مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
جدیدترین مطالب این بخش

نرم‌افزارهای سیاست
ز قرن هجدهم تاکنون، اصطلاح تئوری به معاین متفاوت توسط اندیشه‌ورزان متعدد به کار رفته است. به طور سا...

نام و نگرش جامعه‌شناسی سیاسی
علم سیاست نه تنها از نظر تاریخ، موضوع و روش، بلکه حتی از دیدگاه نام‌گذاری نیز مورد شک و تردید است. ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : نرم‌افزارهای سیاست
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   306   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

نرم‌افزارهای سیاست

نرم‌افزارهای سیاست

 مفهوم و معنای تثوری و دکترین

واژه تئوری از اصطلاح لاتین تئوریا (Theoria) اقتباس شده که آن هم از ریشه ی یونانی "Theôreme" به معنای مشاهده، مداقه و دیده وری هوشمندانه است. در قرن سیزدهم میلادی از این اسم صفت تئوریک را بر پایه ی لاتین "Theoricus" و یونانی "Theorikos" ساختند؛ سپس، در نیمه ی قرن شانزدهم اسم "Theoricien" را به روند Mathematicien" " ابداع کردند و در سال 1721 صفت "Théoretique" را نیز بدان افزودند. تا قرن هجدهم کاربرد این واژه رواج چندانی نداشته است و در این قرن نیز آن را بیشتر به معنای تسلسل از زبان یونانی اقتباس کردند.

از قرن هجدهم تاکنون، اصطلاح تئوری به معاین متفاوت توسط اندیشه ورزان متعدد به کار رفته است. به طور ساده و عام تئوری را، که در اصل یونانی و لاتین به معنای دیده وری، مشاهده و مداقه است، از عمل و فرضیّه (هیپوتز) متمایز می کنند و آن را مرادف با مجموعه ای از معرفت تعمیم یافته و توضیح جنبه های متعدد واقعیت پدیده های علمی طبیعت یا جامعه به کار می برند، (1) در حوز سیاست مانند: دین سالاری، تک سالاری، گروه سالاری، بهین سالاری، پول سالار و ... .

در مباحث سیاسی، اصطلاح دکترین اغلب به توازی تئوری به کار می رود. امروزه از برکت رسانه های جمعی بسیاری از واژگان خواص به زبان عوام نیز نشسته است، بدون این که به درستی به درون مایه ی آن واژگان و کاربرد آن ها پی برده باشند. تئوری و دکترین از اصطلاحاتی است که نه تنها در محافل روشنفکری بلکه در مجالس غیر روشنفکری یا تاریک فکری راه یافته، بدون این که با باریک فکری به کُنه آن ها پی ببرند.

شایسته است که حد تئوری (نظریه) را از دکترین (عقیده و مکتب) دقیقاً بازشناخت: برای تدوین یک تئوری می بایستی تحقیقات علمی به عمل آید؛ زیرا که هر تئوری توضیح مجموعه ای از پدیده هایی است که به نحوی از انحاء با هم در ارتباط می باشند. تئوری کوششی است برای تعمیم انتزاعی (معرفتی) یافته های پژوهشی در زمینه ی مشخص. (2)

در علوم انسانی، همانند سایر علوم، اقدام اولیه ی ذهنی نخست از دریافت حسی پدیده ی جامعوی آغازیده به تأمل، تعمّق و تعمیم درباره آن ها می انجامد؛ معرفت پیوسته از طریق نوسان دایم بین دیده وری، اندیشه وری، فرضیه سازی و اثبات آن از طریق تجربه بارور می شود. مرتن تئوری ها را از نظر زمانی- تاریخی به دو نوع تقسیم می کند: 1. دراز برد، مانند مراحل سه گانه اوگوست کنت در تکوین منطق انسانی؛ یا مراحل شش گانه کارل مارکس در تحول شیوه تولید و مناسبات تولیدی، 2. میان برد، مانند: مطالعات ایستا و پویای کنتی، و مبارزات طبقاتی و انقلاب مارکسی.

دیده وری و اندیشه ورزی در سیاست و کارکرد دولت بیشتر روی وقایع گذشته و رویدادهای دوره ای تکیه می کند و بیشتر به شکل فلسفه و تاریخ بروز می نماید، به طوری که دورکیم می گفت: جامعه شناسی بازگویی تاریخ است به نوع دیگر.

بدون تئوری های توضیحی، زندگی جامعوی از مرحله عمل زدگی (آمپیریک) یا به معنایی، غریزی فراتر نمی رود. امکان درک شرایط دوروبر ما، فهم کارکرد نهادها و نیازمندی های ما و تعمیم آن ها برای آینده، در نتیجه: برنامه ریزی (بازسازی شرایط آینده و دخالت ارادی در روند آن ها) میسّر نمی شود و ما از هر نظام مرجعی، الگوبرداری و تصمیم و ترویج الگوها در مکان و زمان، محروم شده، به ایستایی همه جانبه، دگرگون ناپذیری و بی چاره گی تن می دهیم.

لوى برول (3) ضمن تحقیق مردم شناسیک، از یک فرد بدوی درباره ی عقایدش پرس و جو می کرد. مرد پاسخ داد: ما دقیقاً نمی دانیم به چه عقیده داریم ولی احساس می کنیم که می ترسیم. در پی عدم انباشت اطلاعات (معرفت) و برقراری ارتباط منطقی (نه جادویی) بین پدیده ها و نتیجه گیری از آن ها فرد بدوی (و کسانی که بدوی وار بازتاب نشان می دهند) به ترسیدن خود ادامه می دهد و چاره ای نمی جوید. در صورتی که فرض بر این است که شخص متمدن با احساس نیازها، ناراحتی ها و نامتعادلی ها و مشاهده آن ها در میان همگنان خویش، می کوشد ریشه یابی کند (به علل آن در گذشته بنگرد) و پس از درک علت ها (این مرحله بیشتر کاربرد معرفت و تولید دانش یا پراکسیس است) است در پی چاره برآید و اگر توانایی داشت یافته های ذهنی خود را به اجرا گزارد.

ژ، فرّرو(4) تمدن را مبارزه دائمی علیه ترس تعریف می کرد. اما با تعمیم در یافته های خودمان به دیگران و پیدا کردن همدرد قوت قلب می یابیم و اندیشناکی و دلهره ی ما آرام می گیرد؛ زیرا که متوجه می شویم که ترس ما جامعه شمول است و پدیده های جامعوی، همانند پدیده های طبیعی، دارای راز و رمز ویژه ی خود می باشند. بنابراین، تئوری های جامعوی- سیاسی نیز بخشی از دانش و دانایی محسوب می شوند که می توانند ما را برای ترس زدایی و چاره جویی توانا سازند.

برای سیاستورزان تئوری ها این امکان را می دهند که آنان بتوانند سریعاً تجارب گذشته را در قالب های ویژه دریابند و از برکت انواع و اشکال دسته شده ی آن ها بتوانند بین تجارب دیروز و امروز رابطه ای برقرار کنند و احیاناً راستای آینده را، حداقل بر پایه شرایط پیش بینی پذیر (کنژونکتور) معین سازند. گفتار درباره تاریخ جهان بوسوئه و مراحل سه گانه اوگوست کنت، ادوار ششگانه تحول خطی مارکس (کمون اولیه، بردگی، سرواژ یا فئودالیته، کاپیتالیسم، سوسیالیسم، کمونیسم) از این قبیل می توانند باشند. تئوری دورکیم درباره تقسیم کار، تحول حقوق، گذر از تنبیه بدنی (تعذیب) به تأدیب یا پرداخت جریمه (کفاره) نیز در راستای نوع نخست قرار می گیرند.

تئوری های سیاسی، به عنوان فرهنگ سیاسی، روشنگر کنش سیاسی هستند و هموارگر راه سیاستورزی، و حتی سیاست بازی محسوب می شوند. سیاستورزان، سیاست بازان و سیاستمدارانی که تاریخ سیاسی خودی و بیگانه را به درستی نشناسند و خود را به انواع تئوری های سیاسی مجهز نسازند گویی کوروار و بی فرهنگ در وادی تاریک سیاست ره می سپارند. بدون در دست داشتن پیشینه ی سیاسی، به عنوان قطب نما ، امکان ره گم کردن و کژ راهه رفتن، در نتیجه: ناکامی و درماندگی... بسیار و شانس موفقیت اتفاقی اندک است.

دکترین یا مکاتب عقیدتی

این اصطلاح در قرن دوازدهم میلادی از واژه ی لاتین دکترینا به معنای (تعلیمات) یا آموزه اقتباس شده و تا قرن هفدهم به همین مفهوم به کار می رفته است. فعل "endoctriner" که امروزه بیشتر به معنای القاء عقیده است و در آن زمان معادل با تعلیم بوده است. در قرن چهاردهم اسم فاعل دکترینر (Doctrinaire) به معنای معلم را از همین ریشه ساختند. اصطلاح دکتر (" docteur" فرانسوی و "doctor" انگلیسی)، که امروزه وارد تمام زبان های رایج شده است، بازمانده ای است از نظام مکتبداری کلیسایی که اکنون در مدارج علمی و غیردینی نیز معمول گشته و مبین درجه اجتهاد می باشد؛ اعم از این که بار لاهوتی یا ناسوتی داشته باشد.

در برگردان اصطلاح دکترین به فارسی ما به جای تعلیمات جایگاه آن، یعنی مکتب را در مفهوم غیردینی، به کار می بریم و اصطلاح مکتبی را در برابر اسم مفعول "endoctrine"می پذیریم.

برخلاف تئوری ، یک دکترین یا مکتب سیاسی، الزاماً به گذشته تکیه ندارد بلکه بیشتر از حال نشأت می گیرد و به آینده پل می زند، در نتیجه، به تبع اصطلاح مرتنی کوتاه برد می باشد و متکی به خِرَد است. مکتب اصولاً هنجاری است و ملزم به رعایت روایی ها و احتراز از ناروایی هاست. بدین سان، مکتب، همانند مشرب ، کانون تعلیمات یا آبشخور ی است که مکتبی در طی زمان معینی، در آن غوطه می خورد؛ چون غسل تعمید (5) درون و برون خود را از ناروایی ها غیرمکتبی می پالاید و همه ی روایی های مکتب مطلوب را بی چون و چرا، در جان و دل می نشاند و از شراب مشرب خویش دل خوش و سرزنده... می شود. اینان، چون بنایّان آزاده (فراماسون)ها حال را مانند پایگاه پرتاب به سوی آینده می انگارند و پیوسته در رؤیای آینده ی خویش می زیند و حال، قال و مال را در خدمت آن می نهند. مکتب ها و مشرب های سیاسی می کوشند از طریق پیش گویی ها و پیش بینی ها دست در وراء سوی آینده فرو برند و تصویر و تصوّر یک جامعه بهین و روزگار بهشتین را از ابهام و اوهام بیرون کشند. اینان برای زیستن در جامعه بهین پیش شرط تعیین می کنند، مقررات ره رویی می آموزند و سالکان را به کوشش و شکیبایی و بردباری، بردن بار مکتب، پند می دهند.

در فراشد سیاسی، نقش مکاتب کمتر از نظریه ها (تئوری ها) نیست؛ هر دو برای عمل آگاهانه و بهبود وضع موجود و ساختن دنیای بهتر ضرورت اساسی دارند. بدون نظریه یا تئوری کنش سیاسی، که الزاماً در راستای آینده قرار دارد، از شالوده ی خرد خردمندان گذشته محروم می ماند. بدون مکتب یک حرکت شتابنده و توفنده ی مردمی به یک شورش یا خیزش کور تبدیل شده، به بی راهه می رود و امید دگرگونی و ساختن یک دنیای مطلوب را در دل ها می پژمراند.

احتمالاً، یکی از نکات افتراق هگل با شاگردش مارکس در اصل یا فرع پنداشتن اندیشه نهفته است: به نظر هگل ایده به ماده جان می بخشد و بر آن حکومت می راند؛ در صورتی که مارکس معتقد بود که این شرایط زیستی است که نحوه ی ایده و اندیشه ی ما را تعیین و تبیین می کنند. ایده بازتاب زندگی است نه جوهر و محرّک آن.

مطالعه، مشاهده و تجارب قرن اخیر نشان داد که هر دو موضع تک سوگرایانه (مونیستیک) و تندروانه است. انسان در آن واحد یک موجود سازنده (فابر) و اندیشنده (ساپینز) می باشد. از سویی، ساختارهای ذهنی و ساختارهای مادی (نرم افزارها و سخت افزارها) از هم جداناپذیر می باشند و متمایز تصور کردن آن ها فقط یک ورزش ذهنی است نه واقعیت عملی، از سوی دیگر، موضع برخی از پندارورزان چند بعدی است، مثلاً: مارکس آثار خود را به دو تئوری اساسی ماتریالیسم تاریخی (مطالعه تولید مادی در جریان تاریخ) و ماتریالیسم دیالتیک (تولید دانش و معرفت در جریان تاریخ) مبتنی ساخته و از آن راستای تاریخ را نتیجه گرفت. وی در تعمیم شرایط قرن نوزدهم به آینده، آن هم فقط با دیده وری محدود زندگی رقّت بار گروهی از کارگران نساجی و تداوم فراشد انقلابات فرانسه به ویژه کمون پاریس ، در آینده ی همه ی کشورهای صنعتی، بدون توجه به نقش دولت، به ویژه در انگلستان، مکتب سیاسی آینده نگر و دوران ساز خود را تدوین کرد و راه رهایی از استثمار و برپایی حکومت اکثریت مردم را به نام طبقه پرولتاریا ، از طریق انقلابات پرخاشگرانه و حذف وجود سرمایه داران و غصب دولت ، ارائه نمود. وی با اقتباس پندار مبارزه طبقاتی از بابف (Babeuf) و اندیشه ی دیکتاتوری پرولتاریا از بلانکی (Blanqui) پرخاش جامعتی (در مقیاس ملّی- کشوری) را جنبه ی نهادی داد و آن را گریز ناپذیر، محتوم، سرشتی... و بخشی از تنازع بقا نمایاند. اگر مارکس در اواخر عمرش آشکارا اعلام می کرد که من مارکسیست نیستم ؛ ولی پیروان او، به فاصله قریب نیم قرن، مارکسیسم را به عنوان یک مکتب حزبی و ابزار حکومتی اعتلا داده، خود به خدّامی این معبد و مکتب جدید جهانشمول پرداختند.

خطرات دکترین ها، یا مکاتب سیاسی

اگر بنا باشد که کنش سیاسی بر روی نظریه ای یا یک مکتب سیاسی تکیه نکند و از آن ها الهام نگیرد و تنها به عمل گرایی و پراتیک انقلابی بسنده کند باید در انتظار فرجام ناگواری باشد. ناگوارتر و بدفرجام تر از آن هنگامی است که کنش سیاسی از یک مکتب متعصب کور، سرشار از بار عاطفی منبعث شود. در مقایسه با کنش مکتبی بی چون و چرا، امکان انعطاف پذیری کنش متکی به عمل زیاد و ادعا و تمنیاتش محدود است. روحیه ی مکتبی اغلب با شوریده گی و شیدایی همراه می باشد که برخی آن را به فاناتیسم (6) تعبیر می کنند. مکتبی ها به سهولت شیدای عقیده و ایمان خویش شده، واقعیت های روانی- اقتصادی و جامعوی را نادیده می گیرند؛ از تحلیل و تأمل می گریزند و به تقدیس و تعبّد می گرایند و می کوشند که سرشت انسان را، طبق الگوهای خود، دگرگون سازند. پی رو چنین نیّت مکتبوندی و تعصب گرایانه جبّاریت پدید می آید و حکومت مبتنی بر زور، جبر و تابعیت اجباری رواج می یابد. دولتورز مکتبوند گوشش نسبت به ناله و زاری درماندگان ناشنوا و نسبت به شکنجه و آزار تنی و روانی مکتب گریزان نابینا می گردد، به گونه ای که گویی مرکز احساس عاطفی و همبستگی انسانی وی کرخت شده و ناکار گشته است. از دیدگاه مکتبوند، انسان برای مکتب ساخته شده است نه مکتب برای انسان! در نتیجه: انسان باید خود را با مکتب منطبق سازد نه مکتب با نیازهای انسانی و جامعوی!

نظریه ها و مکتب های سیاسی اگر به صورت نرم افزار دولتورزی به عنوان خادم به خدمت گرفته شوند سودمند می توانند باشند. ولی اگر آن ها غایت بی چون و چرا تلقی گشته، همانند مخدوم نسبت به مردم نقش اربابی اعمال کنند و همانند نرم افزارهای دینی واجب الرّعایه شمرده شوند، عاقبت خوشی را، حداقل در این جهان، نمی توانند نوید دهند؛ زیرا که به سبب سترونی ذهنی، مکتبوند باورهای خود را حقیقت مطلق و مقدّس می پندارد و به هر بهایی بوده باشد می کوشد همه را به کیش و کسوت خویش درآورد و الگوی رفتاری و پنداری خود را به دیگران نیز بپذیراند؛ غافل از این که واقعیت جامعوی، به عنوان یک رویداد وقوع یابنده، پیوسته دگرگون پذیر است و از حقیقت مطلق و مقدس، همه زمانی، همه مکانی و همه گانی مبّراست.

رویدادها و پدیده های جامعوی از عناصر تاریخ محسوب می شوند و پیوسته دستخوش تغییر و تبدّل هستند؛ به ویژه در زمان ما، در پی تشدید مبادلات اطلاعات و انتقالانت شتاب فزایندهای یافته اند. ایستایی جوامع و معیارهای ازلی و ابدی به قرون گذشته تعلق دارند و جزو عهد عتیق معلّق و معوّق انگاشته می شوند. در عصر جدید پویایی توفنده به سرعت همه جا و همه کس را در بر می گیرد؛ حتی اگر در دل جنگل های آمازونی در برزیل پنهان شده یا پناه گرفته باشند! اگر در سال 1356 دولتمردان جهان می دانستند که در سال های 1357، 1358، 1359... چه وقایعی اتفاق می افتد، از خیلی حوادث ناگوار می توانستند پیشگیری کنند. اگر چائوشسکو، رئیس جمهور رومانی، می دانست در بازگشت از سفر ایران چه سرنوشتی در انتظار او است شاید هرگز از ایران دل نمی کند! اگر هونیکر، رهبر اسبق و زندانی کنونی آلمان شرقی، می دانست که در پی گریز دسته جمعی جوانان از بهشت کارگران چه وقایعی در مقیاس قاره اروپا و بازتاب آن در شرق و غرب روی می دهد، شاید امروز جهان چهره دیگر داشت و هنوز پرده آهنین و دیوار سیمانی برلن برجا بودند. آنانی که ادعا می کنند سو و سمت تاریخ را می شناسند و به یاری چراغ فلان نظریه و بهمان مکتب آینده را به روشنی می بینند بیشتر از باور و ایمانی دم می زنند تا از یک خاستگاه علمی آینده نگرانه . در پی فشارِ دگرگونی هایِ گریزناپذیر است که نظریه ها و مکتب ها ناچار به بازسازی یا نوسازی خود می شوند. یا کلاً از صفحه روزگار نابود گشته جای خود را به نظریّه ها و مکاتب دیگر می دهند. (7)

قرن حاضر، بزرگترین جنایت ها را در مقیاسی چند ملیتی یا حتی قاره ای، کسانی مرتکب شده اند که مدّعی بوده اند که به جای تعبیر تاریخ می خواهند آن را تغییر دهند یا متوقف سازند! انعطاف ناپذیری، تعصب و سرسختی هرگز جای چاره یابی های هوشمندانه را نمی دهد.

سازندگان مکاتب بزرگ سیاسی، اغلب آدم های فروتن، رئوف و انسان دوستی بوده اند که به خاطر رستگاری و نیکبختی بشریت سختی ها را به خود هموار داشته، به رغم روزگار، اندیشه ها و تمنیّات آرمانی خود را مدوّن کرده، به عنوان یک تصویر و تصور (الگوی پنداری به شیوه ی وبر) ذهنی از زند گی و جامعه ارائه داده اند؛ ولی در عمل سالکان ایشان با ساده اندیشی مدل های آرمانی و تصوّری را با الگوهای عملی و واقعی (وقوع یابنده) عوضی گرفتند و بدان ها معنا و مفهوم ابدی و ازلی بخشیده، از آن ها نتایج تحققی و اجراپذیری بیرون کشیدند. غافل از این که هر چیز اندیشیده الزاماً عملی و تحققی نیست؛ حتی اگر میلیون ها نفر جویندگان ناکجا آباد و ارض موعود دل بدان ها بندند و رأی به حقانیت آن ها دهند.

در نیمه ی دوم قرن نوزدهم، کنت دو گوبینو ایران ستا، برای این که سری در میان سران برافرازد، به هنگام نوشتن یک رساله مردم شناسیک تطبیقی، به استناد شواهد عینی و استنباطات ذهنی محدود، مدعی برتری نژاد آریایی شد. در کمتر از نیم قرن، نظریه ی گوبینو به مکتب نژادپرستی هیتلر و هم پالکان وی تبدیل گردید و جهان آباد را در خون و آتش غوطه ور ساخت؛ در صورتی که نظریه ی برتری نژادی یا قومی به اندازه ی تاریخ قدمت داشت.

ژورژ سورل، یک مورخ توانا، سرسخت و زن مرده ای بیش نبود؛ ولی، بعد از مرگش، موسولینی او را به عنوان ملهم و مرشد پذیرفت، در نتیجه: این دانشور معصوم را از وراء سوی گور، نظراً بر حادثه آفرینی های خونبار فاشیسم، و سپس نازیسم، به دستیاری فرزانگانی نظیر پارتو و وبر، غسل تعمید داد!

بالاخره، این ستیز و مبارزه گری طبقه زدا که تا اواخر دهه ی هشتاد جهان آباد را به دو بلوک متخاصم تقسیم می کرد ظاهراً نتیجه ی فکر و عمل یک یهودی سرگردان، گریزان از میهن خویش، نشسته در کوی فقیران لندن بود. مارکس در آرزوی رهایی انسان رنجیده (پرولتاریا) از یوغ استثمار قرن نوزدهمی، تمام استعداد خارق العاده خود را، با تحمل فقر و مسکنت فراوان، به کار برد تا ریشه های درد را بشکافد و طرح نویی در قالب سوسیالیسم علمی برای مقابله با انواع سوسیالیسم های غیرعلمی ارائه دهد. قریب سی و پنج سال بعد از مرگ مارکس، رهبران شوریده و شتابنده ای مانند لنین، و سپس استالین مدل ناکجا آباد مارکس را که برای دنیای صنعتی پیشرفته تنظیم شده بود در مزارع یخ بسته روسیه ی تزاری به دست مشتی موژیک (روستاییان روسی) پس مانده از معرفت و فرهنگ، به بهای کشتارهای بی امان انسان و حیوان به کار بستند و نمونه ی مرجعی برای پولپوت های زمان ما به میراث گذاشتند!

اگر به مدت هفتاد و اندی سال بنیان گذاران معصومی مانند مارکس، انگلس، پلخانف، کائوتسکی، روزا لوکزامبورگ ... نامور گشته پیکره های آنان زینت بخش صحنه ها شد به خاطر فاناتیسم و مکتب گرایی میراث خواران آنان بوده است. با اندکی یاری بخت (یا فرّ ایزدی!) ممکن است متعصب ترین، یعنی ساده لوح ترین و بی مایه ترین افراد، بتوانند روزی بر ویرانه ها و کشتارگاه های انسانی حکومت برانند و روان ماکس وبر را از برکت کاریسما ی خود در آرامگاهش شاد گردانند.

کسانی که دل به مکتب می دهند و مکتبی می شوند پیوسته می خواهند که باورهای خود را، همانند اعتقادات دینی، بی چون و چرا و خلل ناپذیر، به دیگران تحمیل کنند و با کاربرد شیوه ی القاء عقیده، شرطی کردن، مغز شوری و تکرار مکرّر، می خواهند که انسان نو، انسان طراز نوین مکتبی و ایثارگر بار آورند. اینان فراموش می کنند که تجربه پاولوف، و اخیراً اسکینر، تنها محدود به سگ و اردک نیست، بلکه همه ی پستانداران، از جمله انسان را نیز می تواند شامل شود. تنها تفاوت احتمالی این است که در مورد انسان بین احساس، ادراک و بازتاب ممکن است تأخیر به وجود آید حتی اگر هفتاد سال بعد بوده باشد.

پرخاش و خشونت مکتبی و شرایط موجود

ایده ئولوژی هایی که در قالب دولتی یا حزبی (سیاسی) موجب کشتار شده اند از زمان سرکوب فاشیسم و نازیسم تاکنون رو به ضعف نهاده با فروپاشی لنینیسم- استالنینیسم در قارهای اروپا در حال زبونی و زوال است. ولی چنان که قبلاً اشاره شده، ایده ئولوژی نیز تاب مستوری ندارد. در ار بندی سر از روزن برآرد !

به رغم تحولات شگرف اروپا در آستانه سال دو هزار، در کشورهای برمه، چین، عراق، کوبا... گویی چرخ به همان روند نیمه ی نخست قرن بیستم می چرخد! ایده ئولوژی های ناموفق و ناکام در اروپا، در برخی از کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین، در جامه نو و ساز نو، ولی نوای کهنه خودنمایی کرده، اندر کار هستند و به یمن کنش و بینش سیاسی برخی از کارگذاران دولتی، روان بانیان مکاتب ابر نژادی، ابر طبقه ای و ابرکیشی را شاد می گردانند.

در این مورد یک پرسش جامعه شناسیک طرح می شود که چرا مکاتبی که قصد داشتند انسانیت را از یوغ بدخیمان و دژخیمان رهایی بخشند و انسان ها را تبخور و قرین آسایش کنند در عمل آنان را، اگر نه به شوربختی، بلکه به شوم بختی مبتلا می کنند و کشتار بی گناهان را به نام دین، ایمان، اعتقاد... برای تقدیس حزب، طبقه، نژاد، دولت و منابع عام، مشروع و قانونی جلوه می دهند؟

چه گونه و در چه شرایطی پندار آرمان گرایان به قیچی مشاطه گری، تیغ دلاکی و تازیانه تأدیب تبدیل می شوند. مسأله نوع کشی، رقیب افکنی و طبقه زدایی تنها محدود به حوزه ی عملیات ایده ئولوژی های سیاسی نیست، بلکه در باورهای کیشی نیز، که اخلاقاً بنیادش بر برادری، مهرورزی، خشم و ستم زدایی است، عملاً به انواع و اشکال باور نکردنیِ پرخاش و خشونت های فردی و جمعی تظاهر کرده و هنوز هم از ایرلند شمالی گرفته تا آفریقای جنوبی و هند... ادامه دارد.

چنین پیداست که حتی پرخاشگری سرشتی یا جامعوی، در جریان دفاع از حریم فضایی یا ذهنی و تعریض و تعمیم آن، حتی از خلال مکتب نوع دوستی و رهایی بخش نیز به نوع آزاری و ستم متقابل و امحاء رقیبا می انجامد. در شرایط معمولی، این گونه پرخاش ها منفعل می مانند و خودنمایی نمی کنند؛ مگر روزی که شرایط اقتضا کند. بدآنگاه، در زیر پوست هر گوسفندی به سهولت گرگی را می توان یافت. اگر بنا باشد شرایط مربوط به ساختار جمعیتی، اقتصادی، جامعوی- روانی و سیاسی زمینه را برای نوع کشی و نوع آزاری مهیا نسازند احتمال این که نظریه ها و مکاتب بتوانند به تنهایی یک موج پرخاش یا حمام خون به راه اندازند، بعید به نظر می رسد. حادثه دلخراش خودکشی جمعیِ مشتی از ناکامان جامعه در گایانه (جزیره ای در آمریکای مرکزی) به رهبری یک دینور سودجو و روان نژند، از موارد استثنایی است.

تجربه نشان داده است که مبلغان و داعیان نظریه ها و مکاتب با ارزیابی موقعیت، ناچار شده اند، برای مدتی، خود را با روحیه زمان سازگار سازند و سپس، در شرایط مناسب، کوشیده اند زمان را، به لطایف الحیل، با روحیه، باور و درون مایه فرهنگی خود سازگار گردانند.

اگر تاریخ در جریان شدن از سویی مکتب زاست، از سوی دیگر، مکتب زدا نیز می باشد. در جریان بزرگداشت دویستمین سالگرد انقلاب کبیر فرانسه بسیاری از روشنفکران، و نیز مردم عادی، از کردار اجداد انقلابی و مکتبی خود ناخشنود، حتی شرمگین بودند؛ به گونه ای که، در یک دادگاه تمثیلی (تئاتر)، به کارگردانی روبر حسین، به بی گناهی و در نتیجه به برائت لویی شانزدهم، رأی دادند.

مکتبی های نازی خیلی زود به کیفر اعمال خود رسیدند. پیروزی در جنگ به مکتبی های سوسیو- استالینیسم فرصت داد که به مدت قریب نیم قرن نام و کار خود را از داوری و خشم مردم شوروی پنهان دارند، ولی سرانجام، فرصت پرده داری ها فرا رسید و ندای خروشچف در وجود گورباچف طنین دیگری یافت و از قربانیان استالین اعاده حیثیت بعمل آمد... اگر در دهه ی بیستم قرن حاضر، مکتب سازی و مکتب گرایی مُد روز بود، در دهه ی پایانی قرن بیستم، فراشد مکتب زدایی و مکتب گریزی در اروپای شرقی و شوروی پدید آمد و به سرعت شتاب گرفت و در اندک مدتی مکتبی های دو آتشه از حرارت افتادند و بسیاری از آنان از کرده ی خویش پشیمان گشتند. در آستانه قرن بیست و یکم، کسانی که بیلان پرخاش و خشونت انسان های به اصطلاح متمدن را در پیشرفته ترین قاره ی جهان بررسی خواهند کرد، احتمالاً از میراث اجداد مکتبی خویش اگر شرمگین نباشند حداقل سرفراز نخواهند بود.

پی نوشت ها:

1- M. Rosenthal and P. Yudin A Dictionary of Philosophy, Progress Publishers, Moscow, 1967, P. 366.

2- A. Vincent, Theories of the State, Ed. Basil Blakwell, p.40 G. Britain.

3- Lévy Brhul

4- G. Ferrero

5- تعمید به معنای استحکام و استواری است که از ریشه ثلاثی عمد بر وزن تفعیل ساخته شده است، از ترکیبات دیگر آن عمود و عماد رایج تر میباشد.

6- فاناتیسم به معنای الهام خدائی از واژه فانو م معادل با معبد اقتباس شده، سپس به تعصب در عقیده به کار رفته است. با توجه به این که در زبان عربی عقیده از عقد به معنای گره خوردن است، در نتیجه: گره عقیده وندی عقده ای را به دشواری میتوان گشود!

7- وجود اجتهاد در مذهب شیعه نیز برای پاسخگویی به ضروریات دگرگونی است.

منبع مقاله :

شیخاوندی، داور: (1393)، جامعه شناسی سیاسی شناخت دولت، تهران: نشر قطره، چاپ د

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184527
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.