مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

حزب مؤتلفه مخالف جبهه مردمی نیست
حبیبی گفت: هیچ کسی در حزب مؤتلفه مخالف «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» نیست....

انتخاب نامزد اصلح یا صالح مقبول؟
باید به این نکته توجه شود که تلاش برای شناخت اصلح امر واجبی است که باید بدان اهمیت داد. در نگاه رهب...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : انتخاب نامزد اصلح یا صالح مقبول؟
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   338   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

انتخاب نامزد اصلح یا صالح مقبول؟

انتخاب نامزد اصلح یا صالح مقبول؟

باید به این نکته توجه شود که تلاش برای شناخت اصلح امر واجبی است که باید بدان اهمیت داد. در نگاه رهبر حکیم انقلاب اسلامی، افرادی که از تأیید شورای نگهبان عبور کرده اند، قانوناً صالح اند. (28 اردیبهشت 80) اما این بدان معنا نیست که ما باید به صرف رأی دادن قناعت کنیم و به هر که شد رأی دهیم؛ بلکه مبتنی بر نظر ایشان باید گشت و اصلح را برگزید. لذا معظم له تأکید دارند که هر کس صلاحیتش در مراکز قانونی تأیید شود، صالح است؛ اما باید در بین صالح ها گشت و صالح تر را پیدا و او را انتخاب کرد. این، هنر شما مردم است. (17 اردیبهشت 84)

معظم له در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری هفتم، خطاب به ملت فرمودند:

ملت باید تلاش خود را بکند، باید زحمت بکشد و دنبال اصلح بگردد... همچنان که شرکتِ در انتخابات یک وظیفه است، گزینش خوب و آگاهانه هم یک وظیفه است. البته ممکن است همه‏ی تلاش ها به نتیجه نرسد؛ اما انتخاب‏کنندگان تلاش کنند، برای اینکه گزینش درستی داشته باشند. این، خیلی مهم است. (13 اردیبهشت 76)

داشتن حجت شرعی برای رأی به گزینه ی اصلح

نکته ی قابل توجه دیگر آنکه برای شناخت و تشخیص گزینه ی اصلح و رأی دادن به وی، باید حجت شرعی داشت و مبتنی بر معیارهای ناصواب یا عدم شناخت و تحقیق و تنها مبتنی بر ظواهر و احساسات تصمیم نگرفت و فارغ از معیارهای غیرعقلی استنتاج کرد. لذا رهبر معظم انقلاب اسلامی با صراحت می فرمایند:

باید بگردید، بین خودتان و خدا حجت پیدا کنید؛ یعنی بتوانید از راهی بروید که اگر خدای متعال پرسید شما به چه دلیل به این فرد رأی دادید، بتوانید بگویید به این دلیل. بین خودتان و خدا، دلیل و حجتی فراهم کنید و بعد با خیال راحت بروید رأی بدهید. (31 اردیبهشت 76)

طبیعی است که حجت در شرع در این زمینه یا از طریق یقین فردی حاصل می شود یا آن که افراد امین و صاحب صلاحیت فردی را معرفی نمایند. مقام معظم رهبری تأکید دارند که اگر می‏توانید، تشخیص بدهید؛ اگر نمی‏شناسید، از دیگری که می‏تواند امین باشد، سؤال کنید. (28 اردیبهشت 80)

پرهیز از وسواس در انتخاب اصلح

از سوی دیگر، تلاش برای انتخاب اصلح نباید به وسواس در گزینش بینجامد. لذا رهبر معظم انقلاب انذار می دهد که بعضی ها در شناخت اصلح دچار وسواس و دغدغه ی زیاد می شوند. شما تلاش خود را بکنید؛ مشورت خود را بکنید؛ از کسانی که فکر می کنید می توانند شما را راهنمایی کنند، راهنمایی بخواهید؛ به هر نتیجه ای که رسیدید، عمل کنید و رأی بدهید؛ اجر شما را خدای متعال خواهد داد. (3 خرداد 84)

به واقع وسواس در انتخاب اصلح نباید به عدم شرکت در انتخابات به بهانه ی ناتوانی در تشخیص اصلح بینجامد! لذا مرجع عالی قدر شیعه در این زمینه چنین حکم می دهند:

هر کس که برود رأی بدهد، چه رأی او صائب باشد و به اصلح رأی داده باشد و چه اشتباه کرده باشد و به غیراصلح رأی بدهد، همین اندازه که از روی احساس تکلیف نسبت به آینده، پای صندوق برود و رأی بدهد، این رأی پیش خدای متعال مأجور و موجب ثواب است و این شخص، علاقه‏مند به نظام و رهبری است. آنچه که مهم است، این احساس تکلیف است. همه‏ی آحاد ملت، این احساس تکلیف را باید بکنند. (13 اردیبهشت 76)

انتخاب اصلح وظیفه ی مردم، نه خواص و نخبگان!

یکی از مسائل قابل توجه در نظام مردم سالاری دینی آن است که تشخیص و انتخاب اصلح به مردم واگذار شده است، نه به مسئولین و نخبگان! معظم له به این وظیفه ی خطیر مردم در نظام مردم سالار دینی چنین اشاره دارند:

باید در بین صالح‏ها گشت و صالح‏تر را پیدا و او را انتخاب کرد. این، هنر شما مردم است. (17 اردیبهشت 84)

ایشان همچنین انتخاب اصلح را بر عهده مردم می دانند و با صراحت اعلام می دارند:

در نهایت، رأی مردم تعیین کننده است. آنچه که اهمیت دارد، تشخیص شما و رأی شما است. باید خودتان تحقیق کنید، ملاحظه کنید، دقت کنید، از انسان های مورد اعتمادتان بپرسید، تا به اصلح برسید و اصلح را انتخاب کنید. (1 اردیبهشت 92)

این تعبیر البته بدان معنا نیست که توده های ملت نیازمند راهنمایی و مشورت با نخبگان و آگاهان نیستند؛ بلکه بدان معناست که قرار نیست نخبگان به جای توده ها تصمیم بگیرند و ملت در امر انتخابات مقلد نخبگان گردند!

به واقع رهنمود و توصیه ی نخبگان و آگاهان ملت تنها در سطح ارشاد و راهنمایی باقی می ماند و تصمیم نهایی به ملت واگذار می شود که آزادانه و البته آگاهانه به پای صندوق های رأی بروند و نامزدهای مورد علاقه ی خود را تعیین کنند و هر چه حاصل خروجی این فرآیند باشد قطعاً مورد تأیید رهبری معظم انقلاب اسلامی نیز خواهد بود. به واقع مردم اگر خودشان نامزدهای انتخاباتی را می شناسند، طبق تشخیص خودشان حتماً عمل کنند؛ اگر نمی شناسند، از افراد بصیر و متدین در گزینش های انتخاباتی استفاده کنند. (14 بهمن 90)

همچنین در عین حال مردم می توانند به همدیگر بگویند، سفارش کنند، تأکید کنند، توصیه کنند، یکدیگر را توجیه کنند و به هم کمک کنند برای شناخت اصلح. (1 فروردین 92)

در همین مسیر است که رهبری معظم له، خود به عنوان مؤثرترین مرجع تأثیرگذار بر جامعه تلاش دارد تا با برشمردن وضعیت کشور و نیازهای انقلاب اسلامی، معیارها و شاخصه های گزینش نامزد اصلح را در هر مقطع از انتخابات معرفی نماید.

طبیعی بودن اختلاف نظر در مورد مصداق اصلح

تلاش برای یافتن اصلح البته در میان ملت نیز از یک فرآیند واحد تبعیت نمی کند. بالاخره تفاوت معیارها، تنوع سلیقه ها و اختلاف تشخیص ها منجر به آن می شود که نوع تکثر و تعدد در همان گزینه ی اصلح نیز حاصل شود که این البته طبیعی است و نباید نگران آن بود. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره با صراحت می فرمایند:

البته صلاحیت ها یک اندازه نیست؛ صالح داریم، اصلح داریم؛ تشخیص ها مختلف است؛ یکی چیزی را ملاک قرار می دهد و کسی را اصلح می داند و کسی چیز دیگر را ملاک قرار می دهد. اشکالی ندارد. (28 اردیبهشت 80)

اصلح گزینی به مناقشه و اختلافات در جامعه دامن نزند

در عین حال که بر اهمیت اصلح گزینی و ضرورت تلاش برای داشتن حجت شرعی در انتخاب اصلح تأکید گردید، این مسئله نباید با افراطی گری ها و انحرافاتی همراه باشد. از جمله آن که اصلح گزینی نباید موجب اختلافات و درگیری در میان اقشار جامعه گردد و هدف بالاتر انتخابات را که افزایش همبستگی ملی است خدشه دار کند. لذا معظم له با صراحت اعلام می دارند: افرادی که از تأیید شورای نگهبان عبور کرده‏اند، قانوناً صالح اند. البته صلاحیت ها یک اندازه نیست؛ صالح داریم، اصلح داریم؛ تشخیص ها مختلف است؛ یکی چیزی را ملاک قرار می‏دهد و کسی را اصلح می‏داند و کسی چیز دیگر را ملاک قرار می‏دهد. اشکالی ندارد؛ این‏ها نباید موجب اختلاف شود. مبادا به خاطر علاقه‏مندی یک دسته به یک نامزدِ ریاست جمهوری و دسته‏ی دیگر به یک نامزد دیگر، بین آحاد مردم شقاق و اختلافی پیدا شود. چه مانعی دارد؟ قانون همین را خواسته است که مردم طبق سلایقِ خودشان بگردند و انتخاب کنند. (28 اردیبهشت 80)

اهمیت حفظ وحدت و پرهیز از مناقشات و دامن زدن به اختلافات در جامعه تا بدان جاست که معظم له پیش از این با صراحت فرموده بودند:

حفظ وحدت را اصل قرار بدهیم و اگر تکلیف شرعی ای هم احساس کردیم، ولی دیدیم عمل به این تکلیف ممکن است مقداری تشنج به وجود آورد و وحدت را از بین ببرد، قطعاً انجام آنچه که تصور می کردیم تکلیف شرعی است، حرام است و حفظ وحدت واجب خواهد بود. (12 تیر 68)

یکی از سؤالات اساسی در انتخابات که در سال های اخیر اذهان بخشی از توده های دلسوز جامعه را مشغول به خود کرده این است که در فضای رقابت های انتخاباتی، در صورتی که تکثر کاندیداهای صالح موجب نوعی رقابت درون گروهی و زمینه سازی برای به قدرت رسیدن گزینه ای باشد که از نگاه ما از صلاحیت لازم برای تصدی آن سمت برخوردار نیست، چه باید کرد؛ در حالی که هیچ یک از داوطلبان صالح نیز حاضر به کناره گیری از صحنه ی رقابت نباشند؟!

در پاسخ به این سؤال بود که راهکار رأی به صالح مقبول توسط جمعی از نخبگان اصول گرا پیشنهاد گردید. مبتنی بر این نظر، از آنجا که تفرق آرا در انتخاب گزینه ی اصلح موجب خواهد شد تا آرا تقسیم شود و از سطح آرای جریان اصول گرا کاسته شود و این در حالی است که جریان رقیب با وحدت آرا بر حول گزینه ای که از نگاه اصول گرایان غیرصالح است وارد میدان شده است و می تواند رأی بیشتری را کسب نماید، در این صورت است که اصول گرایان باید از گزینه ی اصلحی که از بیشترین مقبولیت برخوردار نیست صرف نظر کنند و به گزینه ی صالحی رضایت دهند که خواهد توانست بیشترین آرا را به خود اختصاص دهد.

در این صورت، صالح مقبولی برگزیده خواهد شد که هرچند از نگاه همه ی اصول گرایان اصلح نیست، ولی مانع پیروزی غیرصالحی شده است که در صورت به قدرت رسیدن به نفع نظام اسلامی نخواهد بود. مکانیسم رسیدن به مقبولیت نیز مشخص است؛ یا از طریق نظرسنجی می توان مقبولیت افراد را بررسی نمود یا از طریق اجماع گروه های سیاسی بر فرد و لیستی واحد و پایبندی همه ی هواداران جریان اصول گرا به آن لیست، صالح یا صالحین مقبول مشخص خواهند شد.

این نظر البته منتقدینی نیز دارد که اشکالات زیر را بر آن وارد می دانند:

1. در متون دینی حجت شرعی قابل قبولی برای این دیدگاه نمی توان یافت.

2. در کلام و بیانات حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، همواره بر انتخاب اصلح تأکید مستمر شده و هیچ جا سخن از صالح مقبول به میان نیامده است.

3. نگاه این چنینی به مکانیسم گزینش نماینده، موجب شکل گیری مجلسی ضعیف و ناکارآمد خواهد شد.

4. این راهکار می تواند مورد سوء استفاده ی فرصت طلبانه ی گروه های سیاسی قرار گیرد و مانع شایسته سالاری و چرخش نخبگان گردد.

در مقابل، مدافعین این نظر تأکید دارند که می پذیرند مکانیسم اصلی انتخابات در نظام اسلامی، رأی به گزینه ی اصلح است و این راهکار اعتبار ثانوی دارد و تنها در شرایط اضطرار و امکان رأی آوردن گزینه ای ناصالح، ارجحیت می یابد؛ اما این بدان معنا نیست که با ساده انگاری و به ظاهر آرمان گرایی و بدون درک شرایط سیاسی موجود و تجربیات گذشته ی انتخابات، دست به انتخابی بزنیم که نتیجه ی آن سپردن امور به گزینه ای باشد که با گزینه ی اصلح فاصله ی بسیار دارد.

به هر حال، دقت در استدلال هر دو نظر می تواند راهنمای ما در مواجهه با انتخابات پیش رو باشد. ضمن آن که نظرات مراجع عظام تقلید، از جمله نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، در پاسخ به سؤال زیر می تواند راهنمای ما در این مسئله باشد. از ایشان سؤال شده است:

اگر فرد اصلح در انتخابات احتمال رأی آوردنش کم باشد، آیا می توان برای دفع فرد بدتر، به فرد بد رأی داد؟ آیا حجت شرعی خواهیم داشت در نزد خدا؟ (البته منظور از فرد بد، فردی است که اصلح نیست و شانس رقابت با فرد بدتر را دارد.) که معظم له می فرمایند: در صورتی که بدتر بسیار خطرناک باشد و بد این خطرات را ندارد و رأی نیاوردن اصلح تقریباً مورد اطمینان باشد، آنچه نوشته اید مانعی ندارد.

منبع: برهان

 


 

 منبع: وب سایت rasekhoon.net

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184490
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.