مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
جدیدترین مطالب این بخش

فروریختگی نظام استعماری و پیدایش تاریخ‌نویسی نواستعماری
در دوران پس از جنگ جهانی دوم، جهان شاهد فروریختگی و تجزیه امپراتوری‌های استعماری بود. طی این مدت، ب...

ترور جان اف کندی به دستور بن گورین
یهودیان صهیونیست و اذناب آنها، در مدت تقریباً 45 سال گذشته، داستانهایی را در ارتباط با ترور جان اف ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : نگاهی به واژه صهیونیسم
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   139   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

نگاهی به واژه صهیونیسم

نگاهی به واژه صهیونیسم

 صهیونیسم از واژه صهیون یا صیون گرفته شده است. صهیون نام کوهی در بیت المقدس است که یهودیان آن را زادگاه حضرت داوود می دانند. به تعبیری دیگر، صهیون یکی از چهار کوه مهم در شهر مقدس است که یهودیان معتقدند از جهت تاریخی به خاطر وجود یهوه خدای یهود در این سرزمین، نوعی تقدس کسب کرده است. صهیون مترادف بیت المقدس و ارض اسرائیل نیز هست. اگرچه تفکر بازگشت به صهیون که با پسوند ایسم (1) به یک مکتب تبدیل شده است به سال 586 قبل از میلاد، یعنی سال پراکنده شدن یهودیان باز می گردد؛ اما این اصطلاح برای نخستین بار در 23 ژوئیه 1892 توسط یک نویسنده آلمانی به نام ناتان برن بائوم (2) در شهر اتریش (سوئیس) هنگام یک مباحثه ی عمومی به کار گرفته شد. (3)

ناتان برن بائوم در مقاله ای که در سال 1886 میلادی انتشار یافت، واژه صهیونیسم را عنوان کرد. از این واژه معنایی به صورت استقرار دوباره ملت یهود در خاک فلسطین برداشت می شد و یا به قول نویسنده ای که خیلی تأکید دارد تا آن را ارض اسرائیل بنامد. (4)

حدود پنج سال قبل از نگارش این مقاله، در سخنرانی اش به تاریخ 6 نوامبر 1891 در تشریح مفهوم اصطلاح صهیونیسم گفت: (5)

صهیونیسم به معنای برپایی سازمانی است که علاوه بر حزب (دوستداران صهیون) که در حال حاضر موجود است، تشکل قومی - سیاسی را نیز در برداشته باشد.

وی در محفلی دیگر (در نخستین کنگره صهیونیسم) (1897) تصریح کرد:

از دیدگاه صهیونیسم، قومیت، نژاد و ملت یک شی اند.

بدین ترتیب، وی تعریف تازه ای از دلالت ملت یهود ارائه داد که در گذشته به گروه دینی - قومی اشاره داشت و از آن پس به گروه نژادی (به مفهوم متداول آن زمان) اشاره می کرد و جنبه دینی از آن زدوده شد.

حرکتی که بر این اساس به وجود آمد، درصدد بود به واسطه فعالیت سازمان یافته سیاسی، نه از طریق صدقات، به اهداف خود دست یابد.

اما پس از نخستین کنگره صهیونیسم، اصطلاح صهیونیسم این چنین مشخص شد: دعوتی که سازمان صهیونیسم روی آن تبلیغ می کرد و تلاش هایی که این سازمان در این راستا مبذول می داشت. طبق این تعریف، صهیونیست کسی است که به برنامه کنگره بال ایمان دارد. پس از آن، معانی و دلالت های واژه مذکور شاخ و برگ پیدا کرد. صهیونیسم سیاسی و صهیونیسم عملی سر برون کردند و به دنبال آن دو صهیونیسم ترکیبی (6) پدید آمد. هر یک از صهیونیسم ها سمت گیری ها و شیوه های خاص خود را دارد؛ هرچند مقصد نهایی تمام آن ها یکی است.

سپس صهیونیسم فرهنگی و دینی ظاهر شد که بُعد گتو یی را بر صهیونیسم افزود. سپس صهیونیسم دموکراتیک ، کارگری ، بازگشت و رادیکال به منصه ظهور رسید. پس از 1948 صهیونیسم دیاسپورا پدیدار گشت. (7)

ایوانف هم صهیونیسم را به شرح زیر تعریف می کند: (8) صیون یا صهیون نام کوهی است در اورشلیم که هیکل یا معبد بنی اسرائیل بر آن ساخته شده بود، لذا معنی لغوی صهیونیسم هواخواهی از اصول تمرکز دادن بنی اسرائیل است در فلسطین .

در فرهنگ غلامحسین مصاحب در مورد واژه صهیون این چنین توضیح داده شده است: (9)

قسمتی از اورشلیم که در کتاب مقدس به عنوان شهر حضرت داوود تعریف شده است. اصلاً این لفظ به قلعه یبوسیان، واقع بر تپه جنوب شرقی اورشلیم اطلاق شده است، که حضرت داوود آن را فتح کرد، و قصری محلی برای تابوت عهد در آن برپا نمود. لفظ صهیون اشاره به اورشلیم، و ارض موعود، و آرزوی مسیحایی بنی اسرائیل است، و اصطلاح صهیونیست (نهضتی برای تبدیل مجدد یهودیان به ملتی واحد) از آن مأخوذ است.

تعریف دیگر اینکه، صهیون نام کوهی در بیت المقدس است و به طور اعم بر سرزمین بیت المقدس نیز اطلاق می شود. صهیونیست در لغت به معنی دلباخته کوه صهیون می باشد. در طول تاریخ، واژه صهیونیسم در دو عرصه مذهبی و سیاسی کاربرد داشته است. در تعالیم مذهبی یهود، کوه صهیون و سرزمین بیت المقدس به دلیل آنکه محل نزول وحی و میعادگاه پیامبران الاهی بوده است محترم شمرده می شود. همچنان که نزد مسلمانان و مسیحیان نیز این چنین است. قبل از رنسانس، صهیونیسم سیاسی هیچ معنا و مفهومی نداشت. صهیونیست به کسی اطلاق می شد که به دلیل دلبستگی به کوه صهیون و سرزمین بیت المقدس، زندگی رهبانی را برگزیده، تارک دنیا شده و با سکنا گزیدن در کوه صهیون و ترک زندگی مادی، به عبادت در آن دیار مشغول می شد؛ زندگی چنین افرادی در دین یهود از طریق صدقه های دیگران تأمین می شد. (10)

البته صهیونیسم از یهودیت جدا است. یهودیت یک نوع سیستم مذهبی است، در حالی که صهیونیسم یک حرکت فکری است که دارای ویژگی های زیر می باشد: (11)

1. در تفکر صهیونیست ها، اندیشه های افراطی نژادپرستانه وجود دارد.

2. توجه خاص صهیونیست ها به استفاده از سرمایه و پول برای انجام اهداف.

3. توسل به خشونت و هر وسیله دیگر برای به کرسی نشاندن هدف ها.

4. قربانی شدن قومیت های فراوان، حتی یهودیان در راه مطامع استعماری.

5. ارتباط دائمی با ابرقدرت ها جهت استفاده از آنان برای تثبیت پایه های اقتدار.

6. مظلوم جلوه دادن یهودیت و صهیونیسم تحت عناوین موهوماتی مثل سوزاندن یهودیان در آتش.

7. کنترل رسانه های جمعی و روزنامه ها به عنوان مهم ترین ابزار به منظور تسلط بر جهان.

در ادامه به مطالب مندرج در تعدادی از فرهنگ های لاتین در زمینه صهیونیسم اشاره می کنیم:

1. فرهنگ روبرت فرانسه: (12) صهیون نام کوهی در اورشلیم. حرکتی سیاسی و مذهبی که هدفش تشکیل دولتی برای یهودیان (صهیون جدید) در فلسطین قبل از تشکیل دولت اسرائیل بود.

2. لاروس فرانسه: (13) صهیون یکی از تپه های اورشلیم.

3. وبستر آمریکایی: (14) حرکتی برای مهاجرت، مستعمره کردن و ناسیونالیسم یهود در فلسطین.

4. فرهنگ آکسفورد: (15) صهیونیسم عبارت است از یک جنبش سیاسی که در اصل در ارتباط با تأسیس یک دولت مستقل برای مردم یهود می باشد و در حال حاضر مربوط است به توسعه و گسترش دولت اسرائیل.

پی نوشت ها:

1. ISM پسوندی است که معنی فراگیر بودن یک تفکر را می رساند. کمونیسم، لیبرالیسم، صهیونیسم، امپریالیسم و... هر کدام یک مکتب فکری یا سیاسی هستند که با افزودن ایسم به آخر کلمات کمون، لیبرال، صهیون، امپریال به وجود آمده اند.

2. NATHAN BIRN BOUM

3. احمد سروش نژاد، صهیونیسم، ص 93.

4. ریچی اون دیل، ریشه های جنگ های اعراب و اسرائیل، ص 21.

5. عبدالوهاب المسیری، صهیونیسم، ص 10.

6. SYNTHETIC

7. عبدالوهاب المسیری، صهیونیسم، ص 11.

8. یوری ایوانف، صهیونیسم، ص 15.

9. غلامحسین مصاحب، دایرةالمعارف فارسی، ج 2، ص 1598.

10. زهرا سمواتی، سلطه رسانه ای صهیونیسم در آمریکا، صص 26-25.

11. همان، صص 28-27.

12. PAUL ROBERT: DICTIONNAIRE, LE PETIT ROBERT. P.181.

13. PETIT LAROUSSE ILLUSTRE, P. 1703.

14. WEBSTER S DICTIONARY, P. 1154.

15. OXFORD. DICTIONARY, PP. 1505-1506.

منبع مقاله :

شیخ نوری، محمدامیر؛ (1388)، صهیونیسم و نقد تاریخ نگاری معاصر غرب، تهران: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، چاپ اول

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : یهود , صهیونیست , یهودشناسی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184555
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.