسرائیل قرار داده و عرصه را برای جولان طرح های توسعه طلبانه ی آن مهیا ساخته است. حملات اخیر اسرائیل به مردم فلسطین را می توان نقطه ی آغازی بر طرح های منطقه ای اسرائیل دانست که به نظر می رسد برپایه ی محاسبات مقامات اسرائیلی، شرایط فعلی بهترین فرصت برای پیشبرد این اهداف است. البته باید اضافه کرد که این گفته بدین معنا نیست که اسرائیل با این محاسبات به اهداف خود دست خواهد یافت.

بنابراین می توان گفت که هدف کوتاه مدت اسرائیل در شرایط کنونی، تشدید فشارها بر سازمان حماس و تضعیف پتانسیل های تسلیحاتی آن و هدف بلندمدت آن نیز، حذف محور مقاومت و ایجاد آشوب و تجزیه در کشورهای منطقه و تقویت حضور منطقه ای خود است.

منبع مقاله : برهان

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : راییل , فلسطین , غزه ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184547
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.