مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

شاخصه های دولت اسلامی
شایسته است همه مدیران نظام اسلامی در سطوح مختلف خصوصاً مسئولین سطح بالا این دستورالعمل جامع را هموا...

دیدگاه امام علی علیه السلام درباره فیش های حقوقی!
حضرت علی علیه السلام با نظارت و مواظبت بر عملکرد کارگزاران خود، و ارائه دستورالعمل های مدیریتی و اخ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : آیا اطاعت از رهبر واجب است؟!!
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   125   بازدید   
تاریخ درج مطلب  25/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

آیا اطاعت از رهبر واجب است؟!!

آیا اطاعت از رهبر واجب است؟!!

امام علی علیه السلام: تو می توانی نظر بدهی و من نیز صاحب نظر هستم و در آن می اندیشم و اگر چنانچه فكر و رای تو را نپسندیدم و به نظر خود عمل كردم تو باید از من اطاعت كنی و فرمان ببری.

وقتی جاهلید، مخالفت نکنید!

حكومت برای جامعه بشری ضروری است. این ضرورت به آن اندازه واضح است كه فیلسوف پرآوازه یونان ارسطو می گوید: انسانی كه بتواند بدون نظامات اجتماعی و حكومت زندگی كند یا حیوان است یا خدا .

همچنین نشانه قدرت و عظمت هر حكومت در این است كه مردم از رهبر و حاكم و زمامدار، اطاعت كنند و شنوایی داشته باشند و الا هرج و مرج و آشفتگی قطعی است. كلام علی علیه السلام در این زمینه چنین است:

و الامانة نظاما للامة و الطاعة تعظیما للامامة .

ای مردم! شایسته ترین انسان برای حكومت و زمامداری نیرومندترین است پس اگر كسی پس از تصدی چنین انسانی، منحرف شود و آشوب و بلوا ایجاد كند، مورد نكوهش قرار می گیرد و به صورتی توجیه می شود و اگر به سر عقل نیامد با وی قتال می شود تا آشوب و بلوا بخوابد.

خداوند روح امانت و التزام و تعهد را سامانی برای هر ملت قرار داده و اطاعت و فرمانبرداری مردم را، نشان عظمت و شكوه رهبری دانسته است. و در سخنی دیگر، فرمود:

علیكم بطاعة من لا تعذرون بجهالته .

بر شما باد پیروی و اطاعت از كسی كه از جهل و ناآگاهی به دور است و در مخالفت او عذری ندارید.

مخالفت با رهبر، منشأ پریشانی!

در بیان دیگر عدم اطاعت مردم از رهبر عاقل و باتدبیر را منشا نابسامانی و آشفتگی امور، معرفی فرموده و صراحتا گفته است كه اطاعت و عمل به رهنمودهای رهبر جامعه است كه تحول اساسی بوجود می آورد در غیراینصورت هرگز انتظار اصلاح نباید داشت.

علی علیه السلام در پاسخ كسانی كه رهبری او را با شیطنت و افسارگسیختگی خود، خدشه دار كرده و ضعف ایجاد می كردند و با كمال وقاحت پیشوای جور و ستم، معاویه را با او مقایسه كرده و احیانا او را به سبب حسن تدبیر و مشی سیاسی اش می ستودند، فرمود:

لله ابوهم و هل احد منهم اشد لها مراسا و اقدم فیها مقاما منی لقد نهضت فیها و ما بلغت العشرین و ها انا ذا قد ذرفت علی الستین و لكن لا رای لمن لا یطاع .

خداوند پدرشان را بیامرزد آیا احدی از ایشان در رهبری جامعه و اداره جنگ و مدیریت آن، ممارستش از من بیشتر و سابقه اش از من فزون تر است؟ ! من هنوز بیست سالم نشده بود كه وارد جنگ شدم و اكنون افزون بر شصت سال دارم، ولی كسی كه فرمانش را نمی برند و رهنمودش را آویزه گوش نمی كنند، رای و نظر او هر چند صائب، چه فایده ای دارد؟

حرف، حرف مشاور است؟!

امیرالمومنین در سخنی دیگر حدود مشورت و خیرخواهی مردم را برای رهبر، معین می كند و توقعات و انتظارات را در چارچوبی مشخص می نماید و به صراحت می فرماید كه:

این چنین نیست كه رهبر و امام امت باید به سخن هر كسی عمل كند و برنامه اش را مطابق اشاره او تنظیم نماید.

لك ان تشیر علی و اری فان عصیتك فاطعنی .

تو می توانی نظر بدهی و من نیز صاحب نظر هستم و در آن می اندیشم و اگر چنانچه فكر و رای تو را نپسندیدم و به نظر خود عمل كردم تو باید از من اطاعت كنی و فرمان ببری.

بر شما باد پیروی و اطاعت از كسی كه از جهل و ناآگاهی به دور است و در مخالفت او عذری ندارید.

این كلام مولی علیه السلام در سطحی بسیار بالا قرار دارد و بدین وسیله پاسخ بسیاری از اشخاص كه خود را خیرخواه و صاحب نظر می دانند و رای خود را ابراز هم می كنند، ولی چون رهبر و امام عادل و بر حق مسلمین رای و نظر او را صائب ندید و بدان عمل نكرد با وی به مخالفت برخاسته و كارشكنی می كنند و خود عصیان كرده دیگران را نیز به گردنكشی وا می دارند، به طور قاطع داده شده است. در خطبه غرایی دیگر كه در ابعاد مختلف رهبری داد سخن داده و به رهبری حق و پیشوایی صالح لزوم اطاعت از آن اشاره صریح دارد، چنین می فرماید:

ایها الناس ان احق الناس بهذا الامر اقواهم علیه و اعلمهم بامر الله فیه فان شغب شاغب استعتب فان ابی قوتل .

ای مردم! شایسته ترین انسان برای حكومت و زمامداری نیرومندترین است پس اگر كسی پس از تصدی چنین انسانی، منحرف شود و آشوب و بلوا ایجاد كند، مورد نكوهش قرار می گیرد و به صورتی توجیه می شود و اگر به سر عقل نیامد با وی قتال می شود تا آشوب و بلوا بخوابد.

منابع:

- نهج البلاغه خطبه ٢٧، ١٧٣؛ حکمت ١٥٦، ٢٥٢، ٣٢١

- یحیی نوری، جاهلیت و اسلام، ص ٦٥٦

 


منبع: وب سایت www.tebyan.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : نهج البلاغه , حکومت , رهبر , مخالفت با رهبر ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184598
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.