مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

فروریختگی نظام استعماری و پیدایش تاریخ‌نویسی نواستعماری
در دوران پس از جنگ جهانی دوم، جهان شاهد فروریختگی و تجزیه امپراتوری‌های استعماری بود. طی این مدت، ب...

ترور جان اف کندی به دستور بن گورین
یهودیان صهیونیست و اذناب آنها، در مدت تقریباً 45 سال گذشته، داستانهایی را در ارتباط با ترور جان اف ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : فروریختگی نظام استعماری و پیدایش تاریخ‌نویسی نواستعماری
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   341   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

فروریختگی نظام استعماری و پیدایش تاریخ‌نویسی نواستعماری

فروریختگی نظام استعماری و پیدایش تاریخ‌نویسی نواستعماری

با نگاهی به پدیده های صهیونیسم و آپارتاید

در دوران پس از جنگ جهانی دوم، جهان شاهد فروریختگی و تجزیه امپراتوری های استعماری بود. طی این مدت، بسیاری از کشورها و ملت هایی که زیر یوغ استعمار قرار داشتند، تحت مبارزات طولانی به استقلال دست می یابند. دولت های استعماری با توجه به نیاز مبرمی که به مواد خام کشورهای جهان سوم دارند، مسلم است که به این زودی دست از منافع خود برنداشته، خواهان ادامه سلطه خود بر این جوامع خواهند بود. آن ها با توجه به این امر سعی می کنند از حیث اقتصادی بر آن ها تسلط یابند و یا با مسایل نظامی و درگیری های داخلی و منطقه ای، درگیرشان سازند. یکی از مسایل مهم، نوشتن تاریخ این گونه کشورهای تازه استقلال یافته توسط دولت های استعماری است. سعی آن ها در تاریخ نویسی استعماری جدید این است که فجایع گشذته خود را تعدیل کرده، دوباره و این بار به گونه ای دیگر به غارت خود ادامه دهند و می کوشند تا قدرت های معاصر امپریالیستی را در گذشته تبرئه کنند و شکل مشروع و عام پسندی به غارتگری های گذشته بدهند.

در تعریف هدف های تاریخ نویسی نو - استعمارگر، فیلیپ میسون (که هنوز نام مستعار ف، وود روف را به کار می برد) مأمور عالی رتبه سابق در هندوستان می نویسد: پیروزی بر اذهان مردمی که در مستعمراتی های گذشته زندگی می کنند، تا چه اندازه برای قدرت های غربی، اهمیت دارد.

اندیشه ورزهای امپریالیست شکایت می کنند که این تجربه مردم کشورهای تازه آزاد شده از گذشته است که وادارشان می سازد تا نسبت به سیاست غرب، زیر عنوان نو - استعمارگری بی علاقگی نشان دهند.

جورج مارتلی چنین اظهار تأسف می کند:

در اروپای غربی که بیشتر استعمارگران از آنجا آمده اند. یک نسل تمام در شرایطی قرار گرفتند که امپریالیسم را چون لکه ای ننگین بر صفحه تاریخ شان بدانند، لکه ای آنچنان شرم آور که در نزدیک ترین فرصت باید پاکش کرد. از این رو، استعمارگران، حتی پیش از آن که هیأت متمدن سازی شان کار را به انجام رساند، مجبور به عقب گرد شده اند. (1)

مسلماً تدبیر تاریخ نویسی نو - استعمارگر خدمت به خواست های سیاست کشورهای امپریالیستی می باشد. تاریخ نویسان امپریالیستی از تنفر مردم آسیا و آفریقا نسبت به استعمارگری کهنه آگاهند و از آنجا که همه چیز را خوب می دانند، می کوشند تا آن را از سیاست معاصر قدرت های استعماری جدا سازند.

کمک استعمارگران به ایجاد رژیم هایی مثل صهیونیسم در فلسطین و رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی، از دو جهت در راستای اهداف کشورهای استعماری بود:

به عنوان پایگاهی از آن ها استفاده می شد.

به عنوان انحراف فکری کشورهای تحت سلطه از امپریالیسم به صهیونیسم و آپارتاید مورد بهره برداری قرار می گرفتند؛ و تازه استعمارگران خود را به عنوان میانجی مطرح می کردند. در مورد فلسطین، اعراب همیشه به دولت انگلستان و سپس به آمریکا جهت حل مشکلات داخلی خود مراجعه می کردند و در عین حال مورخان استعماری سعی در توجیه صهیونیسم و آپارتاید داشتند و در مورد صهیونیسم سعی می کردند که به دنیا ثابت کنند: (2)

فرهنگ قوم اسرائیل تنها فرهنگی است در خاورمیانه که توانسته خارج از همه فرهنگ های دیگر اقوام شرق، جاودان بماند و همانند فرهنگ یونان باستان در غرب، بنیان و اساس تمام فرهنگ مشرق زمین را تشکیل می دهد.

اقوام اسرائیل تنها مردمی هستند که با سطح عالی و متکامل تمدن خویش، توانسته اند خارج از دیگر مردم شرق و با حفظ اختصاصات و ویژگی های خود به حیات خویش ادامه دهند.

اسرائیلی ها نخستین مردمی بوده اند که از ده تا هشت قرن قبل از میلاد به نگارش تاریخ پرداخته اند و اطلاعاتی از جهان و تمدن پیرامون خویش، نظیر آشوریان و بابلیان بر جای گذاشته اند.

اقوام اسرائیل تنها مردمی بوده اند که نخستین بار چشم انداز حکومت خداوند را برای خود کشف کرده اند. در همین رابطه وایزمن یکی از رهبران صهیونیسم می گوید:

حقوقی که در فلسطین به یهودیان اعطا شده است، بستگی به رضایت و اراده و میل اکثریت ساکنان کنونی اش ندارد. (3)

حتی با تتبعات ساده نیز می توان تأثیر فرهنگ موروثی یهود را در همه رشته های دانش، ادبیات و موسیقی امروز به درستی ارزیابی کرد... و غیره و غیره....

شاید تعجب آور نباشد که همه این ها با بزرگ سازی دانش اسرائیل، با سوء تعبیر و وارونه جلوه دادن حقایق، و با موعظه اینکه اسرائیل، مخصوصاً در مناسبات کنونی خویش با کشورهای عرب، نقش یک متمدن در مقابل یک مرتجع بازی می کند، توأم و همراه بوده است.

پی نوشت ها:

1. چرنیاک ب. ی.، فرو ریختگی نظام استعماری و پیدایش تاریخ نویسی نواستعمارگر، تاریخ پویا، ص 75.

2. نیکیتینا گالینا، دولت اسرائیل، ص 15.

3. جابر فؤاد، تاریخ انقلاب فلسطین، ص 33.

منبع مقاله :

شیخ نوری، محمدامیر؛ (1388)، صهیونیسم و نقد تاریخ نگاری معاصر غرب، تهران: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، چاپ اول

 


 منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : یهود , صهیونیست , فلسطین , آپارتاید ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184563
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.