مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

انواع رژیم‌های سیاسی
توده‌های مردم خو گرفته‌اند که با کمترین واژه و ساده‌ترین ساختار کلامی منویات خود را بیان کنند. از آ...

کالبدشناسی سیاست
کنش سیاسی پیوسته در میان گروه سازمان یافته انسانی انجام می‌گیرد. برای کالبدشکافی آن لازم است که نخس...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : کالبدشناسی سیاست
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   277   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

کالبدشناسی سیاست

کالبدشناسی سیاست

ساختارها، پندارها و همبودی ها

کنش سیاسی پیوسته در میان گروه سازمان یافته انسانی انجام می گیرد. برای کالبدشکافی آن لازم است که نخست مفهوم سازمان و ساختار را که امروزه کاربرد آن ها در علوم خیلی رواج یافته است تعیین و تبیین کنیم. برای تسهیل بیان کالبد انسانی (کشورتن) را مثال می زنیم: طرز قرار گرفتن اندام های بیرونی مانند پا، دست، تنه، سینه و سر و درون مایه آن ها و پیوند حیاتی موجود بین اندام ها سازمان کالبد یا ساختار تن را تشکیل می دهند. از چنین ساختاری، یعنی طرز قرار گرفتن اندام به محور استخوان بندی تن، کارها و پویش های خاصّی بر می خیزند. برای تجرید این تمثیل ما تعریف آندره لالاند را بازگو می کنیم تا تأکیدی برای تفهیم سازمان و ساختار بوده باشد: طرز قرار گرفتن و آرایش اجزاء که کلاً در جمع ترکیب واحدی را به وجود می آورند ساختار نامیده می شود. ساختار یک کالبد، یا هیبت، از کارکردهای آن کاملاً مستقل و قابل تمییز می باشد، به همین سبب در بیولوژی تشکیلات کالبدی را از فیزیولوژی هریک از دستگاه ها باید تمییز داد. در معماری، صرفنظر از کارکرد فضاها، سازمان و ساختار خانه را در پیوند چهار دیوار، سقف، در و پنجره... و تقسیم فضایی درون آن باید جست. هریک از این اجزاء، بدون پیوستگی و اندر بستگی، معنا و نقش خود را از دست می دهد.

در قالی ایرانی، اگر به جای ساختار بافتار را به کار بریم، آن عبارت از تار و پودها و گره های رنگارنگ سوار بر آن هاست که در سطح قالی پراکنده شده، مبین آرایش و معرّف تکوین و تشکّل آن می باشد. تفاوت های ساختاری تار و پود، نوع، کیفیّت و ماهیّت آن (پشمی، پنبه ای یا ترکیب صنعتی) طول و عرض، اختلاف بافتاری، طرز گره بندی یا گل اندازی نقشه، انواع الوان و پراکندگی موزون آن ها در یک زمینه ی سرخ و سفید و سرمه ای... یک قالی را از قالی دیگر متمایز می سازد و ارزش و هویّت آن را معین می کند. بافتار (ساختار) قالی در تعیین نقش، یا کاربرد آن، اهمیّت به سزایی داراست. مسلم است که قالی زربافت ابریشمین، تصویر شخصیت و طبیعت ریزبافت برای زیر پا انداختن نیست، بلکه بیشتر در میان قابی از گوش و گوشه ی دیواری، به عنوان کالای زیبا و زینتی، آویزان کردن است؛ در صورتی که قالی های پشمین و پنبه ای، بافت درشت و کم هنر، با عرض و طول دراز و ضخامتی زمخت، برای پوشاندن کف اطاق ها، تالارها، مساجد و حتی منابر به کار می رود.

سازمان نماهای وزارتی (اورگانیگرام) با شبکه های مستطیلی، با ارتباطات افقی و عمودی، نمونه ساده ی تجرید ساختار تشکیلاتی یک وزارتخانه را به نمایش می گذارند. آشکار است که در هر یک از مستطیل ها مجموعه ای از وظایف و حقوقی نهفته است که از کارکرد مقامات مسئول آن بر می خیزد؛ ولی یک سازمان نما، یا ساختار، عملکرد آنان را بیان نمی کند. بنابراین، نقاشی و کاربرد اشیاء، نهادها و افراد را باید از ساختار و بافتار (به ویژه در بافتار جامعوی) آن ها تمیز داد و درهم نیامیخت. (1)

در ایران، برخی ها به تبع ترجمه ی متون مارکسیستی "infra- Structure" را زیرساخت ترجمه و آن را با بن یا شالوده، که ساختار بر روی آن قرار می گیرد، اغلب همسان دانسته اند. مثلاً اقتصاد را زیرساخت تلقی کرده، بنیادی را که اقتصاد بر روی آن قرار می گیرد از دیده و ذهن پنهان داشته اند؛ در صورتی که طبیعت (انسان هم بخشی از طبیعت و یکی از عامل های آن) بین، تکیه گاه و سازنده ی اقتصاد را تشکیل می دهد. بدون طبیعت و عامل های طبیعی ابر و باد و مه و خورشید و فلک، خاک و نمک... انسان اقتصاد مفهوم ندارد.

به معنای ساده تر، جامعه و طبیعت محیط بر ان بن اقتصاد شمرده می شود.

ساختارها با دوام، بقا، وابستگی و اندر بستگی عناصر تشکیل دهنده ی یک واحد یا نظام (سیستم) مشخصی و متمایز می شوند، مانند: وابستگی و اندر بستگی اندام اعضا، اعصاب ریز و درشت بدن.

در مورد جامعه باید دانست که ساختارها، یا بافتارهای آن، ابعاد دیگری دارند و لازم است که برای طبقه بندی، درک و دریافت آنها دقیقاً مورد بررسی و شناسایی قرار گیرند. تشخیص مهم ترین وجه تمایز ساختارهای جامعوی و تعمیم آن به تاریخ و تبلیغ آن در جوامع، در صد و پنجاه سال اخیر، مدیون کار کارل مارکس و فردریک انگلس و سپس پیروان ایشان است. این دو اندیشه ورز متعهد و مبارز تحلیل دکارت را دست مایه ، یا دقیق تر مغزمایه قرار داده، بُعد اندیشه وی او را به کنار گذاشتند و جوامع را مانند ساختمانی پنداشتند که از دو بخشی اساسی انتزاعی محقق ساز و یا مجازی تشکیل می شود:

1- زیرساخت (یا ساختار زیرین).

2- روساخت (یا ساختار زبرین).

ساختار زیرین را مادّی نیز نامیدند. در عصر مارکس منظور از مادّی عبارت بود از مجموعه ی عوامل دهری، غیر روحی و غیر ربی و یزدانی. (برخی از کژخوانان و کژدانان آن را فقط به پول تعبیر کرده اند!)

ساختار زیرین (2) یا روساخت، مجموعه ای عوامل و عناصر نهادی، اخلاقی، روانی، فرهنگی و معرفتی معنوی را در بر می گیرد. البته چنین تقسیمی، مثل بسیاری از تقسیمات و کالبد شکافی های ذهنی علماء، صوری و پنداری است و فقط به خاطر تسهیل تحلیل و دستیابی به درجه ی اهمیّت عناصر در تقدم و تأخر کارکردهای نهادی است. در واقعیت، در فراشد پویایی پیگیر جامعه، ساختارهای زیرین و زبرین پیوسته بهم بسته و اندر بسته اند و در هیچ مکانی و زمانی از تاریخ از هم جدا نبوده و نخواهد بود و همیشه تأثیر متقابل روی هم گذاشته و خواهند گذاشت. (3)

ساختارهای زیرین (4)

ساختار جغرافیایی یا طبیعی

شالوده های مادی- دهری هستند که در وهله ی نخست در حیطه ی جغرافیا قرار دارند، مانند: آب و هوا (اقلیم)، پستی و بلندی های زمین، نباتات و منابع آبی، دستیابی به رودها و دریاها (یا اقیانوس ها) این عوامل را بن، یا ساختارهای زیرین طبیعی، می توان نامید.

به تدریج که فنون و شیوه های تولید پیشرفت می کنند انسان ها بر طبیعت تسلط یافته، آن را، به توازی خود، دگرگون کرده، مهار می زنند و به خدمت خویش- تن می گمارند؛ به معنای دیگر، آنان در نوعی مبارزه و کش مکش بین جوامع و شرایط زیستی آنان درگیر می شوند.

هنگامی که به علل تغییرات جوی، یا آفات و سوانح طبیعی، منابع حیاتی تقلیل می یابند، کم- یابی یا کم- آبی بروز می کند؛ انسان های بدوی، همانند جانوران دیگر، چاره ای جز گریز نمی جویند. به همین روند، جماعات عهد کهن، پس از این که به شیوه ی نابود کننده ای (مانند زرزادگان و صنعت زدگان کنونی) از زمین بهره بر می داشتند، یا شکاری برای تغذیه در محیط خویش به جا نمی گذاشتند، ناچار می شدند که مهاجرت کنند.

دوره ی پیش از تاریخ از حدود پنجاه هزار سال تا پنج هزار سال پیش از میلاد را شامل می شود. (به خاطر داشته باشیم که نسبت زمان تاریخی به زمان پیش از تاریخ مانند نسبت یک روز است به یک سال. در مورد برخی از ملل متمدن کنونی گویی تاریخ از دیروز آغاز شده است و برای تعداد اندکی از مردم پراکنده در جنگل ها، کویرها و جزایر دورافتاده، تاریخ هنوز هم آغاز نشده، شاید در فرداهای آینده ی تاریخی شروع شود!) (5) تحرک و جابه جایی جمعیت از نقطه ای به نقطه ای دیگر، در پی معاش، خوراک، پوشاک و مسکن امن، سپری شده است.

مهاجرت های انبوهی گاهی همراه با امحاء و نابودی کامل ساکنان اولیه یک سرزمین، یا قرن ها بعد، بردگی و تبدیل مغلوبان به بازوی کار، ابزار لذّت و تولید نسل بوده است. در جریان جنگ ها، وقتی که دستبردهای بختکی عشایر و غزوات قبایل تداوم می یافت و در کمیّت و کیفیت جنبه ی تشکیلاتی و اداری پیدا می کرد، به صورت جنگ های میان - قبیله ای در می آمد. یا سرانجام، به گونه اتحادها، پیمان ها و بیعت ها بین ایلات و قبایل تظاهر می نمود یا از برکت تمرکز قدرت و نیروی انبوه در قالب مهاجرت های تهاجمی نظامی تحقق می یافت. هون ها، ژرمن ها، اسلاوها، تازیان، تاتارها و ترک ها... بدین شیوه به جهان آباد عصر خویش تاخته، آن را ویران کرده، مردمان را از دم شمشیر گذرانده، دستآوردهای ایشان را به تاراج برده، گاهی به جای آنان نشسته اند و زمانی نیز از دسترنج ماندگاران باج و خراج ستانده، سفره های خویشان و هم کیشان خود را رنگین ساخته اند.

با انباشت تجارب، پیشرفت های فنی، اطلاعات، معلومات و گسترش نهادها، عوامل جغرافیایی (طبیعی) عمدتاً در برابر عوامل فنی- تجربی نقش درجه دوم ولی بنیادی (بن) را به عهده گرفتند. دگرگونی های عمیقی از انباشت ابزار و معرفت در پهنه و شیوه زندگی جوامع پدید آمد. در نظر یونانیان باستان فراتر از مدار معتدله ی، که حدّ آن را زیتون کاری معین می کرد، رشد و بالیده شدن تمدن غیرممکن جلوه می نمود. فراتر از آن حدّ به سوی شمال، شدت سرما نوعی زندگی ابتدایی بدوی و حیوان واره را به مردمان تحمیل کرده، آنان را وامی داشت که در غارها یا کلبه های دودزده به سر برند. اختراع شیشه و پنجره و بخاری امکان داد که زندگی انسانی و تمدن در نقاط سرد و یخبندان نیز گسترش یابد.

چنین پیشرفت هایی که با ارتباطات (اهلی کردن اسب، الاغ و شتر...) همراه بود به دور افتادگی و کنار مانی ایلات و قبایل مرکب از انسان های بدوی پایان داد. در پی پیوستگی به همبستگی و اندربستگی ایلات و قبایل و امکان تأمین خوراک و پوشاک بیشتر، تجمعات و همبودی های انسانی بزرگتری پدید آمدند و در نتیجه، نظامات (سیستم ها) بزرگ سیاسی، یا دولتواره، برای اداره امور جمعی، دفاع از منابع حیاتی یا سرزمین اجدادی امنیت تغذیه، تربیت، عبادت، اطاعت... پدیدار گشتند و تشکیلات، قواعد و قوانین مفصلتری بنیاد گذاشتند. همبودی ها با جماعات دوروبر خویش، به جای جنگ و ستیز، به مبادله کالا و اطلاعات پرداختند و در نتیجه روابط خارجی ایجاد کردند.

ساختار جمعیتی

تراکم، چگونگی انبوهی جمعیت، پیری یا برنایی، کارآیی یا ناکاری آن در تولید و تولّد، زایایی، مانایی و میرایی نیز از شاخص های عمده ساختار زیرین جامعه در زمینه ی جمعیت محسوب می شود.

یادآوری می کنیم که ما شاخص ترکیبی تمدن و بهزیستی را عمر متوسط بقای انسان ها می پنداریم، زیرا که این شاخص نشانگر و بیانگر تمام امکانات رفاهی و امنیتی مربوط به یک همبودی است. در ضمن، نباید تصور کرد که وجود قریب 8300 نفر صد ساله در میان مردم داغستان و سایر نقاط قفقاز مبین بهزیستی و رفاه کلی همه ی مردم و اقوام ساکن قفقاز می تواند باشد. در این باره باید امید زندگی متوسط را بر پایه زایش در کل جمعیت حساب کرد.

(سوئدیان گرچه از رفاه و امنیت فراوانی برخوردار هستند ولی اخیراً در پی افزایش درصد خودکشی های ناشی از بی هدفی، خود خرمّی افزون، تصادفات اتوموبیل، انباشت لذت، زیاده روی در آزادی، روابط جنسی، مواد مخدّر و عواقب آن، مانند بیماری ایدز...، عمر متوسط سوئدیان به نسبت سابق در حال کاهش است.)

توزیع جمعیت در رشته های فعالیت اقتصادی، و نیز توزیع آن برحسب تقسیمات کشوری، از داده های ساختار زیرین به شمار می آیند. به رغم عامل انسانی بودن، چنین ویژگی های جمعیتی را مادی یا به قول اعراب هیولایی تلقی می کنند نه از عوامل اثیری و روحی یا روانی.

یکی از تقسیم بندی های رایج جمعیت برحسب فعالیت های اقتصادی تقسیم آن به سه بخش کشاورزی، دامداری و صید (بخش یکم)، صنایع و تولید صنعتی و پیشه وری (بخش دوم) و خدمات: شامل کارکنان اداری، مالی (اعم از دولتی و غیردولتی) تعلیماتی، درمانی، بهداشتی، تفریحی، ارتباطی و نظامی است (بخش سوم) به واسطه گسترش بی کناره این بخش اخیراً آن را به زیر بخش های مالی (بانکداری) اداری، تعلیماتی، دینی، نظامی و تفریحی نیز تقسیم می کنند. با توجه به این که رشته نظامی گری از تولید جنگ افزارها گرفته تا تربیت جنگندگان و اهمیّت روزافزون آن در به کام کشیدن سهم مهمی از دست رنج مردم در جهان غنی و فقیر (فقرا بیشتر از اغنیاء، به نسبت درآمد و نیاز خویش!)، برای جنگ بالفعل یا بالقوه خرج می کنند. گاستون بوتول، جامعه شناس فقید فرانسوی، پیشنهاد می کند که زیر بخش نظامی از بخش سوم جدا شده خود به بخش مستقلی به نام بخش نظامی یا (ستیزشناسی)"Polémologie" مورد پذیرش قرار گیرد. این بخش می تواند علاوه بر افراد زیر پرچم، تمام افراد ذخیره و مجموعه ی امکانات انسانی و مادی را در بر بگیرد که برای تربیت کشوروندان جهت نبرد با دشمن حقیقی یا خیالی و نیز همه ی کارگران، یعنی سرمایه انسانی، و سرمایه مالی بسیج می شوند که در تولید، نگهداری، استعمال و اخیراً امحاء جنگ افزارهای خرد و بزرگ، از گلوله گرفته تا هواپیماهای غول پیکر، مواد شیمیایی، بمب های ناپالم، آتمی، هیدروژنی، انواع موشک های دوربرد، ضد موشک های بالستیک و سرانجام جنگ ستارگان کارائی دارند. این بخش یکی از کهنترین، مهمترین، پرخرج ترین، بی بار و بی بهره ترین بخش هایی است که یا مستقیماً زیرنظر دولت ها به تولید، توزیع، انبار مرگ افزارها دوام می دهد و یا این که به صورت شرکت های غیردولتی، خدمات خود را، اگر انحصاراً هم نبوده باشد، اکثراً به دولت ها عرضه می دارد.

به همین سبب است که برخی ها معتقدند که یکی از عمده ترین وظایف دولت، که در ضمن قدیمی ترین و بدوی ترین آن ها نیز محسوب می شود، کشتار می باشد. دولت ها حق کشتن را از افراد سلب و انحصاراً به خود اختصاص داده اند و در پیآمد آن، دولت ها قانونی ترین ماشین کشتار یا سرکوب را در اختیار دارند، اعم از این که چنین ماشینی خودی یا بیگانه را به کام کشد.

پس از مخاصمات و فروکش کردن نبردها، بخش چهارم یا بخش نظامی گری وارث عواقب آن شده، علیل های جنگی یا جان بازان، تن بازان، دست، پا، چشم و گوش باختگان بر عوامل انسانی به صورت جیره بگیر افزوده می شوند. بعد از پایان غائله، ده ها سال لازم است که نیروی حیاتی و مالی یک جامعه برای بازسازی ویرانی های جنگ بسیج شوند. به قول فرزانه ای دوره ی بعد از جنگ، از نظر کاری، بهشت معماران، فخّاران، نجّاران... است !

ساختارهای زبرین یا (روساخت ها)

مجموعه ی دریافته ها، دانسته ها، بینش ها و دانش هایی که از طریق آن ها مردمان نظر خود را بیان کرده، وقایع، حوادث، مشهودات و محسوسات را توصیف، تعبیر یا تجسم می کنند و یا در قالب جامعه ی بومی یا جامعه ی انسانی بازآفرینی، تنظیم، تقنین، تهذیب... می نمایند، ساختارهای زبرین (یا Super-structure) می نامند.

برخی از محسوسات، تجربیات و معلومات تدریجاً درونی گشته، در پی یک فراشد ویژه ی ذهنی، به شکل اندیشه و پندار افراد متبلور می شوند. به همین سبب آن ها را به زبان فرانسه مانتالیته (منتالیتی در انگلیسی mentality) یا ذهنیات و عقلیات می نامند. (6)

بخشی از این پندارها و اندیشه ها از ذهن برون تراویده، به صورت نظاماتی، سازمان یافته اند که امروزه آن را در اصطلاح جامعه شناسی نهادهای جامعوی نام داده اند. (در آغاز رواج جامعه شناسی در ایران به جای نهاد ، مؤسسه به کار می بردند که معادل با اصطلاح فرانسوی و انگلیسی"institution" می باشد). معمولاً دیری نمی پاید که نهادها نه تنها به صورت مجموعه ای از کنش جامعوی، بلکه به معنای واقعی کلمه، در مکانی نیز نهاده می شوند و جای خاصی را در بافتار جامعوی- فضایی جامعه اشغال می کنند. بناهای تاریخی عظیم دولتی و دینی، بازمانده از اعصار، گواه بر این فراشد است. امروزه نیز دولت مدرن، به عنوان بزرگترین صاحب مستغلات کشور، انواع و اقسام کاخ ها و ساختمان های عظیم را برای کارکردهای خود ساخته یا در اختیار گرفته است.

تجدّد نهادهای دولتی، نه تنها با تقسیم کار بین دولتمردان، دولتزنان بلکه با تقسیم فضایی و ایجاد بناهای ویژه در خور و شأن دولت مشخص شده است.

یکی از وجوه تمایز دولت در عهد سلسله قاجار و سلسله پهلوی این است که در زمان قدرت- مداری خاندان اخیر، دولت به جای تکیه صاحب خانه شد و دولت سراهایی ، دیوان خانه برای وزارتخانه های متعدد و شعبات آن ها، با معماری ویژه ای، ملهم از نمادهای ایران باستان، بر پا گشتند. در گذشته، در پی بی سرایی دولت، اغلب دولتمردان دولت را در خانه خود می نشاندند و آن را در خود و چهاردیواری خانه خویش می نمایاندند. ولی در عصر جدید، با خانه دار شدن دولت، دولتورزان، بنا به تصویب و تأیید (خانه ملت) در (خانه دولت) کار و جا گرفتند و در مواقع عزل و استعفا، یا جدایی از دولت، جا و کار دولت را به دیگری واگذاشتند. در ایران، همانند بسیاری از کشورهای دنیای سوم، به واسطه جوانی دولتِ پیمانی ، هنوز خانه و سرای بسنده و شایسته برای کنش های جامعوی و جادهی نهادهای دولتی، به طور اختصاصی، ساخته نشده است. به همین سبب، بسیاری از ادارات دولتی، به ویژه قضایی و فرهنگی، در خانه هایی که برای سکونت خانوادگی ساخته شده اند مستقر گشته اند. در پی گرانی اجاره بها، اخیراً برخی از موجران دولتِ مستأجر را از خانه های شخصی خود بیرون رانده اند! به توازی دولت یا حتی پیش از آن نهاد دینی نیز مکان خاصی در بافت های شهری اشغال می کند و برخلاف دولت، محله، کوی و روستایی نیست که در آن جا مسجدی و نیایشگاهی برپا نشده باشد؛ در اغلب دهات ایران مسجد در کانون و منازل مسکونی در پیرامون آن قرار گرفته اند.

از طریق نهادهای دینی، دولتی و اخیراً وسایل ارتباط جمعی و نهادهای مدنی است که انسان ها از واقعیت و وقایع جامعوی آگاهی می یابند، از آن ها متأثر می شوند، قید و بندهایی دلبخواه یا به زور به خود می پذیرند و یا در آن ها اثر می گذارند. در پی کنش و واکنش های فردی و جمعی درون مایه نهادها و شیوه کارکرد آن ها نیز دگرگون شده یا واژگون و بازسازی می شوند.

فرهنگ غیرمادی: پندارها، باورها و اندیشه ها یا (ایده ئولوژی ها)

در تمدن معینی، در دوره مشخصی، معمولاً افراد درگیر در آن دارای اندیشه ها، باورها و پندارهای تقریباً مشابهی هستند. اگر بنای روانی تمدنی بازتاب ذهنیات، عقلیات و خلقیات مردمان نباشد آن تمدن دوام نیآورده، واژگون گشته، فرو می ریزد و چنین تمدنی، پس از مدتی، به فراموشی سپرده می شود، یا در بهترین شرایط، در یادمان فرزانه ها، در دل کتب یا در سینه موزه ها جای می گیرد و جزو متوفیّات مبین ادوار تاریخی، سیر تحول اندیشه و شیوه ی باور و پندار می شود.

ذهنیّات و تعقّلات یک قوم به طور متوسط، دارای یک ساختار منطقی می باشند، به گونه ای که اجزاء و پاره های درهم تنیده شده، توسط اعتقادات و ایمان درهم می آمیزند. ذهنیّات و تعقّلات ترکیبات و تشکیلات روانی هستند که دوام و بقای آن دیرپا و ماناست به نحوی که ظاهراً ایستا به نظر می رسند. دشوار است که در مدت محدود، حتی با زور تلقین و القاء عقیده، بتوان باورها و اعتقادات درون نهاده ی مردم را دگرگون کرد. اگر بنا باشد ما زاد و بوم خود را نیز ترک گوییم باز هم ذهنیّات، عقلیّات و خلقیّات ما همراه و هم سفر ما شده و از ما به آسانی کنده نمی شوند، حتی، اگر شخصاً نیز در این فراشاد خودپالایی مجدّانه بکوشیم. یکی از اشتباهات، یا ساده انگاری های اکثر مارکسیست های صوری این بود که گمان می کردند با تغییر ساختار زیرین، ساختار زبرین، یعنی ذهنیّات، باورها و پندارها، نیز سریعاً دگرگون می شوند. (7) غافل از این که پیوستگی زیرساخت های پیشین با اندیشه های کهنه چنان جایگاه معرفتی- عاطفی داراست که اگر زیرساخت نابود هم شود روساخت یا ساختار زبرین، برای قرن ها هم نبوده باشد، حداقل به مدت ده ها سال، به دوام خود ادامه می دهد. این فراشدِ دیرپایی ساختار زبرین، اگر اغراق نباشد، مانند پدیده ستارگانی است که قرن ها پیش نابود شده اند و دیگر وجود خارجی ندارند، ولی پرتو آن ها هنوز در راه است و شاید صدها سال بعد به دیده زمینیان برسد!

از سوی دیگر، به سبب اندرتنیده گی، تأثیر و تأثر، کنش، واکنش و اندرکنش که دائماً بین ساختارهای زیرین و زبرین وجود دارند به تدریج، طی زمان، زیرساخت نیز در عمل با روساخت تطابق منطقی و کارکردی می یابد و متقابلاً اندک اندک ساختار زبرین نیز به کندی در گروه های مستعد و نوپذیر جامعه دگرگون شده، در راستای ساختار زیرین نیمه جان، یعنی نیم نو و نیم کهنه، یا برآیند نیروها، قرار می گیرد.

اگر بهترین و پیشرفته ترین ماشینهای جهان را در ایران کار بگذارند به علت نحوه ی مدیریت، خوی و خصلت، بینش و باور ایرانیان در به کارگیری زمان، مکان، ابزار و طرز تلقی، کار چنین ماشینی نمی تواند با حداکثر بازده، تعیین شده توسط سازندگان در ساختگاه و زادگاهش به کار پردازد.

تصادفی نیست که عمر ماشین های صنعتی در کشورهای دنیای سوم اندک و بهره وری آن ها حداقل 30 درصد کمتر از کشورهای سازنده است. اخیراً در پی فروپاشی سوسیالیسم در شوروی معلوم شده است که اگر در روسیه کنونی برای تولید A متر پارچه 60 نفر را به کار گمارند در فرانسه فقط ده نفر همان پارچه را با کیفیت بهتر در زمان برابر تولید خواهند کرد!

ماشین ها یا دستگاه های دولتی به مثابه تجلی پندار مدیریت عام و تبلور بیرونی و نهادی شده سازمان امور مردم، مدل های متعددی در جهان داراست. به رغم برچسب های مشابه، به علت تعلق به خاستگاه های مختلف و سازندگان متفاوت کاربرد و کارسازی های آن ها، برحسب هر کشوری، از هم متمایز می باشند.

در جهان غیرصنعتی، و نیز در بلوک مبتنی بر سرمایه داری دولتی (سوسیالیسم سابق)، شیوه زورمداری، پرخاشی حکومتگران و دولتورزان سابقه ی باستانی دارد. اجرای قوانین برخاسته از اراده ی مردم و حرمت و پیروی از عقاید عمومی و تمایلات ملّت پیشینه چندان درازی ندارند و بیشتر برچسب ظاهری و قالبی، نظیر انواع جمهوری دموکراتیک... روی نظام های دیرپا و کهنه کار نشانده بودند. اگر اراده و ادعای دست اندرکاران بر وارد کردن یا کپی برداری، استقرار و راه اندازی دستگاه دولتی دموکراتیک شبه غربی راست و صادقانه هم بوده باشد، به سبب خوگیری دولتمردان سلطه گر و مردمان ناآگاه سلطه پذیر، باز هم نظیر ماشین های صنعتی، حتی بدون سوء نظر، بازده کاروری آن، در مقایسه با ماشین های دموکراتیک دیرپایه ی غرب ، بیش از 50 درصد نخواهد بود. تنها خواست صادقانه کافی نیست معرفت، تجربه، خوگیری به رعایت حق و وظیفه از سویی و آگاهی به رموز کارکرد افزارها و فنون دستگاه ها تنظیم زمان از سوی دیگر، برای بازده بیشتر ضروری است.

راه انداختن ماشین پیچیده و چند بعدی و پر از تعارض و تضاد دولت ملت- مدار (قراردادی نه اکتسابی) و دوام بخشیدن بدان کار یلان آزموده و مجهز به کارافزار، فنون و نظم ویژه است که نخست خود پالایی کرده، زمین و زمان را حداقل از زیر پای خود، از زور و تزویر... بزدایند و برای بردن بار ملت سالاری هموار گردانند. پس از پاشیدن بذر آزادی فردی و حرمت جمعی، پیوسته مراقب باشند تا مور و ملخ شبانه آن را از ریشه برنیاندازند یا آفتاب تند، باران سیل آسا و باد خشک بوته آن را، هنوز قد برنیافراشته، بر زمین نیافکنند. کار راه اندازی ماشین ملت سالاری یک کار مبتنی بر پیش شرط ها و یک فراشد مداوم و پیگیر مهندسان (دولتورزان) و کارگران (مردم آگاه و کوشنده) هوشیار، بیدار، ورزیده، مؤمن و معتقد بدان است که جمعاً در ذهنیات و بینش های سیاسی خلاصه می شوند.

تمام ذهنیّات از عامیانه ترین تا عالمانه ترین آنها، دارای قالب واحدی هستند، تنها محتوای آن ها با هم فرق می کند: نخستین قالب این ذهنیات جهان بیرونی یا جهان بینی است و آن عبارت از مجموع دانشی است که ما از محیط زیست خود، (اعم از این که حقیقی یا خیالی بوده باشد) کسب می کنیم؛ به معنای دیگر جهان بینی بازتاب تعبیر، تفسیر و توجیهی است که ما از آغاز و فرجام جهان، زندگی، حرکات و تحوّلات میان آن دو نقطه برای خود و دیگران ارائه می دهیم.

دومین قالب عبارت از معرفت، یعنی مجموعه ی فنون، تجارب علمی و ذهنی، (اعم از این که جنبه علم راستین یا اسطوره و جادو... داشته باشد)، است که از برکت آنها ما ماده را تغییر صورت می دهیم و آن را دگرگون می سازیم.

سومین قالب، که از نظر جامعه شناسی سیاسی دارای اهمیت شایانی است، اخلاقیات نامیده می شود و آن، برخلاف معمول در زبان فارسی، به معنای اصطلاحی و اختصاصی کلمه، شامل مجموع قواعد، قوانین، ارزش ها، باورها، اعتقادات، عادات، خوی و خصلت هاست که رابطه ی ما را با هموندان ما، یا با خودی، بومی و غیربومی، تنظیم می سازند و جایگاه ما را در انواع همبودی هائی خرد و کلان معین می کنند و فراز و نشیب ما را در طول زمان، به اعتبار شرایط مکان، در یک نظام پویا و ساختارآن مشخص می نمایند.

تصویری که هموندهای (اعضاء) یک همبودی ملّی از کشور، از دولت، از ملت، از دین، از سازمان درونی گروه های حاکم، از جایگاه خود در مرز و بوم خویش و در جهان بزرگ، و مرتبه و منزلتی که شخص احساس می کند داراست... همه بخشی از ذهنیات و تعقلات است که ارزش ها، روایی ها و ناروایی های الگوهای رفتاری و مدل های برتر و تیپ های مجازی... را نیز در بر می گیرند.

با تمام این تفصیل، در زمینه ی اخلاقیات باید یک نکته ی اخلاقی را به خاطر بسپاریم: بدین معنا که اخلاقیات، به عنوان دست آورد، و ره آوردی جامعه، مطلق و جدا از زمان و مکان نیستند و به رغم ایستایی ظاهری و دوام و تعمیم نسبی آن ها، اخلاقیّات زمان صلح با اخلاقیّات زمان جنگ، اخلاقیّات تهاجمی با اخلاقیّات تدافعی، اخلاقیات دوره ی وفور نعمت با اخلاقیّات مرحله قلّت و محنت... فرق فراوان دارند. ظاهراً جنگی یک دنیای اخلاقی ویژه ای با خود به همراه می آورد: به محض این که این بلا به جان مردمان می افتد در اندک مدتی بسیاری از ارزش ها و معیارهای معتبر زمان صلح در درون همبودی خودی یا بیگانه بهم می ریزند و بسیاری از مناهی و محرّمات حلال و مباح شناخته می شوند، به نحوی که آدم کشی، یغما و تجاوز... به حدّ قهرمانی ارتقاء می یابند.

همبودی های سیاسی

بازتاب ذهنیات و تعقّلات سیاسی را به عنوان یک روساخت، باید در تشکّلات و تشکیلات انواع همبودی ها جست که به صورت ساختاری سازمان یافته، بر حسب

قلّت و کثرت، کیفیت و کنش صورت متفاوتی می یابند.

الف- همبودی های خُرد سیاسی:

انواع اشکال گردهمآیی های ابتدایی در عهد کهن، تظاهر قدرت در زندگی قبیله ای پراکنده از هم، یا در جوامع شهرهای کوچک عهد باستان، یا گروهک های سرکش، که به طور منزوی، در نقاط دورافتاده، برکنار از دست رس، پاس رس، و در نتیجه تیررس، عامل های دولت مرکزی، برحسب مدیریت ویژه ی خود زندگی می کنند، در طبقه بندی، همبودی های خُرد سیاسی می نامیم.

این همبودی نقطه مقابل همبودی های کلان سیاسی است. بعضی مواقع، به رغم خُردی، برخی از این همبودی ها نقش بسیار مهمی ایفاء کرده اند؛ به طوری که گروه های حادثه جو، مصمم، معتقد و از جان گذشته، با تبعیت از یک قطب، مرشد، پیشوا و رهبر، توانسته اند با عده ی قلیل دولت های کثیری را به هراس اندازند و یا به تشکیل دولتواره و سپس دولت هایی نائل آیند. در تاریخ ایران، نهضت عیاران (یا، ای یاران) را، به رهبری یعقوب لیث صفاری، می توان مثال زد که از راه زنی به راه بری رسید و سپس چنان توانمند شد که به بغداد تاخت تا خلیفه و خلافت را به یک باره براندازد. بعد از صفاریان، اسماعیلیه، به رهبری حسن صباح، را نام می بریم که به پایمردی و جان نثاری فدائیان خویش در قلعه الموت دولتواره دژنشین را تأسیس کرد و به بهای جان جانبازان خود، یکی از نیرومندترین گروه های بیم زای (تروریستی) زمان را به وجود آورده، بسیاری از ناموران و دولتمردان کاردان، نظیر نظام الملک را به کام مرگ فرستاد. مدت ها بعد از حسن صباح، بازمانده های او رهبری دولتواره های دژنشین را، که در نقاط متعدد ایران پراکنده بودند، به مدت دو قرن به عهده گرفتند. یک نگرش اجمالی به ساختار تشکیلاتی اسماعیلیه نشان می دهد که تا چه حدّ هرم قدرت و رهبری بهم تنیده و عمودی آن تمام عناصر لازم روانی- معرفتی (اعتقاد و باور و فرّ ایزدی ... به اضافه مواد مخدر، مانند حشیش) را دارا بوده است:

... سلسله مراتب نزاریان (نو اسماعیلیان) از پایان قرن پنجم تا اواسط قرن ششم هجری (از بالا به پایین) به شرح زیر بوده است: امام ، داعی الدعاة ، داعی الاکبر ، داعی ، رفیق ، لاحق ، (یعنی وابسته) و فدائی . اعضای دو درجه پایین فقط از احکام و قواعد ظاهری فرقه اطلاع داشتند و می بایست کورکورانه از مقامات بالاتر فرقه اطاعت کنند. عضو درجه دوم، یعنی لاحق می بایست با امام بیعت کند، یعنی سوگند یاد کند. عضو درجه سوم یا رفیق تا حدی بر بعضی از اسرار باطنی فرقه واقف و از آن ها آگاه می گشت.

این سه درجه مراتب پایین شمرده می شدند. عضو درجه چهارم یا داعی کاملاً به تعالیم باطنی اسماعیلیت آشنا می شد. اعضای سه درجه عالی- یعنی داعی و داعی اکبر و داعی الدعاة - سران برگزیده فرقه و اشراف حاکمه ی آن شمرده می شدند و برای ایشان مراعات تعالیم ظاهری (نماز گزاردن و اجرای تشریفات دینی) و موازین حقوقی و مراعات اخلاقیات ابتدایی اجباری محسوب نمی شد. بدیهی است که درجه عالی، یعنی امامت برای هیچ کسی جز... نزار، برای اخلاف کیا بزرگ امید ، که رسماً از اعقاب نزار شناخته شده بودند، قابل وصول نبوده، عامّه افراد فرقه على الرسم بالاتراز درجه اول و دوم ارتقاء نمی یافتند. (8)

بعد از جریان سیاسی- جنایی اسماعیلیه از جریان سیاسی- مذهبی معروف صفویه نیز می توان نام برد. در این جریان عده ای از صوفیان اردبیل توانستند، به نیروی اعتقاد و استواری ایمان (ساختار ذهنی) و بهره گیری از بحران سیاسی زمان و خالی بودن میدان، جوان کم سن وسالی مانند اسماعیل را از مرشدی به شاهی رسانند و بتدریج مذهب شیعه دوازده امامی را در ایران رسمیّت داده، به عنوان وجه تمایز ایران از خلافت سُنی مذهب عثمانی آن را کشور شمول و واجب الرعایه اعلام کنند. در آغاز قرن شانزدهم، به هنگامی که به زحمت فقط ده سال از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب می گذشت، سرسلسله صفویان شاه اسماعیل و سپس شاه طهماسب و شاه عباس، از ایران پاره پاره توانستند امپراتوری عظیمی بسازند که از ساحل فرات تا کناره های جیحون در شرق کشیده شده، به عنوان یک کشور با هویت جغرافیایی، سیاسی و نفوسی معین، در برابر خلافت سنی مذهب عثمانی، که ابرقدرت زمان بود، قرار گیرد.

در غرب دور، در فراسوی اقیانوس اطلس، تعداد معدودی از فاتحان (Conquistadors)، یا اشغالگران اسپانیایی، توانستند در اندک مدتی تمدن های درخشان آزتک و مایا وانکا را در آمریکای جنوبی، با تأیید کلیسا، درهم فرو ریزند و این اقوام و دولت های آنان را به تزویر از زر و زور و سیاست ساقط گردانند و به زاری نابود سازند. بعدها، متصرفات این جویندگان الدورادو (سرزمین خیالی طلاخیز) به صورت دولت ها و کشورهای کنونی آمریکای لاتین درآمدند.

مثال های فوق نشان می دهند که چگونه پس از تشکّل گروه ها و تحرّک آن ها، به تدریج همبودی های خُرد درهم می آمیزند و استوار می شوند و خطّه خاصّی (ساختار جغرافیایی) را پهنه پویایی خود قرار می دهند. همین خطّه است که به عنوان بستر آغازین دولتواره ها، پاره دولت ها و دولت ها (اکتسابی، زوری یا ارثی) سپس به حد کشور یا به مفهوم سیاسی (قلمرو) ارتقاء می یابد.

واژهای فارسی قلم رو (9) از جمله اصطلاحات ظریف سیاسی است که در زبان های دیگر نظیر ندارد. منظور از قلم رو حوزه یا حریم عملیاتی (امیری) یا فرمانروایی است که امر یا فرمان او در آن حوزه برش و کنش دارد. امروزه، چنین امری را در کشورهای دولت (قراردادی) مبتنی بر اراده ملت قانون می نامند. بُرد امر امیر و روایی فرمان فرمان روا بی کناره نیست؛ بلکه سرانجام در حدّ و مرزی از قاطعیت و تبعیّت می افتد و حکم حاکمی یا امر امیر دیگری جای آن را می گیرد. مثلاً در گذشته، در اروپای فئودالی، که بر مبنای حق و وظیفه ی تابعان و متبوعان کار می کرد، امیران به عنوان سرگروه های همبودی های خُرد، مانند یک موزائیک، دور هم جمع می شدند و با حفظ استقلال در حوزه عملیاتی خود نسبت به سروران بالاتر از خود، از جمله شاه مرکزی (سرور سروران) اطاعت و تمکین خاصی، با آئین های ویژه ای، به انجام می رسانیدند.

امروزه، دولت های فدرال کوچک (نظیر سوئیس، آلمان و یوگسلاوی) از نظر عملکردهای افقی و عمودی، یعنی در رابطه با هم و در ارتباط با دولت مرکزی، شباهت های اصولی به دولتواره های فئودالی غربی و خان خانی شرقی دارند و شاید در آینده نزدیکی جمهوری های کنونی شوروی از چنین خصوصیاتی برخوردار گردند.

وراتر از پهنه ارضی (ساختار جغرافیایی) همبودی های خُرد دیگری هستند که در تشکّل آن ها زمین نقشی ایفا نمی کند. فارغ از مکان، وجه تشخیص و تشکیل آن ها ضوابط و معیارهای اجتماعی است: مانند برهمن ها، مردم عادی و گروه ناپاکان حاشیه نشین در هند و برخی از کشورهای دین و نژادمدار و قوم ستای دیگر.

حسین واعظ کاشفی، نظریه پرداز سیاسی- جامعوی، که در سال 900 هجری قمری (شانزدهم میلادی) می زیسته است، جامعه ایرانی و اسلامی معاصر خود را در کتابی به نام اخلاقی محسنی به چهار طبقه تقسیم می کند:

نظامیان، دیوان سالاران، بازرگانان و پیشه وران- کشاورزان.

در عصر انقلاب کبیر فرانسه، در قرن هجدهم میلادی، طبقات سه گانه دینوران، سروران و پایوران: توده های مردم از جمله تجّار، پیشه وران، دیوانیان و نظامیان دون پایه که کلاً بورژوا یا شهرنشین لقب گرفته بودند. همین بورژوازی نیز به همبودی های لایه واری مانند اصنافِ پیشه وری، مشاغل دیوانی، سندیکاها، گروه های محدود و مسدود (کاست) دینی- حرفه ای، هیئات دولت یا کارکنان دولتی، تقسیم می شدند. چنان که پیداست وجه مشخصه این قبیل همبودی های خُرد حرفه، مقام و منزلت جامعوی بوده است.

همانند همبودی های دینی، در تشکیل همبودی های حزبی- سیاسی، به جای زمین، زبان، فرهنگ و آئین، پندار و باور (ایده ئولوژی) نقش ادغام و پیوندگر و گاهی افتراق را ایفا می کند.

با توجه به نقش مهمی که احزاب در دولت سازی، دولت زدایی و قیّمی دولت و ملت در قرن بیستم بازی کرده اند، اما در بخش های آینده درباره ی فراز و نشیب آن ها سخن خواهیم گفت.

همبودی های کلان سیاسی

کلان ترین همبودی های سیاسی تمدن های متعددی هستند که هریک توسط ویژگی های مربوط به ذهنیّات متفاوت و بازتاب آن ها در نهادهای سیاسی از یکدیگر قابل تفکیک و تشخیص می باشند. چنان که در زمین شناسی لایه ها و چین خوردگی آن ها سرگذشت تحول زمین و درون مایه آن را برملا می سازند در تاریخ تمدن نیز لایه های فرهنگی را می توان انگاشت که نشانگر فراز و نشیب نهادهای جامعوی متعلق به یک جامعه، به ویژه نهادهای سیاسی، می تواند باشد. اغلب گذر از لایه ای به لایه دیگر با ابهام و ایهام همراه است. هنگامی که تمدنی خصایص خود را بروز می دهد و ذهنیات و بینش های ویژه ی را می پروراند اندکی نمی گذارد که نوع جدیدی از سازمان های جامعوی، دولتواره یا دولت را از درون خود برون می تراود.

دولت های تک شهری در میان رودان (بابلی، اکدّی، آسوری...) و یونان، سپس امپراتوری های عظیم شرقی، مانند: هخامنشی، پارتی، ساسانی و صفوی در ایران، امپراتوی چین، امپراتوری (یا خلافت عثمانی در قسطنطنیه (اسلام پول) (10) امپراتوری های یونانی- رومی در عهد باستان، امپراتوری اسلام عهد خلفای اموی و عباسی، امپراتوری استعماری انگلستان، امپراتوری تزاری و سپس امپراتوری سوسیالیستی و فروپاشی اجتماعی آن و تشکیل جمهوری های جدید، هریک به مثابه لایه ای از تاریخ تحول سیاسی، تمدن خاصّی را در پی داشته و نهادهای ویژه ای از خود به جا گذاشته اند.

پیدایش نظام شاهی، فرعونی، خاقانی...؛ اعم از این که بر قدرت شمشیر (اکتسابی) یا گزینش ریش سفیدان یا متکی بر ادیان و باورها بوده باشد، ابتکار و اختراع بزرگ سیاسی انسانیت بوده است. مورخان بر این باورند که نخستین نظامات شاهی و فرعونی در دره نیل، در کناره های رودهای بزرگ، مانند دجله، فرات، سند، گنگ، یانگ تسه، آمودریا و امثال آن ها در آسیا بوده است. این نظامات تمدن های مصبّی (دلتایی) یا تمدن های مبتنی بر آب هیدرولیک یا ین آب را برپا داشتند.(11) تصادفی نیست که هنوز هم در ایران نام هر آبادی از آب بر می خیزد و اکثر شهرها در کناره رودی برپا شده است. ضرورت ایجاد قنوات، یا پاسداری و دایر نگه داشتن راه های آبرسانی، توزیع زمین های محصول خیز، نگهبانی از امنیت کشاورزان و دهقانان (به معنای اصلی یعنی زمینداران) قدرت شاهی و تعبیر سازمانی آن، یعنی تشکیلات دولتی را به وجود آورد.

در این فراشد، در تولید و تولّد دولت، ایرانیان از مردمان پیشگام در منطقه و در جهان بوده اند؛ به طوری که در عهد امپراتوری ایلامی یکی از بزرگترین تشکیلات سیاسی جهان، در حدود هزاره سوم پیش از میلاد، در جنوب ایران پدیدار شد. سپس در پی نفوذ آریایی ها به فلات ایران و به قدرت رسیدن کوروش پارسی، در قرن ششم (550 پ. م.)، بزرگترین و نخستین امپراتوری جهان آباد برپا گشت. کوروش نظام شاهی را به حد ابرشاهی یا شاهنشاهی و چندشاهی ارتقاء داده، خود، به عنوان شاه شاهان، یا پَت شاه (بزرگ شاه) بر تارک آن نشست. جهان متمدن تا بدان عصر مدیریتی در زمینه لشگری و کشوری، داوری و دادگستری، به سان نظامات اداری هخامنشی به خود ندیده بود. هرچند که ظاهراً در آن عصر این نظامات تدوین نشده، به صورت کتاب و در نتیجه دانش سیاسی درنیامد؛ ولی کنش سیاسی، یا سیاست در عمل، به طرز بارز و داهیانه ای به مدت دو قرن، تا حمله و تجاوز اسکندر (سده ی چهارم پیش از میلاد)، اندرکار بوده، سپس جانشینان اسکندر نیز از آن نظامات سود جستند. واژه ساتراپ و نظام ساتراپی ، که هنوز هم در زبان های غربی مصطلح است، یادمان این عصر می باشد. ساتراپ واژه یونانی- رومی شده شهردار ، کنونی یا شَتراپ پهلوی به معنای کشوردار است. در عهد هخامنشی نمایندگان شاهنشاه را در استان ها و سرزمین های اشغالی شَتردار = شهراپ یا ساتراپ می نامیدند. امروزه در فرهنگ های واژگان مانند لاروس بزرگ (ساتراپ) و نظام ساتراپی را چنین تعریف می کنند: ساتراپ ها (به عنوان استاندار) از قدرت زیادی در سرزمین های پهناور برخوردار بودند ولی پیوسته تحت مراقبت مأمورانی به نام چشم و گوش شاه قرار داشتند. به تدریج قدرت آنان افزون شده، مقامشان ارثی گشت. برای درهم کوبیدن قدرت ساتراپ های سرزمین های غربی شاه دستور داد که قلمرو آنان را به قطعات کوچکتر تقسیم کنند و مزدوران یونانی را به خدمت گمارند. در زمان داریوش 20 ساتراپی و ساتراپ نشین) وجود داشته سلوکی ها آن ها را به 35 ساتراپ نشین تقسیم کردند و به جای ساتراپ عنوان رسمی استراتژی را به کار بردند. (12)

پی نوشت ها:

1- برای احتراز از پیچیدگی ما عمداً بحث ساختار را به حدّ مثال های ساده مادی تقلیل می دهیم. برای اطلاع بیشتر از تئوری ساختارگرائی و پیشگامان این مکتب به مقاله غلام عباس توسلی در نامه علوم اجتماعی، شماره 1، دوره جدید، پائیز 1368، از انتشارات دانشگاه تهران، مراجعه کنید و نیز احمد اشرف، استروکتورالیسم، نامه علوم اجتماعی، شماره 4، تهران 1342.

2- اخیراً این اصطلاح را به جای زیرساخت ابرساخت نیز ترجمه کرده اند که احتمالاً از "uber" آلمانی و "over" انگلیسی متأثر شده اند. به نظر نویسنده برابر نهاد اخیر در زبان فارسی سبب اشتباه تعبیر می شود.

3- ر. ک. به مقاله فردریک انگلس در مقدمه ی جنگ داخلی در فرانسه (متن فرانسه).

4- این اصطلاح رادر زبان عربى بنیة التحتیه) و مکتب استروکتورالیسم را بنیویّه ترجمه کرده اند.

5- برخی از دانشوران معتقدند که تاریخ یک قومی با تشکیل دولت توسط آن قوم آغاز می شود.

6- در زبان پهلوی بهمن، به من یا و هومن به معنای اندیشه ی پاک یا اندیشه ی نیک است. در واقع من در اصل به معنای اندیشه است. بعدها این واژه وارد زبان لاتین شده و به صورت mens،mentis درآمده سپس در قرون اخیر از آن mentality به انگلیسی و mentalité به فرانسه ساخته اند. تشابه "mind" انگلیسی یا "mentis" لاتین و من پهلوی اندیشه برانگیز است و چه بسا که humain انگلیسی و "man" از هومن پهلوی به معنای موجود نیک اندیش یا اندیشنده برخاسته باشد.

7- Henri Lefebre, The Explosion, Marxism and the French upheaval, Edi. Modern Reader, New York, London, 1969.

8- سید ضیاءالدین الموتی، قیام دهقانان الموت، تهران، 1359، ص 30.

برای اطلاع بیشتر درباره اسماعیلیه ر.ک. ای، پ، پطروشفسکی، اسلام در ایران، ترجمه: کریم کشاورز، انتشارات پیام، تهران 1351.

9- royaume،. principauté

10- قسطنطنیه معرّب نام لاتینی (کنستانتینوپل) "Costantinople" است که به معنای شهر کنستانتین (امپراتور روم شرقی) می باشد. پس از این که در سال 1454 این شهر به دست ترکان مسلمان فتح شد در جریان رومی زدائی و اسلام گرائی نام این شهر به اسلام پول (اسلامبول یا استانپول) تبدیل شد.

11- ر.ک. به ویتفوگل، شیوه تولید آسیائی، انتشارات 18-10، پاریس، 1974/ (متن به زبان فرانسه) و نامه مارکس به انگلس در پیوست.

درباره ی نقد نظریات ویتفوگل ر.ک. به دولت و فئودالیته در ایران نوشته پل ویی، ترجمه: منوچهر هزارخانی، از انتشارات مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی تهران، 1350.

12- Grand Dictionnaire Encyclopedique, Larousse, Tome XIII, Paris, 1982. -

شاید هم در ایران پیش از اسلام کتب متعددی در کشورداری یا آئین شهریاری تدوین شده بوده،

ولی در جریان کتاب و کشور سوزانی تازیان و ترکان... نابود گشته اند و جز آجرپاره های سوخته ای به جا نمانده اند که اخیراً تعدادی از آن ها در دانشگاه شیکاگو خوانده شده و به چاپ رسیده اند. 

منبع مقاله :

شیخاوندی، داور: (1393)، جامعه شناسی سیاسی شناخت دولت، تهران: نشر قطره، چاپ دوم

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : سیاست , لالاند , دولت ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184524
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.