مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
http://news.tebyan-zn.ir/
جدیدترین مطالب این بخش

انواع رژیم‌های سیاسی
توده‌های مردم خو گرفته‌اند که با کمترین واژه و ساده‌ترین ساختار کلامی منویات خود را بیان کنند. از آ...

کالبدشناسی سیاست
کنش سیاسی پیوسته در میان گروه سازمان یافته انسانی انجام می‌گیرد. برای کالبدشکافی آن لازم است که نخس...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : عوامل مؤثر بر دگرگونی سیاسی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   274   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

عوامل مؤثر بر دگرگونی سیاسی

عوامل مؤثر بر دگرگونی سیاسی

زندگی سیاسی در جریانِ مداومِ رویدادهایی متجلی می شود که به طور نابرابری افراد را در بر می گیرند. این رویدادها از اهمیّت تاریخی (زمانی) یا جغرافیایی (مکانی) مربوط به بخشی از نقاط جهان برخوردار هستند. اگر آن ها را در راستای تاریخی قرار دهیم نظم تسلسل، یا پی آیش های آن ها با هم فرق می کنند. آن ها اغلب ادواری یا شبه ادواری هستند: یعنی از هر گاهی، به طور دوره ای، یا مرحله ای، با فواصل معینی ظاهر می شوند. برخی از آنها نیز ظاهراً واگیر به نظر می رسند.

زمان جامعه شناسیک

زمان جامعه شناسیک مجموعه ای از دوره هایی است که زیست یک گروه، یا حیات یک دولت را متوازن و آهنگین می سازد. بروز و وقوع رویدادهایی در فواصل زمانی نسبتاً مشخصی یکی از ویژگی های زیست جمعی و کالبد جامعوی است. این پدیده در انواع جانوران نیز، در مراحل متعددی از عمر آن ها، خودنمایی کرده، نقش مهمّی در زیست آن ها ایفا می کند.

یکی از عمده ترین اشکال جهش جامعه شناسیک عبارت از تسریع پیگیر دوره های مربوط به رویدادهای جامعوی است. البته رویدادهای سیاسی بخشی از آن ها محسوب می شوند. در عصر ما روند شدن انسانیت دستخوش دگرگونی عظیمی گشته است. به قول م. دانیل هالوی: تاریخ شتاب گرفته است. بارزترین این گونه دگرگونی های خیره کننده سرعت فزایندهای افزایش جمعیت در جهان است. صدها قرن طول کشید تا جمعیت کره زمین به یک میلیارد نفر بالغ بشود. در مدت کمتر از یک قرن این رقم به 5 میلیارد نفر رسید، پیش بینی می شود که تا ده سال دیگر، یعنی در سال 2000 جمعیت جهان به 7 میلیارد (7/000/000/000) نفر برسد.

جمعیت ایران از این روند شتابان برکنار نبوده است. در آستانه مشروطیت، یعنی در حدود سال 1285 هجری شمسی (1906 میلادی) جمعیت ایران را بین 9 تا 10 میلیون نفر برآورد می کردند که از آن سه میلیون نفر در شهرها، سه میلیون نفر در روستاها و 3 میلیون نفر به طور ایلی یا کوچی می زیسته اند. آخرین سرشماری جمعیت ایران در سال 1375 حاکی است که تعداد 58 میلیون (58/000/000) نفر در پهنه ی ایران زمین می زیسته اند. اگر همین آهنگ رشد ادامه یابد، که ادامه خواهد یافت، در سال 2000 جمعیت ایران به 70 میلیون (70000/000) نفر و اندی خواهد رسید. به معنای دیگر، بعد از سپری شدن قرن ها، در آغاز قرن بیستم جمعیت این کشور باستانی فقط به 9 میلیون و اندی بالغ گشته بود در صورتی که در مدت کمتر از یک قرن رقم فوق به 8 برابر رسیده، شاید از آن هم تجاوز بکند. اگر مسائل تأمین خوراک، پوشاک، مسکن، آموزش، بهداشت، حمل و نقل، امنیت... چنین جمعیت میلیونی را در نظر بگیریم ابعاد اقتصادی و سیاسی آن اندیشه برانگیز، یا در واقع، نگران کننده جلوه می کند.

در غرب صنعتی رشد جمعیت، و مهار شدن آن در سال های اخیر، با رشد پیگیر و شتابان سطح سواد، علم، تکنولوژی و تحولات شگرف سیاسی (به ویژه اخیراً در بلوک به اصطلاح شرق و بازتاب آن در غرب) نیز به چشم می خورد. گویی دوره ی دولت- ملت ها سرامده، عهد چند ملت ها یا کنفدراسیون ملت ها و دولت های غربی فرا رسیده است. در آغاز سال 1990، روند شتابنده ی سیاسی در کشورهای اروپای شرقی به شکل جهش های چشمگیر خودنمایی کرده، با چرخش 180 درجه به سوی راست ، در راستای کاملاً مخالفت با آن چه که در نیمه ی نخست سده بیستم بود، قرار گرفته است.

اوضاع و احوال سیاسی حاکم (کونژونکتور Conjoncture) (1)

اگر رویدادهای سیاسی، حداقل در ظاهر، دستآورد یک یا چند تن دولتمرد، یا مدعیان دولتمردی وقوع می یابند، اوضاع و احوال سیاسی محصول وقایع دسته جمعی و غیرارادی افراد است. این اوضاع و احوال که نشانگر ترازمندی های جامعه شناسیک جامعه است و در ضمن گواه بر زیست گروه ها در هر یک از لحظات تاریخ می باشد.

در اوضاع و احوال حاکم، عناصر متشکله چنان درهم تنیده شده اند که تحلیل و تفکیک آن ها دشوار بوده، پیش بینی وقایع ناشی از آن ها تقریباً نامیسر است، از جمله:

- حوادث اتفاقی مانند: خشک سالی، ملخ زنی، ظهور بیماری های واگیر، کشته شدن یک شخصیت سیاسی یا دینی یا حتی انتشار یک سند یا نامه ی فتنه انگیز....

- کنش های منفرد و متعددی که با یکدیگر همنوایی ندارند، مانند: ازدواج، زایایی و میرایی در جمعیت شناسی، مسافرت یک مقام دولتی و حزبی به کشوری (وقایع بهار چین) یا سفر موقت رهبر کشور به خارج و کودتا در غیاب وی، نوسانات بختکی در بهای سهام در اقتصاد آزاد (لیبرال).

- نوسانات آرام ولی مؤثری که تمام وجوه زندگی جامعوی را در بر می گیرند. مانند: آراء عمومی، ترازمندی جمعیت با اقتصاد، بحران های ناشی از قحطی یا بیش تولید و تورم.

- اوضاع و احوال بین المللی: این یکی از همه مهمتر و لجام گسیخته تر است، زیرا که ممکن است زمینه ی انقلابی را فراهم ساخته یا راه اندازد، یا با اندک غفلتی مناقشات بین ملت ها را تشدید کرده، آتش جنگ را برافروزد.

- تحریکات و تفتین های وسایل پیام رسانی جمعی به ویژه رادیو، تلویزیون و اینترنت.

دولت ها، هر یک برحسب شیوه ها، باورها و آرمان های مربوط به نوع رژیم و واقعیت عملکرد آن بالیده می شوند. این عناصر می توانند زنجیرهای از رویدادهای مستقلی بار آورند که ممکن است اثر یکدیگر را تقویت یا خنثی کنند و یا به شکل پرخاشگرانه با هم برخورد نمایند.

پدیده های جامعوی به ندرت بی مقدمه و از هم گسسته ظاهر می شوند. در زندگی یک ملت همه چیز با هم پیوند دارند و پیوسته تحت تأثیر و تأثر قرار می گیرند. کنش ها، اندر کنش ها و واکنش ها از ویژگی های پدیده های جامعوی است. در نتیجه: اوضاع و احوال مادی- معیشتی روی پیدایی و روند پندارها (ایده ئولوژی) اثر می گذارند و متقابلاً وقتی که این پندارها در وجدان آگاه مردمان، یا بخشی از آنان، جا گرفتند و رنگ و جلای اعتقاد و ایمان یافتند در بینش و کنش آنان منعکس شده، وضع مادی- معیشت ایشان را تحت تأثیر قرار می دهند.

اوضاع و احوال سیاسی دارای سنخیت (تیپیک) خاص خود هستند و اغلب خصلت دوره ای دارند، به گونه ی نسبتاً منظمی تکرار می شوند و همیشه آبستن رویدادهایی می باشند. علوم جامعوی (جامعه شناسی، روانشناس جامعوی، جامعه شناس سیاسی...) می کوشند علت و معلول را بین اوضاع و احوال حاکم و رویدادها تفکیک و تحلیل کنند. از برکت چنین کاوشی است که در زمینه ی اقتصاد می توان از اختلالات پولی، اثرات سوء تورم (کاهش ارزش پول یا قدرت خرید آن) یا افزایش بهای آن (کاهش ارزش کالا) پیشگیری کرد.

کاربرد علم در سیاست لازم است ولی کافی نیست؛ زیرا که سیاست عمدتاً بیشتر یک هنر (2) است تا یک علم. تردیدی نیست که این سیاست است که شرایط آشفته و آشوبگر را فراهم می آورد، مانند: جباریّت، تبعیض و تضییقات، جنگ داخلی یا خارجی، جنبش های مردمی... . این قبیل اعمال فاقد شالوده های عقلی و علمی هستند. پژوهش و یافته های جامعه شناسی بنیادی (Socilogie fondementale) به توازی هنر سیاست، یکی از امیدهایی می تواند باشد که روشنگر سرنوشت انسان گردد و احتمالاً راه و ابزار رهایی انسان از درد و رنج را بنمایاند.

تعریف رویداد سیاسی

رویداد سیاسی عبارت از کنشی است که زندگی مدینه و مدنیت ، یعنی دولت، و در نهایت جامعه، را تحت تأثیر می گذارد. در جوامع کهن، یا کهنواره، بین حقوق خصوصی و حقوق عمومی فرق چندانی نبوده، این دو مقوله به طور ذهنی، عینی و مدوّن تفکیک نشده بودند. یکی از محاسن قانون گذاری رومی عبارت از تمییز و تفکیک حقوق خصوصی (فردی) از حقوق عمومی (عام یا جامعوی) بوده است. و نیز قانون سازان و قانون گذاران رومی بوده اند که حقوق مدنی را از حقوق کیفری جدا کردند. یکی از جرائم بزرگ اقدام علیه مصالح کشور یا خدشه وارد کردن منافع کل جامعه از جمله تهدید دولت بوده است.

رنسانس یا نوزایی در اروپای غربی نه تنها بازگشت و بازیابی آثار ادبی و هنری یونان و روم باستان بوده است، بلکه از نظر حقوقی و قضایی نیز احیا، ترمیم، تبلیغ و ترویج قوانین و مجالس قانون گذاری روم در برابر خودکامگی شاهان متکی به دینوران و سروران، تلقی می شد. بسیاری از سرکردگان انقلاب کبیر فرانسه علاوه بر این که دقیقاً قوانین و مقررات حقوق رومی را مورد مطالعه و مداقه قرار داده بودند، بلکه از نظر الگوی پنداری و در رفتار روزانه نیز هر یک از آنان خود را یک دموستن تلقی می کرد، چنانکه انقلابیون بعدی خود را روبسپیر و دانتون می پنداشتند.

حقوقدانان و سیاستورزان لیبرال غربی در قرن هفدهم کوشیدند تا آن جایی که مقدور است امور اندکی را به حقوق عمومی حواله دهند. بنا به قول س. بوگله (Bouglé C) ضابطه ی این تحول پیمان جامعوی می باشد: بدین معنا که به جای تداوم سنت و رستم (اوضاع و احوال حاکم)، هموندان یا گروه های تشکیل دهنده ی یک جامعه ی کلان به گونه ی عملی، یا فرضی، یا مجازی با هم پیمان می بندند که با هم بزیند تا در امان باشند. برای پیمان بستن باید افراد و یا گروه ها از استقلال رأی و اراده برخوردار بوده، به عنوان فرد بالغ، عاقل، آگاه و قاصد مورد پذیرش قرار گیرند، تا پیمان آنان اعتبار یابد. در مقابل چنین برداشتی، دولت های همه گیر (تام) با اولویت دادن به جمع، فردیت فرد و شخصیت حقوقی او را انکار کرده، درست در نقطه مقابل لیبرال ها قرار گرفتند. از نظر پندارگران این مکتب هرگونه کنش افراد (رویداد محدود) برد سیاسی دارد (حتی نفس کشیدن آنان!) بدین روال همه ی ابعاد زیست جامعوی جنبه ی عام یافته، در سیاست غوطه می خورند و انگا و رنگ سیاسی می گیرند. بنا بدین نگرش، هموندان، مانند برده ها، مسلوب الاراده ی رهبران و پیشوایان خود تلقی می شوند در پی آمد آن، تمام آزادی های فردی سلب و به جای آن سنت های جمعی، کردار و پندار دولت- ده الزامی و اجباری می گردد، در نتیجه: رویداد نوآوری و کژروی و کژانگاری فرد به حدّاقل رسیده از چهار دیواری خانه و کاشانه خود فراتر نمی رود.

طبقه بندی رویدادهای سیاسی

رویدادهای سیاسی را برحسب اهمیّت آن ها در زمان و در مکان به سه نوع می توان تقسیم کرد: رویدادهای جاری کارکردی: شامل امور جاری و عادی زیست سیاسی در یک کشور یا در یک رژیم می باشد. (هنگامی که دولتی خوب سازمان یافته باشد می توان گفت که سیاست خُرد معمول در ایالات و ولایات علیه کارکردهای عادی و جاری دولت سیاست کلان بر نمی خیزند.)

بدین سان، در مقیاس بالاتر، یعنی در سطح دولت مرکزی، نحوه ی کارکرد نهادها و بنیادها، تغییر وزیر یا هیأت دولت، یا جانشینی شاهی توسط وارث قانونی او، یا تجدید انتخابات... جزو رویدادهای جاری محسوب می شوند. چنین رویدادهای کارکردی معمولاً ادواری هستند و طول مدت آن ها توسط قوانین مصوب، یا قواعد اداری، پیش بینی شده است.

رویدادهای تاریخی:

این گونه رویدادها از حدّ عادی و جاری فراتر میروند و بیشتر محصول نوسانات ناروا و نامربوط اوضاع و احوال حاکم ، یا جنبه های پیش بینی نشده آن می باشند. تحت تأثیر چنین رویدادهایی دگرگونی های محسوسی در ساختار سیاسی پدید می آیند بدون این که به آشفتگی و بهم ریزی دولت بیانجامند. برای نمونه برخی از انواع رویدادهای تاریخی را نام می بریم. (گرچه بسیاری از مورخان با چنین طبقه بندی موافق نیستند.)

- تغییرات نسبتاً مهم در قانون اساسی: مثلاً تجدیدنظر اخیر در قانون اساسی ایران و حذف مقام نخست وزیری، تفویضی مسئولیت های او به رئیس جمهور، یا به طور خلاصه، تجدیدنظر در ساختار رهبری دولت و تقسیم مجدد مسئولیت ها.

- دگرگونی در مرزهای کشور: تغییر مرزها ممکن است سبب شود که شهری یا منطقه ای از حاکمیت کشوری جدا و زیر حاکمیّت دولت هم- سایه قرار گیرند، مانند: به رسمیت شناختن جدایی بحرین از ایران یا اعمال حاکمیّت و مالکیّت مجدّد بر جزایر ابوموسی: تنب بزرگ و کوچک و تجاوز عراق به کویت و پیآمدهای آن.

- دگرگونی در مدیریت: انتقال قدرت از خاندانی به خاندان دیگر: مانند خلع ید از سلسله قاجار توسط مجلس مؤسسان و تفویض شهریاری به رضاخان سردار سپه نخست وزیر وقت. در چنین دگرگونی طبقه، سلسله مراتب و لایه بندی نخبگان سیاسی کشور اکثراً به جای می ماند و اغلب همان هایی که قبلاً سروری و سرکرده گی می کردند در مقامات و منزلت های خود ابقا می گردند.

بازسازی سریع طبقه ی سیاسی و دولتمردان و تجدید لایه بندی آن ها بیشتر محصول انقلابات سیاسی- جامعوی است، مانند: انقلاب سوسیالیستی در شوروی یا انقلاب اسلامی در ایران. در انقلاب مشروطیت جز مستبدین نامور، اکثریت قریب باتفاق نخبگان قاجاری مزایای خود را حفظ کردند و سپس بسیاری از آنان در زمان رضاشاه نیز به مقامات کلیدی دولت گمارده شدند.

- دگرگونی های جمعیّتی کند، تحوّل قوانین و پیشینه های قضایی، واقعه ی تاریخی دگرگونی هایی در ترازمندی قدرت، در تقسیم مجدد ثروت، در تفویض یا تصعید قدرت و حاکمیّت پدید می آورند، در صورتی که چهارچوب جامعه شناسیک جامعه، یعنی فرهنگ و تمدّن عمومی، تا حدی، دست نخورد می مانند.

تغییرات عمده ای در مقیاس اخلاقی حاکم و بافتارهای بنیادهای جامعوی و دگرگونی هایی در نگرش های اساسی سیاسی پدید نمی آورند: مانند عواقب مرگ استالین و مائو یا استالین زدایی و مائوزدایی بعد از آن.

اگرچه رویدادهای تاریخی معمولاً فاقد نوسانات مرتب و باقاعده هستند، ولی می توان آن ها را دوره وار (Periodoforme) تلقی کرد. بدین سان که بازتاب های آن ها مسلّم، ولی فواصل مراحل بازگشت آن ها نامنظّم است.

- جنگ ها شناخته ترین نوع رویدادهای تاریخی هستند: فواصل بروز و افول آن ها، در مقایسه با بحران های اقتصادی، نامعین و نامنظّم بوده، تابعی از مجموعه ی حوادث سیاسی می باشند. در تمام حالات، بدون استثناء، تنش های روانی و عاطفی، تغییرات ترکیب جمعیت و دگرگونی در تقسیم مجدد ثروت می توانند به نبرد و جنگ درونی ملتی یا برون ملتی بیانجامند. بازتاب مناقشات سیاسی به صورت جنگ ممکن است به دستکاری در مرزهای کشور و تغییر حاکمیت منجر شود مانند ضمیمه کردن خاک کشوری به کشور دیگر، تغییر سرحدات، کسب استقلال، جدایی از یک کشور یا فدراسیون، برتری گروهی قومی یا تن دادن به سلطه ی بیگانه.

شایسته است یادآوری کنیم که در میان قبایل بدوی، در شهرهای کهن و در بین بربرها (در مراکش و الجزیره) و نیز در میان ژرمن های باستانی یا اعراب پیش از اسلام و مکزیکیان قبل از کشف آمریکا، جنگ و غزوات و نبردها رواج کامل داشته، گاهی نیز فصلی بوده است. غزوات و نبردها توسط مقررات و سنتی محدود و مقید گشته بود تا عواقب و سود و زیان آن ها از حدّ تحمّل فراتر نرود. درباره ی جنگ های فئودالی و جنگ های درباری نیز در عصر معینی چنین محدودیتی وجود داشته است. تعدّد و تحدید این قبیل زد و خورد و بُردها ما را وامیدارند که آن ها را در ردیف پدیده های کارکردی طبقه بندی کنیم. با تشکیل دولت ها و پیدایش کشورها، غزوات کوچک، زد و خوردهای درون سروری و جنگ و گریزهای میان قبیله ای یک باره ابعاد گسترده ای یافته به حدّ جنگ های بین ملت ها و میان- دولتها رسیدند و گاهی نیز پهنه ی چند کشور و چند ملّت را در بر گرفتند و در نتیجه ابعاد تاریخی وسیعی یافتند.

رویدادهای جامعه شناسیک

رویدادهایی که تمدن ها را تحت تأثیر قرار می دهند، جامعه ی انسانی، یا بخشی از آن را به تحوّل وامی دارند و گذر از مرحله ای به مرحله دیگری از تمدن و فرهنگ را میسر می سازند جزو وقایعی طبقه بندی می شوند که بُرد جامعه شناسیک دارند. در پی وقوع چنین رویدادهایی تعادل پیشین جامعه بهم می خورد، آشفتگی در نهادهای آن پدیدار می گردد و نیاز به درهم شکستن قالب ها و بازسازی تعادل ها احساس می شود. به طور خلاصه، رویدادهایی که بُرد جامعه شناسیک دارند دگرگونی های ساختاری در ذهنیّات و تعقّلات از سویی و تغییراتی در بافتار نهادهای جامعوی سیاسی و اقتصادی از سوی دیگر، پدید می آورند.

- یادآور می شویم که در جامعه شناسی اندرکنش جزیی از قواعد است: مثلاً کشف آهن و کاربرد آن و سپس اهلی کردن اسب امکان داد که امپراتوری های بزرگ، با تمام نهادها و باورهای مربوطه، در آسیای صغیر پدید آیند. اختراع توپ، در سطح داخلی به شاهان امکان داد که سروران و سرکرده های خودمختار را زیرنگین خود گیرند و به سرکشی خان ها و فئودال ها پایان دهند و نیز در سطح خارجی، از برکت تُف مرگبار این مرگ- افزار نو تجاوزات پیگیر مغول ها و تاتارها مهار گشته، در سرزمین معینی زمین گیر شدند و دوره ی ایلغار پایان گرفت.

- در کشورهایی که نوآوری های فنی یا ذهنی پدید می آیند معمولاً نتایج سیاسی آن ها مدت درازی از دیده و دل نهان می مانند. بدین سان بوده است که در قرون وسطی اختراع آسیاب بادی، و پیش از آن آسیاب آبی، یوغ گاو و اسب (شخم افزار)، شرایط کار و زیست دهقانان وابسته به زمین را بهبود بخشیده، نیروی انسانی وابسته به زمین را آزاد کردند. پیرو این فراشد، مهاجرت روستاییان به شهرها آغازید. در ضمن، در پی رهاشدن روستاییان، امکان بسیج نفرات کثیر، برای جنگ های طولانی در نقاط دوردست، مانند جنگ های صلیبی، میسّر گردید.

هیچ کس از معاصران، بازتاب این وقایع را درنیافت. در جاهای دیگر تحوّل تدریجی تجارت، صنعت و دریانوردی امکان داد که نوع جدیدی از دولت ها، از جمله جمهوری هاى ایتالیایی، در قرون وسطی، شهرهای هم پیمان بازرگانی و همبودی های میثاقدار و آزاد پیشه وری پدید آیند.

- گرچه جنگ های ناپلئونی از دیدگاه بسیاری از فرانسویان بیهوده و ویرانگر تلقی شدند، ولی در عین حال، ارتش ناپلئون پیام های سیاسی- قضایی انقلاب فرانسه را در اقصی نقاط اروپا پراکند و تخم انقلابات سیاسی- جامعوی بعدی را پاشید. در پی آن، بسیاری از ذهنیات و تعقّلات در پهنه ی اروپا و حتی آمریکای لاتین به تکان و تنش در آمدند. برعکس، جنگ های هیتلری، به رغم ویرانه های عظیم و جنایت های هول انگیز استالین- هیتلر، تقریباً به هیچ گونه دگرگونی ذهنی و پنداری مانا و پایایی نیانجامید. انقلاب اسلامی در ایران، به عنوان یک رویداد تاریخی بُرد سیاسی بی کناره ای در داخل و خارج کشور، به ویژه در لبنان، خلیج فارس، شمال آفریقا... داشته است.

- در گذشته برخی از رویدادها که بُرد تاریخی داشتند به علّت عمق و اهمیّت عظیم ابعاد جامعه شناسیک نیز یافتند. هنگامی که تعادل وضع موجود بهم بخورد و بی ترازی پدید آید توازن نیروها مختل شده، ناچار ساخت جامعوی متزلزل گشته، سپس فرو می ریزد و بعد در پی گشت تراز نو با جذب ویرانگران نظام پیشین، جای خود را به ترازمندی جدیدی می دهد. در همین مرحله گذار است که خود شرایط موجود با ساختار نو پیوند می یابند.

به توازی ارزیابی چنین فراشدهایی، جامعه شناسی سیاسی باید شرایطی را که منجر به پیدایش نوع جدیدی از دولت، سلسله مراتب و لایه بندی تازه ای در جامعه می شود و شیوه های نویی از روابط بین الملل را که در صحنه ی سیاست جهانی خودنمایی می کنند مورد مداقه و دیده وری قرار دهد؛ از جمله فروپاشی سوسیالیستی در شرق اروپا و پیدایش دولت هایی با ساختارهای ذهنی و روابط بین المللی کاملاً جدید در آخرین دهه ی قرن بیستم است.

کلاً، پدیده های سیاسی انقلابی (یعنی گسست با روال و روند جامعه شناسیک پیشین) و نیز جنگ های بزرگ، معمولاً نتیجه ی تراکم یا انباشت آرام و کند شرایط در طی زمان است. در جریان انقلاب، ساختار جامعه از هم پاشیده می شود و ساختار نویی از آجر پاره های آن سر می افرازد. زمینه های بهم خوردن تراز و توازن نیروها تدریجاً فراهم می شوند و در یک نقطه بحرانی برای واژگونی منتظر یک تلنگر می مانند. در این هنگام کافی است یک باد موافقی در جهت تشدید ناترازی برخیزد تا با یک فوت ساختار بی تراز فرو ریزد. به قول ارنست یونگر (3) هنگامی که برف ها در زمستان روی هم انباشت می شوند فشار پای یک خرگوش هم کافی است که بهمن را بغلطاند.

- از ویژگی رویدادهای جامعه شناسیک دورانی نبودن آن هاست. در نتیجه، پیش بینی چنین وقایعی دشوار می باشد. نقش یک شخصیت (در ایران) یک اختراع، یک ایمان و باور استوار اخلاقی یا اعتقاد و تعهد سیاسی می تواند نقطه آغازین آن ها باشد. همانند پیدایش اختراعات و ابداعات بزرگ، زایش شخصیت ها نیز اتفاقی و انفرادی است. قضا و قدر سو و سمت و فرجام کار رهبران بزرگ و شخصیت های پیشتاز سیاسی را تعیین می کنند: کوروش، اسکندر، چنگیز، نادر، ناپلئون، رضاشاه... ممکن بود، همانند هزاران اقران و همتای خویش در همان نبرد نخست کشته می شدند و دستآوردهای بعدی خود را به گور می بردند و در نتیجه، امروزه اثری از آنان به جای نمی ماند: یا اگر از انتشار آثار لاک، منتکسیو، ولتر، روسو، دیدرو... همانند هزاران اثر نویسندگان گمنام دیگر جلوگیری می شد، در پیآمد آن، این احتمال وجود داشت که مسیر تحول اندیشه تغییر جهت می یافت و با تأخیر تحقّق پیدا می کرد؛ چنان که در کشورهای آسیایی و آفریقایی تطوّر سیاسی با تأخیر تاریخی و تغییر بطئی روبه روست.

به طور کلی، کنش و نقش شخصیت های بزرگ سیاسی پیشاپیش با دگرگونی ساختارهای مادی و بافتارهای ذهنی- پنداری هم راستا می گردد. وقایع بیشتر محصول ساختارها و شرایط اوضاع و احوال جامعه است، نه مدیون نقاشی شخصیت های کوشنده و ستیزنده. اینان بیشتر نقش کاتالیزور یا به اصطلاح معروف آتش بیار معرکه را ایفا می کنند تا خود معرکه را، شرایط حاکم بر اوضاع واکنش و شوریدگی جمعی را بر می انگیزند و شکل می دهند و در این موقع شخصیّت ها، به عنوان عاملین اتفاقی و مسببیّن فرصت شناس وارد گود می گردند. اگر شرایط مساعد نباشد یک نفر سیاستورز با فرّ و فراست، حتی نابغه هم بوده باشد، هیچ کار مؤثری نمی تواند بکند، در صورتی که در شرایط مساعد آدم هایی مثل لنین، به یاری آلمانی ها، انقلاب در انقلاب کرده، همراهان سوسیالیستِ پای بند به قانون و قواعد را در نیمه راه می گذارد و می گذرد!

مهارت و چیره دستی در سیاست منوط به درک و ارزیابی راستین از شرایط حاکم و بهره گیری از فرصت های عرضه شده برای تحقق آرمان هاست. در آغاز دهه ی سی (هـ. ش.) سیاستوندان، سیاستورزان فرمند و کهن سال ایرانی نیک درخشیدند، ولی به سبب فقدان قابلیت انعطاف، دلبستگی بیش از حدّ به معیارهای اخلاقی، درنتیجه: تنزه طلبی فزاینده، دستاوردهای ملت و آینده کشور را در طبق اخلاقی گذاشته، در پی تعصّب در پهنه سیاست دودستی در دامن سوداگران غرب نهادند و راه تداوم استثمار و استعمار را در ابعاد وسیعی هموار ساختند!

استعمار، در آغاز، از وقایع جامعه شناسیک طراز یکم بوده است. به همین سبب، استعمار (به معنای واقعی کلمه، یعنی: طلب عمران و آبادی) بیش از برخی از انقلاب ها سازنده، آبادگر و آزادگر بوده است. این دو پدیده ی سیاسی، یعنی استعمار و انقلاب، که هر دو دارای اهمیّت بی کناره ای هستند، موجب می شوند که دگرگونی های سریعی در زمینه ی حقوق، ارزش ها، سلسله مراتب سیاست یا جماعت، سازمان های جامعوی و اداری، در جامعه ی معینی و در میان ملّت پدید آیند.

از آن جایی که استعمار به معانی و مفاهیم متعدد سیاسی، اخلاقی و ستیز به کار رفته، لازم به یادآوری است که استعمار (colonisation) به معنای کوچاندن و چاپیدن مردم و پریشان کردن رسم و روال زندگی بومیان آفریقایی و آمریکایی، از دیدگاه انسانی و اخلاقی، نکوهیده است. (4) ولی از نظر سیاسی و جهانی شدن ارزش ها و علوم استعمار را باید از تغییرات تحمیلی به بومیان جنگل های آفریقایی، استرالیایی، نیوزلندی. تمییز داد. در اثر استعمار یا مهاجرت اروپاییان به اقصی نقاط جهان، بسیاری از مناطق بایر به کشورهای دایر تبدیل گشته اند. بسیاری از دولت ها و ملّت هایی که امروزه به استقلال خود می بالند و از اعضای فعال سازمان ملل متحد محسوب می شوند مستقیماً محصول استعمار و شتاب تاریخ می باشند. در مدت کمتر از یک قرن، بسیاری از این دولت های نوبنیاد راه چند قرنی را پشت سر گذاشته، از حدّ ایل و قبیله ی جنگل نشین، به سطح دولت هاى آزاد و مستقل با دیوان سالاری و فن سالاری عظیم، ارتقاء یافته اند.

برای مردم دریانورد، مانند فنیقی ها و یونانیان، استعمار با تشکیل بازارهایی در سواحل رودها و دریاها آغاز شد و سپس به تدریج آبادی هایی بر محور این بازارها پدید آمده، بندرهای بازرگانی پرجمعیت از بومیان و غیربومیان برپا گشت. در پی این فراشد، جنوب ایتالیا به یونان بزرگ مبدل شد. به همین روند، چینیان مهاجر نیز بخش اعظمی از آسیای جنوبی را در اختیار گرفتند و تمدن چینی را در تمام خاور دور و جنوب آسیا پراکندند. از برکت استعمار اسلامی در زمان بنی امیّه و بنی عباس، پهنه ای از دیوار چین تا ساحلی اقیانوس اطلس، از شکوفایی اندیشه و پرباری علوم و فنون برخوردار گشت. استعمار در مفهوم سیاسی زاده ی عصر جدید، به ویژه قرن گذشته می باشد. در این مفهوم استعمار و معنای اسکان مهاجران اروپایی در سرزمین های دوردست کم جمعیّت، یا حتی بی جمعیت و برقراری سلطه بر طبیعت و بومیان محلّی بوده است. شیوه ی انقلاب استعمار یک شیوه ی ویژه ای بود. طبق این شیوه ملل مهاجر، همانند عهد که ولی با سرعت و شدت بیشتر، روال و روند زندگی و اداره ی جامعه ی خود را بومیان نیز تعمیم دادند و نهادهای جامعوی، اقتصادی، سیاسی و آموزشی خود را، که محصول قرن ها تحول و تطبیق در محیط اروپایی بود، در نقاطی که قرن ها تأخیر تاریخی داشتند، گسترانیدند. البته، باید بیافزاییم که بهای چنین تبلیغ، ترویج، تعمیم و تحمیل در میان بومیان بسیار گران بود؛ زیرا که علاوه بر نابود شدن تدریجی نهادهای درون زای قبایل و عشایر، مهاجران اروپایی انواع بیماری های قاره ی قدیم خود را به قاره ها و مناطق جدید نیز تعمیم دادند همراه با توپ، تفنگ و دولت جدید، برخی از بیماری ها و روش پیشگیری و درمان بسیاری از امراضی را جهان شمول ساختند.

برحسب دوره و برداشت های ذهنی، این قبیل استعمار انقلابی بر روی نکات و مسائل متفاوتی تکیه داشت: در قرن شانزدهم اسپانیایی ها در قاره ی آمریکا روى دین، انگلیسی ها روی داد و ستد، فرانسوی های قرن نوزدهم روی دستکاری ذهنی و فرهنگ بخشی (5) از طریق آموزش همگانی، در قرن بیستم، مارکسیست ها روى ایده ئولوژی و طبقه سالاری، فاشیست ها و نازیست های هیتلری روی ابرنژادی و رهبرستایی تأکید می کردند. شیوه ی کامل الاجرای استعمار تامّ ، یعنی خوگیری تمام عیار به تمدن تحمیلی مربوط به استعمار رومی ها بوده است که در گل (فرانسه کنونی) و در اسپانیا تحقق یاقت. قرن ها بعد، خود اسپانیایی ها همین شیوه را در امریکای لاتین به کار بستند و به جای سرخ پوستان نشستند و ارزش ها و باورهای خود را در جان بومیان نشاندند. در آسیای جنوبی، موفقیت های استعماری چین نیز در همین راستا بوده است.

خود- استعماری

از دیدگاه کارکردی و ابعاد جامعوی- سیاسی خود استعماری دست کمی از استعمار غیر ندارد. تنها فرق آن نه در عمل، بلکه در عامل است. اگر در استعمار عاملان خارجی نوآوری های ذهنی- فنی خود را به کشورهای دیگر انتقال یا صادر کردند در خود- استعماری عاملان نوسازی و نوآوری، که اکثراً مقامات رهبری و پیشوایی بومیان را در زادگاه خویش، عهده دار بودند، از تمدن غربی متأثرشده داوطلبانه تصمیم به وارد کردن و تعمیم بخشی از آن در کشور خویش برآمدند.

شاه عباس، پطر کبیر، امپراتور ژاپن و ناصرالدین شاه در نیمه ی دوم قرن نوزدهم، (به یاری امیرکبیر و میرزا ملکم خان...) مصطفی کمال، ملقب به آتاتورک، رضاشاه... در اوایل قرن بیستم، از چهره های شناخته شده در زمینه تجدّد وارداتی و تغرّب یا فرنگی مآبی بشمار می روند. در قرن حاضر، از چهره هایی که خود- استعماری را در کشور خویش به بهای بس گزافی اعمال کردند، می توان از استالین در شوروی، از مائوتسه دونگ در چین و از فیدل کاسترو در کوبا نام برد. مائو با انقلاب و با تاکتیک های پیچاپیچ و کنفوسیوس زدایی از سنت های دیرین امپراتوری چین برید و کوشید ملقمه ای از نظام سیاسی- قضایی شوروی- چینی برپا دارد و طرح های مارکسیستی مبتنی بر پرولتاریای صنعتی را در چین روستایی به کار بندد! انقلاب به اصطلاح سوسیالیستی با سرمایه داری دولتی چین، بیشتر جنبه های خِردورزانه و پایه های فلسفه مارکسیستی داشت و در نتیجه، الزاماً در راستای غرب قرار می گرفت؛ زیرا که خاستگاه چنین فلسفه ای در آثار ارسطو به چشم می خورد، تا انقلاب مائو؛ علاوه بر دیوار چین دریاهای ژرف و کوه های بلندی چون هیمالیا چین را از ورای چین جدا می کردند؛ ولی وجه تمایز اصلی اندیشه و بینش چینی در خاور دور با غربیان و خاورمیانه ای ها در فلسفه و عقاید باستان آنان نهفته بود. مارکس اندیشه ارسطویی را ارج می گذاشت و از آن الهام می گرفت. پذیرش مارکسیسم التقاطی و انطباق صوری آن با چین یک چرخش صد و هشتاد درجه از شرق به سوی غرب بود، یا در واقع، به معنای پذیرفتن مدل ارغنون (Organon) ارسطویی محسوب می شد. میراث خواران مائو، پیش از پروستریکای (روشنگری) گرباچف، دم اعجاز غرب را دریافتند و سکان پیشرفت، ترقی، تجهیز تسلیح... را در جهت غرب نگه داشتند. اکنون نیز به رغم فراز و نشیب های سیاسی، از دیدگاه فنی، علمی، اداری، ارتباطی، در پی گشت روال و روندهای غربی، به ویژه آمریکایی هستند.

در فاصله ی دو جنگ جهانی خود استعماری ژاپنی، که بتوازی سلطه ی آلمانی ها در اروپا، رشد یافته در آسیا به ابر قدرتی رسیده بود، بعد از شکست در جنگ و درنگ چند ساله، سرانجام از برکت تغرّب و غربواره گشتن گام های شتابان و بزرگی در دهه های اخیر برداشتند و سنگرهای سنت استوار فرهنگ خود را داوطلبانه بر روی اندیشه ها و ارزش های غربی گشودند. امروزه، ژاپونی ها به یاری نرم افزارهای غربی بازارهای جهان غرب را در اختیار گرفته اند!

نگرشی به گذشته و ارزیابی ابعاد رویدادها

داوری شتابزده درباره ی رویدادهای سیاسی اگر نامیّسر نباشد مسلماً نابخردانه است. موضع جامعه شناسی در این مهم، در مقایسه با طرز تلقی و عمل سیاستورز، کاملاً فرق می کند. سیاستورزان ناچارند خطر را به جان خرند و برای مقابله با موقعیت ها و بحران های دولت برانداز و کشور ویرانگر تصمیمات آنی اتخاذ کنند. کنش سیاسی اغلب، یک فراشد درنگ ناپذیر و در نتیجه ناشکیباست. در پهنه سیاست نمی توان کار امروز را به فردا موکول کرد زیرا که فردا خیلی دیر است .

برعکسِ روشِ کار سیاستورزان، شیوه ی علم تاریخ و ارزیابی جامعه شناسیک اصولاً بر شکیبایی و بردباری، یا حتّی صبر ایوبی استوار است؛ تا داده های پنهان آشکار نگردند و کتاب های رنگارنگ به ویژه کتب آبی و سفید ... منتشر نشوند نمی توان بر پایه واقع بینی و واقعه سنجی داوری درست، بی غرضانه و بی طرفانه ای انجام داد. بنابراین، مورخ ناچار است به گذشته بنگرد و پشت سر قهرمانان نامور در پی طراحان و نقشه پردازانی برآید که بدون نظر، بینش و سنجشِ آنان، راه پیروزی پهلوانان هرگز هموار نمی شود. به همین سبب، در جریان مشروطیت نقش تقی زاده ها، بلوری ها، قوام السلطنه ها، احتشام السلطنه ها، سلیمان میرزای اسکندری ها... خیلی مهمتر، ژرفتر و ماناتر از کارهای رزمی ستارخان، باقرخان، یپرم، سعدالدوله ها... می تواند باشد. هنگامی که روس ها آلاسکا را به بهای ناچیزی به آمریکایی ها واگذار کردند، نمی دانستند چه موقعیت نظامی و چه نعمت بیکرانی را از دست می دهند. وقتی که فرانسویان ناچار شدند کانادا را به انگلیسی ها بسپارند برای تسلّی خویش گفتند: چند هکتار زمین پربرف و بایر به چه دردی می خورد!

گویا حاجی میرزا آغاسی(6) به هنگام عقد قرارداد ترکمان چای، گفته بود: آب شور به چه دردی می خورد ! معلوم می شود چنین سیاست- مداران بی سیاستی تا چه اندازه از ذکاوت و کیاست بی بهره بوده اند که حق کشتیرانی ایران در بحر خزر را به بهانه شوری آب ناچیز از دست دادند. البته این ظاهر قضیه است. در حقیقت شرایط زمان و شکست از روس ها، هزینه گزاف جنگ و خسّت فتح علی شاه... دولتمردان ایرانی را واداشت که شتابان درباره ی قرارداد کمانچای تصمیم بگیرند، بدون این که ابعاد تاریخی، سیاسی، اقتصادی، دینی و فرهنگی چنین تصمیمی را در حال و آینده بتوانند بسنجند. آنان ناچار شدند به سیاست ممکن تن دهند و از سیاست مطلوب دست بردارند!

به ندرت ممکن است که معاصرین بتوانند اهمیت وقایع و نوآوری یا بدیع را در زمینه های سیاسی دریابند (مانند انقلاب ایران و انقلاب گرباچف). نازی های هیتلری و مارکسیست- لنیست ها مطمئن بودند که آینده از آن ایشان است و نظام حکومتی و مدل دولتِ همه گیر آنان تمام جهان را در بر خواهد گرفت و حداقلّ هزار سال دوام خواهد یافت! تاریخ و تجربه نشان داد که فروتنی و خویشتن داری زداینده ی هرگونه سراب گرایی و گزافه گویی های لافزنانه است.

پی نوشت ها:

1- فرهنگ لیتره کونژونکتور را به معنای نقطه برخورد رویدادها تعریف می کند. فرهنگ لاروس آن را به معنای مساعد بودن شرایط و فرصت ها می داند. لافونتن معتقد است که نیک بختی فرد تابعی است از کونژونکتور یا اوضاع و احوال زمان، مکان، اشخاص... (از فابل 16 فصل هشتم).

2- به نظر شادروان دکتر محمد مقدم، هنر در اصل هونر بوده که به معنای نیکی مردانه است. در برابر آن هما یا هومای قرار دارد که نیکی زنانه می باشد. از فرط اسطوره زدگی اصطلاح اخیر به مرغ ناپیدای بخت، به صورت همای سعادت اتلاق شده است.

3- Ernest Jünger

4- پیشگامان ادبیات سیاسی در ایران به جای مستعمره بیشتر مستملکه به کار می برده اند که از نظر شیوه و هدف کاربرد دقیقی داراست و ما اصطلاح استملاک را بر استعمار برتر می دانیم.

5- فرهنگ ساری (مانند سنگساری) فراشدی است که طی آن فرهنگ گروه های حاکم غیربومی به گروههای محکوم بومی منتقل می شود. acculturation

6- گویا حاجی میرزا آغاسی، پیش از صدارت محمدشاه، عضو هیأت ایرانی برای مصالحه با روس ها بوده است.

منبع مقاله :

شیخاوندی، داور: (1393)، جامعه شناسی سیاسی شناخت دولت، تهران: نشر قطره، چاپ دوم

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : سیاست , بوگله , دولت ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184525
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.