مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
جدیدترین مطالب این بخش

انواع رژیم‌های سیاسی
توده‌های مردم خو گرفته‌اند که با کمترین واژه و ساده‌ترین ساختار کلامی منویات خود را بیان کنند. از آ...

کالبدشناسی سیاست
کنش سیاسی پیوسته در میان گروه سازمان یافته انسانی انجام می‌گیرد. برای کالبدشکافی آن لازم است که نخس...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : اوج رسوخ تفکر سکولار تا کجاست؟
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   415   بازدید   
تاریخ درج مطلب  25/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

اوج رسوخ تفکر سکولار تا کجاست؟

اوج رسوخ تفکر سکولار تا کجاست؟

در برنامۀ مناظرۀ شبکه یک سیما به تاریخ 14 فروردین 96 وقتی آقای کهن دل (به عنوان منتقد) سکوت دولت در برابر انتقادهای شخصیتی چون حضرت آیت الله جوادی آملی در خصوص نظام بانکداری ربوی را دلیل بر جواب نداشتن مدافعان این نظام و غلط بودن سیاست آنها دانست آقای عزتی (در نقش مدافع) بجای آنکه جواب اشکال مطرح شده را بدهد با این ادعا که آیت الله جوادی آملی صلاحیت اظهار نظر در این موضوع اقتصادی را ندارد گفت:

مرتضی عزتی، مناظره عزتی، آیت الله جوادی آملی

یه مشکل ما این هست که آقای دکتر کهن دل می گن که فلان شخصیت دینی میاد دربارۀ اقتصاد نظر می ده این هم یه مشکل اقتصاد ماست ایشون باید در دین نظر بده ببخشید این یک نکتۀ صریح و روشنِ، یه پزشک باید پزشکی کنه یه معلم دینی باید دینی درس بده یه معلم اقتصاد باید اقتصاد اگر من رفتم فتوای شرعی دادم باید جلوی من را بگیرند.

دربارۀ این اظهار نظر، ملاحظاتی وجود دارد که بیان آنها می تواند برای آقای عزتی و کسانی که در این بین سوالاتی در ذهنشان نقش بسته است و خواهان روشن شدن ابهامات هستند مفید باشد.

یک. شایسته بود صاحب نظر محترم بجای پاک کردن اصل سوال و اشکالِ مطرح شده، با ادای احترام به شخصیت اشکال کننده پاسخی را از دیدگاه کارشناسی خودشان بیان می کردند و یا با همان مبنای درستی که گفتند از ورود در این مسألۀ تخصصی اجتناب کرده از علمای هم تراز آیت الله جوادی می خواستند اشکالات مطرح شده را پاسخ دهند.

دو. گرچه سود بانکی یکی از موضوعات اقتصادی در دانشکده های مربوطه است؛ اما همین سود اگر عنوان ربا به خود بگیرد یکی از موضوعات قرآنی است(برای نمونه بنگرید به: آیات 275تا 279 سورۀ بقره) که جز مفسران قرآن کریم کسی حق ورود و اظهار نظر در آن را ندارد و کیست که نداند که در عصر حاضر آیت الله جوادی آملی یکی از برترین مفسران جهان اسلام است. آیا می توان مفسری را از ورود به یک موضوع قرآنی منع کرد یا اظهار نظر او دربارۀ ربا را از اساس ناروا دانست؟

برعکس بر پایۀ همان مبنایی که آقای عزتی گفتند(هر کس در حوزۀ تخصصی خود اظهار نظر کند) اشکال به کسانی است که با مبانی اسلام در اقتصاد بیگانه اند یا آگاهی سطحی دارند و سخن از اقتصاد اسلامی می گویند.

اگر فرد یا جامعه ای به سوی درآمد ربوی گام برداشتند باید بدانند که این کار اعلام جنگ با خدا و رسولش است. این همان است که آیت الله جوادی آملی در این سالها مکرر فرموده اند که برخی ها از اعلام جنگ آمریکا که تا کنون هیچ غلطی نتوانسته است بکند و نخواهد توانست به خود می لرزند؛ اما از این گزینۀ نقد نظامی که خدا مکتوب در قرآنش فرموده است و نقداً روی میز گذاشته است واهمه ای ندارند

سه. اگر اقتصاد چیزی بیگانه با آن چیزی است که بخش عظیمی از آیات و روایات ما در قالب انواع داد و ستدها، تولید و اشتغال و مانند آن بیان می کنند حق با آقای عزتی است و علمایی نظیر آیت الله جوادی آملی باید درس دین بدهند و حق اظهار نظر در آن را ندارند؛ اما اگر نه؛ مسائل اقتصاد در واقع همین امور است گر چه موضوعاتی نو به آن افزوده شده است به چه دلیل دین شناسان برجسته حق اظهار نظر در آن را ندارند؟

این مسألۀ حل نشده وجود داشت و دارد که چرا اظهار نظر در هر رشته ای نیازمند تخصص در آن رشته است مگر دین شناسی؛ برای مثال یک فقیه و یا یک مفسر حق ندارد در رشته ای که در آن تخصص ندارد مانند جراحی مغز و اعصاب اظهار نظر تخصصی کند؛ اما هر کس به صرف حضور چند ساله در نماز جماعت و نشستن پای منبر و داشتن ظاهر اسلامی و البته داشتن یک مدرک تحصیلات تکمیلی این اجازه را دارد در موضوعات اسلامی اظهار نظر تخصصی کند بی آنکه تخصص لازم را کسب کرده باشد امروز این پدیدۀ نوظهور را هم باید به آن افزود که چرا عده ای، اسلام شناسان را از اظهار نظر تخصصی در حوزۀ اسلام منع می کنند؟

چهار. یکی دو سالی است که سخنان حضرت آیت الله جوادی آملی در خصوص موضوع ربا، حرمت و واقعیت شگفت آور آن(جنگ با خدا و رسول او ؛ سورۀ بقره، آیۀ 279) و تطبیق آن با نظام بانکداری موجود واکنش هایی را در پی داشته است.

متأسفانه این اظهار نظر مهم بجای آنکه موضوع بحث، گفتگو و نشست های تخصصی قرار بگیرد گرفتار فضای تبلیغاتی و رسانه ای شد. و در قریب به اتفاق موارد، حرف ایشان آنگونه که باید، منعکس نشد و مبانی و ادلۀ آن به مخاطب منتقل نگردید. احتمال می رود آقای عزتی هم تحت تأثیر همین بازتاب ناقص و غیر تخصصی این اخبار چنین موضعی را اتخاذ کرده باشند؛ هر چند از یک شخصیت علمی تخصصی انتظار می رود اظهار نظرهای او پس از تحقیق باشد.

آنچه حضرت آیت الله جوادی آملی در این باره به مناسبت های گوناگون و در مجامع مختلف گفته اند مستند به این دو آیه است:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِیَ مِنْ الرِّبَا إِنْ كُنتُمْ مُؤْمِنِینَ. فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ ... (آیات 278 و 279 سورۀ بقره)

یکی دو سالی است که سخنان حضرت آیت الله جوادی آملی در خصوص موضوع ربا، حرمت و واقعیت شگفت آور آن(جنگ با خدا و رسول او ؛ سورۀ بقره، آیۀ 279) و تطبیق آن با نظام بانکداری موجود واکنش هایی را در پی داشته است

مى‏فرماید: اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! از خدا بپرهیزید و آنچه از ربا باقى مانده رها كنید اگر ایمان دارید. اگر چنین نمى‏كنید بدانید با جنگ با خدا و رسول او روبرو خواهید بود.

"فاذنوا" از مادۀ "اذن" هر گاه با "لام" متعدى شود به معنى اجازه دادن است و هر گاه با "باء" متعدى گردد به معنى علم و آگاهى است، بنابراین "فاذنوا بحرب من الله و رسوله" مفهومش این است آگاه باشید كه خدا و رسولش با شما رباخواران پیكار خواهند كرد و در واقع اعلان جنگ از سوى خدا و رسولش(صلی الله علیه و آله) به این گروه خیره‏سر است.(تفسیر نمونه، 2/376)

بر این اساس اگر فرد یا جامعه ای به سوی درآمد ربوی گام برداشتند باید بدانند که این کار اعلام جنگ با خدا و رسولش است. این همان است که آیت الله جوادی آملی در این سالها مکرر فرموده اند که برخی ها از اعلام جنگ آمریکا که تا کنون هیچ غلطی نتوانسته است بکند و نخواهد توانست به خود می لرزند؛ اما از این گزینۀ نقد نظامی که خدا مکتوب در قرآنش فرموده است و نقداً روی میز گذاشته است واهمه ای ندارند.

آیا چنین استنادی به قرآن آن هم از سوی یک مفسر چیره دست، امری نارواست؟!

پنج. چرا ایشان اقدام بانکها را در معاملاتی که منجر به پرداخت سود به مشتری می شود مصداق معامله یا قرض ربوی می دانند؟

باید دانست بر اساس استفتائات موجود در سایت اسراء(منبع معتبر منتشر کنندۀ آثار آیت الله جوادی آملی) ایشان سودهای حاصله از عقود اسلامی را که بانک به مردم می دهند را حلال می دانند، برای نمونه:

نظر حضرتعالی دربارۀ سودی كه بانكها می دهند چیست؟ پاسخ: اگر به عنوان مضاربه یا جایزه باشد، اشكالی ندارد.

حكم سپرده های بلندمدت یا كوتاه مدت در بانک و سود آن چیست؟ پاسخ: اگر برابر عقود اسلامی، مانند مضاربه باشد، جایز است و سود آن حلال است.

اما از نظر ایشان واقعیتِ موجود، این نیست و بانکها به اسم این قراردادهای صوری مرتکب همان ربای حرام می شوند. مگر می شود در وضعیتی که رکود و تحریم در اوج خود قرار دارد بانک همان سود مثلاً بیست درصدی را بدهد که در رونق اقتصادی پرداخت می کرد؟ این به اصطلاح علی الحساب ها کی و کجا بررسی شده و مازاد به مشتری پرداخت و یا کسری از او اخذ شده است؟ اینها همه نشان می دهد آنچه بانکها انجام می دهند نوشتن قراردادهای صوری و پرداخت همان ربایی است که قرآن کریم آن را اعلام جنگ با خدا و رسولش(صلی الله علیه و آله) معرفی کرده است. متن یکی از بیانات ایشان را بخوانید:

گرچه سود بانکی یکی از موضوعات اقتصادی در دانشکده های مربوطه است؛ اما همین سود اگر عنوان ربا به خود بگیرد یکی از موضوعات قرآنی است(برای نمونه بنگرید به: آیات 275تا 279 سورۀ بقره) که جز مفسران قرآن کریم کسی حق ورود و اظهار نظر در آن را ندارد و کیست که نداند که در عصر حاضر آیت الله جوادی آملی یکی از برترین مفسران جهان اسلام است. آیا می توان مفسری را از ورود به یک موضوع قرآنی منع کرد یا اظهار نظر او دربارۀ ربا را از اساس ناروا دانست؟

شما در زمان انقلاب ـ آنها که سنّشان کافی است ـ می دیدید، وقتی راهپیمایی بود، روحانیون و اینها جلو بودند، عده ای هم در این صحنه ها بودند که سه جا را آتش می زدند: بانک ها را آتش می زدند، شراب فروشی ها را آتش می زدند، سینماها را آتش می زدند. اینها را کسانی که سنّشان کافی است می دانند که در زمان انقلاب در راهپیمایی این سه کار بود. بعد از انقلاب شراب فروشی ها سه قِسم شد: یک عده واقعاً توبه کردند، یک عده فرار کردند، یک عده هم رفتند زیر زمین. سینماها هم سه قِسم شدند: یک عده از هنرمندان واقعاً توبه کردند، یک عده فرار کردند، یک عده به دنبال کنسرت های زیر زمینی رفتند؛ اما این بانک ها همچنان به عنوان اسلام مالی مانده اند! هیچ تکانی هم نخوردند و معاملاتشان را به صورت مضاربه درست کردند که همان رباست. ما حرف خدا را واقعاً باور نکردیم! این آمریکا که (علیه من الرحمن ما یستحق)، هیچ غلطی نمی تواند بکند، این تعارف هم ندارد، نشانه آن هم این جنگ هشت ساله است، چون ملتی که آزاده است و می خواهد شهید بشود که هراسی ندارد. با اینکه غلطی نمی تواند بکند، اگر یک وقت بگوید گزینه نظامی روی میز من است، برخی ها حساب می کنند! اما خدا صریحاً گفت گزینه نظامی روی میز قرآن من است: فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللّهِ ، ولی ما باور نکردیم! آن وقت دلمان می خواهد که اقتصاد مقاومتی داشته باشیم! این با سفارش که حلّ نمی شود! این جنگ با خداست. به هر بهانه ای، اسلام سازی و اسلام مالی می کنید! الآن اگر پولی را شما به بانک بدهید، به شما می گویند؛ چه تورّم باشد چه نباشد، چه رکود باشد چه نباشد، چه تحریم باشد چه نباشد، اِلّا و لابد سود دارد، بیست درصد هم سود دارد، علی الحساب هم هست! این ﴿فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللّهِ﴾ است. (درس تفسیر، 5 آبان 1395)

بر این اساس بجای غلط دیکته کردن وظیفه به یک مرجع علمی و باز داشتن او از اظهار نظر در موضوعی که تخصص اوست؛ اهل فن و اطلاع، موضوع مطرح شده را محور بحث و گفتگوهای تخصصی قرار داده به پرسش ها و اشکالات وارد شده پاسخ مقبولی بدهند؛ نه آنکه با فضاسازی از پاسخ طفره روند یا صورت مسأله را با چاشنی اتهام و سخنان ناشایست محو کنند.

 


منبع: وب سایت www.tebyan.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : قرآن , حکومت , رهبر , دولت اسلامی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184605
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.