مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

نرم‌افزارهای سیاست
ز قرن هجدهم تاکنون، اصطلاح تئوری به معاین متفاوت توسط اندیشه‌ورزان متعدد به کار رفته است. به طور سا...

نام و نگرش جامعه‌شناسی سیاسی
علم سیاست نه تنها از نظر تاریخ، موضوع و روش، بلکه حتی از دیدگاه نام‌گذاری نیز مورد شک و تردید است. ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : نام و نگرش جامعه‌شناسی سیاسی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   288   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

نام و نگرش جامعه‌شناسی سیاسی

نام و نگرش جامعه‌شناسی سیاسی

علم سیاست نه تنها از نظر تاریخ، موضوع و روش، بلکه حتی از دیدگاه نام گذاری نیز مورد شک و تردید است. از همان آغاز کار این مسأله مطرح شد که یا علم سیاست همان جامعه شناسی سیاسی است؟ امروزه عملاً هر دو این اصطلاح مورد استفاده قرار می گیرند. تا این اواخر، اصطلاح علم سیاست توسط کسانی به کار برده می شد که مشغله ی فکری، یا خاستگاه شغلی آنان اکثراً حقوقدانی و تاریخ شناسی بوده است. در صورتی که عنوان جامعه شناسی سیاسی اغلب توسط افرادی که پیشینه ی تعلیمات یا تعلقات شناخت جامعوی یا فلسفی داشتند به کار گرفته می شد.

در سال 1949، هنگامی که ژرژ بوردو به انتشار اثر عظیم خود رساله ی علم سیاست آغاز کرد، موریس دو ورژه نیز کتاب حقوق اساسی و علم سیاست را به چاپ رسانید. همزمان با این جریان، در دانشگاه سوربن پاریس، موضوع به صورت جامعه شناسی مطرح بود. بنا به تصویب نامه ی مورخ پنجم فروردین 1952 علم سیاست رسماً وارد دانشکده ی حقوق پاریس شد. در پیآمد آن، دو اردوگاه به سرکردگی دانشوران نام برده گشوده شد که هریک پرچم هویت خود را به دوش می کشید. از سویی ژرژ بوردو به دفاع از علم سیاست برخاست و آن را توجیه و توصیف کرد(1)؛ از سوی دیگر، موریس دو ورژه بر آن شد که به عنوان جامعه شناسی اعتبار بخشد (2). پیرو این نام و نگرش جویی از سویی، علم سیاست به مثابه ادامه ی حقوق اساسی تلقی می شود و تحت این عنوان موضوع آن شناخت نهادهای سیاسی، به ویژه دولت است و از سوی دیگر، جامعه شناسی سیاسی با تلقی امور سیاسی، به عنوان بخشی از مسائل جامعوی، آن ها را در قالب پدیده های عینی جامعوی (Social) مورد مدّاقه و بررسی قرار می دهد و در نتیجه: بیش از پیش بینی، محیط، خاستگاه و انگیزه های بروز و پیدایی امور سیاسی را قلمرو خود می شمارد. امروزه، دیگر تقابل و تملّک نام و نگرش در این زمینه به پایان رسیده است. طرفداران علم سیاست (گاهی، بنا به سنّت و معمولاً ایرانی آن را علوم سیاسی می نامیم.) بیشتر به تحلیل کارکرد عملی سیاست می پردازند؛ در صورتی که مدافعان جامعه شناسی سیاسی میدان عملیات و تحقیقات را بسیار گسترده کرده، ابعاد ساختاری و نهادی قدرت سیاسی، یا حاکمیت، و فراز و فرود آن و رفتار سیاسی مردم، در دوره های سیاست زدگی ، سیاست زدایی ، سیاست بازی ... گروه ها، احزاب و افراد، را پهنه ی پژوهشی خود می شمارند.

برخی از دانشوران حد شکن مرزهای تعیین شده را از پیش پای خود برداشته، در پی نوآوری، نگرش های جدید و نام های نویی گام پیش نهادند.

به طور کلی، جامعه شناسی سیاسی شاخه ای از جامعه شناسی است که به بحث درباره ی قدرت، نحوه ی توزیع آن در درون گروه ها و لایه های یک جامعه، یا میان جوامع می پردازد و علل تعارضات و تضادهای ناشی از توزیع نامتعادل قدرت و تأثیر و تأثری را که قدرتمندی، قدرت مداری و قدرت جویی بر می انگیزد، مورد بررسی قرار می دهد.

گرچه دولت در کانون اندیشناکی جامعه شناسان سیاسی نیز قرار دارد ولی در عین حال آنان همه ی فراشدهایی که در خارج از حوزه ی دولت هستند، ولی به نحوی از انحا از دولت متأثر و یا در آن تأثیر می بخشند، در قلمرو تحقیقات خود به ثبت رسانده اند. البته، این مسأله تازگی ندارد، در گذشته علم سیاست به بحث و بررسی اساسی دستگاه دولت، مکانیسم مدیریت امور عامه (res publica) می پرداخت،

جامعه شناسی سیاسی، تجزیه و تحلیل جامعه شناسیک پدیده های سیاسی و روابط و اندرکنش دو سویه ی سیاست و ساختار جامعوی و فراشدهای سیاسی و جامعوی ناشی از آن را زمینه ی کار خود می پندارد.

امروزه، سیاست نوین اصولاً فعالیت هایی را در بر می گیرد که هدف آن به طور نظری یا عملی، برخورداری و سهم ستانی از قدرت بوده، کوشش می شود که روی روند و کارکرد قدرت تأثیر بگذارند؛ اعم از این که این قدرت مستقیماً در حیطه ی عملیات دولت، به عنوان قانونی ترین قدرت زوروَرز و سلطه گر (ماکس وبر) بوده باشد، یا گروه ها و سازمان هایی باشند که به سرکردگی سیاست ورزانی، هوس تصرف قدرت و تحقق آرمان های خویش را در سر می پرورانند. اینان ممکن است قدرت دولتی را فقط برای ارضای امیال، حفظ و افزایش منافع خویش به کار گیرند؛ یا این که آن را به مثابه ابزار قانونی در خدمت آرمان و مکتب ابر دولت خود بگمارند.

یکی از ویژگی های کارکرد سیاست این است که همیشه در بطن خود هسته ی تعارضات و تناقضات جامعوی را بارور می کند؛ زیرا که، از سویی، در نگرش ها، اولویت های مربوط به تأمین نیازها و برخورداری از مواهب و وسایل تحقق آن ها، همدلی همگانی، یا اجماع، وجود ندارد؛ از سوی دیگر، کنش سیاسی در حالت عادی، همانند بسیاری از کنش های جامعوی، در قالب مجموعه ای از قواعد و آئین ها، یا روایی هایی، انجام می گیرد که مورد پذیرش همگان، جز فعالین انقلابی رژیم افکن، قرار دارد. سیاستگذاری هایی که در شرایط آرام تحقق می یابند، معمولاً با توجه به باورهای عمومی و هنجارها (گاهی هم بدون توجه بدان ها در جریان دگرگونی سریع) اجماع سیاستورزان ضرورت پیدا می کند. اگر سیاست گذاری مورد پذیرش اکثریت قرار نگیرد و بخش عمده ای از سیاستورزان به مخالفت برخیزند تراز سیاست احتمالاً به هم می خورد. در چنین شرایطی، تجدید انتخابات یا همه پرسی می تواند به تعادل جامعه و تأیید یا نفی سیاست گذاری مورد نظر یاری رساند و گر نه، ممکن است جامعه وارد یک فراشد انقلابی گردد و شمشیر قهر انقلابی در گزینش سیاسی حَکَم قرار گیرد. هرقدر سیاست شناسان از انقلاب و چالش انقلابی (قبل و بعد) گریزان هستند، جامعه شناسان سیاسی دلداده ی هرگونه چالش، به ویژه، انقلاب می باشند.

به همین سبب، انواع انقلاب های صنعتی، فرهنگی، دینی، سرخ، سفید و سبز (اخیراً مخملی)، خرد و کلان... آنان را به خود جلب می کنند.

اختلاف و تعارض، همانند اجماع و مکانیسم هایی که حل مسالمت آمیز مخاصمات گروهی را در پی آورد، در کانون فراشد سیاسی قرار می گیرند و در نتیجه، جامعه شناسی سیاسی ناچار به هر دو جنبه ی علل و انگیزش های تنش، خیزش، فروکش و آرامش سیاست می پردازد. آن جامعه شناسی که به گونه ای تک بعدی (تنها) اجماع و نظم نظام جامعه را مورد توجه قرار می دهد از جاده ی انصاف و بی طرفی منحرف می شود و نمی تواند مسائل رویارویی گروه ها و خواست های متنوعی را تبیین کند که در درون نظام سیاسی، همانند انواع جریانات گرم و سرد، در سیلان هستند؛ یا حتی آن ها را در زیر امواج جامعوی پنهان بدارد. در ضمن، اگر بنا باشد توجهات جامعه شناسی سیاسی تنها به تعارضات و تخاصمات جامعوی (مانند جامعه شناسان مارکسیست) معطوف شود، عواملی که می کوشند جامعه را در حال تعادل نگه دارند و به تراز نظام سیاسی یاری رسانند نادیده گرفته می شوند. بنابراین، جامعه شناسی سیاسی در دیده وری و پژوهش های خود همان مقدار به اجماع و همدلی عامه توجه دارد (استروکتورو فونکسیونالیست ها) که به تعارض و تضاد گروه ها و طبقات (مارکسیست ها). اگر بنا باشد پژوهشگر سیاسی توجه یا اولویّت خاصّی، بدون دلیل، به یکی از فراشدهای اساسی بدهد و تأکید متعصبانه ای به عمل آورد و دیگر نکات را نادیده بگیرد و ارج نگذارد از راه پژوهش منحرف شده، در راستای فرقه گرایی و مکتب ستایی قرار می گیرد، یا به قول آلفرد وایتهد: واقعیت به صورت نادرستی جا انداخته می شود .

جامعه شناسی سیاسی گرچه یک رشته ی نسبتاً جوانی است ولی خیزگاه آن را باید در آثار متفکران بزرگ قرن نوزدهم، مانند کارل مارکس و آلکسی دوتوکویل(3)،... پی گیری کرد. بعدها، جامعه شناسان پیشتاز قرن بیستم، مانند ماکس را میشل و امیل دورکیم، این رشته را از نظر تئوری غنی ساختند و ورود به دانشگاه ها بالیده کردند.

کارکرد سیاست در آمریکا، نحوه ی تبلیغ و اغوای گروه ها و به اصطلاح حکومت مردم بر مردم زمینه ی خوبی برای پژوهندگان و نظرسنجان فراهم آورد؛ در صورتی که در همان عصر فاشیسم در ایتالیا، نازیسم در آلمان و اروپای مرکزی و سوسیواستالینیسم در شرق اروپا و شرق دور فرزانه زدایی می کردند و پژوهشگران، به ویژه دانشوران جامعوی را از میهن و ملّت خود می گریزاندند. به همین سبب دانشگاه های آمریکایی کانون های خوبی برای شکوفایی علم، به ویژه جامعه شناسی عملی، بالاخص، جامعه شناسی سیاسی، محسوب می شد. به هنگامی که این رشته راه خود را برای ورود به دانشگاه هموار می ساخت، علم سیاست سنتی ، که سال ها پیش از آن صاحب کرسی شده بود، به مقابله و مقاومت پرداخت. جامعه شناسی سیاسی، به عنوان رشته ی نورس و در نتیجه جویای نام، مقام و مکان، ناچار شد در توجیه حقانیت خود به نقادی علم سیاست بپردازد و مدعی شود که سپهر سیاست خیلی پهناورتر از آن است که تنها در دامن علم سیاست بگنجد. جامعه شناسی سیاسی قصد دارد تمام رفتار، کردار و پندار و طرز تلقی های سیاسی مردمان را، اعم از این که در قدرت، یا در دولت بوده باشند یا نه، مورد بررسی قرار دهد؛ فراشدهای سیاسی را شناسایی کرده آن ها را با کل ساختار جامعوی (طبقات، گروه های دینی، قومی، حرفه ای و اغواگران توده ها...) پیوند بزند.

این جامعه شناسی روی روش هایی که یک نظام سیاسی برای استواری و دوام خود به کار می گیرد و نیز شرایط و رفتار سیاسی مردم، مثلاً در جریان رأی دادن تکیه کرده، به تحقیق و تفحص می پردازد.

در ارتباط با برخی از فعالیتهای ظاهراً غیرسیاسی، مانند فرهنگساری (4) (جامعه پذیری) نسل جوان، انجمن های رسمی و غیررسمی و محافل متعدد که در درون آن ها افراد به انواع متفاوت درهم می تنند، یا راه های پیچیده ای که طی آن نظام باورها، مسلک ها و نگرش های سیاسی سیاستورزان... رنگ و جلا می گیرند. در پهنه ی پژوهش جامعه شناسی سیاسی جا داده می شوند. فراخ نگری این رشته ی نوخاسته سبب شد که یک چرخش عظیم و مهمّی در اندر بستگی سیاست با درونمایه ی عظیم زیست جامعوی رخ دهد که از خلال آن دیدگاه ها و رفتار جمعی هر چند (ناچیز)، ولى مؤثر در کار سیاستورزی، سیاست گرایی، ایفای وظیفه و تکلیف کشوروندی مورد مطالعه قرار گیرد.

در چهارچوب جامعه شناسی، بر خلاف فلسفه ی سیاسی و علم سیاست، دیگر جایی برای کشوروند ایده آل کامل العیار انتزاعی وجود ندارد، بلکه هر فردی، تحت تأثیر شرایط و عوامل خاص خانوادگی، تحصیلی، شغلی،... در راستای ویژه ای قرار می گیرد و شاید در نوع خود بی تا باشد.

هنگامی که توده ی مردم از کوی، ایل، ده و تبار خود کنده شده، بی هویت، تنها به عنوان کشوروند، چون قطره ای در اقیانوس میلیونی شهرها رها شده اند، دیگر دموکراسی مستقیم و رویارو مفهوم چندانی ندارد. در جامعه ی انبوهی نظرات و خواست های سیاسی، همانند کالاها، توسط دلالان و مبلّغان در طبق جارچیان نهاده می شوند و از طریق رادیو، تلویزیون، برنامه های تحصیلی و مطبوعات... به خانه های مردم صادر می گردند و افکار و آراء مردم را شکل و جهت می بخشند. به همین روند، آنان تصمیم گیرندگان سیاسی را تحت تأثیر قرار می دهند و خواست های خود را با مردم، یا به نام مردم، در برنامه های سیاست گذاری می گنجانند. چنین فراشدهایی از هیجانات عاطفی و تعصبات فرهنگی مبرّا بوده، محصول تشکیلات یا شبکه هایی است که افراد مشترکاً به مقاصد خاصّی به وجود می آورند. نکته ی جالب این است که بسیاری از این تشکیلات، حتی رسماً یا غیر رسماً جنبه ی سیاسی نیز ندارند، مانند: خانواده، مدرسه، همسایه ها، گروه های همبازی و غیره؛ ولی همه ی این عناصر در تکوین شخصیت کودک، به عنوان کشوروند آینده، سهم خود را ایفا می کنند. در این گروه هاست که فرد می آموزد خود را با دنیای دوروبر خویش انطباق دهد و دریابد که کیست. طرز تلقی ما، ارزش ها، روایی ها و ناروایی ها، از جمله نگرش های سیاسی ما، همگام با پدران و مادران، بعد در دوره ابتدایی، همراه با هم شاگردان، به ویژه معلمان شکل می یابند و در جان ما جا می گیرند. خیلی گزافه نیست اگر ادّعا شود که جریان سیاسی شدن فرد، هم زمان با فراشد فرهنگساری، از خردسالی آغاز می شود. روی فعل آغاز می شود تأکید می کنیم و می افزاییم که این امر به هیچ وجه بدان معنا نیست که سیاست گرایی یا سیاست زدایی در درون کودک تثبیت می گردد. انسان یک موجود پویا، کاونده، سازنده و زداینده است. در جریان بالیده شدن، تحت تأثیر عناصر متعدد، در مراحل متفاوت، کودک قالب های نویی به خود می پذیرد؛ ولی بعد از مدتی، قالب شکنی کرده یا قالب تهی می کند و در قالب دیگر می رود و تطور می یابد. گروه های هم سن وسال، هم درس، هم دین، هم قوم، هم نیا، هم طبقه، هم رزم و هم بزم... در شکل دهی و سوگیری سیاسی فرد دخالت فعالی دارند. بنا به نظر جامعه شناسی سیاسی، اگر بنا باشد یک رفتار سیاسی را تجزیه و تحلیل کنند (مانند روانکاو) باید تمام این عوامل و عناصر را مورد بررسی قرار دهند. (بی دلیل نیست که پلیس های سیاسی، ضمن بازجویی از متهم، فوراً دست بر شبکه ی ارتباطی او می گذارند و از دوستان و یاران او جویا می شوند). علم سیاست سنتی و تئوری های پیشین دموکراسی توجه چندانی به مسائل فوق نداشتند (حالا هم تقریباً ندارند) و در نتیجه، نمی توانند درباره ی فراشد چند بعدی و چند وجهی رفتار سیاستورزان داوری کنند؛ اعم از این که اینان از کشوروندان معمولی بوده باشند یا از نخبگان سیاسی تصمیم گیرنده.

در مقایسه با سیاست شناسان، جامعه شناس سیاسی می کوشد یک دیدگاه گسترده تر و جامع تر، با عناصر و انگیزه های دقیق تری، شاخص های فراشد و کنش سیاسی را توصیف و تفسیر کند. به همین سبب است که نحوه ی نگرش و کارکرد این رشته به نسبت علم سیاست کاملاً فرق می کند. کارل مارکس، پایه گذار علم پویایی سیاسی در جوامع پرتلاطم دگرگون گرا و دگرگون پذیر، از سن بیست و پنج سالگی، با نقادی از نظام ها و باورهای دینی- معرفتی رایج، گام به میدان مبارزه گذاشت.

جامعه شناسی سیاسی، به عنوان ذهن مایه ای از چنان اندیشه ورزی، راه بنیادگذار خود را ادامه داد و به عنوان این که جوان است و جویای نام آمده است با حربه ی ایراد و انتقاد از علم سیاست به میدان گام نهاد و برای مدت مدیدی لحن و روش چالشگرانه، شکاک و نقاد خود را حفظ کرد. هنگامی که جامعه شناسی سیاسی جوش می زد و در پی کرسی به هر نیمکتی تکیه می داد، علم سیاست که در آغوش فلسفه ی سیاسی، از زمان سقراط تاکنون، آبدیده شده، حرمت و قداستی یافته بود با متانت و وقار فیلسوفانه و سیاست مآبانه راه خود را می پیمود!

در حالی که علم سیاست سنتی با خویشتن داری، همّ خود را صرف تثبیت اوضاع و بهبود تدریجی (مسالمت آمیز بی تخاصم) نظام جامعوی می کرد، جامعه شناسی سیاسی، حداقل در دوره تشکّل و تدوین، توجه خاصّی به عوامل و عناصر جامعه بهم زن شهرآشوب و هل مِن مبارز ها داشت، تا از اهمّیت و عمق نیروهای دگرگون گرا و راستای حرکت آنها اطلاع دقیقی به دست آورد. تحقیق دانشگاه کلمبیا در ایران، در سال 1332، پیش از سقوط دکتر مصدق، یکی از این نمونه هاست(5).

سرانجام، وقتی که رشته ی جامعه شناسی سیاسی حقّانیت و قاطعیت وجود خود را در عرصه ی دانشگاهی و سیاسی به ثبوت رسانید، به تدریج به حوزه ی عملیات علم سیاست نیز رأ ی برد (به جای دست بردا) زد و از در آشتی با آن درآمد. به قول سیمور لیپست و رابرت مرتن : علم سیاست به رشته ی دولت شناسی تبدیل شد، رشته ای که قلمرو خود را به جنبه های مثبت و کارکردهای آشکار نهادهای سیاسی محدود می کرد. در صورتی که جامعه شناسی سیاسی، به عنوان رشته ی نوخاسته، پیشرو و تندرو بوده، اغلب به تضادها و ستیزهای جامعوی و تغییرات ناشی از آنها، با تکیه به کارکردهای پنهان و غیر رسمی... و با ارزیابی ابعاد کژکاری و بدکاری سیاست به طور اعم می پرداخت. برای تسهیل تفهیم، می توان چنین انگاشت که علم سیاست به بخش آشکار و رؤیت پذیر کوه یخ شناور در اقیانوس جامعه نظر داشت؛ در حالی که جامعه شناسی سیاسی در صدد بود که در بخش عظیم غوطه ور در آب و نهان از دل و دیده کاوش کند. اگر خیلی ساده انگاری تلقی نشود می توان گفت که علم سیاست به کالبدشناسی نظام سیاسی، با تکیه بر جنبه های توصیفی می پردازد؛ در صورتی که جامعه شناسی سیاسی زمینه های زیست شناسی ، رفتار شناسی و روانشناسی سیاسی، با تأکید روی روش های تحلیلی و کارکردی را در برمی گیرد.

هنگامی که سیاست شناسی درباره ی روش های کارآیی فراشد کشورداری و بهبود کارکرد دستگاه دولت پرس وجو به عمل می آورد؛ جامعه شناس سیاسی توجه خود را به پهنه ی گسترده تری، مانند نحوه ی کارکرد دیوان سالاری و عواقب بی عاطفه و خردگرایانه و علم مدار آن، معطوف می دارد. مطالعات پژوهندگان اخیر در مورد دیوانی شدن امور، از دولت گرفته تا اتحادیه ها، احزاب سیاسی دموکراتیک و صدور گواهی نامه ها بر معرفت انسان ها به نسبت سال های بست نشینی در مدارس و رفتار سیاسی آنان نه به این خاطر است که کارآیی نظام را افزون سازند و تیغ دیوانیان را برنده تر گردانند، بلکه، قصد بر این است که از طریق تحلیل و توصیف رفتار و طرز تلقی ها روش هایی بیابند تا سازمان، که فی نفسه یک وسیله است، به هدف تبدیل نگردد و به عنوان یک خادم به جای مخدوم ننشیند! جامعه شناسان سیاسی می کوشند نشان دهند که دستگاه دیوانی، همزمان با توسعه ی کمی و کیفی، قدرت لاحق خود را افزون تر می کند و به تدریج کار زور ورزی و ستمباری آن از چهارچوب قانون فراتر می رود و به حدّ دیوان ستایی می رسد؛ در صورتی که به هنگام ضعف و زبونی دیوانیان، قدرت ابتکار و آزادی افراد و گروه ها بیشتر می گردد و به رغم سوء استفاده های گروهک های ذینفوذ و پارتی بازی ها (سرمایه جامعوی شبکه ای)، بار دیوان سالاری کمتر بر دوش مردم سنگینی می کند.

جامعه شناسی سیاسی به جای پرداختن به کارکرد نهادهای رسمی در سطح محلی بیشتر ترجیح می دهد اثر سلطه گران اقتصادی را روی فراشد سیاسی، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، برملا سازد و نشان دهد که در جامعه نیروهایی هستند که ظاهراً در حوزه ی سیاسی قرار ندارند، ولی بازتاب کردار و گفتار آنان روی سیاست آشکار بوده، نتایج کاملاً سیاسی بار می آورند. پژوهندگان این علم نشان می دهند که چگونه سرآمدگان اقوام و ادیان، اعضای کلوب های سرمایه داری، نخبگان بومی در شهرستان ها... از شبکه تصمیم گیرندگان خود را برکنار می دارند و یا بنا به قیاسی، به مثابه حشرات قوی تارهای تنیدهای قانون دولتی یا مقررات دیوانی را پاره می کنند و می گذارند در صورتی که حشرات ضعیف، به عنوان کشوروندان پای بند به مقررات، در دام آن ها می افتند و مدتی تقلّا می کنند ولی ناچار سر تسلیم فرود می آورند و آئین نامه های بی رگ و پی را چون وحی منزل می پندارند!

در قدیم، در اروپای غربی و آمریکا، این باور وجود داشت که فراشدهای جامعه ی دموکراتیک طبق نسخه ی مبشرین آزادی، مانند: جان لاک، ژان ژاک روسو، فرانسوا ولتر، استورات میل و اخلاف آنان تحقق می یابد. بدون توجه بدین باورها، جامعه شناسان سیاسی بیشتر روی اختلاف فاحش موجود بین تصمیم گیرندگان و نخبگان در قدرت و توده های مردم در ذلت تأکید می کنند. اینان مدّعی هستند که دیگر آن آرمان کشوروندان برابر، مشارکت مساوی در امور خلق، همدلی و هم سویی به اسطوره تبدیل شده اند و این قول لاس ول را پذیرفته اند که پژوهش سیاسی یعنی مطالعه و مداقه در احوال مؤثر و متأثر در عالم سیاست است (6) مؤثران کسانی هستند که بر تارک جامعه جا می گیرند و نخبه شمرده می شوند و در نتیجه از بیشترین و بهترین اطلاعات، ابزار و نعمت ها برخوردار می گردند؛ در حالی که بقیه ی مردم، هرکس به وسیع خویش، به ته مانده های آنان بسنده می کنند!

مقولاتی که برشمردیم مشتی از خروار است تا گرایش ها و نگرش های جامعه شناسی سیاسی را در آغاز کار نشان دهیم. بعد از این که مدعیان نوخاسته به کرسی استادی نشستند و مقام و قلم رو پژوهش خود را استحکام بخشیدند، حرم و حریمی بهم می زنند؛ به تدریج، در موضع خود نسبت به علم سیاست تعادل به وجود می آورند. در پی تأثیر بیش از حد تالکوت پارسونز در جهت گیری کلی تئوری کارکردی (فونکسیونالیستی)، جامعه شناس سیاسی ناچار شد که پیگیرانه شالوده های نظام جامعوی، قانونیت و اجماع را درباره ی قدرت مورد دیده وری قرار دهد و از ادعاهای انتقادی پیشین خود بکاهد تا زمینه ی نزدیکی به علم سیاست را فراهم سازد. سیمور لیپست در آمریکا پیشگام این تفاهم بود. وی با ارزیابی مجدّد از موضع قدرت اعلام داشت: اگر تعادل و توازن کلی جامعه مورد توجه جامعه شناس است ترازمندی و استواری ساختار نهادی رژیم های سیاسی و شرایط جامعوی دموکراسی از اساسی ترین پهنه های پژوهش جامعه شناسی سیاسی می باشند. (7) 

اگر لیپست روی شرایط جامعوی دموکراسی تأکید می کند ما معتقدیم به سبب جامعه زایی (Socio-genous) شرایط جامعوی رژیم های دیکتاتوری و توتالیتر (نامّ جو) نیز در همین قالب می گنجند. آمدن و رفتن دیکتاتورها بیش از همه وابسته به مساعدت شرایط جامعوی است. بررسی چنین شرایطی در حوزه ی عملیاتی جامعه شناس سیاسی قرار دارد.

همه ی نکته نظرهای رشته ی جامعه شناسی سیاسی را در این آغازه نمی توان گنجاند؛ سعی ما بر این بوده که تا حد مقدور زمینه های کار و سوگیری تئوریک محققان این رشته را در این مختصر جا دهیم.

به سزاست بیافزاییم که به نظر ما نخستین تحقیق جامعه شناسی سیاسی در ایران در سال 1332، بعد از سقوط دولت دکتر مصدق، توسط پژوهندگان دانشگاه کلمبیا در نیویورک انجام گرفت تا بدانند ایران به کدامین سو می رود. چپی است یا راستی؟

قریب ده سال بعد دانیل لرنر با استفاده از داده های تحقیق تطبیقی فوق کتاب جالب و جامعی را تحت عنوان " "The Passing of Traditional Society (گذر از جامعه ی سنتی) در سال 1958، با مقدمه ای از دیوید رایسمن، به چاپ رسانید و سپس در سال 1964 از سوی Free Press به نشر دوم رسید. محتوای کتاب که مبتنی بر جریان تجدّد در خاورمیانه است کشورهای ایران، اردن، ترکیه، سوریه، لبنان و مصر را در بر می گیرد. بخشی ایران زیر عنوان ایران: در دنیای دوقطبی چاپ شده است. پرسشنامه ی جامع مربوط به تحقیق نیز ضمیمه ی کتاب فوق می باشد.

بعد از تشکیل مؤسسه ی مطالعات و تحقیقات اجتماعی خانم زهرا شجیعی، از نخستین فارغ التحصیلان دوره ی فوق لیسانس، با پشتکار و شکیبایی خارق العاده ای کار مطالعه ی نخبگان ایران را از نخستین دوره ی مشروطیت تا دهه ی چهل هجری شمسی، تحت سرپرستی مدبرّانه ی دکتر صدیقی و همکارانش، با مهارت و کاردانی درخور تحسین، به فرجام رسانید. اثر بزرگ خانم شجیعی در دو مجلد بزرگ تحت عناوین:

1- وکلا و وکالت در ایران.

2- وزراء و وزارت در ایران.

از سوی مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی ، در آستانه ی سالگرد انقلاب مشروطیت، به چاپ رسید. این پژوهش یکی از بهترین و پربارترین آثار در زمینه ی مشخصات نخبگان ایران است.

پل ویی، جامعه شناسی فرانسوی، در استخدام مؤسسه ی مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، مقاله ای تحت عنوان دولت و فئودالیته در ایران L"Etat et La Féodalite en Iran) در مجله ی زیر انتشار داد (8). بخشی از آن مقاله در مؤسسه به فارسی برگردانده شد. این بخش نیز مبین نگرش جامعه شناسی سیاسی به نظام به اصطلاح فئودالی ایران است.

مورخین اخیر روسی کم و بیش کوشیده اند با تکیه بر گرایش های مارکسو- استالینی موضع طبقات را در انقلاب مشروطیت معین کنند، مثلاً تاریخ مشروطیت تألیف ایوانف در چنین راستایی نوشته شده است. هرچند که این قبیل نوشتارها، فاقد تحقیقات عملی و محلی است، ولی برداشت بنیادی و نظری آن ها تا حدی بر بینش جامعه شناسی سیاسی استوار است، حتی اگر در روایی نتیجه گیری ها و مدل سازی ها شک و تردید وجود داشته باشد.

اگر شک و تردید نبود امکان بازبینی باورها و بازسازی و باززدایی آن ها نیز میسر نمی شد.

تعریف و موضوع جامعه شناسی سیاسی

چنان که دکارت فلسفه را از دین شناسی (تئولوژی) تفکیک کرده است، اوگوست کنت نیز علوم اجتماعی ، یا در واقع علوم جامعوی را از متافیزیک (علوم غیر طبیعی) و نیز از فلسفه متمایز ساخته، جامعه شناسی عمومی را بنیاد گذاشت.

در قرون وسطای اروپایی(9) (جز اسپانیا با حکومت اسلامی اموی)- قریب ده قرن از قرن پنجم میلادی تا قرن پانزدهم- فلسفه در خدمت دین شناسی قرار داشت. در عصر ما جامعه شناسی، و مقدم بر آن فلسفه ی تاریخ، اغلب در خدمت سیاست به کار گرفته شده است.

بینش ها و پندارهای جامعه شناسیک، بارهای متعددی، به کانون الهام یک نظام حکومتی تبدیل شده، به عنوان منابع و مآخذی، مدافعان و مخالفان، در استدلال خویش، از آن ها سود جسته اند.

در واقع سیاست رقیب و شاید هم دشمن جامعه شناسی است، زیرا که آن پیوسته می کوشد جامعه شناسی را به عنوان ابزاری به خدمت خود گمارد؛ چنان که در گذشته نه چندان دور، دین شناسی از فلسفه بهره برداری می کرد.

کنش های سیاسی از جمله زمینه هایی است که بر پهنه ی آن می توان پیدایی و بالیدگی جریانات عقاید را تحت بررسی قرار داد، پدیدهای ساری و جاری بودن ذهنی آن ها را دریافته، هیجانات، التهابات و شیدایی جمعی، ظهور و افول باورها و اعتقادات، اشکال و انواع نظامات پنداری (ایده ئولوژیک) را مطالعه کرد. چنین پدیده هایی که می توانند بخشی از روان شناسی جامعوی نیز محسوب شوند عبارت از کنش ها، واکنش ها و اندرکنش(10) های جمعی بوده، تعیین کنندهای رفتار و کردار مشابه، همگن و هم وزن در میان انواع همبودی (community)ها است.

جامعه شناسی سیاسی، اجمالاً پدیده های زیر را مورد دیده وری (11) و پژوهش قرار می دهد:

- پیدایش و کارکرد نهادهای سیاسی،

- تشابه سازمان های سیاسی در انواع تمدن های متفاوت.

- پیدایش، شکل یابی و تظاهر آراء عمومی.

- فراشدهایی که سبب شناخت و دریافت عدم تعادلات جامعوی می شوند.

- روش های تظاهر تمایلات و خواست های جامعوی یا بروز عدم رضایت از کارکردهای دستگاه سیاسی،

- پیوندهای مربوط به ساختارهای مادی و معنوی (سازمان ها، تشکیلات، و تجمّعات از سویی و باورهای دینی و دهری از سوی دیگر).

- انواع حوادث و وقایع سیاسی.

- اشکال کنش ها و واکنش های سیاسی،

جامعه شناسی و جامعیّت

امروزه نگرش تامیّت یا جامعیّت یکی از ضرورت ها به شمار می رود. زیرا که تکه پاره کردن ساختگی دانش و دانسته، تحت عناوین متعدد و پرداختن به جزء کوچکی از یک کل، موجب می شود که کارکرد اصلی و جامع آن کل به درستی درک نشود. در جریان کار زیست جامعوی، چنین تفکیک و تجزیه ای در طبیعت انجام می گیرد. در واقع، تجزیه ی یک کل کالبدی به عناصر متشکله برای تسهیل تحلیل و تحقیق است.

بعد از شناخت کارکرد اجزاء باید بار دیگر آنها را در هم آمیخت و به شکل یک کل تامّ و جامع درآورد و سپس مجموعه ی کارکردهای عناصر متشکله را در قالب یک کالبد واحد و جامع دریافت و اندرکنش های آنها را با هم سنجید وگرنه، داوری در اجزاء را نمی توان به داوری در کل تعمیم داد. در گذشته، نگرش های کلی فراگیر در قالب فلسفه انجام می گرفت: فلسفه ی تاریخ، فلسفه ی حقوق، فلسفه ی علوم... وجود داشت.

امروزه گرایش به کلیّت و جامعیّت در قالب جامعه شناسی عمومی انجام می گیرد. در چنین قالبی است که می توان رشته های مختلف را، که اجباراً برای تسهیل تحقیق از هم تفکیک شده اند، درهم آمیخت و به صورت کل واحد و جامع در آورد. از محصول چنین اندرآمیزی می توان یک تألیف یا بینش تامّ و همه دربرگیر (سنتتیک synthetique) به دست آورد.

البته می توان یک وراء جامعه شناسی) (Métasociologie) (جامعه شناسی درباره جامعه شناسی) نظری نیز در ذهن پرداخت. ولی باز ضرورت دارد که آن را نیز از جامعه شناسی محض که تا حدّ مقدور می خواهد دقیق و عینی باشد تفکیک کرد. چنین است در زمینه ی پرکاربرد معروف به آینده نگری جامعه شناسیک (پروسپکتیوسوسیولوژیک) سود سرشاری از چنین برداشتی می توان به دست آورد؛ زیرا که پیش بینی برخی از پژوهش های عملیاتی در مقیاس تاریخی انجام می پذیرد تا حدّ و مرزهای توسعه و امکانات در آینده مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند. در این راستا، بهینه روش آن است که مباحثی را نیز به جامعه شناسی عمومی و سیاست اختصاص دهند. در این باره نباید دیده وری جامعوی (اوبسرواسیون) را با پیش بینی ها و پیش اندیشی ها عوضی بگیرند. به ویژه، پیش بینی در زمینه ی سیاسی اغلب دست کمی از پیام آوری عالمانه ندارد که به طور غیرمستقیم الگویی را پیشنهاد یا سود و زیان آن را تبلیغ می کند. هرچند که امروزها، بیش از همیشه، باورها درباره ی راستای تاریخ از اعتبار افتاده اند، ولی در صد سال اخیر سوء استفاده های فراوانی از تاریخ و سو و سمت آن به عمل آمده و جوامعی را در خون غلطانده اند و سترون کرده اند، تا به زور سر نیزه، تبعید و تیمارستان ها، مردمان را در خط تاریخ بیاندازند! حرکت در راستای تاریخ کژروی و پس روی از آن، به محمل و محور جنگ های روانی، جامعوی، سیاسی و حتی نظامی تبدیل گشته است!

به پیش بینی و پیش اندیشی های تاریخی باید خیال پردازی ها (اتوپی) را نیز افزود که شکل ساده لوحانه ی پیش بینی ها و پیش گویی است ولیکن به عنوان یک پدیده مبین آرمان و تمایلات مردمان، یا دولتمردان، در زمان و مکان خاصی است: مانند وعده ی تمدن بزرگ یا بهشت پرولتاریا !

منابع و روش های جامعه شناسی سیاسی

جامعه شناسی سیاسی بر آن است که یک نگرش جامع به مجموعه ی کارکردهای سیاسی بگستراند و از تقسیمات متعدده، که برای پژوهشی در واقعیّت ها گزیرناپذیر است، یک ترکیب جامع (سنتز) پدید آورد.

برای دستیابی بدین هدف، جامعه شناسی سیاسی همه ی عواملی را که منجر به کنش ها، وقایع، پیدایی و تحول نهادها در جریان تاریخ می شوند، مورد کندوکاو قرار می دهد. این علم در پی دسته بندی تشابهات و همسانی هایی است که محصول آن گونه شناسی (سنخ شناسی یا تیپولوژی) رویدادها، نهادها و ساختارهاست که در آن واحد با گونه شناسی رفتار و کردار، انگیزش و هیجانات (روان شناسی جامعوی) می تواند همراه باشد.

علاوه بر تاریخ، جامعه شناسی سیاسی در مطالعات تطبیقی حقوق عمومی و خصوصی و تحوّل آن ها زمینه ی سرشاری می یابد. در ضمن، فلسفه ی تاریخ، عقاید سیاسی، به عنوان تجلّی و تبلور وقایع زمان معین، پهنه ی گسترده ای در افق پژوهش های جامعه شناسی سیاسی می تواند بگشاید.

علم سیاست و هنر سیاست

از زمان ارسطو تاکنون پژوهندگان و اندیشه ورزان سیاسی می کوشند که به سیاست جنبه ی علمی قاطع و بی چون و چرایی بدهند. به طور ادواری کوشش هایی در این راستا به عمل می آید و اخیراً نیز آثار جالبی در این باره انتشار یافته است. (12)

اگر جامعه شناسی سیاسی تنها به جنبه های توصیفی سیاست بسنده کند تعریف مارسل پره لو (M. Prelot) در آن صدق می کند، بدین معنا که: سیاست عبارت است از شناخت منظم و پیگیر پدیده های مربوط به دولت. چنین تعریفی ممکن است سبب شود که تعریف جامعه شناسی سیاسی با تعریف حقوق عمومی، حقوق اساسی، حقوق اداری و تاریخ نهادهای سیاسی مشتبه شود.

در شرایط کنونی اگر کسی بخواهد که علم سیاست را همانند علوم دهری، مانند علم فیزیک به قطعیّت و محضیّت برساند و آن را به معنای واقعی کلمه به حدّ علم راستین ارتقاء دهد، آب در غربال نهفته است.

در واقع، به جای این که یک علم سیاست وجود داشته باشد علوم متعدد سیاسی وجود دارند. اگر بنا باشد که ما وجود یک علم سیاست را بپذیریم (چنان که یونسکو پذیرفته است) این توهم پدید می آید که گویا قوانین و قواعد عمل مطمئنی وجود دارند که محصول نتیجه گیری های دقیق و معینی هستند. چنین توهمی سبب می شود که ما ناشکیبایی و هوس های خودمان را به جای واقعیت پنداریم. انسانیت هنوز به یک سیاست علمی دست نیافته است تا بتواند آن را به جای هنر سیاست که همراه با نهادها، شکست و پیروزی ها، خوش شانسی ها و بدشانسی ها است بنشاند (13).

... واقعیت این است که انسان فقط موجودی نیست که قادر به تفکر و متحقق ساختن اندیشه ی خود باشد؛ انسان موجودی است که صاحب عواطف و انفعالات هم هست و فعالیت سیاسی او صرفاً فنی- علمی نیست؛ هوای نفس و خودپسندی هم در آن راه دارد. سیاست صرفاً محدود به حوزه ی قوانین طبیعی و کاربرد آن ها نیست؛ احساسات و عواطف و ارزش ها نیز در آن دخیل هستند. (14)

پی نوشت ها:

1- G. Burdeau, Methode de la Science palitique, Dolloz, Paris, 1959.

2- M. Duverger, Cours de Sociologie Politique, Paris, 1962.

3- هردوی این اندیشه ورزان از جامعه شناسان سیاسی متخصص در انقلاب هستند، با این تفاوت که کارل مارکس جوان خود رزمنده و چالشگر بود، در صورتی که توکویل با تبار اشرافیش، به انقلاب فرانسه و آمریکا نگاه فرزانه وار پسین داشت.

4- اقتباس از برهان قاطع: فرهنگ پذیری.

5- Daniel Lerner, The Passing of Traditional Society, Modernizing the Middle East, Ed. Free Press, New York, London, 1958–64, pp. 353-397. Iran. In a Bipolar World ایران در یک جهان دو قطبی).

6- Harold Lasswell, Politics: Who Gets What When How, Ed. Meridian Books, 1958, p. 13.

7- سیمورلیپست، (سیاست: که چه در می آورد، کی، و چه گونه؟) صص 91-92 (متن انگلیسی).

8- P. Vieille, L"Etat et la Féodalité an Iran "L"Homme et la Société" در پائیز 1970.

9- این اصطلاح ویژه اروپاست و از مفهوم و درونمایه ی خاصی برخوردار است. شایسته نیست که آن را به سایر قاره ها، به ویژه، به امپراتوری اسلامی در خاورمیانه، آفریقای شمالی و اسپانیا تعمیم دهند.

10- action, reaction, interaction

11- observation.

12- پل ژانه، تاریخ علم سیاست و روابط آن با اخلاق، پاریس 1872.

مارسل پره لو، تاریخ اندیشه های سیاسی، پاریس 1960.

ژرژ بوردو، روش علم سیاست، پاریس 1959.

موریس دو ورژه، روش علم سیاست، پاریس 1959 (آثار فوق به زبان فرانسه)

نوموسکا، عناصر علم سیاست، تورن، 1910 (به زبان ایتالیائی)

ابوالحمد، علم سیاست، انتشارات توسی، چاپ نهم تهران: 1382.

13- اکثر تعاریف مربوط به سیاست به جنبه های عملی آن تکیه می کنند. ارسطو آن را جزو علوم عملی طبقه بندی کرده است. فرهنگ لیتره و قاموس آکادمی آن را هنر اداره یک دولت و مدیریت روابط خارجی تعریف می کنند. آندره لالاند برای تدقیق تعریف آن چنین می گوید: سیاست عبارت است از کارکرد دولت در زمینه های حقوقی، امور اداری، فعالیت های مربوط به حیات مدنی، مانند هنر، علوم، آموزش و دفاع ملی... امور اقتصادی و امور جامعوی از امور سیاسی متمایز می باشند... هرچند که امروزه، بسیاری از این امور یا به دولت وابسته اند یا تحت تأثیر آن قرار می گیرند ولی این امر بدان معنا نیست که از فعالیت های سیاست عمومی برکنار بوده باشند. افزون بر این ها، سیاست مسائل دیگر کشوری یا ملی را نیز در بر می گیرد.

14- ژ.و. لاپیر، قدرت سیاسی، ترجمه: دکتر بزرگ نادرزاد، کتاب زمان، تهران 1362، ص 94. 

منبع مقاله :

شیخاوندی، داور: (1393)، جامعه شناسی سیاسی شناخت دولت، تهران: نشر قطره، چاپ دوم

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : جامعه‌شناسی , فلسفه‌ی سیاسی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184522
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.